Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.10.2011, 16:41:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cristos a spus : "cine isi lasa nevasta din orice pricina, inafara de curvie, ii da prilej sa preacurveasca"
Intrebare : daca ea deja a preacurvit (si-a inselat barbatul) atunci poate s-o lase? E valabil si atunci cand barbatul insala femeia?
2. "Oricine ia femeie lasata de barbat, preacurveste"
- indiferent de motivul pt care a fost lasata femeia, sau doar daca a fost lasata "din pricina de curvie"? (adica deja e o "curva")
- daca ea si-a lasat barbatul pt ca el a fost cel care a preacurvit, (sau daca barbatul a paratait-o pentru alta) atunci e ok daca ea se recasatoreste, sau preacurveste si ea?
conform scripturii femeia are dreptul sa se recasatoreasca doar daca e vaduva tanara.
In rest, nu, socotindu-se ca preacurveste.
Dar se dau atatea dispense, nimeni nu mai pare sa tine cont de toate acestea.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.10.2011, 16:50:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Desigur, in ziua de azi oricine poate sa faca orice, nu Dumnezeu ne opreste ci constiinta noastra, dar ca sa fim cu constiinta impacata, conform scipturii, femeia nu are aceleasi drepturi cu barbatul? El are dreptul sa se recasatoreasca, daca, spre exemplu, si-a lasat nevasta "din pricina de curvie"? (a ei, desigur, nu a lui). De ce n-ar fi valabil si in cazul femeii, cand sotul e cel vinovat (cum se intampla cel mai des)?
Normal ar fi, conform scripturii, ca cel care e inselat (sau parasit), sa-si lase partenerul, dar sa nu se mai recasatoreasca niciodata?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.10.2011, 16:58:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"O mare dezarmonie constă în faptul că instinctual bărbatului e în conflict cu instinctual femeii. Instinctul barbatului vrea mereu femeia, ca prilej al descărcărilor sale genetice. Instinctul femeii însă e maternitatea. Copilului până se desprinde de mamă, îi trebuie doi ani, deci, după rănduiala firii, trebuie să fie lăsată în pace.
Deci, ce va face bărbatul? Sau își va perverti soția, făcând-o să umble și ea după plăcerea pătimașă, căutând să scape de rostul firii sale, sau o va face criminală, punând-o să-și ucidă în pântece ființa fără apărare, sau va practica scârba onaniei cu femeia sa, păzind-o de rostul zămslirii, dar necinstind-o, cum nu se mai poate spune. Alții recurc la sterilizare, alții la aventuri, sau la lupanare (bordel). Un atare bărbat nu-și va mântui soția prin nașterea de fii, ci o va osândi cu ucigașii și curvarii, printre care și el de asemenea va fi.
Prea puțini sunt bărbații care-și stăpânesc instinctul irațional, prin puterile raționale ale sufletului, reglementându-l potrivit cu rostul său originar. Și iarăși, și mai puțini sunt cei ce-i convertesc energia prin înfrânare, sâltând sensul firii la rosturi mai presus de fire”.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 26.10.2011, 17:00:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“Deci dacă am socoti numai capătul fiziologic al deosebirii bărbat-femeie, găsim o mare disonanță. Tot rostul fiziologic al bărbatului – ca de altfel în întreg regnul animal – nu e altul decât aventura, cu prima întâmplată în cale. Bărbatul e poligam din fire.
Tot rostul și configurația femeii e maternitatea. Chiar și mântuirea ei e condiționată de nașterea de fii – dacă stăruie cu deplină înțelepciune în credință, în iubire și sfințenie”.

“Între instinctul poligamic și instinctual maternității e un adevărat conflict biologic și pricină de tragedii. Ce vrea unul, nu corespunde cu ce vrea altul. Drept aceea, li s-au dat oamenilor normele divine și minte, ca să trăiască într-o rânduilă după fire – rânduială morală și spiritual, dispuse ierarhic – iar nu să-și facă de cap, trăind împotriva firii, împotriva moralei, împotriva spiritului, cu totul anarhic, ceea ce de multe ori au să plătească cu capul, sau ei, sau urmașii lor”.

”Domnul Hristos a mers la nunta din Cana ca să amintească oamenilor obârștia lor divină, ridicând nunta la valoarea și harul de Taină a Bisericii. Când însă oamenii nesocotesc această obârștie și degradează nunta, nepăzind hotarele legii, ei devin numai trup (Facerea 6,3) și se fac fiii pierzării (Isaia 1,4), fiii diavolului (Ioan 8,44), care-L răstignesc pe Hristos”.

“Când familia nu va fi întemeiată pe Taină, oamenii vor fi o turmă de fiare sălbatice, destrăbălate”.

Last edited by ovidiu b.; 26.10.2011 at 17:08:22.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.10.2011, 17:16:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mi se pare ca am mai vorbit undeva despre treburile astea, legate de perpetuarea speciei, si am subliniat diferentele dintre specia umana si restul mamiferelor. Incerc sa-mi amintesc unde si la ce concluzie am ajuns atunci. Cred ca era pe aproape cu ce-ati spus dvs.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...206#post404206

Last edited by fallen; 26.10.2011 at 17:21:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02