Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2011, 23:42:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
lumea e tare ciudata.
nu e indecent cand o tipa vine la serviciu cu fusta pana la fund, sau cu un decolteu pana la buric, dar e indecent cand vin eu cu sandale fara ciorapi ...
Subscriu!!!!

Si femeia vine eventual in slapi sau ceva asemanator!
Si tot femeia face reprosuri!

Este discriminare pe fatza!

Melissa, iti multumim ca esti alaturi de noi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.07.2011, 00:02:32
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nene Zaharia, dar cu ce forumista te-ai intalnit dom'le?
Aici chiar esti MORTALLLL ....Bietul zaharia....d'aia e singur atat de singur ! Capul sus !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.07.2011, 00:55:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hm, el ca el, stim povestea dar tu ce scuza ai?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.07.2011, 01:18:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Simt o nota usor persiflatoare in intrebarile dumneavoastra, insa hai ca am va raspund.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Imi place clubul vostru si regulile dupa care judecati .
- este oare indecent in mod normal sa port eu barbat o naframa rosie pe cap ca sa ma feresc de soarele torid si de prostia atit de molipsitoare (adica sa nu fiu deocheat...intelegeti voi !) ?
Nu e indecent, insa poate fi ridicol, depinde ce varsta aveti si modalitatea de prindere a baticului. Cat priveste "deochiul", acesta intra in categoria "superstitii" , o prostie de care trebuie sa va debarasati.

Citat:
este indecent sa port droduri prin buza inferioara , prin nas si suruburi cu piulite prin sprincene ? este indecent sa port la glezna dreapta sau stinga (in raport de mesajul care voiesc sa il transmit) un lantisor de aur bine asortat la talia mea ?
Crestinismul pune in primul rand accentul pe "impodobirea sufletului", insa ar trebui ca in vestimentatie si accesorii sa dati dovada de masura, deci fara excentricitati, care sa depaseasca limitele decentei si de asemenea sa nu va efeminati excesiv, caci veti intra in categoria "uraciune inaintea Domnului" (Deuteronomul 22:5). Nu uitati ca Biserica nu e un loc public obisnuit, ci „Casa Domnului”, tinuta exprima in mod tainic modul de comuniune cu Dumnezeu , deci in primul rand dumneavoastra trebuie sa va intrebati: „sunt decent imbracat” ? Pentru Biserica mie mi se pare o tinuta excentrica, insa daca intrati cu inima deschisa, smerita si pregatita pentru cercetarea divina, fiinta umana se metamorfozeaza, iar chipul vi se lumineaza, deci acele "accesorii" s-ar putea estompa in ochii celui care va priveste. Atitudinea si participarea dumneavoastra conteaza inaintea lui Dumnezeu.

Ca o parere strict personala ,singurele accesorii pe care ar trebui sa le poarte un barbat sunt ceasul (si acela sa aiba curea din piele, nu metalica) si verigheta (daca e cazul). Cel putin acesta e lookul care-mi place mie, piercingurile barbatesti mi se par... hmmm inestetice. Daca e rocker si "moare fara tatuaj", hai ca accept si accesoriul 3 (suplimentar)- tatuajul, cu conditia sa fie unul mare, expresiv si nu 10 mici raspandite haotic pe tot corpul ,acelea-s dezgustatoare:)

Citat:
este oare indecent ca atunci cind imi fac canonul sa nu vreau sa le scot pe toate acestea ... pai ce, in caestea consta credinta mea
V-am explicat anterior ca tinuta nu e adecvata pentru Biserica, iar daca considerati ca nu puteti sa intrati in starea de rugaciune, daca nu va puteti concentra din cauza privirilor atintite asupra dumneavoastra si susotelilor din strana, vi le scoateti.

Citat:
Andy00 Pentru un barbat chiar nu vad a fi rusine, dar pentru o femeie poate fi, atragand privirea celor din jur aducand odata cu aceasta ispitirea si ranirea inimii.
De ce e rusine pentru femeie si pentru barbat nu? femeia e de vina pentru ca barbatii nu-si pot stapanii hormonii , nu-si educa autocontrolul si se simt ispititi, in timp ce ea isi vede de "slujba", ca doar de aceea a mers la Biserica? O femeie nu poate fi si ea la randul ei ispitita? daca dl. Zaharia renunta la bratara de picior si piercingul in nas, poate le "da gata" pe jumatate din enoriase cu aparitia lui fulminanta:) e o rusine pentru el sau pentru femei?

Last edited by ioanna; 26.07.2011 at 01:45:23.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.07.2011, 08:57:42
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

De ce e rusine pentru femeie si pentru barbat nu? femeia e de vina pentru ca barbatii nu-si pot stapanii hormonii , nu-si educa autocontrolul si se simt ispititi, in timp ce ea isi vede de "slujba", ca doar de aceea a mers la Biserica? O femeie nu poate fi si ea la randul ei ispitita? daca dl. Zaharia renunta la bratara de picior si piercingul in nas, poate le "da gata" pe jumatate din enoriase cu aparitia lui fulminanta:) e o rusine pentru el sau pentru femei?


Cata dereptate ai ! Ma raliez opiniilor tale la acest subiect!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.07.2011, 11:04:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Simt o nota usor persiflatoare in intrebarile dumneavoastra, insa hai ca am va raspund.


Nu e indecent, insa poate fi ridicol, depinde ce varsta aveti si modalitatea de prindere a baticului. Cat priveste "deochiul", acesta intra in categoria "superstitii" , o prostie de care trebuie sa va debarasati.


Crestinismul pune in primul rand accentul pe "impodobirea sufletului", insa ar trebui ca in vestimentatie si accesorii sa dati dovada de masura, deci fara excentricitati, care sa depaseasca limitele decentei si de asemenea sa nu va efeminati excesiv, caci veti intra in categoria "uraciune inaintea Domnului" (Deuteronomul 22:5). Nu uitati ca Biserica nu e un loc public obisnuit, ci „Casa Domnului”, tinuta exprima in mod tainic modul de comuniune cu Dumnezeu , deci in primul rand dumneavoastra trebuie sa va intrebati: „sunt decent imbracat” ? Pentru Biserica mie mi se pare o tinuta excentrica, insa daca intrati cu inima deschisa, smerita si pregatita pentru cercetarea divina, fiinta umana se metamorfozeaza, iar chipul vi se lumineaza, deci acele "accesorii" s-ar putea estompa in ochii celui care va priveste. Atitudinea si participarea dumneavoastra conteaza inaintea lui Dumnezeu.

Ca o parere strict personala ,singurele accesorii pe care ar trebui sa le poarte un barbat sunt ceasul (si acela sa aiba curea din piele, nu metalica) si verigheta (daca e cazul). Cel putin acesta e lookul care-mi place mie, piercingurile barbatesti mi se par... hmmm inestetice. Daca e rocker si "moare fara tatuaj", hai ca accept si accesoriul 3 (suplimentar)- tatuajul, cu conditia sa fie unul mare, expresiv si nu 10 mici raspandite haotic pe tot corpul ,acelea-s dezgustatoare:)


V-am explicat anterior ca tinuta nu e adecvata pentru Biserica, iar daca considerati ca nu puteti sa intrati in starea de rugaciune, daca nu va puteti concentra din cauza privirilor atintite asupra dumneavoastra si susotelilor din strana, vi le scoateti.


De ce e rusine pentru femeie si pentru barbat nu? femeia e de vina pentru ca barbatii nu-si pot stapanii hormonii , nu-si educa autocontrolul si se simt ispititi, in timp ce ea isi vede de "slujba", ca doar de aceea a mers la Biserica? O femeie nu poate fi si ea la randul ei ispitita? daca dl. Zaharia renunta la bratara de picior si piercingul in nas, poate le "da gata" pe jumatate din enoriase cu aparitia lui fulminanta:) e o rusine pentru el sau pentru femei?
Va multumesc pt. hatirul pe care mi l-ati facut de a-mi raspunde !
M-ati pus pe ginduri ! Cred ca am sa ma schimb . Atunci am sa va rog sa imi raspundeti la alte intrebari :
- credeti ca daca am sa umblu in orice imprejurare din zi (adica in mod curent) imbracat doar in alb si negru (asa cum umbla masonii, neoprotestantii, cei care poarta doliu sau cei care adora aceste ,,culori", sa le zicem), parfumat discret, ras impecabil in permanenta, cu o tunsoare scurta a parului dar aranjata, cu o atitudine mereu binevoitoare si cu zimbetul pe buze tot timpul, amabil si serviabil cu toata lumea, ca am sa renunt la a mai merge la mare si a-mi expune corpul dezgolit privirii altora, ca daca este f. cald afara nu am sa port decit pantaloni si o camasa cu mineca lunga ... credeti deci ca ar fi indecent si ar contravenii moralei duhovnicesti ortodoxe ?

NB : nu am inteles totusi din raspunsul dvs. ce este ,,indecent" si ce este ,,ridicol" in intelegerea dvs. ; care este diferenta dintre ele , deoarece formulari astfel : ,,Nu e indecent, insa poate fi ridicol,..." Pai este cal sau magar ? Cum ramine ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.07.2011 at 11:13:47.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.07.2011, 11:20:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Va multumesc pt. hatirul pe care mi l-ati facut de a-mi raspunde !
M-ati pus pe ginduri ! Cred ca am sa ma schimb . Atunci am sa va rog sa imi raspundeti la alte intrebari :
- credeti ca daca am sa umblu in orice imprejurare din zi (adica in mod curent) imbracat doar in alb si negru (asa cum umbla masonii, neoprotestantii, cei care poarta doliu sau cei care adora aceste ,,culori", sa le zicem), parfumat discret, ras impecabil in permanenta, cu o tunsoare scurta a parului dar aranjata, cu o atitudine mereu binevoitoare si cu zimbetul pe buze tot timpul, amabil si serviabil cu toata lumea, ca am sa renunt la a mai merge la mare si a-mi expune corpul dezgolit privirii altora, ca daca este f. cald afara nu am sa port decit pantaloni si o camasa cu mineca lunga ... credeti deci ca ar fi indecent si ar contravenii moralei duhovnicesti ortodoxe ?

NB : nu am inteles totusi din raspunsul dvs. ce este ,,indecent" si ce este ,,ridicol" in intelegerea dvs. ; care este diferenta dintre ele , deoarece formulari astfel : ,,Nu e indecent, insa poate fi ridicol,..." Pai este cal sau magar ? Cum ramine ?
Observ ca ati aprins "faza lunga"..:-))

PS- imi amintiti cu postarile de pe acest thread de prima aparitie a grupului "Divertis" la TV..a doua zi incercam sa conving o matusa ca este un grup UMORISTIC si nici cum nu ma credea!:-))..zicea "Cum scumpa mea, NU AI VAZUT CAT DE SERIOS VORBEAU???":-))

Last edited by Melissa; 26.07.2011 at 11:24:41.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.07.2011, 12:03:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Observ ca ati aprins "faza lunga"..:-))

PS- imi amintiti cu postarile de pe acest thread de prima aparitie a grupului "Divertis" la TV..a doua zi incercam sa conving o matusa ca este un grup UMORISTIC si nici cum nu ma credea!:-))..zicea "Cum scumpa mea, NU AI VAZUT CAT DE SERIOS VORBEAU???":-))
Doresc sa intaresc spusele dvs. adaugind : grupul Divertis , atunci cind a aparut el, ridiculiza in primul rind imposibilitatea de exprimare corecta si coerenta in limba romana , limba materna, a romanilor din acea vreme . Cu timpul insa ei si-au diversificat paleta mustrarilor sale .
Astazi , ca si din totdeauna, traim vremuri caragialiene iar limba materna este inca o mare taina pt. romanii vorbitori de multe limbi straine , adica poliepigloti !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.07.2011, 12:12:50
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu zic ca trebuie purtati ciorapi la sandale, degetele barbatesti dezgolite pot trezi tot felul de patimi in femei.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.07.2011, 12:15:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tocmai de aceea mă feresc și-mi cumpăr doar sandale cu vârful închis. Consider însă călcâiele lipsite de interes pentru orice!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11