Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.07.2011, 17:01:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Va multumesc pt. hatirul pe care mi l-ati facut de a-mi raspunde !
M-ati pus pe ginduri ! Cred ca am sa ma schimb . Atunci am sa va rog sa imi raspundeti la alte intrebari :
- credeti ca daca am sa umblu in orice imprejurare din zi (adica in mod curent) imbracat doar in alb si negru (asa cum umbla masonii, neoprotestantii, cei care poarta doliu sau cei care adora aceste ,,culori", sa le zicem), parfumat discret, ras impecabil in permanenta, cu o tunsoare scurta a parului dar aranjata, cu o atitudine mereu binevoitoare si cu zimbetul pe buze tot timpul, amabil si serviabil cu toata lumea, ca am sa renunt la a mai merge la mare si a-mi expune corpul dezgolit privirii altora, ca daca este f. cald afara nu am sa port decit pantaloni si o camasa cu mineca lunga ... credeti deci ca ar fi indecent si ar contravenii moralei duhovnicesti ortodoxe ?
Nu trebuie sa va schimbati pentru ca altora nu le place, pana la urma decenta cat si indecenta e in ochiul celui care priveste si care va judeca in functie de perceptele sale de moralitate nu ale dumneavoastra. Daca dumneavoastra sunteti multumit de propria persoana atunci e bine. Cu toate ca tinuta unei persoane nu reprezinta atitudinea ei fata de ceea ce se intampla in Biserica, aceasta atitudine fiind reprezentata de lucrurile pe care le face persoana in cauza din momentul in care intra in Biserica, comunitatea credinciosilor a “impus” cu timpul o anumita eticheta, un anumit standard de vestimentatie, asa cum se intampla si in cadrul altor institutii (spatii publice): opera, restaurant, club, teatru, stadion, strand etc. Standardul de decenta in spatiul Bisericii impune o tinuta care sa nu epateze. Unele manastiri de la noi din tara, chiar au un afis la intrare in care se specifica clar ceea ce e considert necuvincios: umeri dezgoliti , decolteu exgerat, fusta/pantaloni deasupra genunchilor, deci tinuta ar trebui sa reflecte pudoare. Ramane la latitudinea dumneavoastra daca doriti sa va conformati sau nu, asa cum tine tot de dumneavoastra daca mergeti in slapi si in maieu la opera sau in pantofi si costum. Exista un cod al bunelor maniere, ce reprezinta arta de a trai frumos in toate imprejurarile vietii, cod ce poarta amprenta istoriei. Ma intrebati retoric daca e indecent sa mergeti in slip la plaja, sa va dezgoliti? evident ca nu! "eticheta" impusa la plaja e costumul de baie. Acum 150 de ani era inacceptabil, se facea baie in lenjerie de corp. Nu faptul ca va dezgoliti sa va bronzati e "necuvincios", nici costumul de baie, ci atitudinea dumneavoastra poate fi. Un om poate sa abordeze si lookul acela "puritanist" pe care l-ati descris, insa asta nu inseamna ca va castiga automat cateva "puncte in plus" in ochii mei, omul este cel care innobileaza haina pe care o poarta si nu invers.

Citat:
NB : nu am inteles totusi din raspunsul dvs. ce este ,,indecent" si ce este ,,ridicol" in intelegerea dvs. ; care este diferenta dintre ele , deoarece formulari astfel : ,,Nu e indecent, insa poate fi ridicol,..." Pai este cal sau magar ? Cum ramine ?
Ridicol nu inseamna indecent , ci e ceva care straneste rasul, o tinuta rizibila, caraghioasa. O femeie poate sa se imbrace " in mod cuviinocios", deci respecta standarul de decenta in Biserica, in sensul ca e "mai acoperita", insa poate in acelasi timp sa arate ridicol, depinde de simtul ei estetic. Ceea ce e indecent in Biserica, poate fi o tinuta "decenta"(acceptabila) pentru un club, o discoteca, eu in raspunsul meu anterior m-am referit strict la Biserica. O femeie cu tocuri de 10cm e acceptabila in club, insa devine ridicola daca merge pe stadion sau intr-un complex sportiv. Sper ca acum ati sesizat nuanta.

Last edited by ioanna; 26.07.2011 at 17:31:06.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.07.2011, 17:23:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu zic ca trebuie purtati ciorapi la sandale, degetele barbatesti dezgolite pot trezi tot felul de patimi in femei.
ahaaa ... :))
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.07.2011, 18:57:49
alisima's Avatar
alisima alisima is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit despre indecenta in modul de a te imbraca..

Sf. Scriptura si sfintii parinti spun ca barbatii nu trebuie sa imbrace haine femeiesti si femeile haine barbatesti,cei care fac aceasta "uraciune este in fata lui Dumnezeu"! Femeia daca vrea sa fie frumoasa ,sa fie dar cu frumusetea pe care o cere Dumnezeu! Ea nu trebuie sa se gateasca sa placa altor barbati ci doar barbatului ei daca il are daca nu ,lui Dumnezeu! Eu recunosc, multe haine schimb pina ma decid cu care sa merg la Sf. biserica . Am inceput chiar sa-mi fac tinute pe care le port doar la biserica !Imi plac f. mult pentru ca sunt simple iar simplitatea este atit de frumoasa !
__________________
DOAMNE,AJUTA-MA SA SLUJESC ALTORA DUPA DARUL PE CARE L-AM PRIMIT !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.07.2011, 19:01:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu trebuie sa va schimbati pentru ca altora nu le place, pana la urma decenta cat si indecenta e in ochiul celui care priveste si care va judeca in functie de perceptele sale de moralitate nu ale dumneavoastra. Daca dumneavoastra sunteti multumit de propria persoana atunci e bine. Cu toate ca tinuta unei persoane nu reprezinta atitudinea ei fata de ceea ce se intampla in Biserica, aceasta atitudine fiind reprezentata de lucrurile pe care le face persoana in cauza din momentul in care intra in Biserica, comunitatea credinciosilor a “impus” cu timpul o anumita eticheta, un anumit standard de vestimentatie, asa cum se intampla si in cadrul altor institutii (spatii publice): opera, restaurant, club, teatru, stadion, strand etc. Standardul de decenta in spatiul Bisericii impune o tinuta care sa nu epateze. Unele manastiri de la noi din tara, chiar au un afis la intrare in care se specifica clar ceea ce e considert necuvincios: umeri dezgoliti , decolteu exgerat, fusta/pantaloni deasupra genunchilor, deci tinuta ar trebui sa reflecte pudoare. Ramane la latitudinea dumneavoastra daca doriti sa va conformati sau nu, asa cum tine tot de dumneavoastra daca mergeti in slapi si in maieu la opera sau in pantofi si costum. Exista un cod al bunelor maniere, ce reprezinta arta de a trai frumos in toate imprejurarile vietii, cod ce poarta amprenta istoriei. Ma intrebati retoric daca e indecent sa mergeti in slip la plaja, sa va dezgoliti? evident ca nu! "eticheta" impusa la plaja e costumul de baie. Acum 150 de ani era inacceptabil, se facea baie in lenjerie de corp. Nu faptul ca va dezgoliti sa va bronzati e "necuvincios", nici costumul de baie, ci atitudinea dumneavoastra poate fi. Un om poate sa abordeze si lookul acela "puritanist" pe care l-ati descris, insa asta nu inseamna ca va castiga automat cateva "puncte in plus" in ochii mei, omul este cel care innobileaza haina pe care o poarta si nu invers.



Ridicol nu inseamna indecent , ci e ceva care straneste rasul, o tinuta rizibila, caraghioasa. O femeie poate sa se imbrace " in mod cuviinocios", deci respecta standarul de decenta in Biserica, in sensul ca e "mai acoperita", insa poate in acelasi timp sa arate ridicol, depinde de simtul ei estetic. Ceea ce e indecent in Biserica, poate fi o tinuta "decenta"(acceptabila) pentru un club, o discoteca, eu in raspunsul meu anterior m-am referit strict la Biserica. O femeie cu tocuri de 10cm e acceptabila in club, insa devine ridicola daca merge pe stadion sau intr-un complex sportiv. Sper ca acum ati sesizat nuanta.
Va multumesc, sunteti amabila si cu mult tact . Veti ramine mult timp in atentia mea ! M-ati pus pe ginduri , dar sa stiti ca tot dvs. va trebui sa ma ajutati sa ma ridic de pe ele ! Nu mai am cuvinte mai multe ca sa va raspund !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.07.2011, 21:31:53
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hm, el ca el, stim povestea dar tu ce scuza ai?
Scuze? Nu am de ce sa caut....Nu esti DELOC in TEMA....

Last edited by misteria; 26.07.2011 at 21:45:35.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.07.2011, 18:52:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este indecent, pacat, ca un barbat sa poarte pantaloni scurti acasa sau pe strada, atunci cand este foarte cald?
Daca omul ar fi decent la minte, am putea purta orice haina, oriunde.
Indecenta vazuta in haine este insa un ecou al indecentei interioare.

Personal, consider ca ar fi de folos ca barbatul sa poarte tot timpul pantalon lung (bumbacul si inul sunt materiale racoroase).
Asta tine insa de fiecare, de evlavia si de credinta fiecaruia. Cred ca sunt lucruri care nu trebuiesc impuse.

Un trup acoperit in intregime cu haine este mai racoros decat unul dezgolit.
In locurile cu temperaturi foarte inalte (desert), lumea e cu mult mai imbracata decat noi.
Deci, sa nu socotim hainele scurte ori prea scurte, drept o masura impotriva caldurii.

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Pana la urma cine s-ar simti ispitit nu trebuie sa se uite.
Nu este un gand bun, ci unul mandru.
Cand libertatea noastra se face pricina de cadere aproapelui, mai bine renuntam la ea, decat sa renuntam la aproapele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.07.2011, 18:53:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu este un gand bun, ci unul mandru.
Cand libertatea noastra se face pricina de cadere aproapelui, mai bine renuntam la ea, decat sa renuntam la aproapele.
mai explica-mi te rog o data ca nu am inteles ce-ai vrut sa spui. iertare.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.07.2011, 19:15:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
mai explica-mi te rog o data ca nu am inteles ce-ai vrut sa spui. iertare.
Poti oare sa mergi pe strada si sa te uiti numai in jos? Este greu si nu multi pot face asta.
Cat despre cel slab, care se lasa ispitit de ce vede dezgolit, trebuie sa avem grija de el prin faptele noastre.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.07.2011, 19:42:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Poti oare sa mergi pe strada si sa te uiti numai in jos? Este greu si nu multi pot face asta.
Cat despre cel slab, care se lasa ispitit de ce vede dezgolit, trebuie sa avem grija de el prin faptele noastre.
unde sa te uiti in jos?
la proprii pantofi?
ca daca ridici privirea putin vezi numai fuste scurte .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.07.2011, 02:16:29
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
unde sa te uiti in jos?
la proprii pantofi?
ca daca ridici privirea putin vezi numai fuste scurte .

si de unde stii ca sunt fuste scurte? ha ha ha
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 21:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11