Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.04.2013, 18:25:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred că am răspuns deja la ce mă refeream. sublinierea ta nu are suport.
bine, fie cum vrei tu, tie

Last edited by Adriana Cluj; 06.04.2013 at 19:14:52.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.04.2013, 22:59:10
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Deo gratias! Iata inca un pas spre impacare. Pe de alta parte, stim pe unii care vor scrasni amarnic di n dinti, proferind anateme imaginare la adresa propriilor ierarhi "impaciuitoristi" si "ecumenisti"...
"iNCA UN PAS SPRE IMPACAREA"catorva capi ecumenisti sau vanduti cu papalitatea...Ortodocsii adevarati nu se vor "impaca" niciodata in felul in care intelegeti dvs.impacarea...In primul rand,ca sa ne impacam,ar trebui sa fim certati...ori noi,ortodocsii,suntem despartiti de dvs,nu suntem numai certati...Pentru "impacare" e nevoie de mult mai mult decat de participarea unui patriarh la o intronizare...E nevoie sa renuntati la toate ereziile care va despart de adevarata credinta in Dumnezeu si sa va intoarceti la Biserica mama.Asta-i singura impacare pe care o accepta ortodocsii-si nu ma refer la capii rataciti ai Bisericii.In credinta nu putem merge cu sferturi de masura,cu"mai lasa de la tine,mai treaca de la mine"...e nevoie de respectarea tuturor dogmelor si traditiilor lasate de la Sf.Apostoli...Imi cer iertare daca deranjez pe cineva cu parerile mele.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.04.2013, 23:04:08
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Confundati infailibilitatea cu impecabilitatea. Impecabil a fost numai Isus. Si Sf Fecioara.

A fi infailibil in materie de morala nu inseamna a fi negreselnic tu insuti in viata ta morala. Ci inseamna ca, atunci cand emiti, cu autoritate apostolica, o invatatura in materie de morala, esti ferit de greseala in ceea ce priveste acea invatatura.
Si atunci cand emiti o indulgenta cum esti:infailibil sau impecabil??
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.04.2013, 23:13:47
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dupa hotarea Sinodului in cazul IPS Corneanu s-a intamplat chiar in Mitropolia Banatului un astfel de eveniment, un preot a fost caterisit (sau i s-a interzis o perioada sa slujeasca) din cauza faptului ca a slujit impreuna cu un preot catolic.
Nu stiu ce preot a fost caterisit,dar va pot spune din Banat ca IPS Corneanu e bine-merci,desi nu numai ca a slujit impreuna cu un preot catolic,ci chiar s-a impartasit cu un protestant,dar,din pacate nu-mi amintesc de ce confesiune era.De asemenea,va pot spune ca anual in saptamana nu stiu cum ii zic ei-a infratirii sau nu stiu cum,se tin slujbe pe rand in biserica ortodoxa si in alte 7 "biserici" cu care probabil vor sa se "infrateasca" cei de sus-ma refer de la Mitropolie in sus...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.04.2013, 10:42:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Si atunci cand emiti o indulgenta cum esti:infailibil sau impecabil??
Infailibilitatea sa refera la invatatura, impecabilitatea la practicarea virtutilor si evitarea pacatului.
Prin urmare, intrebarea "indulgentele tin de infailibilitate sau de impecabilitate ?" este o intrebare prost pusa. De tip: "un element din multimea nedefinita prin proprietatile a si b are proprietatea a sau proprietatea b ?".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.04.2013, 11:27:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Nu stiu ce preot a fost caterisit,dar va pot spune din Banat ca IPS Corneanu e bine-merci,desi nu numai ca a slujit impreuna cu un preot catolic,ci chiar s-a impartasit cu un protestant,dar,din pacate nu-mi amintesc de ce confesiune era.De asemenea,va pot spune ca anual in saptamana nu stiu cum ii zic ei-a infratirii sau nu stiu cum,se tin slujbe pe rand in biserica ortodoxa si in alte 7 "biserici" cu care probabil vor sa se "infrateasca" cei de sus-ma refer de la Mitropolie in sus...
IPS Corneanu a fost iertat pentru ca si-a recunoscut greseala (desi dupa cateva luni a spus intr-un interviu ca nu regreta, boala ecumenismului e grea, nu trece asa usor), acum stiu ca s-a pensionat. Preotul de care vorbeam era in Episcopia Caransebesului: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ea-canoanelor/
Din cate stiu s-a nascut atunci iar o controversa, intre IPS Corneanu si Sinodul Mitropoliei Banatului, probabil din cauza acestui caz de caterisire, Mitropolitului i se retrasese la un moment dat dreptul de semnatura.
Reply With Quote
Răspunde