Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2009, 15:17:53
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Locuri de munca

Este pacat sa ai locul de munca, spre exemplu, intr-un cazino, sau o rotiserie (pe timp de post), sau o banca (= camata)? Se considera ca iei parte la pacatul fratelui tau lucrand in astfel de locuri?
E pacat ca in timpul postului sa lucrezi intr-un loc unde se prepara mancare de frupt, tu eventual sa o vinzi sau chiar sa o prepari?
Cat de morale si ingaduite de catre biserica sunt astfel de job-uri ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2009, 15:23:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Cat de morale si ingaduite de catre biserica sunt astfel de job-uri ?
Cred ca intrebarea care se pune este: cum te simti tu insuti in astfel de job-uri? Ca daca faci un lucru sau nu doar pentru ca biserica o cere fara sa fie convingerea ta nu stiu cit de mult te ajuta in mintuire si cit de multumit poti fi cu viata sau cu biserica
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2009, 15:30:52
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este pacat sa ai locul de munca, spre exemplu, intr-un cazino, sau o rotiserie (pe timp de post), sau o banca (= camata)? Se considera ca iei parte la pacatul fratelui tau lucrand in astfel de locuri?
E pacat ca in timpul postului sa lucrezi intr-un loc unde se prepara mancare de frupt, tu eventual sa o vinzi sau chiar sa o prepari?
Cat de morale si ingaduite de catre biserica sunt astfel de job-uri ?
Normal ca este pacat. Pe timpul postului, oricine prepara sau consuma mancare de frupt, face pacate; trebuie data o lege prin care nimeni de pe glob sa nu prepare acest gen de mancare, pentru ca e daunator mantuirii.
Loc de munca intr-un cazino? Direct in focurile iadului ajunge persoana care ajuta semenii sa-si iroseasca banii pe prostiile electronice, in loc ii dea Bisericii, care stie foarte bine ce sa faca cu acestia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2009, 15:32:22
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este pacat sa ai locul de munca, spre exemplu, intr-un cazino, sau o rotiserie (pe timp de post), sau o banca (= camata)? Se considera ca iei parte la pacatul fratelui tau lucrand in astfel de locuri?
E pacat ca in timpul postului sa lucrezi intr-un loc unde se prepara mancare de frupt, tu eventual sa o vinzi sau chiar sa o prepari?
Cat de morale si ingaduite de catre biserica sunt astfel de job-uri ?
[COLOR=green]Ceea ce faci tu trebuie făcut de cinebva. Oare e pacat ca in noaptea de Inviere sau in zilele Craciunului, multi oameni sunt la locul de munca sa avem noi curent, mijloace de transport, apa si caldura etc? Fii logic. Nu faci decat sa-ți câștigi existența. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu cred ca ar fi mai onorabil să furi, sa tâlharesti, sa dai în cap ca să ai cu ce te hrani tu si familia ta.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.04.2009, 15:35:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Normal ca este pacat. Pe timpul postului, oricine prepara sau consuma mancare de frupt, face pacate; trebuie data o lege prin care nimeni de pe glob sa nu prepare acest gen de mancare, pentru ca e daunator mantuirii.
Loc de munca intr-un cazino? Direct in focurile iadului ajunge persoana care ajuta semenii sa-si iroseasca banii pe prostiile electronice, in loc ii dea Bisericii, care stie foarte bine ce sa faca cu acestia.
[COLOR=green]Unde scrie? Da versetul din Biblie!... [/COLOR]
[COLOR=green]Folosiți-vă imaginația constructiv, nu inventați pedepse care nu există pentru un om care muncește.[/COLOR] [COLOR=green]Chiar nu vă e frică de Dumnezeu?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2009, 16:46:28
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde scrie? Da versetul din Biblie!... [/COLOR]
[COLOR=green]Folosiți-vă imaginația constructiv, nu inventați pedepse care nu există pentru un om care muncește.[/COLOR] [COLOR=green]Chiar nu vă e frică de Dumnezeu?[/COLOR]
Daca folosim imaginatia constructiv, atunci e incompatibila cu frica. Actiune din initiativa proprie, sau smerenie. Alegeti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.04.2009, 16:58:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Normal ca este pacat. Pe timpul postului, oricine prepara sau consuma mancare de frupt, face pacate; trebuie data o lege prin care nimeni de pe glob sa nu prepare acest gen de mancare, pentru ca e daunator mantuirii.
Loc de munca intr-un cazino? Direct in focurile iadului ajunge persoana care ajuta semenii sa-si iroseasca banii pe prostiile electronice, in loc ii dea Bisericii, care stie foarte bine ce sa faca cu acestia.


Exagerezi prea mult .Nu sunt numai crestini in lumea asta asa ca legea ar fi imposibila.Si Mantuitorul nu obliga pe nimeni ,de aceea sunt atati de multi necredinciosi ca a lasat libertatea gandirii ca fiecare sa aleaga.Fiecare alege daca tine post sau nu.Nu cred ca este pacat daca mananci mancare de frupt in timpul postului daca nu il tii,pacat este sa omori,sa injuri,sa iti bati joc,sa fii desfranat.Daca pacatele cele mai mari si grave ar fi acestea,ce bine ar trai lumea ,dar sunt pacate mult mai grave ,se numesc capitale,si cred ca sunt singurele pacate existente.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2009, 17:00:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Daca folosim imaginatia constructiv, atunci e incompatibila cu frica. Actiune din initiativa proprie, sau smerenie. Alegeti!
[COLOR=green]Ce inseamna smerenie? Sa nu muncesti? [/COLOR]
[COLOR=green]Este ilogic si absurd? Nu scrie nicaieri asa ceva. Omul trebuie sa munceasca si fiecare are o calificare ori o menire. [/COLOR]
[COLOR=green]Pai, daca nu as fi avut permanent initiativa propprie, s-ar fi ales praful de mine. Nimeni, niciodata, nu s-a oferit sa faca in locul meu ce era de facut.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2009, 17:05:32
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Silverstar, mandria e pacat capital. Dumnezeu sa te aduca pe calea cea dreapta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2009, 17:43:19
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Silverstar, mandria e pacat capital. Dumnezeu sa te aduca pe calea cea dreapta!
[COLOR=green]N-ai să mă vezi pe mine niciodată cu cenușă-n cap și nici emițând ipoteze absurde cu pretenții de a fi valabile. Nu sunt mândră. Sunt realistă, sunt cu picioarele pe pământ. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Niciodată nu am exclus rugăciunea din viața de zi cu zi, dar am acționat, pentru că, fără acțiune, rugăciunea nu poate avea finalitatea dorită. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Știu că nu place adevărul așa cum știu că ortodoxismul înseamnă supunere oarbă, fără "de ce" și "cui folosește?" Mai înseamnă acel "crede și nu cerceta" și "săraci cei cu duhul..." [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De aceea, de prea multă asprime și poruncă de totală supunere, ne pleacă credincioșii spre alte comunități religioase. Am spus de multe ori pe aici că eu nu vreau să fiu roboțel, vreau să fiu OM, pentru că așa m-a lăsat Dumnezeu.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri de pelerinaj Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 17.08.2015 08:58:25
Colegele de munca ElisabetaM Generalitati 60 24.06.2011 22:13:53
Locuri de munca Florin-Ionut Generalitati 3 07.04.2010 15:52:39
Loc de munca arifa Generalitati 2 08.01.2010 17:16:28
Munca in zi de sarbatoare! georgeta1 Generalitati 20 17.05.2007 21:40:59