Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.04.2009, 17:44:49
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Silverstar, mandria e pacat capital.
[COLOR=green]Ok, să fie acesta singurul păcat...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.04.2009, 14:51:05
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri
Citat:
Pe timpul postului, oricine prepara sau consuma mancare de frupt, face pacate;
Loc de munca intr-un cazino? Direct in focurile iadului ajunge persoana care ajuta semenii sa-si iroseasca banii pe prostiile electronice, in loc ii dea Bisericii, care stie foarte bine ce sa faca cu acestia.
Pai e vorba strict de preparare, iar apoi de servire. Poate respectiva persoana posteste si nu pune gura pe mancare..
Citat:
Cred ca intrebarea care se pune este: cum te simti tu insuti in astfel de job-uri?
Pai cred ca as avea mustrari de constiinta.

Se considera ca iei parte la pacatul fratelui tau?
Dar despre lucrul intr-o banca, unde clientul este...oarecum furat, prin camata, dar si alte politici imorale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.04.2009, 15:02:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate da ce are sa lucrezi intr-o banca?
Este o diferenta intre dobanzile percepute de camatari si cele percepute de banci.
Cat despre a prepara mancare in post care e cu carne pai ce cei care preseteaza munci fizice grele,batranii,copii,bolnavi nu au dezlegare la post?
Au.
Post de mancare tine cine are pacate si nu e vrednic de binecuvantarile lui Dumnezeu (cum e cazul si cu mine).

Cine tine post considerand carnea rea acela e sub anatema (despartit de Dumnezeu) pentru ca gandeste ca ceva creat de Dumnezeu este rau precum au aratat si Sfintii Parinti in Sfintele Canoane.

Dimpotriva se tine post considerandu-ne noi rai si nu pentru ca asa ne-am nascut rai ci pentru ca asa am ajuns prin ce am ales sa facem.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.04.2009, 15:44:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este pacat sa ai locul de munca, spre exemplu, intr-un cazino, sau o rotiserie (pe timp de post), sau o banca (= camata)? Se considera ca iei parte la pacatul fratelui tau lucrand in astfel de locuri?
E pacat ca in timpul postului sa lucrezi intr-un loc unde se prepara mancare de frupt, tu eventual sa o vinzi sau chiar sa o prepari?
Cat de morale si ingaduite de catre biserica sunt astfel de job-uri ?
Domnule Hector,

Pacat este sa furi, sa inseli, sa opresti plata salariilor... Data fiind situatia economica in care traim, lupta pentru supravietuire, nu vad nici un bai daca cineva isi castiga painea gatind carne in bucataria unui restaurant in post. Si eu am un job care presupune sa lucrez 24/7 prin rotatie cu echipa si asta ma impiedica uneori sa particip Duminica la Liturghie. Nu consider asta un pacat.

Sau sa lucrezi la banca? Si ce daca lucrezi la banca?! Se castiga bine acolo, nu e nimic ilegal, oamenii imprumuta bani de buna voie si bancile ii ajuta sa-si cumpere lucruri pe care altfel nu ar putea sa le cumpere... Toata lumea stie dinainte ca va plati de cateva ori suma imprumutata, dar asta e, trebuie sa fim de acord...

Eu am avut o perioada trista de cativa ani buni cand am lucrat pe unde am apucat sau n-am gasit nimic de munca; am trait la limita supravietuirii. In cazuri de astea nu-ti mai pui problema daca jobul tau ajuta oamenii, poate sa zica orice preot sau teolog ce-o zice. Numai in cazul ideal cand ai de ales, atunci da, cauta-ti un serviciu care iti permite sa faci bine in jurul tau, dar altfel... viata-i grea si uneori nu-ti da nimeni bani de chirie si de cheltuieli.

Doamne ajuta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2009, 20:54:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fiecare sa faca orice slujba care nu il impiedica de la a iubi lumea, pe om si pe Dumnezeu. Nu poti urma un serviciu care te sminteste sau care te ispiteste peste puteri, renunta la el. Poti lucra si te poti ruga, in acelasi timp, continua si nu te speria. Duhovnicul este cheia prin care fiecare dintre noi aflam ce anume suntem in stare sa facem si ce nu, potrivit rezistentei noastre la ispite si incercari.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.04.2009, 21:38:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Fiecare sa faca orice slujba care nu il impiedica de la a iubi lumea, pe om si pe Dumnezeu. Nu poti urma un serviciu care te sminteste sau care te ispiteste peste puteri, renunta la el. Poti lucra si te poti ruga, in acelasi timp, continua si nu te speria. Duhovnicul este cheia prin care fiecare dintre noi aflam ce anume suntem in stare sa facem si ce nu, potrivit rezistentei noastre la ispite si incercari.
Cheia, mai stă și în folosirea talanților dați fiecăruia în parte. Risipirea talanților , este un real pericol, pentru cursul vieții noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.04.2009, 21:38:44
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Exagerezi prea mult .Nu sunt numai crestini in lumea asta asa ca legea ar fi imposibila.Si Mantuitorul nu obliga pe nimeni ,de aceea sunt atati de multi necredinciosi ca a lasat libertatea gandirii ca fiecare sa aleaga.Fiecare alege daca tine post sau nu.Nu cred ca este pacat daca mananci mancare de frupt in timpul postului daca nu il tii,pacat este sa omori,sa injuri,sa iti bati joc,sa fii desfranat.Daca pacatele cele mai mari si grave ar fi acestea,ce bine ar trai lumea ,dar sunt pacate mult mai grave ,se numesc capitale,si cred ca sunt singurele pacate existente.
Ba este pacat sa mananci mancare de frupt in post, daca nu ai dezlegare ca esti bolnav. Nu exista pacate mari si mici, asa cum vrei sa spui.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.04.2009, 21:58:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este pacat sa ai locul de munca, spre exemplu, intr-un cazino, sau o rotiserie (pe timp de post), sau o banca (= camata)? Se considera ca iei parte la pacatul fratelui tau lucrand in astfel de locuri?
E pacat ca in timpul postului sa lucrezi intr-un loc unde se prepara mancare de frupt, tu eventual sa o vinzi sau chiar sa o prepari?
Cat de morale si ingaduite de catre biserica sunt astfel de job-uri ?
Dar să fii profesor și să obligi copii să-ți aducă plocoane e păcat?
Dar să fii medic și să ieie șpagă și de pe cel sănătos și de pe cel bolnav e păcat?
Dar să fii paznic și să lași să fure e păcat?
Dar să fii avocat și să faci judecată strâmbă e păcat?
Dar să fii politician și faci promisiuni deșarte e păcat?
Dar să fii păstor și să duci turma la lup e păcat?(aici mă refer la păstorii de suflete?
Etc...etc....
Dacă ai o slujbă oricare ar fi fă-o cu cinste și cu respect pentru cel pe care îl slujești,fii cinstit în munca ta și restul lasă la voia lui Dumnezeu și mai ales gândește-te că sunt atâția care ar dori să muncească și nu au unde.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.04.2009, 22:00:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde scrie? Da versetul din Biblie!... [/COLOR]
[COLOR=green]Folosiți-vă imaginația constructiv, nu inventați pedepse care nu există pentru un om care muncește.[/COLOR] [COLOR=green]Chiar nu vă e frică de Dumnezeu?[/COLOR]
Nu sunt de acord cu afirmatia "Unde scrie? Da versetul din Biblie!". Nu stiu ce religie ai, dar asta e un mod sectar de gandire. Numai sectarii spun "unde scrie in Biblie?". Pai si eu pot sa intreb unde scrie in Biblie sa postim miercuri si vineri, si cele 4 posturi? Sau unde scrie ca trebuie sa se faca slujba de aghiasma mare la Boboteaza? Nu scrie nicaieri, dar asta nu inseamna ca nu se fac.
E pacat sa lucrezi in cazino, pt ca jocurile de noroc, nu sunt de la Dumnezeu, ci de la diavol. La fel este si cu mancatul de frupt in post, sau preparatul mancarurilor de frupt in post pt altii. Ramane in picioare, doar daca ai dezlegare ca esti bolnav sau cei carora le prepari. Altfel, esti partas la pacat. Maine ajungem sa spunem ca si Laura Andresan isi castiga o paine curata.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2009, 22:11:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E pacat de tine daca munca pe care o ai, te obliga sa pacatuiesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri de pelerinaj Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 17.08.2015 08:58:25
Colegele de munca ElisabetaM Generalitati 60 24.06.2011 22:13:53
Locuri de munca Florin-Ionut Generalitati 3 07.04.2010 15:52:39
Loc de munca arifa Generalitati 2 08.01.2010 17:16:28
Munca in zi de sarbatoare! georgeta1 Generalitati 20 17.05.2007 21:40:59