Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2009, 07:20:40
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica

Mi-a placut mult articolul "Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica". Pentru tine si pentru alti tineri care au probleme cu babutele din bi- serica (printre care ma numar si eu) - va sfatuiesc sa faceti ce am facut si eu. Chiar daca am intrat destul de ba- trana in Biserica, am fost la fel de emotionata si timorata ca si voi si mi-a fost la fel de frica de "teroristii" din Biserica, ca si voua. Am ascultat insa sfatul Sfintei Matrona a Rusiei, care zicea: "Cand mergi la biserica, nu privi la nimeni, roaga-te cu ochii in- chisi sau atinteste-i la o icoana. Nu te interesa de vietile preotilor si nu alerga in cautarea staretilor si a celor va- zatori cu duhul. Lumea se afla in rau- tate si amagire, iar amagirea-ademenirea sufletelor va fi directa, fii cu mare grija". Asa ca mi-am ales un loc retras, stau foarte mult in genunchi (caci parintele Arsenie Boca zicea: "Mai mare este omul in genunchi, decat omul in picioare" si, de altfel, ca sa stau si eu cat mai pot, ca la ba- tranete nimic nu prea mai poti face) si cu ochii inchisi. Nu vad nici in dreapta, nici in stanga. Eu merg la biserica sa ma rog, nu sa ma incarc de alte pacate. Si de mine s-au luat. Pentru ca nu folosesc pernuta cand stau in genunchi (tot la sfatul unui mare duhovnic), cineva mi-a zis: "Te dai mare credincioasa si vii nea- coperita la biserica". Si azi ii multu- mesc doamnei respective pentru duritatea cu care mi-a spus adevarul. Daca ar fi fost mai blanda, si azi as fi incalcat porunca cea mai usor de
indeplinit: aceea ca femeia sa fie acoperita cand se roaga.

Cat priveste femeia in pantaloni, am citit ca la un Sinod (la inceputurile Bisericii) s-a stabilit ca femeia in haine barbatesti sa fie scoasa din Biserica. Deci facem ascultare, invatam smerenia, facand mai intai lucrurile cele mai simple si mai usoare. Si cat de frumoasa e femeia in fusta sau rochie! Incercati! Nu este greu.

Nu renuntati la nimic din ce va invata marii duhovnici, chiar daca babutele (ca mine! ha, ha) stramba din nas. Nu iesiti cu nimic in eviden- ta. Asta am inteles din tot ce am citit pana acum. Imbracamintea trebuie sa fie decenta si curata (poti sa ai si cos- tum Armani si pantofi Guban) pen- tru a nu fi motiv de pacatuire, nici pentru barbati (aratandu-ne forme- le), nici pentru femei (ca sa ne invi- dieze sau sa se necajeasca de saracia lor).Tot Sfanta Matrona a spus ceva foarte dragut, pe care vreau sa-l impartasesc cu voi: "De ce sa judeci alti oameni? Gandeste-te mai des la tine. Fiecare oita va fi atarnata de propria-i codita. Ce ai tu cu alte codite?"

Si daca va mai necajesc babutele, ganditi-va ca printre ele se afla si babute ca mine, la fel de speriate ca si voi.
Va iubesc pe toti,
Lizeta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2009, 11:47:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, frumos spune cuvantul.

Parintele imi zice mereu: [COLOR=darkred]"Daca te vei uita la tine, la neputintele tale, nu vei mai avea timp sa te uiti la altii, la neputintele lor."[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]
[COLOR=black]Zi cu pace si rabdare a celor neputinciosi.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2009, 17:40:30
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am regasit in acel articol Dorin. Candva si eu trageam de manace fetele in biserica si se spuneam (ce-i drept bland) sa nu mai vina asa imbracate..Credeam ca ajut.. In timp am inteles ca Biserica NU e casa mea. Si daca Domnul si Maica Domnului le rabda si pe primeste asa cum sunt..eu de ce indraznesc sa le mustru? Mult m-a folosit cuvantul parintelui Pofirie. El, Batranul plin de iubire...primea la sine si pe postitor si pe drogat...si pe eretic si pe ortodox..pe toti ii iubea la fel de mult. Nu facea diferenta. Revarsa asupra lor aceeasi Iubire. Cand a fost sotul meu in Munte acum ceva timp, un parinte aghiorit i-a spus, frate Eduard..mare lucru e ca vine lumea la Biserica in vremurile in care traim. Mare lucru! pentru ca rugaciunea din timpul Epiclezei spune asa:
Doamne trimite acest Har peste Aceste Daruri, peste mine si peste toti cei ce stau dinaintea Ta. (Nu am reprodus exact rugaciunea..ca nu am indraznit.. ) Va dati seama? Harul acesta nu ocoleste pe unii in Biserica. El se revarsa peste toti la fel! Doar...ca se intoarce la Cel pe care L-a trimis...daca tu omule Nu esti pregatit sa il primesti..Mare lucru sa fii acolo in Sfanta Biserica! Mare Taina fratilor..M-A-R-E!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2009, 21:49:37
Michel Michel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.04.2009
Mesaje: 2
Unhappy

eu mereu cand merg la biserica de unde stau eu,ma deranjeaza toate babele si imi dau cate 1 leu de fiecare....mai in gluma mai in serios este adevarat.
MI-as dorii sa dau eu banii numai sa numai ma deranjeze! vreau sa ascult sfanta slujba si nu sunt lasat in pace deloc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2009, 23:59:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Michel Vezi mesajul
vreau sa ascult sfanta slujba si nu sunt lasat in pace deloc.
Mergi in strana Michel! Daca nu e loc acolo, stai chiar in primul rand. Asa vei vedea doar pe Hristos si pe Maicuta Domnului! Nu te supara pe cei ce iti dau bani. primeste-i cu bucurie. Daca nu iti trebuiesc.. daruieste-i la randul tau. A primi ceva (de pomana), inseamna sa dai ocazia celui ce ofera sa faca milostenie... ori asta nu-i putin lucru..Stii de ce? Pentru ca multi din mandrie nu primesc, sau primesc si arunca..
Bucurie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2009, 03:51:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Michel Vezi mesajul
eu mereu cand merg la biserica de unde stau eu,ma deranjeaza toate babele si imi dau cate 1 leu de fiecare....
poate iti dau sa-ti iei bomboane, cati ani ai?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2009, 12:11:51
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-ai facut sa rad Mirela. Multumesc! Uite la asta nu ma gandisem..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2009, 12:46:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Problema babutelor in Biserica este ceva ce ar trebui sa ne spuna multe despre noi. Ma refer aici, in primul rand, la[COLOR=darkred] rabdare[/COLOR]. Daca nici macar in Biserica nu ne putem rabda neputintele unii altora, babutelor, oamenilor bolnavi psihic, celor care nu au conditii sa se spele, etc, oare cum am putea sa spunem ca suntem crestini, oare cum am putea rabda neputintele altora, din afara.

Este greu, insa este o incercare buna. Mereu ne spune la ce masura duhovniceasca am ajuns.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2009, 16:02:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit babutele

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Problema babutelor in Biserica este ceva ce ar trebui sa ne spuna multe despre noi. Ma refer aici, in primul rand, la[COLOR=darkred] rabdare[/COLOR]. Daca nici macar in Biserica nu ne putem rabda neputintele unii altora, babutelor, oamenilor bolnavi psihic, celor care nu au conditii sa se spele, etc, oare cum am putea sa spunem ca suntem crestini, oare cum am putea rabda neputintele altora, din afara.

Este greu, insa este o incercare buna. Mereu ne spune la ce masura duhovniceasca am ajuns.
Ar trebui sa fim bucurosi ca avem babute sa le respectam mai mult, ele tin credinta caci cu tineretul ne cam pierdem.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2009, 16:33:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În legătură cu subiectul topicului iată ce am găsit scris într-o carte a părintelui Calistrat care deși contestat de unii spune lucrurilor pe nume făcând o radiografie aproape perfectă a atmosferei din bisericile noastre.
[COLOR=navy]"Ne trezim în biserică cu creștini care,după ce sărvârșesc un anumit ritual,își fac canonul pe la sfintele icoane,termină de făcut observații în dreapta și în stânga,termină de îndreptat pe cutare și cutare,zic o întreagă pleiadă de sfaturi și învățături tradiționale legate de locul respectiv de rugăciune.Într-un fel celor din jur li se face lehamite și atunci merg să asculte slujba afară la difuzor sau evită să mai vină la biserică spunând: Părinte, aș veni dar este grupul acela de babe rele și spunrcate la gură și la limbă,care nu fac altceva decât să judece tot timpul,clevetesc și bârfesc pe tot creștinul care intră în biserică...[/COLOR]
[COLOR=navy]Creștinii obișnuiți,oamenii de rând intră fără să țină cont de acest lucru,stau și-și fac datoria lor de creștini...[/COLOR]
[COLOR=navy]Venind des la biserică ai să vezi un nou fenomen care apare în toate bisericile-[/COLOR]
[COLOR=navy]-De ce stai pe locul meu;[/COLOR]
[COLOR=navy]-De ce ai ocupat strana cutare;[/COLOR]
[COLOR=navy]-De ce te-ai băgat acolo că-i treaba mea;[/COLOR]
[COLOR=navy]-De ce ai aprins tu lumânarea;[/COLOR]
[COLOR=navy]-De ce ai pus tu sfeșnicul:[/COLOR]
[COLOR=navy]-De ce aipus acolo flori;[/COLOR]
[COLOR=navy]-De ce ai sărutat mâna preotului[/COLOR]
[COLOR=navy]-Ce vorbește oare atâta cu preotul... și câte altele[/COLOR]
[COLOR=navy]fiecare încercând să iasă în evidență cu ceva....[/COLOR]
[COLOR=navy]Cei mai periculoși sunt creștinii care vin la biserică doar pe post de observatori, clevetitori și judecători.Aceștia sunt căutătorii de nod în papură"[/COLOR]
[COLOR=navy][/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
informatii despre azile, asezaminte sociale pentru persoanele cu probleme de sanatate maria32 Umanitare 69 03.08.2011 11:33:31
Ce parere aveti de tinerii care fac urmatoarele.... victortiti89 Generalitati 26 03.06.2011 00:53:32
Gratuit pentru un copil cu probleme silvia55 Umanitare 0 16.01.2011 19:59:40
BISERICA SI TINERII iosif Biserica Ortodoxa Romana 298 15.09.2008 19:22:04
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38