Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2010, 11:19:36
popmihai1984 popmihai1984 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 6
Implicit Confuz

Buna ziua, dragi oameni.
Sunt si eu confuz.
Daca eu si prietena mea vrem sa face ,,ceva", asa ca amandoi suntem de-acord si fara perversiuni ar fi rau?
Rog sa raspundeti.
Mersi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2010, 11:28:01
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

esti pe un forum ortodox si pui o asemenea intrebare. Acuma sincer, cam ce crezi ca ti se va raspunde?
Daca 1984 e anul nasterii tale poti sa-ti dai doua palme sa-ti revii. E timpul sa te maturizezi adica sa nu mai faci dupa cum te sfatuiesc altii. Ai totusi 25-26 de ani! Nu mai pasa responsabilitatea altora.

PS: Sper ca sunteti amandoi majori dpdv legal. Altfel ar trebui sa intrebi niste avocati.

Last edited by ai2; 08.04.2010 at 11:31:00.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2010, 11:39:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Popmihai, nu ar fi mai bine sa te casatoresti cu prietena ta? Sau vreti sa va distrati putin si dupa aceea, gata, sa zburati spre alte orizonturi? Putin (mai mult) sex, si apoi... ce urmeaza??? Eu am aproape 22 de ani si, sincer, nu prea inteleg ce vor de la viata tinerii care vor numai sa se distreze...
Sa va ajute Dumnezeu sa luati decizia cea mai buna pentru voi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2010, 11:41:43
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Dupa cum spunea si 'ai2': Bine ai venit pe forum! :)
Referitor la intrebare...doar daca va casatoriti e bine
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2010, 11:43:13
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Porunca este : Sa nu fii desfranat! Tot "ceva"-ul din afara casatoriei e desfranare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2010, 11:51:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
Buna ziua, dragi oameni.
Sunt si eu confuz.
Daca eu si prietena mea vrem sa face ,,ceva", asa ca amandoi suntem de-acord si fara perversiuni ar fi rau?
Rog sa raspundeti.
Mersi!
Acum depinde in ce masura esti confuz, si in legatura cu ce anume din relatia ta. Ti-ai dat seama in timpul asta daca ea, e cea pe care vrei sa o ai alaturi toata viata, sau nu esti sigur inca de acest lucru...dar vrei doar sa iti incepi viata sexuala cu ea?

Daca e doar a 2 a varianta, ar fi mai bine sa mai astepti...pana iti limpezesti gandurile, si simti ca ai fi deschis sa ii oferi mai mult ( de fapt totul, pentru ca asta inseamna casatoria)...si nu doar" ceva".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2010, 12:36:49
popmihai1984 popmihai1984 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 6
Implicit

Si daca ne casatorim si la inceput folosim ,,protectie"?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2010, 12:46:03
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
Si daca ne casatorim si la inceput folosim ,,protectie"?
nu e bine.casatoria e numai si numai pt copii.teoretic(adica din ce am citit in niste canoane) nu ai voie sa te impartasesti un an daca ai facut asta.deci,nu-i atat de micut pacatul asta.ce,nu-ti plac copiii?de aia vrei sa te feresti de ei?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2010, 13:49:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu una n-am inteles mesajul initial. Care este intrebarea?
Daca e vorba ca nu vreti deocamdata copii, este de inteles.
Puteti sa va casatoriti si sa va feriti in a-i avea (fie si prin abstinenta cu calendar de fertilitate, daca ea functioneaza regulat).
1. Nu vad de ce casatoria ar fi numai pentru copii (si cei care nu pot avea, ce sa fac atunci?)
2. Este de inteles ca exista situatii in care nu poti avea copii: probleme de sanatate, financiare, lipsesc anumite conditii esentiale, studii, etc.
Mai bine evitarea conceperii, decat mai tarziu eliminarea lui, sau si mai rau maltratarea pe diverse cai, o viata intreaga (fiind copil nedorit).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2010, 13:54:38
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

"1. Nu vad de ce casatoria ar fi numai pentru copii (si cei care nu pot avea, ce sa fac atunci?)"

Pai casatoria e binecuvantata cat e pentru nasterea de copii si nu pentru o 'desfranare legalizata'. Asa am citit...
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
religie ortodox forum



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditie Sfanta si folclor confuz Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 1 21.07.2011 15:31:50