Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2011, 14:13:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
"In ceea ce priveste vreo oranduire expresa din partea Sfintilor Apostoli, nu avem nici un document scris. Stim insa ca foarte de timpuriu Biserica a primit in sanul ei un mare numar de neofiti din lumea greco-romana, care erau obisnuiti cu crematiunea. Cu toate acestea, nici arheologia crestina si nici istoria nu ne arata vreun caz de incinerare in comunitatile apostolice si stravechi crestine. Aceasta se poate explica prin faptul ca trebuie sa fi existat o lege formala sau anumite dispozitii care prevedeau inhumarea mortilor crestini si nu arderea lor"

http://www.crestinortodox.ro/diverse...oxa-69379.html
Dacă ne referim la Biserica Ortodoxă Română, aceasta s-a pronunțat prin cel mai înalt for al ei, Sfântul Sinod, încă din anul 1928, în problema incinerării. Fiind pus în fața unei atitudini ce trebuia exprimată, datorită atmosferei care se crease prin înființarea crematoriului din București, Sfântul Sinod, în ședința din 15 iunie 1928, a hotărât mai întâi următoarele: 1. Preoții să prevină din vreme pe enoriași, atrăgându-le atenția că, în cazul când cineva dintre ei ar voi să se incinereze, Biserica le va refuza orice asistență religioasă;
2. Înainte de oficierea slujbei de prohodire a unui mort, preotul respectiv să aibă grijă să se informeze pe lângă familia mortului, la care cimitir se va înmormânta cel decedat;
3. Celor ce totuși au fost incinerați sau se vor incinera să fi se refuze orice serviciu religios, atât la moarte, cât și după moarte.
Problema incinerării a fost reluată și în ședința Sfântului Sinod din 22 februarie 1933, în care s-a hotărât ca instrucțiunile formulate în ședința din 15 iunie 1928, cu privire la incinerare, să se comunice tuturor chiriarhilor spre a le pune în vedere preoților, în scopul aplicării lor. De asemenea, a hotărât ca chestiunea incinerării să se trimită la sediul Comisiei pentru doctrină și viață religioasă spre a preciza dacă în cazurile de incinerare forțată și fără voia sa a vreunui credincios, i s-ar putea da asistența bisericească. Hotărârea Sf. Sinod a fost aplicată trimițându-se tuturor eparhiilor hotărârea din 15 iunie 1928 pentru a fi comunicată preoților, cu ordinul de a lua cunoștință și a se conforma. Hotărârea a fost adusă la cunoștința preoților și pe alte căi, iar în ordinul din 18 septembrie 1933, dat în urma unui caz de abatere de la hotărâre, s-a făcut precizarea că "pentru orice abatere de la hotărârea luată de Sfântul Sinod, în respectul doctrinei și practicii Sfintei noastre Biserici Creștine Ortodoxe, preoții vor fi opriți de la toată lucrarea preoțească și trimiși în judecata Consistoriului Spiritual Eparhial, spre aspră sancționare".
Așadar, Biserica Ortodoxă Română are o atitudine clar exprimată față de cei care s-au incinerat sau se vor incinera. Din 1928 și 1933, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române nu a revenit asupra acestei hotărâri, așa, încât ea exprimă punctul de vedere oficial al Bisericii noastre.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2011, 14:19:20
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit da da stiu

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dacă ne referim la Biserica Ortodoxă Română, aceasta s-a pronunțat prin cel mai înalt for al ei, Sfântul Sinod, încă din anul 1928, în problema incinerării. Fiind pus în fața unei atitudini ce trebuia exprimată, datorită atmosferei care se crease prin înființarea crematoriului din București, Sfântul Sinod, în ședința din 15 iunie 1928, a hotărât mai întâi următoarele: 1. Preoții să prevină din vreme pe enoriași, atrăgându-le atenția că, în cazul când cineva dintre ei ar voi să se incinereze, Biserica le va refuza orice asistență religioasă;
2. Înainte de oficierea slujbei de prohodire a unui mort, preotul respectiv să aibă grijă să se informeze pe lângă familia mortului, la care cimitir se va înmormânta cel decedat;
3. Celor ce totuși au fost incinerați sau se vor incinera să fi se refuze orice serviciu religios, atât la moarte, cât și după moarte.
Problema incinerării a fost reluată și în ședința Sfântului Sinod din 22 februarie 1933, în care s-a hotărât ca instrucțiunile formulate în ședința din 15 iunie 1928, cu privire la incinerare, să se comunice tuturor chiriarhilor spre a le pune în vedere preoților, în scopul aplicării lor. De asemenea, a hotărât ca chestiunea incinerării să se trimită la sediul Comisiei pentru doctrină și viață religioasă spre a preciza dacă în cazurile de incinerare forțată și fără voia sa a vreunui credincios, i s-ar putea da asistența bisericească. Hotărârea Sf. Sinod a fost aplicată trimițându-se tuturor eparhiilor hotărârea din 15 iunie 1928 pentru a fi comunicată preoților, cu ordinul de a lua cunoștință și a se conforma. Hotărârea a fost adusă la cunoștința preoților și pe alte căi, iar în ordinul din 18 septembrie 1933, dat în urma unui caz de abatere de la hotărâre, s-a făcut precizarea că "pentru orice abatere de la hotărârea luată de Sfântul Sinod, în respectul doctrinei și practicii Sfintei noastre Biserici Creștine Ortodoxe, preoții vor fi opriți de la toată lucrarea preoțească și trimiși în judecata Consistoriului Spiritual Eparhial, spre aspră sancționare".
Așadar, Biserica Ortodoxă Română are o atitudine clar exprimată față de cei care s-au incinerat sau se vor incinera. Din 1928 și 1933, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române nu a revenit asupra acestei hotărâri, așa, încât ea exprimă punctul de vedere oficial al Bisericii noastre.
Am citit de cand ai dat link-ul da nu stiam pe ce baza a dat hotararea aia sinodul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2011, 14:21:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Marius,

Sper să nu greșesc răspunzîndu-ți așa:

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dumnezeu este prezent in creatie nu dupa Fiinta, ci prin energiile Sale necreate.
De acord.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
El ramane prezent tainic in lucrul sau locul care I-au fost inchinate, sfintite, dar si in omul indumnezeit, chiar dupa moartea acestuia.
Dumnezeu este omniprezent, in sensul că toată Creația este în mîinile Sale, cum zice psalmistul: de mă voi pogorî în Iad, de față ești. Noi existăm în Dumnezeu fără să ne confundăm cu El, dar El este prezent personal numai în Sfinții Lui.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Noi tindem sa raportam relatia cu harul dumnezeiesc doar la nivel spiritual, la nivelul sufletului, insa acesta ni se impartaseste in aceasi masura si prin materie, la nivel trupesc.
De acord, însă a nu se confunda lucrarea [energiilor] harului cu prezența Duhului Sfînt. Harul lucrează prin infinite metode, deci nu numai prin intermediul Sfinților.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.03.2011, 14:48:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Chiar dacă este incinerat, trupul se întoarce în pământul din care a fost luat.

Puternic este Dumnezeu să-l învie și să-l înduhovnicească în ziua Învierii. Nu uitați că mulți oameni au fost mâncați de peștii mării, de animalele sălbatice, au căzut în magma vulcanilor, au murit în incendii, nemairămânând nimic din oasele lor.

Și eu aș opta pentru varianta incinerării.
Asa este, de vreme ce Dumnezeu a adus lumea de la nefiinta la fiinta, va putea aduce din nou la viata si trupul, chiar daca a fost incinerat. Incinerarea nu-L face pe Dumnezeu neputincios, dar ea nu mai lasa loc cinstirii asa cum se cuvine si a trupului.

Daca s-ar fi practicat de la inceput incinerarea, nu am mai fi avut sfinte moaste.

La cat de putine cimitire sunt, nu ar fi exclus ca intr-un timp foarte scurt sa se dea o lege si in acest sens. Iar daca s-ar adopta, ar trebui sa modificam si textele de la inmormantare, de ex. nu ar mai avea sens cuvintele "veniti sa dati mortului sarutarea cea mai de pe urma".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.03.2011, 14:55:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa este, de vreme ce Dumnezeu a adus lumea de la nefiinta la fiinta, va putea aduce din nou la viata si trupul, chiar daca a fost incinerat. Incinerarea nu-L face pe Dumnezeu neputincios, dar ea nu mai lasa loc cinstirii asa cum se cuvine si a trupului.
Intrebare : Cu cei care mor arsi(incinerati) in incendii,cum ramane??
Sunt atatea victime,care ard de vii in incendii,de nu le mai ramane nici macar cenusa s-o bage familia in pamant!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.03.2011, 15:05:25
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intrebare : Cu cei care mor arsi(incinerati) in incendii,cum ramane??
Sunt atatea victime,care ard de vii in incendii,de nu le mai ramane nici macar cenusa s-o bage familia in pamant!
Deci ar trebui sa transformam un caz izolat in procedura standard?
Cazurile in care nu se mai gaseste nici macar un os sunt foarte rare.
Raspuns concret nu am dar ma gandesc ca si pentru acestia se face totusi slujba.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.03.2011, 15:20:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intrebare : Cu cei care mor arsi(incinerati) in incendii,cum ramane??
Sunt atatea victime,care ard de vii in incendii,de nu le mai ramane nici macar cenusa s-o bage familia in pamant!
Cei care trec in lumea vesnica in acest fel, nu sunt lipsiti de pomenire, ne putem ruga pentru ei. Nu stiu ce se intampla in cazul in care nu avem ramasite trupesti? Eu stiu ca se poate oficia slujba inmormantarii, dar cu sau fara siciriu? Un prieten mi-a spus ca intr-o astfel de situatie, preotul a savarsit slujba inmormantarii, dar siciriul persoanei disparute in accident aviatic a fost foarte mic. Nu stiu, la o prima vedere mi se pare ridicol sa am un sicriu, indiferent cat de mic, fara ramasite.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.03.2011, 15:28:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cei care trec in lumea vesnica in acest fel, nu sunt lipsiti de pomenire, ne putem ruga pentru ei. Nu stiu ce se intampla in cazul in care nu avem ramasite trupesti? Eu stiu ca se poate oficia slujba inmormantarii, dar cu sau fara siciriu? Un prieten mi-a spus ca intr-o astfel de situatie, preotul a savarsit slujba inmormantarii, dar siciriul persoanei disparute in accident aviatic a fost foarte mic. Nu stiu, la o prima vedere mi se pare ridicol sa am un sicriu, indiferent cat de mic, fara ramasite.
Pai tocmai aici am vrut sa ajung.Pe Dumnezeu nu-L putem minimaliza.Sa spunem ca atunci cand El va invia mortii,va avea nevoie de ramasitele trupesti a lor,ca sa o faca.Pentru ca si pe cei disparuti in incendii,accidente aviatice,etc..Ii va invia.Indiferent cum va fi invierea mortilor,cu vechile trupuri sau cu trupuri din lumina, EL nu are nevoie de ramasitele trupesti,ca sa o faca!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.03.2011, 15:30:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

De parcă mult ar conta înaintea Lui Dumnezeu slujba de înmormîntare... Nu spun ca nu contează deloc, însă nu cred că influențează cu mult decizia finală de la Judecata particulară. Viața, credința și faptele omului - astea contează cu adevărat!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.03.2011, 15:36:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai tocmai aici am vrut sa ajung.Pe Dumnezeu nu-L putem minimaliza.Sa spunem ca atunci cand El va invia mortii,va avea nevoie de ramasitele trupesti a lor,ca sa o faca.Pentru ca si pe cei disparuti in incendii,accidente aviatice,etc..Ii va invia.Indiferent cum va fi invierea mortilor,cu vechile trupuri sau cu trupuri din lumina, EL nu are nevoie de ramasitele trupesti,ca sa o faca!
Costel,acest raspuns nu era pentru tine.:-) Am folosit citatul tau si am raspuns cuiva care sustinea contrarul celor aratate de mine aici.:-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Problema mea cu ortodoxia oana_21 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 19.05.2009 17:14:33
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22