Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2011, 17:25:19
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam?

Hristos in mijlocul nostru!

Am citit in mai multe parti ca noi, ca urmasi, platim pentru pacatele parintilor, bunicilor pana la al patrulea neam? Daca au decedat neimpartasiti, noi le luam pacatele asupra noastra?

Multumesc!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2011, 17:40:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Hristos in mijlocul nostru!
Este si va fi!

Potrivit teologiei ortodoxe mostenim de la stramosi natura cazuta, inclinatia spre anumite pacate, nu insa pacatele lor. Noi marturisim ca prin Botez dobandim iertarea de pacatul stramosesc. La fel, putem spune ca dobandim totodata si iertarea de pacatele strabunicilor, bunicilor sau parintilor nostri.

Legat de subiect, recomand cu caldura acest articol de pe site: http://www.crestinortodox.ro/editori...or-118907.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2011, 17:43:36
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Hristos in mijlocul nostru!
Este si va fi, totdeauna acum si pururea si in veci vecilor. Amin!

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Am citit in mai multe parti ca noi, ca urmasi, platim pentru pacatele parintilor, bunicilor pana la al patrulea neam? Daca au decedat neimpartasiti, noi le luam pacatele asupra noastra?

Multumesc!
Eu am inteles putin diferit treaba cu pana "mostenirea" pana la X neam. Cred ca atunci cand vine vorba de pacate treaba nu e la fel cu bunurile materiale. Am inteles ca atunci cand se spune ca "mostenim pacate" nu e vorba de pacatul in sine, ci de inclinatia spre pacat (slabiciunile) care se transmite mai departe mai ales prin educatie, dar si genetic intr-o masura mai mica. Asadar un tata caruia ii place bautura va spune si copiilor ca este bune, sau daca nu va spune le va arata prin comportament - transmitere prin educatie. Evident ca daca parintii sunt maniosi, caracterul lor se poate transmite prin gene copiilor - transmitere genetica. Cred ca fiecare dintre noi are puterea sa se rupa de cele transmise din tata in fiu prin apropierea de Dumnezeu.
Legat de spovedanie si impartasanie, nu cred ca pacatele personale se vor transmite. Asta inseamna ca cineva poate fi condamnat la iad pentru pacatele altuia, ceea ce este fals.
Toate cele bune va doresc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2011, 17:43:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam?
Vorba unui preot: astea-s "bla-bla-uri". Și eu trăiam cu convingerea asta pînă nu demult.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2011, 18:03:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Eu am înțeles altfel, adică până la al patrulea neam, a patra generație de urmași de ai tăi, se răzbună sigur Domnul pe tine și pe urmașii tăi, pentru păcatele tale nemărturisite și nepocăite, adică se împlinește ceea ce este scris. Deci dacă au trecut unii de generația a patra, înseamnă că ai scăpat de coșmar, și ei nu mai suferă din pricina păcatelor tale ci din pricina păcatelor lor. Căci este scris că ''a Mea este răzbunarea și nu a omului''. Dar se milostivește Domnul până la al miilea neam către cei ce-L iubesc și-i păzesc poruncile Sale.

Iar în ceea ce se moștenește și se molipsește, totul se moștenește și se molipsește, tot năravul și toată firea de la tot omul, și nu așa doar de la părinți... sau degeaba credeți că a zis Domnul că dacă vrei să intri în împărăție trebuie să te naști din nou de sus din apă și Cuvânt?

Last edited by vsovivi; 23.03.2011 at 18:10:47.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2011, 18:50:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e vorba de un act justitiar, pur si simplu parintii, bunicii, strabunicii transmit ceva copiilor lor si nu doar pe linia educatiei si a exemplului personal ci un fel de mostenire genetica dar care nu tine atat de biologic cat de latura adanca a sufletului.

Un om care realizeaza ce ii lipseste dpdv spiritual si incepe sa indrepte ce are de indreptate, indiferent ca sunt greseli "mostenite" sau deplin incuviintate, nu va plati pentru pacatele nimanui in afara de cele de care este direct si personal responsabil.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2011, 19:32:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Eu am înțeles altfel, adică până la al patrulea neam, a patra generație de urmași de ai tăi, se răzbună sigur Domnul pe tine și pe urmașii tăi, pentru păcatele tale nemărturisite și nepocăite, adică se împlinește ceea ce este scris. Deci dacă au trecut unii de generația a patra, înseamnă că ai scăpat de coșmar, și ei nu mai suferă din pricina păcatelor tale ci din pricina păcatelor lor. Căci este scris că ''a Mea este răzbunarea și nu a omului''. Dar se milostivește Domnul până la al miilea neam către cei ce-L iubesc și-i păzesc poruncile Sale.

Iar în ceea ce se moștenește și se molipsește, totul se moștenește și se molipsește, tot năravul și toată firea de la tot omul, și nu așa doar de la părinți... sau degeaba credeți că a zis Domnul că dacă vrei să intri în împărăție trebuie să te naști din nou de sus din apă și Cuvânt?
Dumnezeu este razbunator? daca da, cum se razbuna El?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2011, 20:49:14
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dumnezeu este razbunator? daca da, cum se razbuna El?
Si pe mine ma interesaza aspectul acesta. Eu stiam ca pana la al saptelea neam. Se spune ca Dumnezeu pedepseste si iar pedepseste. Ai gresit cu ceva?, fi atent la caramida! Cam asa expune problema Biserica. Am auzit de atatea ori la predici si am citit si ascultat atatea ca sa ajung la aceasta conclulzie...Mi-a luat ceva timp.. Problema este ca nu am inteles. De ce parca regula asta cu pedepsirea din neam in neam se aplica parca numai unora? Hmm...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2011, 20:59:17
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dumnezeu este razbunator? daca da, cum se razbuna El?
Dumnezeul in care cred eu nu este razbunator. Dumnezeul in care cred este desavarsit, asa dupa cum ne-a invatat chiar Fiul Sau, Iisus Hristos. Daca eu gresesc si au dreptate cei care spun ca Dumnezeu e razbunator atunci sigur voi ajunge in talpa iadului pentru "blasfemia" de a-L crede pe Dumnezeu desavarsit, iar daca am dreptate, tot acolo voi ajunge, dar nu din razbunare, ci pentru simplul motiv ca n-am facut cele cerute de Mantuitorul noastru pentru a fi mantuit, adica n-am dat de mancare celui flamand, n-am dat un pahar cu apa celui insetat, n-am imbracat pe cel gol, n-am ..., n-am..., intr-un cuvant, n-am slujit aproapelui si nu l-am iubit ca pe mine insumi. Dar in niciun caz nu voi fi trimis in iad din razbunare, ci pentru ca nu m-am lepadat de mine si nu mi-am deschis inima ca sa-L primesc pe Hristos in ea.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2011, 23:02:44
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Pacatul isi lasa urma asupra firii umane, o slabeste, o imbolnaveste. Iar noi mostenim natura inaintasilor nostri. Platim pentru pacatele stramosilor in sensul ca putem dobandi anumite inclinatii spre savarsirea rautatilor acelora.
Dar prin harul Duhului Sfant, avem posibilitatea de a ne innoi firea, de a deveni fapturi noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dor de neam, dor de Dumnezeu Laura19 Generalitati 4 30.01.2012 10:43:23
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 18.10.2011 19:59:08
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 04.09.2010 00:58:09
A existat un al patrulea mag? costel Generalitati 16 29.12.2009 18:44:57