Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2008, 00:42:18
anamariaplop2000 anamariaplop2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2007
Mesaje: 1
Implicit

am observat ca in forumul acesta domina confunzia ( ce de ce e asa, ca de ce s-a inamplat asa ? etc) si nu doar aici ci la multa lume. eu vin cu o intrebare cu privire la solutia acestei probleme: de ce nu se dau mai multe explicatii din partea preotilor? am vazut in Biserica gesturi mecanizate ( oameni care fac anumite gesturi fara sa stie ce simbolizeaza acestea, ci doar pentru ca asa au vazut la altii) , foiala, plictiseala, barfa etc. cred ca ar trebui ca Biserica sa incurajeze mai mult oamenii sa il cunoasca pe Iisus si sa se cunoasca intre ei si sa se iubeasca. pot face asta prin organizarea unor discutii, a unor grupuri unde sa se discute pe teme religioase, ma refer la altceva decat la liturghie si la predica... nu stiu daca gresesc! voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2008, 15:56:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din pacate, cateheza este unul din punctele slabe ale BOR. cu voia lui Dumnezeu, poate se va schimba ceva!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2008, 16:04:55
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
din pacate, cateheza este unul din punctele slabe ale BOR. cu voia lui Dumnezeu, poate se va schimba ceva!
apoi tre sa fie si voia oamenilor, ca nu putem pasa toata responsabilitatea la Dumnezeu, de exemplu daca un preot nu catehizeaza, nu inseamna ca nu e voia lui Dumnezeu ci nu are preotul chef
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2008, 17:45:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, Biserica Ortodoxa nu a pus accentul pe cateheza, ci pe liturghie, pentru ca stie ca nu e important sa ai o multime de atribute ale lui Dumnezeu in minte si sa nu-L cunosti. Important este sa traiesti in El si astfel, sa faci trecerea de la chipul cel vechi, la chipul cel nou - Hristos. La judecata de apoi e mai bine sa am chipul lui Hristos, decat o minte plina de citate, dar cu un suflet lipsit de Viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2008, 01:02:12
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Parerea mea este ca evident ca se pot face mai multe pentru invatarea oamenilor. Dar:

1 Corinteni 4:15 Caci de ati avea zeci de mii de invatatori in Hristos, totusi nu aveti multi parinti. Caci eu v-am nascut prin Evanghelie in Iisus Hristos.
1 Corinteni 4:16 Deci, va rog, sa-mi fiti mie urmatori, precum si eu lui Hristos.


Practic mai mult face un parinte adevarat, urmas a lui Iisus decat zeci de mii de invatatori rataciti.

Ceea ce e interesant in np, e ca se pune foarte mult accent pe autosugestie:
- sunteti iubiti, acceptati
- sunteti spalati in sangele lui Iisus
- sunteti mantuiti
Cine intra prima data intr-o adunare np la o prima privire poate fi placut gadilat, dar exista acolo multe probleme.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2008, 08:24:06
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Eu am avut o senzatie de fericire fara nici o grija de pacat, pana cand am realizat ca este mai important sa depasesc pacatul, chiar daca pierd senzatia aceea placuta. Pentru ca este fals sa crezi ca esti aproape de Dumnezeu, dar te balacesti in pacate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2008, 08:38:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ai dreptate ,un suflet dominat de pacate nu poate sa se roage cum trebuie si sa se apropie de Dumnezeu ,nici indrazneala la rugaciune nu are.Caci El este fara de pacat .
AnaMaria ,mergi la sf.Liturghie si incearca sa fii atenta acolo ,sa uiti ,daca se poate ,de tine si vei vedea ca nu iti mai trebuie cateheza.
Nu iti place in biserica ,mergi in alta parte unde afli parinti mai ravnitori.
Nu vei deveni mai ravnitoare daca vei auzi explicatii la adunari ,asculta predica si vei intelege multe.Mai ai cartile sfintilor parinti.
Gesturile din biserica nu sunt mecanice ,ti se pare tie care stai la slujba ca la spectacol.Sunt carti care explica sf.Liturghie ,citeste.
De ex.iesirea preotilor cu sf.Evanghelie la inceputul slujbei simbolizeaza iesire Mantuitorului in lume sa predice.
Si ai rbdare ,nu totul vine odata ,multi dintre credinciosi au fost ca tine ,in afara de cei care au mers de mici la slujbe.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2008, 09:10:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi ce este Nashterea in Hristos daca nu atzi ura mai ales sufletul tau shi centrul tau de comanda pentru a face nu voile tale spre pacte shi patimi shi batjocora inhaitat fiind cu demonii shi duhul rau, ci a plini poruncile lui Hristos shi a trai duhovniceshte in El in sfintzenia Lui shi in fapte bune ajungand shi dobandind curata dragoste?! (in frica de Dumnezeu, in umilintza de duh cu inima infranta shi smerita smerenie, in respectul total al randuielilor intzelpciunii, a valorilor lasate spre a fi considerate, luate in serios, a adevarului shi dreptatzii ca shi cuviintza a respectarii, a ierarhizarii aspectelor, lucrurilor, desavarshirilor, a te vedea la adevaratul tau loc shi chiar mai jos, shi a strica aceste randuiel doar pentru mai mult sfintzenie, mai multa smerenie, pentru mai multa incredere, nadejde, libertate in Hristos, in ascultare, pentru a tzine mai multe porunci intzelepte, mai multe porunci obligatorii mai multe porunci mai multe, ca sa ajungi insfarshit la pocaintza prin post shi rugaciune, ca daca nu te lipeshti de Hristos shi nu de El te infricoshezi, atunci vei cunoashte frica de demoni, de lume, de tineinsutzi, de rautae, de deznadejde, de amarul singuratatzii... shi cum il respectzi pe Dumnezeu daca ieshti invidios, fricos shi rautacios infricoshat de orice pe lume doar de Hristos nu... cum atunci il numim noi pe El Domn sau stapan daca in fatza lui nu ne infricosham ci trufim? mandrim shi ne permitem orice spurcaciune a sufletului nostru shi a centrului nostru de comanda? Cum atunci ne putem nashte in Hristos de Biserica noastra ortodocsa daca noi nu ne straduim sa ne infricosham de Domnul ei, Hristos, ca de noi depinde sa ne infricosham sa ne ingrozim de putzina noastra credintza shi de cel care odata ce ne poate lepada, adio... ca pleva ne vanturam in cele patru vaturi... deci cum spune sf voievod al Cerului?
Arh Mihail:
«Sa stam bine si cu frica si cu luare aminte,
caci Domnul cuvinteaza peste pamant si Se vesteste întru venirea Sa».

iar laudaroshenia ce este altceva decat ca tzi-ai dat tu plata tzie, ca te plateshti tu necontenit din preaplinul inimii tale, din mandria ta

Cuviosul Lazar:
"Cei ce lucreaza fapta buna ca sa cistige slava de la oameni,
acestia nu au nici un folos, dupa cum zice sfintita Evanghelie: si-au luat plata lor.
Ca de nu ar fi fost cineva sa le laude faptele bune, ei, cu adevarat,
nu s-ar fi apucat nicidecum sa lucreze fapta buna.
Iar cei care lucreaza fapta buna pe ascuns, numai lui Dumnezeu fiind cunoscuta,
acestia vor lua de la Dansul multa lauda.
Iata dar cu cat este mai buna slava lui Dumnezeu decat slava oamenilor!
Ca aceea este vremelnica si stricacioasa si nu ramane pana in sfarsit,
ci, mai inainte de a muri ei, se va vadi fatarnicia lor.
Deci, cu cat este mai buna si mai inalta slava lui Dumnezeu,
cu atat este mai presus acela care lucreaza fapta buna in ascuns".

iar ascuns inseamna inainte de toate sa nu trompetizezi shi sa nu dai sfoara in tzara sau pe la prieteni shi cunoscutzi ce evlavios shi milostiv ai devenit, ca ni se cere dragoste NEFATZARNICA fatza de Hristos shi aproape, iar fara a-l iubi shi respecta pe aproape ca un om nenorocit mai sus de tine, nu il potzi iubi nici pe Domnul: De cine ma voi infricosha, de cine ma voi teme! ca daca nu am ascultat shi slujit curat plinitor de porunci, atunci ce caut la el sa-i mai ridic laude sau rugaciuni mincinoase? Ca vede dracu, shi el tot ce ai facut a scris shtie shi te vede la Liturghie shi rade de tine shi ishi bate joc de tine ca ce sluga netrebnica are Dumnezeu, plina de dragoste fatzarnica shi ingamfare.... Luand Numele Domnului in deshert :(:(???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.04.2008, 15:37:40
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Eu cred ca e nevoie de catehizare sau recatehizare, insa aceasta nu se poate face de catre un cunoscator al invataturii crestine catre un necunoscator nepasator. Nu poti imprastia samanta cea buna pe pamantul unor minti impietrite si a unor inimi uscate datorita lipsei lacrimilor. Primul pas trebuie sa-l faca cel care devine constient de statura sa...de crestin-ortodox, in primul rand, si devenind constient va cauta singur izvor de cateheza...in carti, dar preferabil la un preot-duhovnic deosebit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.05.2010, 15:18:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu iti da , dar nu-ti pune in traista...Eu cred ca noi nu ne apropiem suficient de Biserica, nu cautam sfatul preotilor... ne pot recomanda carti bune, ne pot da sfaturi intelepte... nimic nu vine prin efort. In Biserica este galagie si barfa... ma indoiesc... dar cand avem noi timp sa ascultam barfe si alte... eu cred ca imbunatatirea trebuie sa inceapa cu fiecare in parte. Daca se intampla si astfel de lucruri este pentru ca acei oameni nu fac un lucru elementar: sa se roage , sa participe cu toata fiinta la Sfintele slujbe... apoi unii pot fi incepatori si atunci este de inteles. Nu este deloc plictiseala, este traire pentru cel care vrea sa traiasca in duhul rugaciunii ...Cred ca ar trebui sa cauti talcuirea Dumnezeiestii Liturghii, pentru a intelege importanta fiecarui moment ... Apoi citirea Sfintilor Parinti, Vietile Sfintilor, trebuie un efort facut si din partea noastra...rezultatele de ordin spiritual sunt deosebite...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia in Biserica ortodoxa (merita ea mai mult?) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 243 16.09.2011 18:50:34
De ce Minastirea nu face mai mult? andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 64 02.12.2010 23:24:45
Ce face din biserica ortodoxa sa fie mandra de ea? secummartor Biserica Ortodoxa Romana 83 06.12.2007 23:13:11
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 19:41:24