Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.12.2008, 23:14:07
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Multumim.....
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.12.2008, 17:04:27
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu placere Nicoleta, mi-e foarte dor de parintele..foarte dor... Uneori durerea ce o simti cand pierzi pe cineva drag, te face sa il scoti din inima sa il imbratisezi apoi sa il pui la loc..stiu e o "formula" cunoscuta..dar mi-e asa de dor de el..asa de dor..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.01.2009, 09:15:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O fotografie inedita a cuviosului.
Attached Images
File Type: jpg CIMG4398.jpg (92,8 KB, 46 views)

Last edited by eduardd; 11.02.2010 at 08:09:41.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.02.2010, 08:20:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ieri, am spus La multi ani Parintelui Iustin...apoi am spus Dumnezeu sa-l ierte parintelui Ioanichie...astazi...spun din nou parintelui Teofan..batranelului meu iubit...
Binecuvantati si ne iertati parinte Teofan si nu ne uitati pe noi pacatosii!

Pe 11 februarie de implinesc 4 ani de cand s-a mutat la Stapana cel mai iubit duhovnic al Iasiului. Protos. Teofan Merla.
Imi spunea Daniel, unul din ucenicii de chilie a batranului parinte, ca anii acestia..au transformat cimitirul Cetatuii in loc de pelerinaj..

Bani nu au fost pentru a pietrui aleea spre cimitir..mereu a fost noroi, gunoaie..acum picioarele celor ce l-au iubit si inca il iubesc pe parintele au batatorit drumul spre mormant. Locul este de nerecunoscut..iar mormantul??...e plin mereu de flori proaspete..candela arde zi si noapte (prin grija Stapanei si a celor ce vin zilnic la mormant) nu se stinge niciodata..

Cei ce ajungeti in Iasi, mergeti fratilor la cimitir si luati binecuvantare de la parintele...si credeti ca o si primiti..

Last edited by eduardd; 11.02.2010 at 08:22:37.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.09.2010, 15:59:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Rugaminte


Dorim sa facem cunoscuta viata Batranului Teofan Merla publicand o carte. De aceea de 2 ani se strang marturii de la ucenicii parintelui, de la mireni, de la monahi si monahii.
Venim cu rugamintea de a ajuta si voi (cei care l-ati cunoscut) cu marturiile fratiilor voastre. Numai impreuna putem forma "intregul" care a fost.. Protos. Teofan Merla.

Cine doreste ma poate contacta la email jenicagavrila@yahoo.com sau pentru cei din Iasi direct la ucenicul de chilie a parintelui Fratele Daniel.(care locuieste chiar in chilia pr Teofan).

ps- si un mic "dar" pentru cei de departe:
Attached Images
File Type: jpg CIMG8231.jpg (66,5 KB, 19 views)
File Type: jpg CIMG3630.jpg (44,4 KB, 16 views)
File Type: jpg CIMG3589.jpg (51,5 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.09.2010, 17:10:50
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul

Dorim sa facem cunoscuta viata Batranului Teofan Merla publicand o carte. De aceea de 2 ani se strang marturii de la ucenicii parintelui, de la mireni, de la monahi si monahii.
Venim cu rugamintea de a ajuta si voi (cei care l-ati cunoscut) cu marturiile fratiilor voastre. Numai impreuna putem forma "intregul" care a fost.. Protos. Teofan Merla.

Cine doreste ma poate contacta la email jenicagavrila@yahoo.com sau pentru cei din Iasi direct la ucenicul de chilie a parintelui Fratele Daniel.(care locuieste chiar in chilia pr Teofan).

ps- si un mic "dar" pentru cei de departe:
Multa bucurie mi-au adus aceste fotografii si mi-au rascolit amintiri.

Eu l-am cunoscut pe pr. Teofan Merla...dar nu am avut o experienta anume...n-am avut ocazia sa-l vizitez mai des si sa-i cer sfat duhovnicesc.
Tin minte ca eram prin anul 1995, in vizita prin Iasi cu cativa prieteni. Atunci am vizitat Copoul, bojdeuca...am mers la Mitropolie, la manastirile Trei Ierarhi, Galata, Golia, Barnova si nu in ultimul rand Cetatuia.

Mi s-a parut inaltatoare ca asezare si apoi starea de spirit din interior. Odata ajunsi aici, am poposit vreo ora, ne-am inchinat, ne-am plimbat pe alei si am facut poze. Prietenul nostru din Iasi care sa zicem ca ne era si ghid ne-a vorbit de pr. Teofan...ne-a starnit curiozitatea si cu indrazneala incepatorului pe drumul credintei am mers si am batut la usa parintelui.
Ne-a deschis si de dupa usa a aparut un capusor mic cu caciulita...un calugar batran, cu barba alba nu foarte lunga si cu ochisori vioi, aplecat de spate se uita la noi asteptand sa spunem ce dorim...noi am ramas blocati de aceasta aparitie si n-am putut sa spunem decat ca dorim o binecuvantare si atat...desigur ca asta si atat am obtinut si am plecat fericiti mai departe.
In ciuda acestei intalniri scurte, totusi nu pot uita expresia fetei, caldura emanata si blandetea ochilor...in fine...o scurta si placuta amintire a ceea ce a fost pentru mine pr. duhovnic Teofan de la Cetatuia.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.02.2011, 08:07:20
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit S-au implinit 5 ani de la mutarea la cele vesnice a Protos Teofan Merla

S-a mai scurs un an..... Un an plin de dureri, incercari, tristeti adanci si obositoare. Dar deasupra acestora, vegheaza parintele meu iubit.

Dumnezeu sa-l ierte! Iar Stapana sa ma aseze si pe mine langa el.
Attached Images
File Type: jpg CIMG4393.jpg (34,4 KB, 25 views)
File Type: jpg 20080301143119.jpg (46,5 KB, 14 views)

Last edited by eduardd; 11.02.2011 at 08:13:23.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.07.2012, 10:39:06
loloshyk loloshyk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2012
Mesaje: 1
Implicit A aparut primul volum de marturii despre Pr. Teofan

Pentru comenzi scrieti la arcultro@yahoo.com.
la sfarsitul lunii august si inceputul lunii septembrie vom lansa cartea in Iasi, Bacau si Focsani
Attached Images
File Type: jpg pr. teofan coperta.jpg (18,0 KB, 20 views)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.11.2012, 16:54:32
angegabi angegabi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 17
Implicit nu gasesc cartea

am cautat la multe magazine de carte. se uita lumea ca la urs cand intrebi. unde pot gasi, poate a cumparat cineva!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.02.2013, 16:42:44
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit Parastas de 7 ani - protos. Teofan Merla

Duminica 10.02.2013 la Manastirea Cetatuia din Iasi, ucenicii si ceilalti cunoscuti ai parintelui Teofan se pot intalni la Sf. Liturghi, pentru pomenirea lui. Acolo se poate procura si cartea cu viata parintelui. Luni pe 11.02.2013 vor veni si alti stareti si preoti care au fost vietuitori in Man. Cetatuia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 16:25:08
Teofan Zavoratul Adela444 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 2 12.04.2012 16:37:23
sf Teofan Zavoratul iuda Moaste 3 30.06.2009 22:16:02
I.P.S. Teofan Laurentiu Generalitati 30 16.03.2008 21:35:41
Teofan sau Daniel danyel Generalitati 11 08.09.2007 20:54:50