Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 16.04.2011, 19:03:12
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Draga Noesisaa, as vrea sa-mi spun si eu parerea si sper din suflet sa nu te supar sau sa te deranjeze vreun cuvant de-al meu.

Sa povestesc un pic din scurta mea experienta cu biserica catolica. Am intrat cam de 5 ori in diferite biserici catolice cu diferite ocazii: o data la nunta unui prieten catolic si de celelalte 4 ori vizitare ca pe un muzeu. Desi am fost doar vizitator sau "spectator" nu m-am simtit deloc in largul meu si nici atrasa de slujba (cununiei catolice) sau de picturile de pe pereti ori de statuete. Simteam doar nevoia sa ies din biserica.
Mie mi se intampla exact contrariul... Am o amintire din copilarie... eram cred cu bunica-mea ( desi am ramas cu impresia ca eram cu bunica-meu -dar nu se leaga ca el era reformat) si am intrat intr-o biserica ( vechea biserica ortodoxa din Bistrita) si la altar erau de-o parte si de alta 2 statui de barbati (mari). Cu multi multi ani dupa aceea cand am intrat in acea biserica altarul era inchis..si de fiecare data cand intru in acea biserica simt ca lipseste acea imagine din copilarie... Posibil sa fi intrat atunci in biserica romano-catolica dar inca ma mai indoiesc... Sper sa-mi iau inima in dinti si sa intreb un preot daca acele statui au intr-adevar au existat in acea biserica sau nu.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 16.04.2011, 20:50:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si la acea durere contribui tu, facand lobby BC pe acest forum.
Te rog sa imi arati unde si cum am facut lobby Bisericii Catolice aici pe forum. Oricum, mai mult decat un filmulet de pe youtube cu vreun cantec care imi place...nu cred.

Oricum, astazi este ziua de nastere a Papei! :) http://www.youtube.com/watch?v=UcHR8...eature=related
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #223  
Vechi 16.04.2011, 21:10:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul

De aceea eu nu cred ca-ti este de folos sa te rogi intr-o biserica catolica.
...si la concluzia asta ajungi fiindca nu iti plac statuile si slujba...la care ai fost o data... :) Si daca biserica catolica ar avea icoane bizantine in altar...?

Gusturile sunt gusturi...nu dupa asta trebuie sa te iei.

Chiar astazi am fost la o expozitie de icoane bizantine (tinuta intr-o biserica catolica) la care a cantat si un cor, muzica in slavona. Frumos, dar n-am inteles nimic din ce spuneau in cantece...

Iata cateva poze din biserica la care merg eu:
Attached Images
File Type: jpg icoana3.jpg (23,0 KB, 11 views)
File Type: jpg icoane.jpg (23,2 KB, 10 views)
File Type: jpg icoane4.jpg (25,6 KB, 10 views)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #224  
Vechi 16.04.2011, 22:08:00
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca veni vorba... am observat ca in bisericile catolice e reprezentat Dumnezeu in picturi dar in cele ortodoxe niciodata. Ma insel?
Reply With Quote
  #225  
Vechi 16.04.2011, 22:30:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Ca veni vorba... am observat ca in bisericile catolice e reprezentat Dumnezeu in picturi dar in cele ortodoxe niciodata. Ma insel?
Dumnezeu-Tatal vrei sa spui?

Sigur ca este reprezentat si in bisericile ortodoxe (desi practic nu ar trebui fiindca nu ni S-a revelat in mod omenesc) ca om mai batran ("cel vechi de zile") sau ca ochi intr-un triunghi.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #226  
Vechi 16.04.2011, 22:48:02
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
...si la concluzia asta ajungi fiindca nu iti plac statuile si slujba...la care ai fost o data... :) Si daca biserica catolica ar avea icoane bizantine in altar...?

Gusturile sunt gusturi...nu dupa asta trebuie sa te iei.

Chiar astazi am fost la o expozitie de icoane bizantine (tinuta intr-o biserica catolica) la care a cantat si un cor, muzica in slavona. Frumos, dar n-am inteles nimic din ce spuneau in cantece...

Iata cateva poze din biserica la care merg eu:
Noessia, n-am vrut sa-ti scriu prea mult ca sa am cat mai mici sanse sa te supar cu ceva si vad ca am scris trunchiat, n-am reusit sa transmit ce as fi vrut.

Nu merg la biserica strict pentru a admira obiectele de cult sau icoanele. Dar ele fac parte din ritualul slujbelor ortodoxe, sunt o prezenta vie! Nu sunt simple tablouri.
Chiar citeam odata in scrierile unui parinte ca icoanele trebuie sa fie pictate frumos pentru ca ele ne ajuta sa sporim evlavia catre sfantul infatisat in ele.
Iar slujba ... bineinteles ca este foarte importanta! Doar Sf. Liturghie, slujbele si Cele 7 Sfinte Taine sunt motivul principal pentru care mergem la biserica, nu?

Pentru mine ca ortodox slujba cununiei catolice la care am asistat a fost ... mult diferita si am simtit-o "rece". Am regasit in ea franturi din slujba cununiei ortodoxe, dar limbajul era presarat cu multe cuvinte actuale, nu mai era limbajul arhaic dulce al cantarilor ortodoxe. In plus, am fost contrariata in sinea mea de faptul ca mirii aveau un rol foarte activ. Parea ca ei savarsesc slujba propriu zisa si nu preotul!

Avand in vedere si diferentele fundamentale de dogma dintre cele doua biserici (care influenteaza mult tot ce se intampla in biserica catolica), nu pot intelege alegerea ta si nici faptul ca te simti implinita asa.

Te rog sa ma crezi ca nu te judec, este doar parerea mea.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 16.04.2011, 22:54:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dumnezeu-Tatal
Acum sunt 4?
Cum ii numim, sfinta patrime?
Reply With Quote
  #228  
Vechi 16.04.2011, 22:58:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
mult diferita si am simtit-o "rece".
Ideile fixe si preconcepute te fac sa "simti" asa..cind de fapt ideile simt pentru tine, tu nu participi la simtiri :))

Ambele slujbe sunt la fel de sfinte, iar casniciile sunt la fel de durabile sau destramabile in ambele cazuri..deci? :))

Scapatul de idei fixiste este o adevarata lupta dusa in deal!
Usor nu-i! :)
Reply With Quote
  #229  
Vechi 16.04.2011, 23:29:36
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dumnezeu-Tatal vrei sa spui?

Sigur ca este reprezentat si in bisericile ortodoxe (desi practic nu ar trebui fiindca nu ni S-a revelat in mod omenesc) ca om mai batran ("cel vechi de zile") sau ca ochi intr-un triunghi.
Exact. Biserica romano catolica din Bistrita se numeste "Sfanta Treime" care e reprezentata in pictura din spatele altarului: apare in ea Dumnezeu. La dreapta Lui e Isus iar din degetul lui Dumnezeu se inalta o pasare inconjurata de o aura.

Poza e cam neclara dar sper ca se poate intelege ceva..

Personal nu l-am vazut niciodata reprezentat la noi... poate cineva sa dea un link? daca stie..
Attached Images
File Type: jpg CIMG0362.jpg (22,6 KB, 3 views)

Last edited by cristinadaciana; 16.04.2011 at 23:34:58.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 17.04.2011, 00:46:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Acum sunt 4?
Cum ii numim, sfinta patrime?
Nu, este un Dumnezeu in trei persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Dar tu stii asta, nu-i asa? :P

Este reprezentata Sf. Treime si la ortodocsi. Fie Dumnezeu Tatal (mai batran), la dreapta Lui, Dumnezeu-Fiul cu o cruce si deaspupra un porumbel (Sf. Duh). Fie cei trei ingeri de la stejarul din Mamvri...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 16:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 15:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 18:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 22:08:01