Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 01:24:11
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question Nemurirea sufletului

am o nelamurire mare de tot. Daca in Sfanta Scriptura scrie asa in Iezech.18/20. " Sufletul care păcătuiește va muri." de ce se vorbeste despre nemurirea sufletului care a pacatuit si va merge in iad????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 10:38:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
am o nelamurire mare de tot. Daca in Sfanta Scriptura scrie asa in Iezech.18/20. " Sufletul care păcătuiește va muri." de ce se vorbeste despre nemurirea sufletului care a pacatuit si va merge in iad????
Raspund acum pentru toti care pun intrebari de genul acesta.Teologia e un lucru maret,nu e la indemna tuturor sa desluseasca toate cuvintele Scripturii.Inainte aceste intrebari se puneau oamenilor duhovnicesti,care putea sa lamureasca aceste lucruri adanci.
Aici ,chiar daca primest raspuns,nimeni nu-ti garanteaza ca va fi exact.
Tu incearca sa faci ce iti cere Biserica,citeste carti ale Sfintilor Parinti,si lasa interpretarile Bibliei pe mai tarziu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2010, 13:06:12
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Care sunt cartile sfintilor parinti?

nu stiu care sunt acele carti ce tre' sa citesc. Ma poti ajuta sa-mi raspunzi? multumesc Mentionez ca unde ma aflu nu exista biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2010, 13:09:13
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Pana cand trebuie sa aman citierea si interpretarea bibliei?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Tu incearca sa faci ce iti cere Biserica,citeste carti ale Sfintilor Parinti,si lasa interpretarile Bibliei pe mai tarziu.
pana cand o sa am altceva de citit continui sa citesc din Biblie. De ce tre' sa aman? pana cand sa aman? mi-e teama ca renuntand supar pe Dumnezeu. multumesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2010, 13:20:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Vietile Sfintilor si Ne vorbeste parintele Cleopa,vol.1-16,iti pot recomanda pentru inceput.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2010, 13:26:42
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit unde gasesc aceasta carte?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Vietile Sfintilor si Ne vorbeste parintele Cleopa,vol.1-16,iti pot recomanda pentru inceput.
se gaseste pe blog-ul de mai jos?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2010, 13:39:53
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Exclamation ZADARNIC cinstim pe Dumnezeu invatand porunci de ale oamenilor!

Daniel777 nu mi-ai raspuns pana cand sa aman Biblia! uite ce am gasit scris in ea:
"12. Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii,
13. Și nu este nici o făptură ascunsă înaintea Lui, ci toate sunt goale și descoperite, pentru ochii Celui în fața Căruia noi vom da socoteală. " Vom da socoteala daca pentru noi cuvantul lui Dumnezeu nu e viu si lucrator!

Iar aici http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=15 Iisus zice asa:
"Poporul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lor este departe de Mine. Și zadarnic Mă cinstesc ei, învățând învățături ce sunt porunci ale oamenilor".
Deci e clar ca trebuie sa-l cinstesc pe Dumnezeu invatand porunci din cuvantul Sau adica Biblia, nu? Te rog sa tii cont de faptul ca nu sunt in Europa si nu pot procura cartile Sfintilor Parinti deci da-mi o adresa unde pot gasi pe internet. astept cu nerabdare. Multumesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2010, 13:45:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Daniel777 nu mi-ai raspuns pana cand sa aman Biblia! uite ce am gasit scris in ea:
"12. Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii,
13. Și nu este nici o făptură ascunsă înaintea Lui, ci toate sunt goale și descoperite, pentru ochii Celui în fața Căruia noi vom da socoteală. " Vom da socoteala daca pentru noi cuvantul lui Dumnezeu nu e viu si lucrator!

Iar aici http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=15 Iisus zice asa:
"Poporul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lor este departe de Mine. Și zadarnic Mă cinstesc ei, învățând învățături ce sunt porunci ale oamenilor".
Deci e clar ca trebuie sa-l cinstesc pe Dumnezeu invatand porunci din cuvantul Sau adica Biblia, nu? Te rog sa tii cont de faptul ca nu sunt in Europa si nu pot procura cartile Sfintilor Parinti deci da-mi o adresa unde pot gasi pe internet. astept cu nerabdare. Multumesc
Daca nu vrei sa renunti la citit Biblia,iti recomand sa citesti doar Noul Testament.In rest cartile poti sa ti le procuri de la librariile on line ,de pe net.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2010, 13:57:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
am o nelamurire mare de tot. Daca in Sfanta Scriptura scrie asa in Iezech.18/20. " Sufletul care păcătuiește va muri." de ce se vorbeste despre nemurirea sufletului care a pacatuit si va merge in iad????
in acest pasaj "suflet" se refera la sufletul omului viu.

Dupa moarte, sufletele oamenilor merg in rai sau in iad potrivit fapteleor lor, iar trupul se intoarce in pamantul din care a fost facut (asemenea animalelor).

"Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică. " Matei 25,46

Hristos cand a murit pe Cruce, trupul Sau indumnezeit a ramas pe cruce, iar sufletul sau indumnezeit s-a pogorat la iad de unde i-a slobozit pe cei drepti.

" Pentru aceasta s-a veselit inima mea și s-a bucurat limba mea, dar încă și trupul meu va sălășlui întru nădejde.
Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea. " Psalmul 15,9-10

" Pe Care Dumnezeu L-a înviat, dezlegând durerile morții, întrucât nu era cu putință ca El să fie ținut de ea.
25. Căci David zice despre El: "Totdeauna am văzut pe Domnul înaintea mea, căci El este de-a dreapta mea, ca să nu mă clatin.
26. De aceea s-a bucurat inima mea și s-a veselit limba mea; chiar și trupul meu se va odihni întru nădejde.
27. Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.
28. Făcutu-mi-ai cunoscute căile vieții; cu înfățișarea Ta mă vei umple de bucurie".
29. Bărbați frați, cuvine-se a vorbi cu îndrăznire către voi despre strămoșul David, că a murit și s-a îngropat, iar mormântul lui este la noi, până în ziua aceasta.
30. Deci el, fiind prooroc și știind că Dumnezeu i S-a jurat cu jurământ să așeze pe tronu-i din rodul coapselor lui,
31. Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.
32. Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus," Faptele Apostolilor 2
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2010, 14:06:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
pana cand o sa am altceva de citit continui sa citesc din Biblie. De ce tre' sa aman? pana cand sa aman? mi-e teama ca renuntand supar pe Dumnezeu. multumesc
Biblia este cuvantul lui Dumnezeu... deci trebuie citita cu frica si cu cutremur mare caci adevarul este unul singur si nu mai multe, iar adevarul se descopera doar in Sfanta Euharistie, in Duhul Sfant.
"un Domn O credinta un BOtez" Efeseni 4,5

"Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
17. Deci voi, iubiților, cunoscând acestea de mai înainte, păziți-vă, ca nu cumva, lăsându-vă târâți de rătăcirea celor fără de lege, să cădeți din întărirea voastră, " II Petru 3,15-17


Asadar bine face cel ce citeste Sfanta Scriptura insa, "Înțelegi, oare, ce citești? Iar el a zis: Cum aș putea să înțeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva? Și a rugat pe Filip să se urce și să șadă cu el. " Fapte cap 8, 30-31.
Deci fara calauzirea lui Hristos in Sfanta Euharistie (impartasirea cu adevarat trupul si sangele Domnului si nu simbolic) fara calauzirea Duhului Sfant nu poate nimeni sa priceapa Sfanta Scriptura... de aceea multi s-au abatut si se abat de la adevar, dar Biserica lui Hristos marturiseste adevarul neschimbat de apropate 2000 de ani intru Duhul Sfant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nemurirea - inainte de pacat. MrJuve Din Vechiul Testament 11 26.06.2011 17:32:45
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
Nemurirea in lumea biologica yawbaj Teologie si Stiinta 21 30.06.2010 10:55:52
Orgasmul si moartea sufletului Traditie Nunta 408 20.04.2009 07:51:06