Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2016, 23:16:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu una nu am nicio rezolvare! Sunt oameni straini ,pe care nu-i cunosc si nu doresc sa-i ajut cu forta daca ei nu-si exprima dorinta de a fi ajutati in acest sens.

Cum adica incercati sa rezolvati pe cale"legala"? Ce anume lege justitiiara incalca cei doi?
Desigur,cea mai mare problema morala o ridica inselarea cat si destramarea a doua familii ,insa asta nu implica nimic legat de jurisdictia actuala.

Daca tatal fetitei inca lucreaza in strainatate si nu dovedeste ca are o situatie propice cresterii unui copil ,slabe sanse sa o lase tatalui.

Eu va inteleg ca doar ati crescut-o cativa ani si acum va ganditi ca ramane cu o mama care nu are nici cele mai mici repere morale! Dureri de inima!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.04.2016 at 23:24:51.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.04.2016, 00:46:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meme2015 Vezi mesajul
Nasul de botez era casatorit in momentul botezului si el si sotia lui erau prieteni din copilarie cu parintii fetitei si au crescut in acelasi cartier , in blocuri apropiate. Am tot intrebat si raspunsul a fost acelasi Categoric Nu,dar daca ascund situatia reala vor trai in continuare in pacat.Eu sunt bunica paterna a fetitei si a fost crescuta de mine pana la trei ani dearece parintii locuiau cu mine. Fiul meu a plecat sa munceasca in strainatate de comun acord cu fosta sotie, venind acasa la trei luni, iar dansa il insela cu nasul. Problema este ca eu si fiul meu consideram ca locul fetitei nu este in acea familie si incercam in justitie sa rezolvam. Nasul si nasa au mai botezat si alti copii si nu a respectat juramantul spus la botez. Daca cineva are o alts solutie de rezolvare multumesc.
Cea mai buna solutie este cea care tine de impacare.
Sotia sa renunte la relatia extraconjugala si sotul sa o ierte mai ales ca practic, are si el o parte de vina parasind-o, chiar si cu acordul ei.
Dar din cate inteleg, ea nici macar nu recunoaste acea relatie?

Din pacate, in justitie, asa cum stau lucrurile la noi, cel mai bun lucru pe care il puteti spera este custodia comuna sau/si eventual ca mama va renunta, fie si cu timpul, la fetita, ceea ce ma indoiesc.

De altfel asta este si formularea pe care trebuie sa mergeti, altfel daca cereti custodia exclusiva, tatal risca sa piarda copilul si sa mai plateasca si pensie alimentara fostei sotii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.04.2016, 10:38:18
Meme2015 Meme2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Meme2015
Implicit

Fiul meu nu a mai plecat in strainatate, este acasa ,lucreaza, se ocupa de fetita , are custodie comuna cu program de vizitare .Fetita e clasa I , invata bine, ne bucuram cand e la noi, trei zile de vineri pana luni de doua ori pe luna.Ea doreste sa stea mai mult la noi unde are camera ei, locuinta noastra are patru camere.Legal sa rezolvam m am referit doar la domiciliul copilului, in rest noi nu mai asteptam schimbarea celor doi , problema o va rezolva Dumnezeu .Am scris povestea pentru a afla parerea altor persoane,pentru un sfat bun si poate pentru alte cupluri sa fie atenti la aceste legaturi spirituale, va multumesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.04.2016, 11:07:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Custodie comuna nu este cand un parinte are program de mai putin de un sfert din timpul copilului.

Custodia comuna inseamna ca ambii parinti se ocupa EGAL de copii, o saptamana sta la unul o saptamana la celalat.

S-au dat recent legi in acest sens si asta trebuie sa cereti, dupa cum vedeti deja, desi mama este cea vinovata pentru distrugerea caminului, copilul tot ei i-a fost incredintat.

Daca tatal va cere custodie cu mama avand program de vizitare, slabe sanse de reusita cu atat mai mult daca va pomeni de infidelitatea sotiei.

Mai bine sa ceara custodia comuna, cu program egal pentru ambii parinti, daca se va pastra regimul actual, pe deasupra va plati si pensie alimentara.

Lucrurile astea nu e obligatoriu sa se rezolve la tribunal, se pot rezolva la notar cu ceva bunavointa de ambele parti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.04.2016, 12:06:15
Meme2015 Meme2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Meme2015
Implicit

Custodia comuna se numeste mai nou exercitarea autoritatii parintesti in comun, dar aveti mare dreptate cu programul , ar trebui egal pentru ambii parinti, sa participe egal la crestere si educare.Stiti cum sunt instantele, un dosar trebuie plimbat cu termene peste termene. Fiul meu are procese in justitie tocmai pentru ca nu are cu cine comunica.A divortat la notar pentru ca ea dorea sa scoata la suprafata relatia, nu mai suporta , iar el a inteles ca nu mai poate continua asa.La notar s au inteles amiabil dupa care ea nu mai respecta nici vizitele stabilite si a fost singura solutie instanta.Infidelitatea sau adulterul nu sunt motive de divort cand mergi la notar.Chiar unii avocati spun ca acum nu e nici o problema o asemenea intimplare, ca eu trebuie sa ma obisnuiesc , sa inteleg ca s a intimplat si ca se intimpla in continuare. Pareri pro si contra.Multumesc pentru ideea cu programul egal.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2016, 12:37:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cea mai buna solutie este cea care tine de impacare.
Sotia sa renunte la relatia extraconjugala si sotul sa o ierte mai ales ca practic, are si el o parte de vina parasind-o, chiar si cu acordul ei.
Dar din cate inteleg, ea nici macar nu recunoaste acea relatie?

Din pacate, in justitie, asa cum stau lucrurile la noi, cel mai bun lucru pe care il puteti spera este custodia comuna sau/si eventual ca mama va renunta, fie si cu timpul, la fetita, ceea ce ma indoiesc.

De altfel asta este si formularea pe care trebuie sa mergeti, altfel daca cereti custodia exclusiva, tatal risca sa piarda copilul si sa mai plateasca si pensie alimentara fostei sotii.

Mai Alin, nu stiu despre ce vorbesti tu aici. Ia citeste mai bine:

"Mama unei fetite de 7 ani s a casatorit civil cu nasul de botez al fetitei.Tatal fetitei si nasul fetitei erau proieteni din copilarie si mama fetitei l a inselat pe tatal fetitei cu nasul de botez.Ambele familii s au destramat iar fetita a ramas la mama iar tatal are program de vizita.Tatal are proces de stabilirea domiciliului fetitei la el, fetita fiind foarte atasata de el.Mama ei si nasul ei se pot casatori religios , este permisa casatoria avand in vedere legatura spirituala intre cei doi?"

Mama fetitei este deja recasatorita. Divortul a fost deja pronuntat.
In general copiii sunt dati mamei, cu exceptia unor situatii in care ea are o vina mare, incompatibila cu cresterea unui copil.

Eu nu pot sa dau sfaturi. Am raspuns la partea cu cununia religioasa.
Daca mama fetitei nu are alte pacate in afara de adulter, atunci copilul va ramane la ea.
Sau se poate face custodia comuna. Nu ma pricep cum este.
Dar pentru binele fetitei ar trebui sa se gaseasca o solutie pasnica intre toti si ca ea sa poata sa se bucure si de parintii amandoi si de bunici.

Daca o puneti sa aleaga ii veti distruge sufletul, pentru ca nu va putea.
De la 14 ani mi se pare ca poate sa decida unde vrea sa locuiasca si cu cine.

Mai multe nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2016, 12:45:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu ma pricep cum este.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai multe nu stiu.
Ca de obicei.

Dar desigur, nu e un impediment pentru pareri in necunostinta de cauza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.04.2016, 13:02:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meme2015 Vezi mesajul
Custodia comuna se numeste mai nou exercitarea autoritatii parintesti in comun, dar aveti mare dreptate cu programul , ar trebui egal pentru ambii parinti, sa participe egal la crestere si educare.Stiti cum sunt instantele, un dosar trebuie plimbat cu termene peste termene. Fiul meu are procese in justitie tocmai pentru ca nu are cu cine comunica.A divortat la notar pentru ca ea dorea sa scoata la suprafata relatia, nu mai suporta , iar el a inteles ca nu mai poate continua asa.La notar s au inteles amiabil dupa care ea nu mai respecta nici vizitele stabilite si a fost singura solutie instanta.Infidelitatea sau adulterul nu sunt motive de divort cand mergi la notar.Chiar unii avocati spun ca acum nu e nici o problema o asemenea intimplare, ca eu trebuie sa ma obisnuiesc , sa inteleg ca s a intimplat si ca se intimpla in continuare. Pareri pro si contra.Multumesc pentru ideea cu programul egal.
Nu cred ca ati inteles.
Cuvantul cheie este "custodie comuna" cu domiciliu alternativ nu "program egal".

http://www.t-a-t-a.ro/tag/custodie-comuna/
https://unfilolog.wordpress.com/2014...stodie-comuna/

versus
https://unfilolog.wordpress.com/2014...nica-mediator/
https://ro.wikipedia.org/wiki/Custodie_unic%C4%83

Daca avocatul care il aveti nu v-a vorbit despre custodia comuna ba incearca sa va spuna ca e normal sa fie desemnata mama ca parinte custodian, promitand ca in schimb va incerca sa obtina un timp de vizitare mai mare pentru tata, luati altul.

Pentru ca altfel veti avea multe probleme, iar faptul ca va trebui sa plateasca pensie alimentara persoanei care a distrus doua familii, e cel mai mic rau.

Raul cel mare este ca s-ar putea ca mama sa profite de pozitia ei - timpul semnificativ
mai mare care il are la dispozitie cu copilul pentru a-l indeparta pe acestal de tata si e posibil sa reuseasca.

Si desi alienarea parentala e recunoscuta ca forma de abuz si se poate redeschide proces in baza ei, la noi nu cred ca e usor de dovedit, ce sa mai spui si de castigarea unui proces in baza ei.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...-copilului.htm

Pe de alta parte, daca tatal va cere el custodia unica fara argumente solide ( infidelitatea nu este unul) va fi perceput ca rauvoitor si mama va avea castig de cauza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.04.2016 at 13:13:08.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.04.2016, 13:59:16
Meme2015 Meme2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Meme2015
Implicit

Am inteles si am citit legislatia in domeniu si aveti dreptate cu domiciliul alternativ, ar fi cea mai buna rezolvare.Termenul de custodie a fost inlocuit de exercitarea autoriatii parintesti si ei au in comun in acest moment. Nu ne gandim la exercitarea autoritatii parintesti exclusiv de tata pentru ca adulterul nu e suficient si nu dorim acest lucru, mergem pe ideea ca o fata are nevoie de mama care sa se implice in viata ei pentru a creste frumos. Dorim sa creasca cu ambii parinti si va intelege mai tarziu si va alege singura. La varsta de 10 ani pot alege cu cine doresc sa locuiasca in urma unor anchete sociale. Eu am speranta ca mama ei va realiza in timp ce a facut iar fetita creste, va intelege si va decide singura.Si am uitat un amanunt foarte important, mama fetitei a nascut o alta fetita in martie anul acesta, bineinteles nasul e tatal. Ca urmare povestea lor in loc sa se simplifice,se complica, dar ei nu s au gandit la consecinte. Problema fiului meu este doar fetita, ce vor face cei doi amorezi o sa vedem. Va multumesc pentru mesaje.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.04.2016, 14:46:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu exista "domiciliu alternativ".

Si este inexacta informatia pe care o aveti, ca dupa 10 ani copilul poate hotari singur cu care dintre parinti sa locuiasca.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare