Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.10.2017, 22:50:16
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Roagă-te și vei găsi un duhovnic potrivit sufletului tău.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.10.2017, 23:02:53
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Roagă-te și vei găsi un duhovnic potrivit sufletului tău.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.10.2017, 21:14:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:57:59.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.10.2017, 19:43:13
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da ți-ai dat seama cam târziu, de acuma oricum mai întrebi și tu chiar la femeia de la lumânări dacă nu știi poate îți va zice care e mai blând, sau spui de la început la prima spovedanie că ești în căutare de duhovnic și nu știi dacă vei rămâne, până vezi cum decurg mai multe spovedanii.
Are logică oprirea pe termen nelimitat de la Împărtășanie păi dacă se persistă într-un păcat opritor, termenul de oprire se prelungește până când încetează și patima, iar pe unii îi poate ține mult.



Îl rogi frumos să te ierte și să te dezlege de canon pentru că simți că nu poți duce și că încerci să cauți alt duhovnic, asta e măcar știe că i-ai zis, n-ar avea de ce să se supere în mod normal și dacă se supără, nu te poate bloca, sau să-ți impună să mergi numai la el.

Iar la următorul preot îi spui pe scurt situația, să știe cum să procedeze în funcție de războiul tău duhovnicesc.

Uite aici e slujba mărturisirii dintr-un moliftelnic, n-am văzut nicăieri să scrie „pe mine duhovnicul” cel puțin nu în această versiune de pe net.
Va multumesc. Pacatul pentru care m-a oprit era sters si rar facut doar ca poate el credea ca eu fac acel pacat zilnic.
Mi-am dat seama ca este greu sa gasesti un preot care sa te cunoasca si sa-ti potriveasca canonul dupa putinta ta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.10.2017, 22:48:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Va multumesc. Pacatul pentru care m-a oprit era sters si rar facut doar ca poate el credea ca eu fac acel pacat zilnic. Mi-am dat seama ca este greu sa gasesti un preot care sa te cunoasca si sa-ti potriveasca canonul dupa putinta ta.Doamne ajuta!
"Doamne ajuta-ma si ma miluieste, parinte, ca am mintit la declaratia de impozit, dar nu zilnic.
Apoi am mai vorbit-o de rau pe vecina Zoia, dar numai luni, nu in fiecare zi..."

Oof! Ca-mi vine sa-mi iau lumea-n cap ca preotul ma cearta pentru aceste nimicuri.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 14.10.2017 at 22:54:16.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.10.2017, 12:04:50
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
"Doamne ajuta-ma si ma miluieste, parinte, ca am mintit la declaratia de impozit, dar nu zilnic.
Apoi am mai vorbit-o de rau pe vecina Zoia, dar numai luni, nu in fiecare zi..."

Oof! Ca-mi vine sa-mi iau lumea-n cap ca preotul ma cearta pentru aceste nimicuri.
Stimate domn, raspunsul nu va era adresat dvs. Va rog sa nu va abateti de la tema subiectului care eeste schimbarea duhovnicului si nicidecum judecarea celui care doreste sa isi schimbe duhovnicul din motive care dvs nu va sunt cunpscute si care pe dvs nu va privesc. Altfel riscati sa o faceti pe preotul desi mi-ati spus ca nu sunteti. Limitati-va la a fi obiectiv. Nu doresc sa intru in polemici cu dvs. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.10.2017, 12:59:34
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Stimate domn, raspunsul nu va era adresat dvs. Va rog sa nu va abateti de la tema subiectului care eeste schimbarea duhovnicului si nicidecum judecarea celui care doreste sa isi schimbe duhovnicul din motive care dvs nu va sunt cunpscute si care pe dvs nu va privesc. Altfel riscati sa o faceti pe preotul desi mi-ati spus ca nu sunteti. Limitati-va la a fi obiectiv. Nu doresc sa intru in polemici cu dvs. Doamne ajuta!
Obișnuiește-te să ignori. E plin pe internet de justițiari. Și ce dacă nu-s preoți? Ei știu mai bine decât oricare alt om scăpătat la wireless care e voia divină. Q.E.D.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.10.2017, 17:17:18
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Obișnuiește-te să ignori. E plin pe internet de justițiari. Și ce dacă nu-s preoți? Ei știu mai bine decât oricare alt om scăpătat la wireless care e voia divină. Q.E.D.
Ai dreptate. N-are rost.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.10.2017, 22:06:22
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Ai dreptate. N-are rost.
nu e deloc locul meu in aceasta discutie, dar ma intriga ceva. inainte sa te intreb ceva ce este important, vreau sa-ti zic ca nu merge asa, canonul e canon, odata ce ti s-a dat nu mai e cale de-ntors.
acum, spune-mi, te rog, esti o femeie atragatoare sau te consideri, tu sau altii, asa?

edit.sunt un bivol, scuze, cum sa intreb asa ceva o femeie? iarta-ma! ce vreau sa spun e ca exista preoti care tin cont de acest lucru si ca daca esti o bombita sexy ar trebui sa te gandesti daca nu cumva preotul este un pic influentat de aspectul tau exterior.

Last edited by Ali Baba; 29.10.2017 at 22:23:55.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.10.2017, 00:10:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:57:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa imi schimb religia erwin84 Botezul 78 19.09.2014 08:02:15
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07