Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 31.10.2018, 22:58:26
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De cand ai intrat pe forum nu-mi amintesc sa fi scris un singur mesaj cu informatii adevarate. Evident ca aceste date istorice sunt eronate, asa cum au observat si altii. Patriarhul Tihon nu avea cum sa dea o anatema pentru Patriarhul Serghie, pentru ca acesta din urma a fost numit dupa ce a murit Patriarhul Tihon. Ai inteles gresit, rusii din SUA au dat aceste anateme, Patriarhul Tihon chiar a declarat loialitatea fata de regimul comunism, in mod formal, pentru a salva Biserica prigoonita. Toate cultele din toate tarile comuniste si-au declarat loialitatea fata de regim, altfel nu ar mai fi putut functiona, erau interzise. O parte din rusii din America s-au rupt de BO Rusa din motivele mentionate de tine, ajungand intr-o perioada schismatici, in comuniune cu stilistii. In ultimii ani s-au impacat, acum fac si ei parte din BO Rusa.
in primul rand tu esti habarnist 100%
anatema data de Tihon este reala, a fost data in 1918 si cuprinde citatul de mai sus. Tihon, aflat la rascruce, nu a ridicat anatema decat in ceea ce-i priveste pe laici si guvernul sovietic, nu s-a referit si la cei numiti in mod expres mai sus, "la copiii devotati ai Bisericii ortodoxe a lui Hristos".
eu cred ca Patriarhia Moscovei este si astazi sub anatema.

controversele vin din alta parte, dar e o discutie mai complexa pe care n-o stapanesc.

acum, zici asa: toate cultele, din toate tarile comuniste, si-au declarat loialitatea fata de autoritatile comuniste... ia spune-ne domne, care-s cultele alea? cand si cum, cine a declarat ca sunt loiale comunistilor? spune macar despre noi, cand, cum si cine a declarat loialitate regimului comunist din romania?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 31.10.2018, 23:06:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
e absurd pentru tine, asa cum ti-am spus mai sus. asa cum a fost si cu calugaria, tu crezi ca exista niste drepturi date de divinitate unora, ceea ce este complet fals. e chiar dimpotriva, clerul are mai multe obligatii decat drepturi.

din nou, esti incorigibil. este vorba despre cine face parte si cine nu din Biserica. chiar si pentru mine este fascinant, odata Botezat Biserica crestina te asuma, esti al Ei, pare, sau poate chiar este, insusi Dumnezeu, iti acorda intreaga libertate, daca tu, in necredinta ta, te separi, asta este, dar ea, Biserica, nu te alunga. invat multe din discutiile astea si pierd multe din prejudecatile mele.
Am spus ce trebuia spus, nu mai am nimic de adaugat, mi-as pierde doar timpul. Observ doar ca tu si simplu sunteti foarte asemanatori.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 31.10.2018, 23:20:04
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

tu negi, pur si simplu, evidenta.

dar sa lasam asta, ai facut o afirmatie, cea cu cultele si cu declaratiile de loialitate, spune-ne domne si noua, a facut vreodata BOR vreo declaratie de loialitate fata de regimul comunist, chiar condusa de un colaborator ca Justinian? ia lumineaza-ne...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 31.10.2018, 23:33:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in primul rand tu esti habarnist 100%
anatema data de Tihon este reala, a fost data in 1918 si cuprinde citatul de mai sus. Tihon, aflat la rascruce, nu a ridicat anatema decat in ceea ce-i priveste pe laici si guvernul sovietic, nu s-a referit si la cei numiti in mod expres mai sus, "la copiii devotati ai Bisericii ortodoxe a lui Hristos".
eu cred ca Patriarhia Moscovei este si astazi sub anatema.

controversele vin din alta parte, dar e o discutie mai complexa pe care n-o stapanesc.

acum, zici asa: toate cultele, din toate tarile comuniste, si-au declarat loialitatea fata de autoritatile comuniste... ia spune-ne domne, care-s cultele alea? cand si cum, cine a declarat ca sunt loiale comunistilor? spune macar despre noi, cand, cum si cine a declarat loialitate regimului comunist din romania?
Ai luat toate acestea de pe site-urile stiliste, ca ei sunt cu serghianismul. Tot pe acele site-uri puteai citi ca insusi Patrairhul Tihon a emis o marturisire ulterior in care se dezice de toate actiunile lui antibolsevice si declara loialitate regimului. Asa ca e un nonsens sa discutam despre asta. Toate cultele din Romania si din tarile comuniste au trebuit sa accepte regimurile comuniste, altfel erau interzise. Chiar si in Polonia, unde un timp catolicii s-au impotrivit regimului, pentru ca acesta a vrut sa rupa legaturile cu Vaticanul a catolicilor de acolo, au semnat apoi o declaratie de loialitate.
P.S. Si cu asta am incheiat, tu nu stii despre ce vorbesti nici cand e vorba de religie, nici cand e vorba de istorie.

Last edited by catalin2; 31.10.2018 at 23:36:05.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 31.10.2018, 23:57:37
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai luat toate acestea de pe site-urile stiliste, ca ei sunt cu serghianismul. Tot pe acele site-uri puteai citi ca insusi Patrairhul Tihon a emis o marturisire ulterior in care se dezice de toate actiunile lui antibolsevice si declara loialitate regimului. Asa ca e un nonsens sa discutam despre asta. Toate cultele din Romania si din tarile comuniste au trebuit sa accepte regimurile comuniste, altfel erau interzise. Chiar si in Polonia, unde un timp catolicii s-au impotrivit regimului, pentru ca acesta a vrut sa rupa legaturile cu Vaticanul a catolicilor de acolo, au semnat apoi o declaratie de loialitate.
P.S. Si cu asta am incheiat, tu nu stii despre ce vorbesti nici cand e vorba de religie, nici cand e vorba de istorie.
de fapt am facut eforturi mai mari, stiam cine a fost serghie, despre tihon stiam doar ca s-a opus. anatema este reala, data in 1918, in numele bisericii ruse, niciodata retrasa. stilist, nestilist, serghianism, neserghianism, nu conteaza, anatema e reala. ea trebuie retrasa de biserica, pentru ca in numele intregii biserici a fost data.

in ceea ce priveste declaratiile de loialitate, vad ca acum zici ca au acceptat...
uite ca nu cred ca polonezii au dat o astfel de declaratie si nici nu ma obosesc sa caut. si ca sa-ti fie clar, bor nu a dat asa ceva, au colaborat cu regimul, au facut sumedenie de compromisuri individuale, au facut porcarii individuale, dar Biserica, in intregul ei, nu a facut-o. nu e putin lucru deloc.
astep declaratiile de loialitate ale celorlalti, unguri, cehi, slovaci, care mai sunt...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 01.11.2018, 00:19:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu intelegi ce citesti sau doar respingi invatatura ortodoxa, ca de obicei. Ce scrie in link-ul pe care l-am dat, din catehism? Negru pe alb despre cine face parte din Biserica. In plus scrie si cine sunt madularele bolnave, nu ce presupui tu.
Sau mai degrabă tu trunchezi învătătura cu gândirea ta rigidă. Poți să-mi demonstrezi că este eretic sau schismatic? Argumente, nu afimații gratuite.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 01.11.2018, 14:57:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sau mai degrabă tu trunchezi învătătura cu gândirea ta rigidă. Poți să-mi demonstrezi că este eretic sau schismatic? Argumente, nu afimații gratuite.
Eu nu trunchiez nimic niciodata, e doar incapacitatea ta de a intelege o fraza simpla, pe care o poate intelege orice om. Eu m-am intrebat de mai multe ori cum de nu poti tu intelege fraze simple, pe care le-ar intelege si un copil. Sau poate nu vrei pentru ca respingi intotdeauna invatatura ortodoxa, desi ma indoiesc ca e numai asta.
Auzi, imi mai si zice mie sa dau argumente, cand eu dau citatul din catehism si el spune doar filozofari personale! Rar am intalnit un om mai absurd ca tine, cand vreu sa am parte de o discutie absurda trebuie doar sa intru pe forum si sa vorbesc cu tine (si cu Ali, dar el pare putin mai intelegator, tinand cont ca nu e nici credincios).
Ce nu intelegi tu din fraza asta pe care ti-am dat-o in celalalt mesaj, nu-i asa ca o citesti si nu intelegi nimic? http://www.credo.ro/catehism2.php?q=48
"Din Biserica fac parte toti cei botezati cu botezul crestin, adica in numele Sfintei Treimi, care cred in Domnul nostru Iisus Hristos, care marturisesc aceeasi credinta, care se impartasesc cu aceleasi Sfinte Taine, care aduc aceeasi inchinare lui Dumnezeu si stau sub carmuirea vazuta a aceleiasi ierarhii bisericesti."
Nu-i asa ca tu nu vezi ca scrie acolo ca, pe langa botez, cel ce face parte din Biserica trebuie sa creada "in Domnul nostru Iisus Hristos", sa marturiseasca aceeasi credinta, sa aduca aceeasi inchinare lui Dumnezeu etc. Dar nici nu ar trebui sa discutam despre astfel de lucruri complet absurde, nu cred ca am auzit ceva mai grozav de la un credincios (chiar si ecumenist) sa spuna ca ateii ar face si ei parte din Biserica. Asta arata ca tu nu intelegi absolut nimic din invatatura de credinta, nici lucrurile elementare. Dar te bagi sa discuti lucruri ce tin de o intelegere mai profunda. Nu-mi mai pierde timpul sa dau explicatii despre lucruri pe care nu le intelegi tu. Probabil nici nu ai citit pana cum ceva din invataura ortodoxa, nici nu te-a atras. Cum ti-am mai spus, un lucru il stii corect, despre crearea lumii, aproape toti cei ce au conceptii ecumeniste pe care i-am intalnit cred in evolutionismul teist sau derivate din acesta.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 01.11.2018, 15:43:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de fapt am facut eforturi mai mari, stiam cine a fost serghie, despre tihon stiam doar ca s-a opus. anatema este reala, data in 1918, in numele bisericii ruse, niciodata retrasa. stilist, nestilist, serghianism, neserghianism, nu conteaza, anatema e reala. ea trebuie retrasa de biserica, pentru ca in numele intregii biserici a fost data.

in ceea ce priveste declaratiile de loialitate, vad ca acum zici ca au acceptat...
uite ca nu cred ca polonezii au dat o astfel de declaratie si nici nu ma obosesc sa caut. si ca sa-ti fie clar, bor nu a dat asa ceva, au colaborat cu regimul, au facut sumedenie de compromisuri individuale, au facut porcarii individuale, dar Biserica, in intregul ei, nu a facut-o. nu e putin lucru deloc.
astep declaratiile de loialitate ale celorlalti, unguri, cehi, slovaci, care mai sunt...
Ceea ce ai luat tu de la stilisti sunt informatii false, stilistii denatureza adevarul pentur a explica de ce nu sunt in comuniune nici cu cei ce pastreaza vechiul calendar. Anatema s-a referit la altceva, nu la ce sustin stilistii. https://doxologia.ro/vietile-sfintil...intregii-rusii
"Pe 19 ianuarie 1918, Patriarhul Tihon al Moscovei a anatemizat pe toți cei care, fiind botezați, au ucis oameni nevinovați alături de hoarda comunistă."
Deci erau excomunicati toti cei ce erau crestini si au savarsit faradelegi alaturi de comunisti. Nu ceea ce sustin stilistii.

Eu am spus asa "Toate cultele din toate tarile comuniste si-au declarat loialitatea fata de regim" si nu ca au semnat declaratii de loialitate. Unii au si facut-o, cum a fost si cazul chiar al Patriarhului Tihon, din dorinta de a salva Biserica.
La fel s-a intamplat si la noi, atunci cand a inceput prigoana. La inceput nu au spus nimic in favoarea regimului, dar cand a inceput prigoana Patriarhul Justinian a spus ca vom zice ca ei si vom face ca noi. De aceea nu numai ca nu a mai spus impotriva regimului, dar a facut chiar si declaratii laudative. E evident ca toate cultele si religiile au trebuit sa-si declare loialitatea, e absurd sa creada cineva ca ar fi fost o institutie in comunism dizidenta fata de regim. Era desfiinta imediat. Catolicii polonezi s-au opus la inceput, pentru ca au crezut ca e un regim temporar, probabil, ca si in cazul nostru. Cand au vazut ca prigoana nu se opreste si n-ai cu cine discuta au semnat si ei o delcaratie de loialitate fata de regim, pentur ca in cazul lor era si problema cu legatura cu Vaticanul.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 01.11.2018, 16:43:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am spus
tu nu spui nimic, tu reciti chestii ca sa-ti dai dreptate. intai zici ca si-au declarat, dupa aia ca au acceptat, dupa aia ca au vorbit intre ei... dar e ca tine. serghie nu numai ca a declarat, acceptat, vorbit, a si semnat! impreuna cu alti zeci de episcopi. restul sunt vrajeli de-ale tale, scrise ca sa-ti dai dreptate, in care preferi o descriere in locul unui citat.

in rest, negi evidenta, exact ca si in cazul impartasaniei, exact ca in atatea alte cazuri, in mintea ta daca esti credincios, de fapt daca ai impresii ca esti credincios, deja ai si anumite drepturi, vezi ce spuneai despre calugarie, "adica sa renunte la tot pentru nimic?"
si gata, nu mai suport sa am astfel de discutii cu tine, daca am sa-ti mai raspund la ceva am s-o fac asa, pe scurt.

Biserica nu alunga, depinde de fiecare dintre noi in parte ce facem cu darul Botezului, cu darul Euharistiei...
Daca Biserica Ortodoxa crede ca anumite persoane trebuie date afara din Biserica atunci anatemizeaza:

"Puterea anatemei, sau puterea de a lega și de a dezlega, este puterea, în primul rând, de a discerne dacă un om a fost alungat din trupul tainic al Bisericii de către Capul ei, Domnul Iisus Hristos, și în al doilea rând, puterea, în conformitate cu, și în ascultare față de acest ceresc, verdict Dumnezeiesc, de a expulza eretici deja condamnați din organizația vizibilă pământească a Bisericii. Această putere este deținută de ierarhi canonici drept credincioși care se adună în sinoade locale, pan-ortodoxe sau Ecumenice. În măsura în care Biserica lui Hristos, în conformitate cu promisiunea Fondatorului ei, va birui porțile iadului până la sfârșitul timpurilor, puterea anatemei există de asemenea în zilele noastre în Sinoadele Adevăratelor Biserici Ortodoxe ."
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 01.11.2018, 17:20:48
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Pentru toti rusofobii aglutinati sub linia oficiala a Statului membru in NATO:

https://orthodoxsynaxis.org/2018/10/...UHCb9wkg6KhB1k
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare