Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 01.11.2018, 17:29:31
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu-i asa ca tu nu vezi ca scrie acolo ca, pe langa botez, cel ce face parte din Biserica trebuie sa creada "in Domnul nostru Iisus Hristos", sa marturiseasca aceeasi credinta, sa aduca aceeasi inchinare lui Dumnezeu etc.
Eu insist, poți să demonstrezi că nu crede? Argumente ai? Eu îți cer argumente, explicații, nu citate din catehism. Te-a lăsat în pană aparatul de măsurat credința? :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar nici nu ar trebui sa discutam despre astfel de lucruri complet absurde, nu cred ca am auzit ceva mai grozav de la un credincios (chiar si ecumenist) sa spuna ca ateii ar face si ei parte din Biserica.
Vrei să spui că este ateu? Tare de tot! :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar te bagi sa discuti lucruri ce tin de o intelegere mai profunda.
Sau invers, dovadă nu ești în stare să explici, să argumentezi. Btw scutește-mă de părerile tale vi-a-vis de persoana mea, concentrează-te pe subiectul discuției.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 01.11.2018, 18:01:49
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

https://www.roacusa.org/htdocs/Catec...OHN%20SHAW.pdf
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 01.11.2018, 18:06:16
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

http://orthochristian.com/116020.html
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 01.11.2018, 18:13:26
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

http://orthochristian.com/116855.html
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 01.11.2018, 18:39:33
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
cum sunt singurul care nu scrie de bine despre rusi, rusia sau uniunea sovietica aici, erai mai onest daca spuneai clar ca pentru mine sunt linkurile. ai mai facut tu niste afirmatii fara acoperire, dar am zis ca nu are rost sa scriu mai mult decat e cazul, te-as intreba de unde scoti enormitati de genul rusofob si de unde pana unde metaforizarea asta excesiva a verbului a aglutina, dar nu ma intereseaza niciunul dintre posibilele raspunsuri.

te-as intreba altceva, cam ce crezi ca s-ar intampla cu romania daca ar fi cum doresc unii "neaglutinati" si am iesi din UE si din NATO? nu prevad posibilitatea unui raspuns lucid, dat fiind faptul ca m-ai acuzat de simpatii ucrainiene cand eu scrisesem ca aia sunt un fel de nazisti autisti, asa ca mai bine raspunde emotional, nu lucid, la intrebare. evident, daca doresti.

ps.si vezi ca de-alungul timpului eu am spus parte dintre chestiile alea aici si apoi am fost atacat vehement de catre unii colegi. :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 01.11.2018, 23:57:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu nu spui nimic, tu reciti chestii ca sa-ti dai dreptate. intai zici ca si-au declarat, dupa aia ca au acceptat, dupa aia ca au vorbit intre ei... dar e ca tine. serghie nu numai ca a declarat, acceptat, vorbit, a si semnat! impreuna cu alti zeci de episcopi. restul sunt vrajeli de-ale tale, scrise ca sa-ti dai dreptate, in care preferi o descriere in locul unui citat.

in rest, negi evidenta, exact ca si in cazul impartasaniei, exact ca in atatea alte cazuri, in mintea ta daca esti credincios, de fapt daca ai impresii ca esti credincios, deja ai si anumite drepturi, vezi ce spuneai despre calugarie, "adica sa renunte la tot pentru nimic?"
si gata, nu mai suport sa am astfel de discutii cu tine, daca am sa-ti mai raspund la ceva am s-o fac asa, pe scurt.

Biserica nu alunga, depinde de fiecare dintre noi in parte ce facem cu darul Botezului, cu darul Euharistiei...
Daca Biserica Ortodoxa crede ca anumite persoane trebuie date afara din Biserica atunci anatemizeaza:

"Puterea anatemei, sau puterea de a lega și de a dezlega, este puterea, în primul rând, de a discerne dacă un om a fost alungat din trupul tainic al Bisericii de către Capul ei, Domnul Iisus Hristos, și în al doilea rând, puterea, în conformitate cu, și în ascultare față de acest ceresc, verdict Dumnezeiesc, de a expulza eretici deja condamnați din organizația vizibilă pământească a Bisericii. Această putere este deținută de ierarhi canonici drept credincioși care se adună în sinoade locale, pan-ortodoxe sau Ecumenice. În măsura în care Biserica lui Hristos, în conformitate cu promisiunea Fondatorului ei, va birui porțile iadului până la sfârșitul timpurilor, puterea anatemei există de asemenea în zilele noastre în Sinoadele Adevăratelor Biserici Ortodoxe ."
Asa-mi trebuie daca ma apuc sa vorbesc cu toti ciudatii de pe internet.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 02.11.2018, 00:01:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu insist, poți să demonstrezi că nu crede? Argumente ai? Eu îți cer argumente, explicații, nu citate din catehism. Te-a lăsat în pană aparatul de măsurat credința? :))

Vrei să spui că este ateu? Tare de tot! :))

Sau invers, dovadă nu ești în stare să explici, să argumentezi. Btw scutește-mă de părerile tale vi-a-vis de persoana mea, concentrează-te pe subiectul discuției.
Tu n-ai vazut ca ti-a spus chiar el ca nu crede? Se pare ca nu stii despre ce e vorba, doar te-ai bagat in disuctie. Eu am discutat cel mai mult cu Ali, chiar el a spus de mai multe ori ca e necredincios, nu e doar agnostic, e chiar ateu. Si nu e doar unul pasiv, e militant, scrie tot timpul impotriva crestinismului.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 02.11.2018, 01:26:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

nu conteaza cum ma consider eu, cat de necredincios sunt, conteaza daca ma consider in afara Bisericii. Biserica nu ma da afara, ma lasa pe mine sa aleg. Daca va considera vreodata ca trebuie sa fiu dat afara din Biserica o va face, bineinteles. Daca ai fost increstinat de Biserica ortodoxa si tu n-ai avut altceva mai bun in viata ta decat sa devii ateu, nu conteaza, Biserica nu te alunga, te asteapta!
cred ca pilda fiului ratacitor, sau cum ii zice, e chiar perfecta pentru cazul asta si acum inteleg mai bine de ce, practic, in toate situatiile de mai sus Biserica ortodoxa se prezinta ca si divinitate. chiar asta inseamna, din cauza aia spune, "care singur s-a situat in afara Bisericii".
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 02.11.2018, 01:41:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa-mi trebuie daca ma apuc sa vorbesc cu toti ciudatii de pe internet.
gata, am inteles! nu din raspunsul asta ci mi s-a aprins un beculet. te-am inteles, cataline!!!
tu nu esti un credincios practicant in adevaratul sens al cuvantului, cum sunt multi dintre colegii de forum, am inteles acum de ce nu posezi o anumita, nu stiu cum sa-i spun, stare de bunavointa, de acceptare, nu gasesc acum exact cum sa-i spun, pe care o simt chiar la unii colegi cu care am avut dispute serioase, nu ma refer vizavi de mine ci ceea ce exprima ei in general.

tu esti un autodidact! tu ai biserica ta proprie, tu nu mergi la biserica, la preot, poate o faci chiar la fel de rar ca si mine. asta este explicatia. esti un autodidact si toate sursele tale sunt pe internet. ahhh, am citit odata ce spune un popa rus (nah... ) despre cei ca tine, exact situatia asta... las' ca-mi amintesc si pun aici. ai neaparata nevoie sa mergi mai departe, vezi ce am postat mai sus, tu esti prins intre zidurile tale.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 02.11.2018, 09:12:32
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
...

Biserica nu alunga, depinde de fiecare dintre noi in parte ce facem cu darul Botezului, cu darul Euharistiei...
Daca Biserica Ortodoxa crede ca anumite persoane trebuie date afara din Biserica atunci anatemizeaza:

"Puterea anatemei, sau puterea de a lega și de a dezlega, este puterea, în primul rând, de a discerne dacă un om a fost alungat din trupul tainic al Bisericii de către Capul ei, Domnul Iisus Hristos, și în al doilea rând, puterea, în conformitate cu, și în ascultare față de acest ceresc, verdict Dumnezeiesc, de a expulza eretici deja condamnați din organizația vizibilă pământească a Bisericii. Această putere este deținută de ierarhi canonici drept credincioși care se adună în sinoade locale, pan-ortodoxe sau Ecumenice. În măsura în care Biserica lui Hristos, în conformitate cu promisiunea Fondatorului ei, va birui porțile iadului până la sfârșitul timpurilor, puterea anatemei există de asemenea în zilele noastre în Sinoadele Adevăratelor Biserici Ortodoxe ."
29. Căci darurile și chemarea lui Dumnezeu nu se pot lua înapoi.
30. După cum voi, cândva, n-ați ascultat de Dumnezeu, dar acum ați fost miluiți prin neascultarea acestora,
31. Tot așa și aceștia n-au ascultat acum, ca, prin mila către voi, să fie miluiți și ei acum.
32. Căci Dumnezeu i-a închis pe toți în neascultare, pentru ca pe toți să-i miluiască.(Rom11,29-32)



Prin urmare(parerea mea, asa cum spui) nimeni nu poate fi dat afara din Biserica, poate doar sa fie exclus o perioada(pana se pocaieste) de la comuniunea cu Hristos, de la impartasirea cu sfintele Sale taine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare