Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2010, 05:50:04
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese

Multa bere rece, inghetata din comert, prajituri la malul marii si cate o masa calda ratacita in decursul zilei. Recunoasteti ce-ati facut in aceasta vara? Ei bine, toate acestea v-au suprasolicitat ficatul. Asa ca daca tot a sosit toamna, aveti grija de acest organ cu 500 de functii din organism. Iata cum!

Ficatul nu doare in mod obisnuit, ci doar in cazuri exceptionale - abcese, tumori sau insu fi cienta cardiaca. Daca aveti dureri in partea dreapta a abdomenului, acestea sunt determinate de obicei de colon sau vezica biliara. Daca insa ficatul sufera, simtiti greata, suferiti de balonari, constipatie, colon iritabil, mancarimi ale pielii sau o stare de sfarseala perma nenta.

Dar vorbim de un organ care se reface foarte repede, in cateva saptamani, cu cateva reguli simple. In primul rand, renuntati la alcool si, daca e posibil, la medicamentele de sinteza. Si pentru ca ficatul oboseste de la alimentatie proasta, respectati o minima dieta timp de cateva saptamani. Alimentele cu amelioratori, coloranti, E-uri si indulcitori (in special aspartam) trebuie excluse.

De asemenea, dulciurile din comert si produsele extrem de grase - printre acestea se numara si mezelurile - trebuie consumate rar. Va mai puteti ajuta ficatul daca aveti 5 mese pe zi - 3 prin cipale si 2 gustari. In caz contrar, lipsa meselor regulate determina ficatul sa faca rezerve din grasimi, iar acestea se depoziteaza tot in el determinand asa zisul ficat gras - steatoza hepatica. Iata cum trebuie sa arate un meniu hepato protector.

Dimineata, nu renuntati la o cafea, dar nu cu zahar, ci neagra. Aceas ta previne distrugerea celulei hepatice si de ter*mina si scaderea nivelului transaminazelor, un indicator al imbolnavirii ficatului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2010, 09:09:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca si vara cand este o gama atat de variata de fructe si legume pe piata romanul mananca mezeluri,dulciuri in comert etc nu stiu ce sa mai zic de iarna.
Putina educatie in privinta alimentatiei este esentiala,altfel in ceva timp o sa ajungem ca americanii.
M-am ingrozit vara asta mai ales de cati copii grasi spre obezi am vazut.Nu se poate...ce o fi in capul parintilor lor de ii duc in fast fooduri,le dau chipsuri si alte porcarii?Macar cand ai un copil ar trebui sa devii mai responsabil,ma gandesc...
Absolutepower,initiativa ta este grozava,insa respectiva dieta ar trebui sa fie nu ceva pe termen scurt,ci transformata intr-un stil de viata sanatos,echilibrat:degeaba tii dieta o luna,doua,daca in restul anului bagi toate nenorocirile cu E-uri,grasimi,prajeli,conservanti in tine.Nu mai spun de alcool,fumat,sedentarism,stres.
Toate astea fac un soi de cocktail Molotov care ne da peste cap si fizic si psihic.
Traim intr-o perioada in care beneficiem,totusi de informatie:materiale pe internet,carti,reviste care vorbesc despre un stil de viata sanatos,e doar necesar sa facem un minim de efort sa ne autoeducam.
PS:Singura obiectie pe care o am in ceea ce ai scris se refera la cafeaua de dimineatza,care din punctul meu de vedere este destul de nociva,deshidrateaza si in nici un caz nu da energie asa cum suntem tentati sa credem.
Mancati doua-trei linguritze pe stomacul gol de germeni de grau si sa vedeti ce energie o sa aveti.Eu ii mananc amestecati cu putin ulei de masline si cateva picaturi de lamaie si au un gust grozav!Ficatul daca nu il obosim aiurea cu tot felul de porcarii se regenereaza singur si in plus exista si alte metode naturiste pentru asta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 16:35:08
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 01:15:06
Moșii de vară mirela.t Diverse Sarbatori 15 29.05.2015 23:01:49
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 14:37:54
Tabara de vara romarol Stiri, actualitati, anunturi 0 24.05.2006 18:25:02