Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2011, 09:20:48
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit Pasti cu bucurie

Va doresc tuturor un Pasti cu bucurie.

"Am lepadat povara postului, dar n-am lepadat rodul lui, pe care e vremea sa-l culegem. A trecut oboseala nevointelor, dar sa nu treaca ravna faptelor bune. S-a dus postul, dar sa ramana evlavia. Mai bine spus, [...] a trecut postul cel trupesc, dar n-a trecut postul cel duhovnicesc. Acesta e mai bun decat acela, iar acela pentru acesta s-a facut". (Sfantul Ioan Gura de Aur)


Spor si rod in tot lucrul.

Adrian
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2011, 09:52:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin Vezi mesajul
Va doresc tuturor un Pasti cu bucurie.

"Am lepadat povara postului, dar n-am lepadat rodul lui, pe care e vremea sa-l culegem. A trecut oboseala nevointelor, dar sa nu treaca ravna faptelor bune. S-a dus postul, dar sa ramana evlavia. Mai bine spus, [...] a trecut postul cel trupesc, dar n-a trecut postul cel duhovnicesc. Acesta e mai bun decat acela, iar acela pentru acesta s-a facut". (Sfantul Ioan Gura de Aur)


Spor si rod in tot lucrul.

Adrian
Paști fericit și multă sănătate ție și familiei tale ! Cu toate că lauda este un păcat în sine , avem o singură laudă bună și drept de urmat , cea lăsată ca îndemn de Sfântul Apostol Pavel : "CEL CE SE LAUDĂ , IN DOMNUL SĂ SE LAUDE !". Așa să ne ajute Bunul Dumnezeu !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2011, 10:03:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim frumos Adrian pentru urari si pentru cuvintele deosebit de frumoase ale Sfantului Ioan Gura de Aur!

As dori si eu acum sa iti urez tie Adrian, tuturor prietenilor mei de pe acest forum, tuturor membrilor cu care am avut sau nu ocazia sa conversez aici, tuturor celor aflati in vizita si care ne citesc de pe margine, ca LUMINA SFINTEI INVIERI A DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS sa coboare in sufletele voastre, sa alunge tristetile si supararile definitiv si sa va umple viata de bucurii, sanatate, impliniri, iubire si fericire!

Sa aveti un PASTE FERICIT SI BINECUVANTAT alaturi de cei dragi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2011, 11:42:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă alătur cu bucurie celor care postează pe acest thrend urări de Paște.
Tuturor prietenilor dar și celor cu care nu am avut schimburi de replici din toată inima vă doresc ca Sfânta Lumină a Învierii să vă aducă pace și multă bucurie duhovnicească.
Hristos a înviat!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2011, 12:03:31
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Iubeste, iarta, cum EL te-a invatat,
Crede si uita tot ce-ai indurat.
EL ti-e lumina, caci EL te-a creat.
Sa nu uitam, numai EL ne-a salvat,
HRISTOS A INVIAT!

Sfinanta Inviere a Domnului sa va aduca bucurii duhovnicesti si multa pace si liniste sufleteasca!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2011, 12:11:58
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Vă doresc tuturor un Praznic luminos!
Cuvintele mele sunt prea sărace, așadar mă folosesc de cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur, pe care le vom auzi, oricum, și la noapte:


"De este cineva binecredincios și iubitor de Dumnezeu, să se bucure de acest Praznic frumos și luminat. De este cineva slugă înțeleaptă, să intre, bucurându-se, în bucuria Domnului său. De s-a ostenit cineva postind, să-și ia acum răsplata. De a lucrat cineva din ceasul cel dintâi, să-și primească astăzi plata cea dreaptă. De a venit cineva după ceasul al treilea, mulțumind să prăznuiască. De a ajuns cineva după ceasul al șaselea, să nu se îndoiască, nicidecum, căci cu nimic nu va fi păgubit. De a întârziat cineva până în ceasul al nouălea, să se apropie nicidecum îndoindu-se. De a ajuns cineva abia în ceasul al unsprezecelea, să nu se teamă din pricina întârzierii, căci darnic fiind Stăpânul, primește pe cel din urmă ca și pe cel dintâi, odihnește pe cel din al unsprezecelea ceas ca și pe cel ce a lucrat din ceasul dintâi; și pe cel de pe urmă miluiește, și pe cel dintâi mângâie; și aceluia plătește, și acestuia dăruiește; și faptele le primește; și gândul îl ține în seamă, și lucrul îl prețuiește, și voința o laudă. Pentru aceasta, intrați toți întru bucuria Domnului nostru: și cei dintâi, și cei de al doilea, luați plata. Bogații și săracii împreună bucurați-vă. Cei ce v-ați înfrânat și cei leneși, cinstiți ziua. Cei ce ați postit și cei ce n-ați postit, veseliți-vă, astăzi. Masa este plină, ospătați-vă toți. Vițelul este mult, nimeni să nu iasă flămând. Gustați toți din ospățul credinței; împărtășiți-vă toți din bogăția bunătății. Să nu se plângă nimeni de lipsă, că s-a arătat Împărăția cea de obște. Nimeni să nu se tânguiască pentru păcate, că din mormânt iertare a răsărit. Nimeni să nu se teamă de moarte, că ne-a izbăvit pe noi moartea Mântuitorului; a stins-o pe ea Cel ce a fost ținut de ea. Prădat-a iadul Cel ce S-a pogorât în iad; umplutu-l-a de amărăciune, fiindcă a gustat din trupul Lui. Și aceasta mai înainte înțelegând-o Isaia a grăit: Iadul, zice, s-a amărât, întâmpinându-Te pe Tine jos; amărâtu-s-a că s-a stricat. S-a amărât, că a fost batjocorit; s-a amărât, că a fost omorât; s-a amărât că a fost surpat; s-a amărât , că a fost legat. A primit un trup și de Dumnezeu a fost lovit. A primit pământ și s-a întâlnit cu cerul. A primit ceea ce vedea și a căzut prin ceea ce nu vedea. Unde-ți este, moarte, boldul? Unde-ți este, iadule, biruința? Înviat-a Hristos și tu ai fost nimicit. Sculatu-S-a Hristos și au căzut diavolii. Înviat-a Hristos și se bucură îngerii. Înviat-a Hristos și viața stăpânește. Înviat-a Hristos și nici un mort nu este în groapă; că Hristos înviind din morți, începătură celor adormiți S-a făcut.
Lui se cuvine slava și stăpânirea în vecii vecilor. Amin!"


Paști fericit!
Lucian

Last edited by luciand; 23.04.2011 at 12:23:43.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2011, 12:42:59
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Sărbători Pascale fericite tuturor, iar Lumina Învierii Domnului nostru Iisus Hristos să vă pătrundă în case și în suflete și să vă umple de bucurii duhovnicești!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2011, 13:13:23
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Sfintele sărbători de Paști să vă aducă liniște în suflet , multă bucurie și sănătate...
Attached Images
File Type: jpg 2059_1024.jpg (87,8 KB, 2 views)
File Type: jpg 9787415.jpg (9,0 KB, 2 views)
File Type: jpg articol_247447f7a31c3b495bda3f315edff249.jpg (23,7 KB, 3 views)
File Type: jpg 88190_invierea_domnului02.jpg (43,6 KB, 3 views)
File Type: jpg oua-la-Pasti.jpg (80,2 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2011, 13:56:33
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit Mulțumim admin și celorlaltor useri!

Vă doresc tuturor un Paște fericit, sănătate, bucurie și multă multă credință! Și aceluia care în post carne n-a mâncat, dar și-a mâncat frații, îi doresc multă pace și bucurie.
Domnul fie cu voi!

Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.04.2011, 14:31:27
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Doresc din toata inima un Paste fericit tuturor prietenilor mei de pe acest forum, Domnul Dumnezeu sa va aiba in continuare in paza Sa :)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pasti, urari

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
placere sau bucurie? Anna Nunta 32 08.02.2013 16:43:48
Cata bucurie! Ana-Maria N Calugarul 1 13.02.2012 12:58:09
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 19:19:57
Daruiti o bucurie! danielar Umanitare 1 22.02.2008 13:53:29
MARE BUCURIE ! cristiboss56 Pocainta 6 30.10.2007 01:50:57