Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2012, 11:14:10
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Manuale de religie care promoveaza intoleranta religioasa si agreseaza psihic copiii?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...-din-scoli.htm
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2012, 11:25:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

De ce a spune ca pacatul stramosesc tine de intoleranta religioasa, de exemplu?
Sau ca exista si iad?

Numai ca si mie mi se par cam simpliste si chiar incorecte unele fraze din cele citate.
De ex. pare sa reiasa din cele citate ca boala, moartea si catastrofele sunt 'pedeapsa' pentru pacate. Ori nu este asa. Ele sunt consecinta raului din lume, nu pedeapsa.

Poate insa sunt scoase din context. Cred ca depinde si foarte mult cum preda profesorul.

Eu sunt cam impotriva ideii de manual de religie. Nu mi-ar place sa am manuale de-a gata (eu predau in Belgia) desi poate ar fi mai usor din anumite puncte de vedere.
Si, alt punct de vedere: daca am avea manuale, cred ca am fi si mai mult tinta atacurilor atee. Si asa nu ne este prea usor sa predam religia in scolile laice.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2012, 11:31:58
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Baiatul meu are 7 ani, si nu are nevoie de un manual ca sa invete ce este iadul sau moartea..etc, a aflat totul de la biserica, din predica si nu numai, desi eu nu as fii vrut sa afle de existenta celui rau sau de iad, dar copiii in ziua de azi sunt mult mai isteti , citind din psalmi a aflat f multe lucruri si a pus f multe intrebari.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2012, 14:02:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

mie mi se pare chiar oportun sa afle ca exista rai si iad, si ca ptr faptele facute omul merge fie intr-un loc , fie in altul.LA fel cum si in societate, greseala se plateste.

Tin minte ca vb cu o cunostinta, care preda un fel de module despre contraceptie, avort, familie crestina si relatii premaritale in scoli. Si se confrunta cu o problema: daca nu e prea dur sa le vorbeasca fetelor de clasa a opta-noua despre rai si iad. II era teama sa nu fie un subiect prea dur ptr fetele astea. De amintit ca aceste fete isi incepusera deja de mult viata sexuala, si facusera chiar 1-2 avorturi.

Asadar, nu ii spunem tanarului de iad, ca sa nu il traumatizam, dar acelasi tanar face crime fara a le constientiza. Oare mai vb de un copil agresat sau de un agresor?

Nu ii spunem ca e rau ce face, ca e o crima si ca datorita pacatului astuia poate merge in iad, dar il lasam in continuare sa-l faca .

Din pacate, frica de pedeapsa s-a dovedit un instrument foarte eficient in educarea copilului/omului. Asadar, mai bine sa asculte de frica decat sa faca raul fara nerusinare.
Nu ca as fi adepta fricii in educarea copilului. Departe de mine asa ceva.
E important ca atat copilul cat si adultul sa constientizeze ca dupa fapta vine si rasplata.
Mai devreme sau mai tarziu, orice fapta va fi rasplatita. De oameni sau de Domnul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 11.09.2012 at 15:07:58.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2012, 15:02:54
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos spus Lore.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2012, 16:29:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Anumite lucruri trebuie spuse. Dar intrebarea este cum le spui. In ce urechi vorbesti. Pe ce lungime de unda vorbesti. Ca la radio.
Daca fetele care au facut deja avorturi la 15 ani sunt luate cu un ton moralizator sau chiar pios foarte departe de viata lor, si mai ales lipsit de dragoste si judecator, nu cred ca are vreun sens sa le spunem ca Dumnezeu asteapta ceva si de la noi ca sa ne poata lua in comuniune cu El (caci asta este raiul).
Cred ca trebuie sa le spunem ce avem de spus fara sa le judecam.

Nu cred totusi ca frica de iad este un concept folositor pentru a trezi pe cineva din starea de pacat. Sa zicem ca ar fi putut folosi in alte timpuri si a folosit, desi nu sunt sigura ca a fost bine sa fie folosita aceasta metoda, dar in zilele noastre nu cred ca ar merge.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2012, 17:47:15
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Inca un lucru in plus care sa-mi provoace sila cand aud cuvantul "asur".
Dar facand o paralela la ce prostii vorbesc astia - ma gandesc ce simt acei copii de 10-11 ani care li se explica modalitatile contraceptive (avortul steriletul etc) si sexualitatea.
Imi este greu sa mai comentez , avand in vedere ca explicatiile acestora sunt exagerate si lipsite de arugumente... ca sa nu mai adaug superficialitatea acestor indivizi.

In rest nu mai am nimic de comentat , sa ne rugam la Bunul Dumnezeu sa-i lumineze pe domnii de la Asur sa inceteze cu atacurile la Biserica si sa-i daruiasca intelepciune ministrului educatiei de a nu lua in seama aceste minciuni si de a nu inlatura religia din scoli)

"Or ceea ce lipsește - atât părinților, cât și copiilor de azi - e, între altele, cultura religioasă. În consecință, aș vota pentru obligativitatea orelor de religie, dacă ele ar însemna asimilarea bagajului elementar de cunoștințe pe care orice om întreg trebuie să le aibă cu privire la religiile lumii și la propria religie. Aș propune cursuri de apropriere a marilor texte revelate existente, culminând, firește, cu textele spațiului în care trăim. Orice trăitor în spațiul creștinătății trebuie să știe ce conține Biblia, care este istoria creștinismului, care sunt diferențele dintre feluritele confesiuni creștine. Trebuie să știe, de asemenea, sensul ritualului la care participă, uneori, rutinier și decerebrat. Aș adăuga o serie de lecții de tip „glosar": elevilor li se vor explica termenii esențiali ai vieții religioase.
E inadmisibil ca la sfârșitul liceului să nu știe ce înseamnă „sfintele taine", „spovedanie", „agneț", „euharistie", „cincizecime", „icoană" etc. "
(Andrei Plesu).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2012, 18:19:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul

În legătură cu afirmațiile tendențioase ale Asociației Secular-Umaniste din România (ASUR) , postate sub titlul „Manualele școlare, instrument al îndoctrinării religioase” pe propriul site în ziua de 10 septembrie 2012, Patriarhia Română precizează:

ASUR, care își arogă în mod discutabil calitatea de reprezentant al societății civile, deformează în mod constant realitatea și promovează intoleranța față de religie prin reluarea obsesivă la începutul fiecărui an școlar a atacurilor la adresa manualelor de religie. În acest sens, este de remarcat faptul că din catalogul celor 45 de manuale de religie, aprobate de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, ASUR se referă constant numai la cele 18 manuale care aparțin cultului creștin-ortodox, prin scoaterea din context a unor enunțuri, la care sunt asociate concluzii tendențioase. De menționat faptul că ASUR este preocupată an de an de manualele de religie ortodoxă, nu de filmele și producțiile media care promovează violența, degradarea umană și agresiunea fizică și psihică asupra copiilor.

Așadar, este surprinzător că ASUR are totdeauna ca țintă manualele ortodoxe, ca și când aceasta nu ar avea la bază aceeași Biblie pe care o folosesc și confesiunile creștine occidentale. În plus, campania ASUR împotriva manualelor de religie, nu este una compatibilă cu spiritualitatea poporului român, ci reprezintă mai degrabă o atitudine de import care prinde rădăcini doar în sufletele celor marcați de propaganda atee din anii regimului comunist. Această atitudine arată că ASUR este subiectivă și selectivă, potrivit unui program prestabilit, devenit aproape obsesiv.

Ceea ce ignoră ASUR este faptul că manualele de religie nu pot dezvolta o educație religioasă care evidențiază numai libertatea omului, fără a accentua și responsabilitatea acestuia în societate. De altfel, ideea de sancționare a faptelor rele este comună tuturor societăților, inclusiv celor seculare, laicizate, în care faptele reprobabile sunt pedepsite de justiție. Iar limbajul specific religios nu poate fi redus la o filozofie limitativă și autosuficientă, lipsită de dimensiunea transcendentă a existenței umane.

În același timp, trebuie menționat faptul că cei mai mulți dintre autorii manualelor de religie sunt ei înșiși părinți care își iubesc copiii și îi educă în spiritul dragostei față de Dumnezeu și semeni, al libertății, dreptății și responsabilității în societate. Biserica adaptează limbajul ei pedagogic la nivelul copiilor fără însă a trăda conținutul Sfintei Scripturi și fără a uita că scopul vieții omului pe pământ este cunoașterea binecuvântării lui Dumnezeu în lumea aceasta și dobândirea vieții eterne cerești. De aceea, ora de religie are tocmai menirea de a nu închide orizontul uman în sfera biologicului terestru, trecător, ci de a promova libertatea sufletului pentru comuniunea de iubire eternă.

ASUR nu poate înțelege deplin limbajul religios întrucât viziunea reprezentanților ei despre viață este una lipsită de perspectiva vieții dincolo de mormânt și a iubirii divine care biruiește păcatul și moartea. Concluziile enunțate de ASUR la exemplele oferite din manualele de religie sunt elocvente în acest sens. Astfel, în manualul de religie, cultul ortodox, clasa a IV-a, Editura Sfântul Mina, 2008, pagina 19, se promovează, de fapt, o atitudine responsabilă a omului față de lume care este creația lui Dumnezeu. În același manual, prin menționarea Tainei Sfântului Maslu, se subliniază ideea comuniunii în rugăciune ca semn al dragostei creștine și al solidarității cu cel aflat în suferință, fără a exclude beneficiul tratamentului medical (pagina 9).

De asemenea, ASUR echivalează educația religioasă cu îndoctrinarea, pentru a o discredita și înlocui cu ideologia umanismului ateu antireligios. Or, într-o lume caracterizată de o tot mai mare diversitate etnică și religioasă, educația religioasă promovează cunoașterea propriei identități, spre a fi apt pentru dialog cu alte culturi, credințe și convingeri religioase, pentru a conviețui și coopera într-o societate pluralistă, după cum arată și existența Consiliului Consultativ al Cultelor din România.

Prezența religiei în sistemul național de educație răspunde așteptărilor copiilor și ale părinților, potrivit cercetărilor realizate de specialiști în domeniul științelor educației și sociologiei, pe eșantioane reprezentative de elevi, părinți și diriginți. Rezultatele cercetării naționale Educația moral-religioasă în sistemul de educație din România, realizată în cadrul Institutului de Științe ale Educației, București, în anul 2008, pe un eșantion reprezentativ de 2.436 de elevi cu vârsta cuprinsă între 14-19 ani, reflectă înțelegerea credinței drept valoare fundamentală în viața proprie pentru 85,7% dintre aceștia. Rolul religiei la vârstele mici este recunoscut și susținut la nivel internațional de teoreticienii și practicienii din domeniul educației, care evidențiază importanța educației religioase în formarea propriei identități a elevilor, ca premisă pentru formarea unei personalități armonioase, aspectele legate de credințe și convingeri fiind un element important al respectivului demers.

De fapt, problema ASUR nu este atât calitatea manualelor de religie, ci prezența orei de religie în școli și poate (…) chiar prezența lui Dumnezeu în viața oamenilor!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2012, 18:32:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Asur (Asociata Secular-Umanista din Romania) este o organizatie atee, se numeste umanista, toate societatile de genul asta se numesc umaniste. Mai e o singura organizatie de genul asta, formata de Remus Cernea, numita de data asta Asociata Umanista Romana.
Prima are trei membrii fondatori, unul dintrei ei fiind maghiar, a doua il are pe Remus Cernea.
Scopul acestor asocitatii este propovaduirea ateismului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.09.2012, 19:32:44
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Eu consider ca ar trebui sa stie chiar si elevii de 7-8 ani de rai, iad, pacate, fapte bune. Nu cred ca ar afecta psihic copii atata timp cat ar fi incurajati sa se roage si sa aiba credinta. Si va dau si un argument pentru ceea ce spun. In copilaria mea am facut un pacat nestiind ca este pacat, acum il regret pentru ca ma gandesc ca daca as fi stiut nu l-as fi facut, dar acum pot sa regret cat vreau......
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradatorii lui Hristos - cei care-si abandoneaza copiii sau parintii! laurastifter Morala Crestina 62 05.12.2012 12:41:00
Copiii care nasc copii anastasia2008 Generalitati 22 23.03.2012 04:57:30
Dumnezeu a dorit o singura religie care sa uneasca toate popoarele lumii... mehiel Despre Biserica Ortodoxa in general 22 01.09.2009 17:58:48
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55
intoleranta. Glamorous_witch Generalitati 5 17.12.2007 11:50:41