Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2007, 03:21:08
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Am o relatie de 1 an de zile cu o fata ,problema e ca ea e adventista , ma inteleg foarte bine cu ea ca si persoana . Nu am avut probleme in ceea ce priveste religia fiecare a mers cu religia lui dar incep sa mi pun probleme intrucat se pune problema casatoriei si sincer nu stiu ce sa fac , singurul lucru care ne deosebeste este religia in rest ne intelegem foarte bine bine pot spune ca este femeia pe care mi am dorit o . Din ce stiu ea nu este botezata e practicanta din ce am discutat cu ea refuza sa treaca la religia mea / ortodoxa / desi nu sunt om foarte religios ,,cred,, , i mi pun problema daca m as casatori la ce discutii vor fii
;ea nu face nimik sambata , nici macar nu gateste mancare cu porc nu musai ca as fi mare consumator , SUNT DISPERAT SI NU STIU CE SA FAC .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2007, 04:11:34
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

astept raspunsuri pe forum sau la silviuberlusconii@yahoo.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.12.2007, 16:39:35
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu duhovnicul (daca ai, daca nu, trebuie neaparat sa-ti faci).

Apoi, zici ca te intelegi bine cu prietena ta. Poate ca aceasta intelegere e o capcana ca sa te indeparteze de ortodoxie. Daca nu renunta la adventisti, inseamna in mod clar, ca nu va potriviti, oricat de bine v-ati intelege. Stii, daca diavolul vede ca ii faci voia, te lasa in pace. Din acest motiv, unii care sunt de alta religie par mai buni, mai blanzi, mai intelegatori decat cei care unii ortodocsi care merg la biserica, se spovedesc etc. Insa daca nu te lupti in credinta cea adevarata, nu primeste cununa. Niciun jucator, in nicun sport nu primeste medalii daca a alergat dupa alte reguli decat cele ale jocului.

Apoi, gandeste-te ca nu te poti casatori religioas cu ea. Deci nu te poti uni in fata lui Dumnezeu cu ea, chiar daca te casatoresti la primarie, sa stii ca o sa traiesti in desfranare.
La slujba cununiei, preotul ii pune mana-n mana pe cei 2 miri, si in acel moment cerurile se deschid si se pogoara Duhul Sfant. Casatoria este o mare taina. Dar, dupa cum zice Sf Apostol Pavel "taina aceasta mare este, dar in Hristos si in Biserica".

Apoi, dupa cum bine ai zis, vor exista discutii interminabile si nu va veti mai intelege. De exemplu, ea cinsteste sambata, tu duminica. Din cate stiu eu, ei nu o cinstesc pe Maica Domnului, lucru foarte foarte grav. Cum sa o batjocoresti pe Maica Domnului cand ea este maicuta noastra, a tuturor si se roaga mereu la Fiul Sau si Dumnezeul nostru pentru noi? Ea este mijlocitoarea noastra, a tuturor.

Trebuie sa te gandesti ca va incerca sa te convinga sa treci la adventisti, avand in vedere ca totusi e o practicanta a adventismului dupa cum spui.
Apoi vor aparea copiii. In ce credinta o sa-i cresteti? Saracii de ei, o sa fie foarte derutati. Am inteles ca ei nu fac botezul la majorat, daca acela se poate numi botez. Pentru ca botezul adevarat este in Hristos. Si apoi sa vezi certuri: ea vrea sa-l boteze la ea, tu la ortodocsi...si certuri interminale, fara nicio posibilitate de incheiere.
Ce rugaciuni o sa-i inveti pe copii? Nici macar Crezul, simbolul de credinta n-o sa-i poti invata...

Stiu ca e greu sa accepti acest lucru, insa relatia voastra nu are niciun viitor. Decat daca ea renunta la adventism. Daca nu, cel mai bine ar fi sa te desparti de ea, si, ca sa-ti fie mai usor, VORBESTE URGENT cu parintele tau duhovnic (iti pot recomnada eu un parinte foarte bun), spovedeste-te, roaga-te la Maica Domnului sa te intareasca sa nu-ti pierzi credinta si sa-ti daruiasca o sotie credincioasa, cu care impreuna sa mergeti la biserica, cu care sa mergeti impreuna la spovedit, la impartasit, sa va cresteti copii impreuna in Hristos.

Sa ne mai spui cum mai decurge problema ta ca sa putem sa te mai sfatuim.Si Dumnezeu sa te lumineze si sa te intareasca!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.12.2007, 17:09:38
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Ai dreptate si sunt constient de tot ceea ce spui ALYNNA in cele din urma si asta cat mai curand urmeaza sa am o discutie f serioasa ,am vrut sa treaca sarbatorile dar povara care o am in suflet e prea mare ,cu parere de rau va trebui sa renunt la ea daca nu va vrea sa se boteze si sa ne cununam la biserica ortodoxa daca chiar ma va iubi va face asta pentru mine asa ar trebui ,sper . La inceput am privit totul superficial iar acum e foate dificil si dureros pentru ambii,am gandit problema in fel si chip dar tot la acelasi rezultat am ajuns ca nu va merge ,vor fi certuri ;am constat ca i mi afecteaza destul de mult viata sociala ca ex ;sambata nu pot pleca niciunde cu ea pana seara . Mi am cam complicat existenta ,mai astept sfaturi si promit sa va tin la curent .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2007, 17:11:50
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Grea problema ai!
Nu ati avut probleme, pentru ca nu ati avut o relatie adevarata. DAr ce preot va va casatori? Apoi... nu veti imparti decat masa si patul, dar in momentul in care veti da de greu, totul se destrama. Si sa-ti spun de ce. cum veti face cand vor fi sarbatorile mari: ziua Crucii, Adormirea MAicii Domnului, zilele sfintilor? Sotii adevarati sunt aceia care impart si biserica , nu doar cele ale trupului. ce sa mai zic de acelasi duhovnic.
Acum depinde ce asteptari ai tu de la o casatorie. Ma inteleg bine cu ea nu e motiv de casatorie. Daca ai fi spus : o iubesc! poate ar fi fost altceva. desi nu ar fi fost!
Stii, in momentul in care punem o intrebare se presupune ca tu cunosti jumatate de raspuns.Tu stii raspunsurile pe care le-ai fi putut primi de la noi... asa ca de fapt, ce cauti? un argument pentru care te-ai putea casatori cu ea? de fapt, cine pune problema casatoriei, amandoi de comun acord? tu ? ea? apoi, raspunde -ti in sinea ta la intrebarea de ce anume este femeia care ti-ai " dorit-o" cum ai spus si daca merita sa-ti complici viata in acest mod din pricina acestor motive.
Am indoieli ca v-ati iubi! Cum ai putea sa iubesti pe cineva care dispretuieste ceea ce iti confera identitate ( spirituala)?!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2007, 17:17:30
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Cam de o saptamana vede ca nu prea sunt in apele mele ca am fost schimbat dar am folosit diverse pretexte sa ma eschivez ,o sa incerc sa vorbesc si cu un preot care sper sa ma ajute sa trec cu bine peste aceasta incercare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2007, 17:28:35
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Mentionez ca o iubesc foate mult ,e genul de femeie care as dori sa mi fie sotie , religia si convingerile sunt cele care creeaza diferentze mari intre noi .Nu locuim impreuna ,ne vedem unori destul de rar de 2 sau 3 ori pe sapt din cauza serviciului chiar si o data pe saptamana ,mi am pus problema chiar de as fi casatorit doar civil cu ea tot ar apare probleme ar trebui sa renunt la prea multe pt ea si ea la nimik pt mine am fi ca o caruta la care unul trage in hais si unul in cea .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2007, 17:34:19
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

mai intru deseara dupa ora 23 ma puteti si pe mess yahoo , silviuberlusconii , va multumesc pentru atentia care a ti acordato problemei mele , pe deseara . I mi cer scuze pentru greselile de ortografie etc .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2007, 18:27:10
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Cand o sa apara Conferinta Pr. Savatie pe Net, ascult-o cu atentie...vezi atent la una din intrebari.;)
Domnul sa-ti ajute.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.12.2007, 20:12:52
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO
Cand o sa apara Conferinta Pr. Savatie pe Net, ascult-o cu atentie...vezi atent la una din intrebari.;)
Domnul sa-ti ajute.
cred ca cea mai buna solutie e despartirea. Daca ea nu vrea sa renunte la religia ei pentru tine tu de ce ai face0? Las-o si uita de ea! Fete mai sunt!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
probleme cu parintii blackmetal_15 Generalitati 14 18.09.2013 12:13:52
Probleme la varsta mea TheKing Intamplari adevarate 49 03.07.2008 09:16:15
probleme conjugale radup Nunta 10 21.03.2008 23:17:20