Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2008, 22:08:46
mirceap11 mirceap11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Mesaje: 6
Implicit

Mi se pare incredibil faptul ca Biserica Ortodoxa Sarba instiga la violenta si propovaduieste ideea ca un conflict armat este cel mai bun lucru de facut odata cu declararea independentei provinciei Kosovo. Am ramas mut cand am vazut stirile! Oare asta i-a invatat pe ei Hristos? Este inadmisibil ca Biserica sa ceara asa ceva! Cum sa chemi tu ca episcop armata rusa in ajutor? (ma refer la episcopul Artemije) (aici aveti si citatul: "Serbia ar trebui sa cumpere arme de ultima generatie de la Rusia si de la alte state si sa ceara Rusiei sa trimita voluntari si sa stabileasca o prezenta militara in Serbia"). Este trist ca s-a ajuns pana aici! De la un militar te mai astepti sa vina cu asemenea idei (ca e indobitocit si indoctrinat si e antrenat ca sa omoare) dar de la un episcop...nu mai stiu ce sa spun. Am impresia ca acest episcop e controlat de diavol, nu de Dumnezeu. Si mai trist este ca de-a lungul istoriei, Biserica a recurs de multe ori la acest gest necugetat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2008, 22:14:43
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceap11
Mi se pare incredibil faptul ca Biserica Ortodoxa Sarba instiga la violenta si propovaduieste ideea ca un conflict armat este cel mai bun lucru de facut odata cu declararea independentei provinciei Kosovo. Am ramas mut cand am vazut stirile! Oare asta i-a invatat pe ei Hristos? Este inadmisibil ca Biserica sa ceara asa ceva! Cum sa chemi tu ca episcop armata rusa in ajutor? (ma refer la episcopul Artemije) (aici aveti si citatul: "Serbia ar trebui sa cumpere arme de ultima generatie de la Rusia si de la alte state si sa ceara Rusiei sa trimita voluntari si sa stabileasca o prezenta militara in Serbia"). Este trist ca s-a ajuns pana aici! De la un militar te mai astepti sa vina cu asemenea idei (ca e indobitocit si indoctrinat si e antrenat ca sa omoare) dar de la un episcop...nu mai stiu ce sa spun. Am impresia ca acest episcop e controlat de diavol, nu de Dumnezeu. Si mai trist este ca de-a lungul istoriei, Biserica a recurs de multe ori la acest gest necugetat.
poate a fost impuls de moment, dar oricum mare lucru nu cred ca va rezolva kosovo pt ca din ce-am vazut pana acu doar uasintonul recunoaste indepenta acestei regiuni
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2008, 04:24:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Mie nu mi se pare incredibil ci corect.

Albanezii sunt niste hoti în Kosovo, aceea e tara sârbilor, care sunt descendentii populattiei locale traco-ilire slavizate. Albanezii sunt veniti acolo din zonele izolate montane din actuala ALbanie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2008, 06:50:43
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Mie nu mi se pare incredibil ci corect.

Albanezii sunt niste hoti în Kosovo, aceea e tara sârbilor, care sunt descendentii populattiei locale traco-ilire slavizate. Albanezii sunt veniti acolo din zonele izolate montane din actuala ALbanie.
Pai cum e tara sarbilor, daca mai mult de 90% sunt albanezi. O fi fost tara sarbilor dar au pierdut-o cu timpul si in 1999. Or venit, n-or venit asta e situatia astazi. Si cand te gandesti la ce au facut sarbii in 1999 si ce grozavii puteau sa mai faca daca nu erau opriti, mi se pre normal sa vrea kosovarii sa se desparta. Dragoste cu sila nu se poate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2008, 07:58:27
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Pai cum e tara sarbilor, daca mai mult de 90% sunt albanezi. O fi fost tara sarbilor dar au pierdut-o cu timpul si in 1999. Or venit, n-or venit asta e situatia astazi. Si cand te gandesti la ce au facut sarbii in 1999 si ce grozavii puteau sa mai faca daca nu erau opriti, mi se pre normal sa vrea kosovarii sa se desparta. Dragoste cu sila nu se poate.
Asa cum si Harghita si Covasna sunt tara românilor, nu ungurilor.

În HR-CV odinioara românii au fost majoritari, darprin colonizare, maghiarizare si alungare s-a reusit schimbarea raportului etnic.

În Kosovo aceasta schimbare a venit natural, dar nu înseamna ca trebuie cedata albanezilor.


Nici sârbii nu sunt cum ar trebui, ma gândesc la asimilarea continua a românilor timoceni, dar asupra Kosovo ei au dreptul moral.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2008, 11:13:11
mirceap11 mirceap11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Mesaje: 6
Implicit

E clar ca nu am cu cine sa ma inteleg. Sa spui ca e corect ca Biserica sa instige la violegna?? Sunteti si voi la fel de plini de ura! Daca vi se pare normal ca Biserica sa instige la violenta, inseamna ca si voi ati luat-o razna! Daca stau bine si ma gandesc, Biserica e doar o institutie publica, ca oricare alta, care e condusa de oameni plini de ura si cu diavolol pe umar, razand! Probabil de aici si coruptia si fuga dupa bani a BOR. Cand ma gandesc ca am vrut sa fac teologia...pai nu e loc acolo pentru un pacifist! Citand ce a scris "Traditie" si anume "Mie nu mi se pare incredibil ci corect. ", mi-am amintit de perioada in care Greco-catolicii isi doreau biserica, la care mergeam eu, inapoi. Imi amintesc cata ura era in ochii parintelui nostru si ce vorbe urate spunea iar la fel erau si ceilalti oameni ai Bisericii! De atunci am inceput sa ma scarbesc de Biserica! Acum s-a terminat definitiv pt. mine! Nu am ce cauta intre oameni care mimeaza credinta si iubirea pentru Dumnezeu iar cand acestea trebuie puse cu adevarat in aplicare, din gura lor ies numai rautati! Totul e numai fatada in BOR, mesajul lui Dumnezeu s-a pierdut pe drum. Si nu este numai in BOR asa...la altii cred ca e si mai rau...vezi Biserica Ortodoxa Serba!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2008, 11:41:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceap11
E clar ca nu am cu cine sa ma inteleg. Sa spui ca e corect ca Biserica sa instige la violegna?? Sunteti si voi la fel de plini de ura! Daca vi se pare normal ca Biserica sa instige la violenta, inseamna ca si voi ati luat-o razna! Daca stau bine si ma gandesc, Biserica e doar o institutie publica, ca oricare alta, care e condusa de oameni plini de ura si cu diavolol pe umar, razand! Probabil de aici si coruptia si fuga dupa bani a BOR. Cand ma gandesc ca am vrut sa fac teologia...pai nu e loc acolo pentru un pacifist! Citand ce a scris "Traditie" si anume "Mie nu mi se pare incredibil ci corect. ", mi-am amintit de perioada in care Greco-catolicii isi doreau biserica, la care mergeam eu, inapoi. Imi amintesc cata ura era in ochii parintelui nostru si ce vorbe urate spunea iar la fel erau si ceilalti oameni ai Bisericii! De atunci am inceput sa ma scarbesc de Biserica! Acum s-a terminat definitiv pt. mine! Nu am ce cauta intre oameni care mimeaza credinta si iubirea pentru Dumnezeu iar cand acestea trebuie puse cu adevarat in aplicare, din gura lor ies numai rautati! Totul e numai fatada in BOR, mesajul lui Dumnezeu s-a pierdut pe drum. Si nu este numai in BOR asa...la altii cred ca e si mai rau...vezi Biserica Ortodoxa Serba!
draga mircea, nu te lasa amagit de ushurintza cu care nu prea vezi adevarul extins ci doar pe cel imediat, shi nu te lasa ca sa tzi se raceasca inima ta in a urma ortodocsiei, bunei credintze ortodocse, shi ia aminte ca Dumnezeu face asha cum Voieshte, iar cuvintele pe care le auzi au shi alte profnzimi nu doar cele referitoare la lupte shi razboaie lumeshti pe o bucatzica de teren.... ca asha este precum spui, Hristos, la intoarcerea obrazului a indemnat, shi nu la zelotisme natzionaliste sau de neam slavon.... sau romanesc.... dar nu a dorit sa strice nicimacar cu o picatura vre-un neam sau vre-un port natzional, sau vre-o traditzie, fie ea shi pagana... ci a venit sa ne aduca asha cum spui, Mantuirea shi Pacea dar aia Adevarata shi nu aia data de lume, ca lumea cunoashte pacea ei dar pacea nimeni nu o cunoashte decat Cel care o darui din toata inima shi sufletul sau, fara nici o ranchiuna, dar iata ca nu are cine s-o moshteneasca.... ???:(:(
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2008, 12:25:28
Anodos Anodos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 13
Implicit

Mircea are dreptate.

E socant sa vezi cum clerul insusi, ba chiar cinul monahal, instiga la violenta si ura interetnica si intereligioasa... Asta arata starea de decadere institutionala in care a ajuns Biserica Ortodoxa in general, nu numai cea Romana in special.

Iar daca "pastorii" sunt in halul asta, ce pretentii sa mai ai de la "turma" ?!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2008, 12:43:49
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Nu este normala instigarea la violenta.
Dar daca te lasi smintit de aceste lucruri, tu insuti ai putina credinta.
Sa nu uitam ca, de fapt, capul nevazut al Bisericii este Hristos. Episcopii, preotii sunt oameni, supusi greselii. Daca nu dezamagesc, nu inseamna sa ne indepartam de Biserica, in general.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2008, 12:48:58
Anodos Anodos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 13
Implicit

Steffy, Biserica suntem noi toti in aceeasi masura in care este ierarhia... Daca nu chiar intr-una mai mare.

A te ascunde cu capul in nisip nu e un semn de smerenie sau evlavie. Din contra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Ortodoxa are un nou Sfant... geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 9 23.05.2013 21:31:49
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
KOSOVO cozia Biserica Ortodoxa Romana 24 23.04.2008 08:33:51
Ce ne atrage la Biserica Ortodoxa? danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 03.03.2007 22:55:26