Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.09.2006, 15:03:24
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

Doamne fereste.
Claudia, tu imi spui: "nu vrei sa ne dai si citatele scripturistice unde se sustin sau se trateaza aceste fapte".
tu imi spui sa-ti dau citat, eu iti dau citat iar apoi te miri de ce iti dau citat si vii cu nitrebari de baraj ? :)

reciteste:
"nu vrei sa ne dai si citatele scripturistice unde se sustin sau se trateaza aceste fapte"
"Tu vii si imi dai niste citate din Vechiul Testament....dar eu te intreb :tu stii ce este acest Vechi Testament, de ce a fost scris si cum a fost scris?"

...fara sens..
..da eu tot te iubesc si asa draga mea claudia.. chiar si daca ma ataci si insinuezi c-as fi prost si ca n-as sti sa interpretez. :p
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2006, 15:08:50
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tiberiu
Cum poti sa spui ca te fac prost? Departe de mine acest gand tocmai pt ca si eu te iubesc...ma bucur ca pot schimba niste pareri cu cineva si mai ales cu tine.

"P.S. nu mai incarca sa ma atragi intr-o discutie contradictorie. tu ai spus clar ca nu se mentioneaza incestul. eu ti-am aratat clar ca se mentioneaza. sfarsitul povestii. e greu sa recunosti ca ai gresit nu ? bineinteles. si mie tot greu mi-e."

Intr-o masura ai dreptate:D :p
Dar eu cand spun biblie ma refer direct la Noul Testament,desigur fara sa il anulez pe Vechiul...dar pt mine Vechiul este o parte istorica care intareste si argumenteaza existenta divina si motivatia intregii lucrari dumnezeiesti...
Mai zi ceva acum....:D :D :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2009, 12:57:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Problema cartilor eretice [COLOR=darkred]nu poate fi abordata de toti in acelasi mod[/COLOR]. Nu caut sa stiu eu cum se impart oamenii, insa unii sunt incepatori in cele ale credintei, iar altii mai cunoscatori. Incepatorii cad mai usor decat cei ce cunosc bine Invatatura de Credinta, caci nu simt usor diferentele de nuanta intre invataturi.

Se cade sa urmam [COLOR=darkred]sfatul Sfantului Vasile cel Mare[/COLOR]: "Fiti ca albinele, luati din orice ceea ce este bun si de folos." Deci nu trebuie sa vedem o carte, un lucru ori o persoana, oricat de eretica ar fi ea, drept intruchipare a diavolului. Chiar si din orice lucru rau se invata ceva: o parere de rau pentru caderea autorului cartii respective, o ferire de aceasta in a o da si altora, etc.

Incepatorilor nu li se cade sa citeasca carti "suspecte" mai inainte de a citi "Catehismul" ori "Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe". Este nevoie de aceasta spre a putea sa ne ferim de cele straine de Ortodoxie.

[COLOR=darkred]Carti eretice[/COLOR] sunt toate acelea scrise de oameni ce nu cred in Dumnezeu, in puterea dragostei crestine, in Hristos Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu, in Maica Domnului si in Sfintele Moaste, in Biserica si in Sfintele Slujbe. Orice necrestin care scrie o carte, risca sa insereze in ea, cu mari sanse, idei necrestine si piste false pentru cei neintariti in credinta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2009, 15:28:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Se cade sa urmam [COLOR=darkred]sfatul Sfantului Vasile cel Mare[/COLOR]: "Fiti ca albinele, luati din orice ceea ce este bun si de folos." Deci nu trebuie sa vedem o carte, un lucru ori o persoana, oricat de eretica ar fi ea, drept intruchipare a diavolului. Chiar si din orice lucru rau se invata ceva: o parere de rau pentru caderea autorului cartii respective, o ferire de aceasta in a o da si altora, etc.

Incepatorilor nu li se cade sa citeasca carti "suspecte" mai inainte de a citi "Catehismul" ori "Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe". Este nevoie de aceasta spre a putea sa ne ferim de cele straine de Ortodoxie.
Pai asta este problema: nu stim care sunt cartile "suspecte".
(Mi s-a intamplat sa gasesc invatatura new age sub aparenta crestina, dar asta mai ales pe internet, adevarat si din cauza ca nu m-am informat despre autor..)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2009, 15:32:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cartile "suspecte", pai...

Iti dai seama cata' lista s'ar face daca fiecare ar pune cartile nefolositoare pe care le cunoaste?! De aceea si spuneam, mai sus, ca este nevoie de o buna cunoastere a propriei credinte, mai apoi fiind foarte usor sa se discearna cartile bune de cele "suspecte".

Chiar de am sti care sunt acelea, nu am putea umbla cu o lista cu sute de titluri dupa noi, spre a nu le citi din greseala (ma refer la cei neintariti in cunoasterea dreptei credinte).

[COLOR=darkred]Sa intrebam[/COLOR] adesea pe preoti despre cele neclare din mintea noastra. [COLOR=darkred]Sa citim[/COLOR] tot ce e scris de sfinti si mari parinti ai Bisericii, tiparite cu binecuvantarea unui episcop ortodox. Este un inceput bun, cred
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.11.2019, 15:22:14
Anamaria Sas Anamaria Sas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2019
Mesaje: 1
Implicit Aminte !

Va certați pe un forum Creștin Ortodox și va mândriți că nu faceți altceva decât acest lucru , mai bine ați fi sinceri cu voi și cu Dumnezeu și ați lăsa deoparte toate acestea și v-ați vedea de viața voastră și lucrurile voastre , oameni buni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2019, 22:36:26
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
Care sunt acele carti pe care Biserica Ortodoxa le considera "eretice". Imi puteti da ceva exemple de carti si autori?
Banuiesc ca Bis. Ortodoxa considera eretice cartile catolicilor, greco-catolicilor, protestantilor, sectantilor.
cartile dacopatilor de exemplu,,,
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 23:25:47
Traducerile eretice de la Editura Deisis mihailt Generalitati 75 25.04.2013 23:36:08
Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse colaps Generalitati 329 31.01.2011 17:59:44
Carti teddy09 Stiri, actualitati, anunturi 0 04.12.2009 16:27:06
carti georgiana52 Generalitati 2 12.09.2009 00:24:19