Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 20.04.2010, 17:41:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am ajuns într-o situație care ar fi comică, dacă nu ar fi incredibilă: ateiștii ne explică atributele lui Dumnezeu și ne dau lecții de teologie. Suntem într-un scenariu de film ?
Eu personal nu dau lectii nimanui.
Ce am scris a fost doar o reactie la ce s-a scris aici.
Eu asa am vazut lucrurile.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 20.04.2010, 19:54:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nemultumirea nu vine atat din ce se spune, cat din atitudinea voastra (in general) fata de acest subiect.
In concluzie, daca ar fi sa existe un Dumnezeu, nu are cum sa fie atat de crud, de nesimtitor, de nedrept, de egoist, de iubitor de venerare, etc, asa cum il zugraviti voi.
Asta este parerea mea.
Pai,cu siguranta nu este asa...:)
Astea sunt atributele oamenilor,dar nefiind inca pregatiti sa perceapa imensa iubire a lui Dumnezeu,nu inteleg ca sufera nu datorita Lui,ci datorita lor insisi,iar alaturi de ei intreaga fire.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #273  
Vechi 20.04.2010, 23:41:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ei, mai au si ateii dreptate, in sensul ca noi, crestinii, prea mult ne agitam sa vorbim despre Dumnezeu, poate ii determinam si pe ei sa huleasca...
Un om, adica o fiinta care are inceput si sfarsit, cum L-ar putea intelege pe deplin pe Dumnezeu, care nu are nici inceput, nici sfarsit? Doar ca Dumnezeu li se mai arata oamenilor, mai vorbeste cu ei, numai ca acestia nu vor sa Il vada sau sa Il auda... Dar li s-a aratat atatora care s-au priceput sa-L cunoasca si pe aceia (Sfintii Parinti) ar trebui sa ii citim.
Vedeti? Tot raul spre bine. Ne indemnati pe noi sa ne documentam cum se cuvine:).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 21.04.2010, 08:58:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai,cu siguranta nu este asa...:)
Astea sunt atributele oamenilor,dar nefiind inca pregatiti sa perceapa imensa iubire a lui Dumnezeu,nu inteleg ca sufera nu datorita Lui,ci datorita lor insisi,iar alaturi de ei intreaga fire.
Ai naibii copiii astia, nu inteleg ca ei sint de vina ca mor de foame!
Reply With Quote
  #275  
Vechi 21.04.2010, 09:00:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ei, mai au si ateii dreptate, in sensul ca noi, crestinii, prea mult ne agitam sa vorbim despre Dumnezeu, poate ii determinam si pe ei sa huleasca...
Un om, adica o fiinta care are inceput si sfarsit, cum L-ar putea intelege pe deplin pe Dumnezeu, care nu are nici inceput, nici sfarsit? Doar ca Dumnezeu li se mai arata oamenilor, mai vorbeste cu ei, numai ca acestia nu vor sa Il vada sau sa Il auda... Dar li s-a aratat atatora care s-au priceput sa-L cunoasca si pe aceia (Sfintii Parinti) ar trebui sa ii citim.
Vedeti? Tot raul spre bine. Ne indemnati pe noi sa ne documentam cum se cuvine:).
Pai, stau pe forumul asta de vreo doi ani si intrebarile mele sint aceleasi
Nu va mai documentati odata?
Reply With Quote
  #276  
Vechi 21.04.2010, 09:14:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai, stau pe forumul asta de vreo doi ani si intrebarile mele sint aceleasi
Nu va mai documentati odata?
Imi place ca esti perseverent...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 21.04.2010, 09:24:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai,cu siguranta nu este asa...:)
Astea sunt atributele oamenilor,dar nefiind inca pregatiti sa perceapa imensa iubire a lui Dumnezeu,nu inteleg ca sufera nu datorita Lui,ci datorita lor insisi,iar alaturi de ei intreaga fire.
Daca te iei dupa cum Il descrieti voi, Dumnezeu e un personaj gen Vlad Tepes, care abia asteapta sa te prinda la cotitura.
In acest sens El chiar creaza capcane in care sa il prinda pe cei mai slabi si care nu cunosc prea bine traseul.
Ai impresia ca scopul Sau este de a trimite cat mai multi oameni in iad, nu de a umple raiul.
Foarte rar isi arata si partea buna varsandu-si binecuvamtarile asupra unei persoane.
Dar si aceasta in majoritatea cazurilor face parte dintre slujitorii sai loiali.

Daca ar fi sa existe Dumnezeu, eu Il vad altfel.
Il vad nu cautand pricini de pedeapsa, ci cum imi spunea candva un parinte, cautand chiar pretexte de mantuire (pretexte nu motive).
Si sa nu mai imi spuna nimeni ca Dumnezeu te trimite in iad doar pentru ca te-ai nascut la capatul pamantului sau intr-un trib african si te inchini la foc si la animalele padurii. Asta chiar daca, acum 50 sau 100 de ani, a trecut pe acolo un misionar crestin.

Last edited by Dumitru73; 21.04.2010 at 09:32:29.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 21.04.2010, 09:32:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca ar fi sa existe Dumnezeu, eu Il vad altfel.
Il vad nu cautand pricini de pedeapsa, ci cum imi spunea canvda un parinte, cautand chiar pretexte de mantuire (pretexte nu motive).
Si sa nu imi spuna nimeni ca Dumnezeu te trimite in iad doar pentru ca te-ai nascut la capatul pamantului sau intr-un trib african si te inchini la foc si la animalele padurii. Asta chiar daca, acum 50 sau 100 de ani, a trecut pe acolo un misionar crestin.
Dumitru, te rog frumos sa citesti cele 2 linkuri despre judecatile Domnului si sa imi spui ce vezi in pildele de aici - pricini de pedeapsa sau pretexte de mantuire:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=483
- http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...opa-68439.html

Multumesc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 21.04.2010, 10:13:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dumitru, te rog frumos sa citesti cele 2 linkuri despre judecatile Domnului si sa imi spui ce vezi in pildele de aici - pricini de pedeapsa sau pretexte de mantuire:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=483
- http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...opa-68439.html

Multumesc.
O sa ma uit.
Dar eu nu ma refeream la ce scrie in Noul Testament, sau ce au scris Sfintii Parinti, ci la perceptia generala.
Spuneti ca bunatatea Lui este nemarginita, dar in schimb te pedespeste pentru o vina care ar fi usor iertata de o instanta lumeasca.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 21.04.2010, 10:24:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
O sa ma uit.
Dar eu nu ma refeream la ce scrie in Noul Testament, sau ce au scris Sfintii Parinti, ci la perceptia generala.
Spuneti ca bunatatea Lui este nemarginita, dar in schimb te pedespeste pentru o vina care ar fi usor iertata de o instanta lumeasca.
Stiam eu ca va smintim. Nu, nu trebuie sa te intereseze absolut deloc parerea generala, ci doar ce scrie in Biblie si in Sfintii Parinti, si ce se spune in Sf. Traditie... Din acestea trebuie sa va documentati, nu din sforaiturile noastre de pe forum!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32