Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2013, 12:09:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Exista destui oameni de ambele feluri.
Rugaciunea si postul ar trebui sa coexiste, dar depinde de nivelul de credinta si de sanatate.
Iar incepem cu sertare si sertarase si judecati pripite...

Exista oameni care nu pot posti (probleme de sanatate), dar se pot ruga, si chiar o fac.
Exista oameni care nu au probleme in a posti, ca alimente ( de ex. veganii), dar nu se roaga, sau nu merg la biserica.

Nu intru in amanunte la postul trupesc.

Si tot postul mai include ceva: fapta buna, lipsa faptei rele, retragerea din cele lumesti (de la distractii de ex.)

Si eu imi pun adeseori intrebarea asupra efectelor postului.
Ca sa fie folositor si sa ajute, postul trebuie sa fie complet, adica sa cuprinda toate cele de mai sus si mai ales sa fie inteles, sa fie patruns sensul lui, semnificatia lui.
Si cred ca aici este cea mai mare problema. Multi il fac cu automatism, ca asa scrie. Dar daca in sufletul nu-i intelegi menirea...

Si mai cred ca postul alimentar mai necesita niste explicatii de la preoti poate. El nu are sens pentru multi.
Rugaciunea in schimb este mai importanta si are si sens profund.
Poate ca aici sta cheia - sa ne concentram mai mult pe partea sprirituala a postului. Sigur, nu trebuie lacomie, dar nici sa stam sa numaram cana de lapte. Ca nu acolo sta raul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2013, 20:40:01
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista destui oameni de ambele feluri.
Rugaciunea si postul ar trebui sa coexiste, dar depinde de nivelul de credinta si de sanatate.
Iar incepem cu sertare si sertarase si judecati pripite...

Exista oameni care nu pot posti (probleme de sanatate), dar se pot ruga, si chiar o fac.
Exista oameni care nu au probleme in a posti, ca alimente ( de ex. veganii), dar nu se roaga, sau nu merg la biserica.

Nu intru in amanunte la postul trupesc.

Si tot postul mai include ceva: fapta buna, lipsa faptei rele, retragerea din cele lumesti (de la distractii de ex.)

Si eu imi pun adeseori intrebarea asupra efectelor postului.
Ca sa fie folositor si sa ajute, postul trebuie sa fie complet, adica sa cuprinda toate cele de mai sus si mai ales sa fie inteles, sa fie patruns sensul lui, semnificatia lui.
Si cred ca aici este cea mai mare problema. Multi il fac cu automatism, ca asa scrie. Dar daca in sufletul nu-i intelegi menirea...

Si mai cred ca postul alimentar mai necesita niste explicatii de la preoti poate. El nu are sens pentru multi.
Rugaciunea in schimb este mai importanta si are si sens profund.
Poate ca aici sta cheia - sa ne concentram mai mult pe partea sprirituala a postului. Sigur, nu trebuie lacomie, dar nici sa stam sa numaram cana de lapte. Ca nu acolo sta raul.
Rugaciunea e mai importanta, dar si postul e important nu ne referim doar la postul de mancare. Mantuitorul a postit, si pe el trebuie sa il avem ca exemplu in primul rand.
Veganii, vegetarienii necrestini care postesc din motive de sanatate sau de moda sau de credinta pagana nici nu ar trebui sa intre in discutie, din moment ce nu fac postul pentru Hristos, luand exemplul Mantuitorului. Este absurd sa comparam crestinii care se roaga dar nu pot posti din cauza de boala cu paganii vegetarieni, este o jignire adusa crestinilor.
Postul alimentar in general este bun pentru a lupta contra desfranarii, de orice fel ar fi aceasta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2013, 22:30:38
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

„ Mi-amintesc ca eu adesea intr-atata am infruntat pofta de mancare, incat stateam doua-trei zile nemancat si nici nu-mi venea macar in minte vreun fel de hrana. De asemenea, in lupta cu diavolul, m-am stapanit in asa masura de la somn, incat mai multe zile si nopti nu-nchideam ochii rugandu-ma Domnului. Dar mi-am dat seama ca dispretul hranei si al somnului era mai primejdios decat lupta cu lacomia si cu lenea.
Astfel, din cauza poftei trupesti nu trebuie sa ajungem la abuzuri vatamatoare, mancand sau dormind inainte de orele obisnuite sau mai mult decat trebuie, sau nemancand deloc, ci, dimpotriva, sa respectam orele de masa si de odihna, chiar daca nu ne face placere acest lucru. Si la un razboi si la celalalt ajungem prin uneltirea diavolului si e mai periculos cel dus printr-o infranare exagerata decat cel pe care ni-l impune satiul prea mare. Caci de la acesta putem sa ne ridicam la masura necesara prin impunsatura mantuitoare a severitatii, dar de la celalalt nu.” ( Sfantul Ioan Casian )
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.10.2013, 00:43:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Frumos ai spus că te abții, și mai frumos era să reușești pentru că, uite(!), deja ne-am tăbărât.
Bănuiesc că mesajul tău a fost determinat de acest cuvânt "mincinos", nu din analiza perechii rugăciune -post.

29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post.(Mc9,29)

Observi ordinea din Scriptură? Mai verifică și (Daniel9,3), (Mt17,21), (Tobit12,8).
Într-un loc (1Cor7,5) se numește și invers(post-rugăciune), dar acolo se înfrânează(postește) desfrânarea, ca apoi iarăși să desfrâneze.

Prima și cea mai naturală relație a omului cu Dumnezeu este rugăciunea, din ea decurgând postul (cum zice Sf Marcu mai sus) care apropie mai mult pe om de Dumnezeu.

De cele mai multe ori oamenii se roagă și nu postesc; cine nu se roagă nici nu postește că n-are motiv.
Tu ai auzit invers de oameni care postesc și nu se roagă?

Nu în ultimul rând, am postat determinat de propria mea experiență și nu mint.
Frate, s-a scurs multă cerneală pe forum despre legătura dintre post și rugăciune. Zeci de postări excepționale, dacă îmi amintesc bine. Acum ce vrei, s-o luăm de la capăt?...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.10.2013, 05:49:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Frate, s-a scurs multă cerneală pe forum despre legătura dintre post și rugăciune. Zeci de postări excepționale, dacă îmi amintesc bine. Acum ce vrei, s-o luăm de la capăt?...
Deloc, frate!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.11.2014, 10:17:20
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Ajunarile fara binecuvantarea duhovnicului

Am citi o istorioara foarte educativa despre dorinta de a posti mai aspru decat cere randuiala Bisericii Ortodoxe. Sunt sigura ca multi stiu ca pt asta ne trebuie binecuvantarea duhovnicului dar asa ca mine or mai fi si altii care nu stiau. Pentru acestia si pt oricine doreste sa citeasca o redau mai jos:


În Postul Pastelui, un crestin a început să ajuneze în fiecare zi, până la apusul soarelui. Toti colegii de serviciu îl lăudau pentru nevointa sa. Dar, într-o zi, au chemat un preot să le facă sfestanie la birouri. Când i-au spus preotului despre nevointa colegului lor, acesta a întrebat:
- Dar ai binecuvântare de la duhovnic pentru un post atât de aspru?
- Nu, dar mă descurc, nu îmi e greu.
- Chiar dacă nu îti e greu, tot e bine să ceri binecuvântare de la părintele tău.
Când a ajuns la duhovnic, acesta l-a mustrat, spunându-i:
- Dacă mi-ai fi cerut binecuvântare de la început, ti-as fi dat, dar ti-as fi dat ascultare să nu stie nimeni în afară de sotia ta că ajunezi. Dar asa, după ce te-au lăudat toti, va trebui să renunti la nevointa ta. Vei ajuna doar miercurea si vinerea. Si să nu le spui că eu te-am pus să renunti la post. Ca să te smeresti, să le spui că nu ai mai rezistat.
Crestinul a făcut asa. Dar a observat că îi era greu să ajuneze chiar si numai două zile pe săptămână. Când a fost biruit de foame, si a mâncat într-o zi de vineri dimineata, în loc să se ducă la serviciu s-a dus mai întâi la duhovnicul său:
- Ce se întâmplă, părinte? Înainte puteam să postesc mult mai aspru, iar acum îmi e gândul numai la mâncare.
- Înainte te hrăneai din laudele celorlalti. Dracul mândriei îti alunga foamea. Abia acum îti poti cunoaste măsura adevărată. Îti poti da seama de neputintele tale. Dar rabdă. Că nu e usoară calea mântuirii.
Colegii de serviciu, văzându-l că a renuntat să ajuneze în fiecare zi, au început să râdă de el, si îl mustrau că nu e în stare să se tină de ceea ce îsi propusese să facă. Dar părintele i-a spus:
- Acum mergi pe calea bineplăcută lui Dumnezeu, când nu stie stânga ce face dreapta.

(din Patericul Mirenilor)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.11.2014, 11:34:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mie mi se parea imposibil ca in Postul Adormirii Maicii Domnului, sa ajunezi pana la ceasul al Ix lea ( ora 15)mai ales ca e pe timpul verii, si daca mai ai si de lucru pe afara, la camp, pare inuman si chiar periculos mai ale privarea de apa. Probabil ca nici nu se impune acet canon celor care ies afara, la munca, sau trebuie sa caltoreasca pe vremea asta calduroasa. Insa, culmea, ulterior am aflat ca la musulmani pe vremea respectiva este Ramadanul, in care ei nu mananca si nu beau apa pana la apusul soarelui! Si la ei e mult mai cald...acu, nu stiu daca ei sunt obligati sa lucreze ceva afara, sub soarele amiezii, pe timpul acestui post, sau daca cei care au aceasta obligatie nu sunt scutiti de post, dar ma tem ca nu cumva tocmai acesta perioada sa coincida cu pelerinajele la locurile lor sfinte din desert ( Mecca)...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.11.2014, 11:48:17
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mie mi se parea imposibil ca in Postul Adormirii Maicii Domnului, sa ajunezi pana la ceasul al Ix lea ( ora 15)mai ales ca e pe timpul verii, si daca mai ai si de lucru pe afara, la camp, pare inuman si chiar periculos mai ale privarea de apa. Probabil ca nici nu se impune acet canon celor care ies afara, la munca, sau trebuie sa caltoreasca pe vremea asta calduroasa. Insa, culmea, ulterior am aflat ca la musulmani pe vremea respectiva este Ramadanul, in care ei nu mananca si nu beau apa pana la apusul soarelui! Si la ei e mult mai cald...acu, nu stiu daca ei sunt obligati sa lucreze ceva afara, sub soarele amiezii, pe timpul acestui post, sau daca cei care au aceasta obligatie nu sunt scutiti de post, dar ma tem ca nu cumva tocmai acesta perioada sa coincida cu pelerinajele la locurile lor sfinte din desert ( Mecca)...
Sti cum e...fiecare dupa puterile lui.
Asa ne spune noua preotul la inceputul posturilor:" Va indemn, iubitii mei, sa postiti asa cum a randuit Biserica, pentru ca mult folos aduce postirea dupa randuiala! De este cineva in neputinte trupesti, sa posteasca dupa puterile lui si Dumnezeu ii va rasplati lui!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.11.2014, 23:24:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mie mi se parea imposibil ca in Postul Adormirii Maicii Domnului, sa ajunezi pana la ceasul al Ix lea ( ora 15)mai ales ca e pe timpul verii, si daca mai ai si de lucru pe afara, la camp, pare inuman si chiar periculos mai ale privarea de apa. Probabil ca nici nu se impune acet canon celor care ies afara, la munca, sau trebuie sa caltoreasca pe vremea asta calduroasa. Insa, culmea, ulterior am aflat ca la musulmani pe vremea respectiva este Ramadanul, in care ei nu mananca si nu beau apa pana la apusul soarelui! Si la ei e mult mai cald...acu, nu stiu daca ei sunt obligati sa lucreze ceva afara, sub soarele amiezii, pe timpul acestui post, sau daca cei care au aceasta obligatie nu sunt scutiti de post, dar ma tem ca nu cumva tocmai acesta perioada sa coincida cu pelerinajele la locurile lor sfinte din desert ( Mecca)...
Asa cum este si titlul topicului,asa o sa se observe ca exista si post fara folos!

Cand ai adus in vorba ramadanul,mi-am amintit si eu de o intamplare extrem de neplacuta la care am asistat mai ceva timp...
Ma aflam cu niste rude intr-un restaurant de aici,cand langa masa noastra au poposit la o alta masa,2 musulman(c)e ca sa manance.
Pt ca eram destul de aproape nu am putut sa nu remarc urgenta aroganta din tonul lor,mimica si intreg arsenalul limbajului trupului cand au ordonat cu autoritate:"va rog sa ne aduceti cat mai repede apa si paine ca noi am postit toata ziua pana acum!".
Sa fii fost cam pe la 7 seara...eu inteleg ca erau in soc glicemic dar tare urata a fost scena asta;intr-un fel ii cereau chelnerului sa lase pe toata lumea deoaparte si sa le arate un fel de prioritate urgentata de scopul"nobil"si"spiritual"al sacrificiulului lor personal si anume postul...
Tocmai de asta se cere in crestinism smerenie iar postul trebuie sa fie personal,fara sa strigi in gura mare si sa-i dai pe altii la o parte,intrand intr-un restaurant unde se serveste mancare,cu aceasi urgenta care se afla prin spitale! Ajutor,mancare acum ca am postit si crap aicea daca nu ma ajuti!
Urat,tare urat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.11.2014, 23:36:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
Când a ajuns la duhovnic, acesta l-a mustrat, spunându-i:
- Dacă mi-ai fi cerut binecuvântare de la început, ti-as fi dat, dar ti-as fi dat ascultare să nu stie nimeni în afară de sotia ta că ajunezi. Dar asa, după ce te-au lăudat toti, va trebui să renunti la nevointa ta. Vei ajuna doar miercurea si vinerea. Si să nu le spui că eu te-am pus să renunti la post. Ca să te smeresti, să le spui că nu ai mai rezistat.
Un duhovnic care îndeamnă la minciună?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
la ce ajuta postul Aurel22 Postul 11 03.06.2014 19:15:56
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
Postul care nu surpa tatolivia Intrebari utilizatori 0 14.02.2011 16:02:18
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 20:01:26
2012..an in care nu se mai vede nimic.. tigerAvalo9 Generalitati 47 01.06.2008 16:03:29