Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.06.2012, 12:55:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Noțiunea de "invocare inconștientă" este o contradicție în termeni. Puneți mâna pe un dicționar.
Ca sa criticati ceva si nu aveati ce ati gasit o greseala de exprimare? sa inteleg ca in rest ati inteles si sunteti de acord cu tot mesajul, sau nu ati inteles nimic? In cazul ca nu ati inteles si sunteti de alta parere inseamna ca pentru dvs. ce face un sfant si o ghicitoare care spune ca are har si ca lucreaza cu Dumnezeu e acelasi lucru. Daca citeati ceva despre crestinism stiati ca si calugarii se rugau chiar la divinitate si aveau parte de aparitii ale ingerilor cazuti uneori chiar transformati in ingeri de lumina. Acestia nu invocau duhuri rele, la fle ca toti cei ce sunt influentati de ingerii cazuti. Daca nu ati inteles aceste lucruri nu stiu de ce mai purtati discutii despre crestinism. In mare parte spuneti numai lucruri gresite, uneori chiar stupefiante, nu cunoasteti prea multe dar va dati parerea si apoi va folositi si agresivitatea pentru a compensa ignoranta.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.06.2012, 12:57:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles, nu este nici o intrebare/nelamurire, este doar o prelegere pentru cei care nu s-au prins inca, personajul face instructie ortodocsilor: asta trebuie sa intelegeti din Sf. Scriptura, iar daca intelegeti asta atunci trebuie sa credeti asta, pentru ca eu am experimentat asta si am vazut asta si eu cred asa si asa e bine, explicatiile voastre nu sunt bune dar mai dati, ca asa e frumos, sa vedeti cum pana la urma tot eu am dreptate si tot cu ideea fixa cu care am deschis topicul asta am ramas.
Intotdeauna a facut asa Adriana, dar pana acum am vazut ca la topicul despre Filioque a inteles invatatura ortodoxa si nu a spus ca ortodocsii au inteles gresit si catolicii corect. Pana acum.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.06.2012, 13:12:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca sa criticati ceva si nu aveati ce ati gasit o greseala de exprimare?
Nu doar o greșeală de exprimare, ci o greșeală de logică. De altfel, din restul mesajului dumneavoastră se vede că persistați în această eroare, de care probabil nici nu sunteți conștient, pentru că nu cunoașteți semnificația termenului "invocație".

A invoca înseamnă o activitate conștientă și îndreptată către un scop bine determinat.

Este posibil să invoc X și să nu se prezinte X, ci Y, asta e adevărat, dar nu înseamnă că eu am invocat pe Y, înțelegeți acum ?

Potrivit cu logica dumneavoastră și cu exemplele pe care le-ați prezentat, am putea spune că acel călugăr care s-a rugat lui Dumnezeu și i s-a înfățișat un diavol l-a invocat pe diavol. Înțelegeți acum de ce e greșit ?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.06.2012, 15:32:31
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspunsuri.

Roadele Duhului Sfant sunt toate cele trecute in Biblie nu numai unele. Cele citate in Galateni le-am vazut si la multi altii din alte credinte.

Prietenele mele fac parte dintr-o comunitate bine-nteles, tin de o parohie si impreuna cu cei de acolo se roaga cu punerea mainilor, nu se apuca de capul lor. Iar profetiile facute de prietena mea, ca cea pe care am scris-o, s-au implinit toate.

Vad ca exista o persoana aici care a primit marturii ortodoxe de acelasi tip dar se pare ca nu este voie sa se dea si la altii aceste marturii. Imi scapa motivul, dar daca asa stau lucrurile, inseamna ca am primit raspunsul la intrebarea mea si locul meu in mod evident nu este aici, printre voi. Imi cer iertare ca v-am deranjat.
eu cunosc o prorocita penticostala ce a fost prinsa la furat de gaini.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.06.2012, 17:12:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intotdeauna a facut asa Adriana, dar pana acum am vazut ca la topicul despre Filioque a inteles invatatura ortodoxa si nu a spus ca ortodocsii au inteles gresit si catolicii corect. Pana acum.

Recunoaste Cataline ca a crescut Adriana in ochii tai
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ia de aici "Incredible Demonstrations of God's Power"
http://www.youtube.com/watch?v=LPpjURtM5OI
E trist cand ma gadesc ca Benny Hinn a fost crescut intr-o familie crestin-ortodoxa, botezat ortodox, iar apoi , ajuns in Canada, a trecut la penticostalii carismatici dezlantuindu-se in show-uri live.

Ia priviti-i pe ai nostri. Din ciclul "lumea e un teatru, noi suntem actorii" :http://www.youtube.com/watch?v=K8gClUOgYeQ Incep sa ma ingrijorez pentru penticostalii romani; s-au contaminat de-a binelea cu valul nociv venit de peste Ocean, parca nu erau asa acum cativa ani! Drumul spre "slain in the spirit" e larg deschis.
http://www.youtube.com/watch?v=rSD66...eature=related (vedeti de la 2:52-3.20 si de la min5.00 incolo)

Last edited by ioanna; 26.06.2012 at 21:45:59.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.06.2012, 21:20:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu doar o greșeală de exprimare, ci o greșeală de logică. De altfel, din restul mesajului dumneavoastră se vede că persistați în această eroare, de care probabil nici nu sunteți conștient, pentru că nu cunoașteți semnificația termenului "invocație".
A invoca înseamnă o activitate conștientă și îndreptată către un scop bine determinat.
Neintelegerea e la dvs. pentru ca nu ati inteles despre ce e vorba.
Daca tot ati luat-o cu intelegerea termenului ce scrie in dex: " a chema în ajutor (o divinitate)". Asadar cand un hindus invoca o zeita/zeu cine ii raspune? Si in unele cazuri cine vine si il poseda si intra in transa? El crede ca e divinitatea cea pe care o invoca, dar de fapt sunt demoni. Un alt exemplu, am citit odata un articol despre voodoo, ca fac semne grafice pentru a chema spiritele. Atunci mi-am dat seama ce sunt semnele de la Reiki, pentur ca si la Reiki se faceau la gradul doi semne grafice specifice. La asta m-am referit dar v-am si explicat o data, dar dvs. niciodata nu intelegeti si va tot contraziceti ca si cum ati intelege ceva. Puteti sa va limitati la lucruri pe care le cunoasteti?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.06.2012, 21:22:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Recunoaste Cataline ca a crescut Adriana in ochii tai
Trebuie si laudat cineva care spune ceva bine, ca sa progreseze. In special cineva care e tot timpul criticat (pe buna dreptate).
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.06.2012, 22:03:46
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Neintelegerea e la dvs. pentru ca nu ati inteles despre ce e vorba.
Priceless.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tot ati luat-o cu intelegerea termenului ce scrie in dex: " a chema în ajutor (o divinitate)". Asadar cand un hindus invoca o zeita/zeu cine ii raspune? Si in unele cazuri cine vine si il poseda si intra in transa? El crede ca e divinitatea cea pe care o invoca, dar de fapt sunt demoni.
Nu cred că ați înțeles o distincție esențială. Invocată a fost divinitatea.

Haideți să o luăm băbește, poate va fi mai ușor. Dacă eu ies pe stradă și strig: "Cătălin2, vino să-mi spui cât e ora !!!", iar cel care apare este nea Gogu care îmi fură ceasul, despre cine se va putea spune că a fost chemat/invocat de către mine ? Nea Gogu sau Cătălin2 ? Cătălin2, evident.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.06.2012, 22:45:22
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Vad multa tulburare aici. Imi spuneti ca roada Duhului Sfant este pacea si rabdarea si...

Nu am inteles care este concluzia la faptul ca un calugar ortodox (sau mai multi) l-au invocat pe Dumnezeu si in locul lui s-a prezentat diavolul. Concluzia care ar fi? Nu mai trebuie invocat Dumnezeu in Ortodoxie de frica sa nu apara diavolul in locul Lui Dumnezeu? Sau trebuie invocat Dumnezeu dar nu trebuie acceptat nici un raspuns de la El de frica sa nu fie diavolul cel care raspunde? Sau ce alta solutie ar fi? Ce solutie a dat Domnul Iisus pentru aceasta problema?

Nu prea am inteles contra-argumentul cu Benny Hill, ci observ ca sunt date contra-argumente de pomi cu roade rele la exemplele de pomi cu roade bune. Este ca si cum eu as spune ca intr-o clasa elevul X este un elev bun iar voi ati raspunde ca scoala acestui elev este de fapt un bar pentru ca elevul Y se da in spectacol rau de tot cine stie pe unde. Daca cineva ar dori sa va imite metoda, ar zice ca ortodocsii il invocam pe cel rau din moment ce calugarii ortodocsi (toti bine-nteles, generalizam identic) se roaga lui Dumnezeu si in locul Lui Dumnezeu apar diavolii. Deci ar putea trage concluzia ca in cazul asta in Ortodoxie nu exista Duhul Sfant.

Tocmai din cauza actiunii diavolilor in lume, domnul Iisus a spus sa ne uitam la roade pentru ca pomul rau (diavolul) nu poate face roade bune. Daca ar putea, pai atunci Domnul si-a racit gura degeaba sa ne invete cum sa il deosebim. Ori El tocmai in acest context ne-a invatat sa privim roadele. Deci daca dati exemple de oameni care se dau in spectacol cine stie pe unde, roadele vorbesc de la sine pentru aceia. Insa nu de acestia era vorba, ci exact de opusul, de cei care au roadele Duhului Sfant. Si aceste roade le cautam in Ortodoxia recenta, vazandu-le la altii, si slava Domnului ca macar unii au inteles si mi-au dat marturii, si aceste marturii mi-au adus multa bucurie si pace. Altii insa fac multa tulburare...

Pacea Domnului sa fie si cu voi!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.06.2012, 22:50:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Deci daca dati exemple de oameni care se dau in spectacol cine stie pe unde, roadele vorbesc de la sine pentru aceia. Insa nu de acestia era vorba, ci exact de opusul, de cei care au roadele Duhului Sfant.
Adriana, ai dat exemplul cu acea mama care s-a rugat pentru fiul ei dependent de droguri si care s-ar fi vindecat in mod miraculos. Alin a venit cu exemplul lui Benny Hinn, care se roaga deasemenea pentru vindecarea unora, in maniera exuberanta carismatica si care s-au vindecat. (cel putin asa afirma ei, ca si tanarul catolic care da marturie prin Italia). Crestinii traditionali sunt introvertiti, crestinii NP sunt extrovertiti, rugaciunea lor e una "dinamica" :)

Last edited by ioanna; 27.06.2012 at 22:53:27.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cea mai mare dovada, ce o putem da despre credinta noastra Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 16 03.08.2012 15:38:50
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Parintele Iustin - Despre Romania, romani si credinta Rodica50 Intrebari utilizatori 0 12.12.2010 19:12:40
intrebari despre credinta biserica cult scristim Despre Biserica Ortodoxa in general 1 07.02.2007 06:26:57