Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 04.07.2012, 01:24:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc mult de raspunsuri :)
Cei care stiu sa deosebeasca duhurile, de unde stiu ca le deosebesc intr-adevar?
Ei nu stiu. Diferenta sta in ei insisi.

Citat:
Daca "celui ce i se pare ca stie (cunoaste) ceva sa fie constient ca nu stie nimic, ca nu a cunoscut cum trebuie sa cunoasca" pai cum atunci spunem ca sfintii cunosc si Ortodoxia cunoaste? Cum mai putem face diferenta intre adevar si minciuna daca de fapt trebuie sa fim constienti ca nu stim nimic? Nu Domnul a spus ca Evanghelia trebuie vestita la toti oamenii inainte de revenirea Sa pentru ca acestia sa nu mai poata spune ca nu au stiut? Daca insa toti sunt constienti ca nu stiu nimic, ce rost mai au chiar si aceste discutii? Nu prea inteleg sensul acestei fraze.
Mai exact, diferenta o face asezarea sufleteasca.

Asa cum unul bolnav de mandrie si poate alte patimi poate sa-l invoce pe Dumnezeu crezand ca are dreptul la revelatii si miracole si daruri dar din cauza pacatoseniei sale ajunge in bratele diavolului.

Greu va afla ca nu este cine se crede ca este si nu are ceea ce crede ca are, oricate ar patimi gasind mereu scuze, dand vina pe altii, construindu-si o lume a lui, schizofrenica, in care singurul criteriu stabil este acela ca el este rege.
Poate chiar nu va afla niciodata pana nu e prea tarziu.

Pe de alta parte, cel care are acest discernamant, nu stie ca il are asa cum cel mandru crede ca il are, asezarea lui sufleteasca il pune pe drumul corect dpdv duhovnicesc.

Tot ceea ce el face este sa se smereasca pe sine, si atunci Dumnezeu priveste la smerenia lui si il pune pe un drum drept.
Atunci cand balonul egoului se da la o parte dintre om si Dumnezeu, Dumnezeu poate sa lucrez.
Altfel, nu poate decat sa mai intzepe balonul pe ici si colo.

Citat:
Cat despre conlucrarea oamenilor cu Dumnezeu in stabilirea dogmelor, in ce fel este aceasta conlucrare? Pentru ca explicatiile ortodoxe se bazeaza tot pe ratiune. Si deciziile apostolilor la fel. Stiti de exemplu ca invatatura evreilor este ca toti non-evreii sa respecte doar legile lui Noe? Daca le cititi (este vorba despre poruncile primite de Noe dupa potop) o sa vedeti ca este ceea ce apostolii au decis sa ceara paganilor increstinati, deci Duhul Sfant nu le-a cerut apostolilor ceva nou ci in mod rational au aplicat ceea ce stiau deja. Altfel cum se explica faptul ca Dumnezeu nu a dat apostolilor toata invatatura care exista azi in Ortodoxie? Am auzit pareri cum ca apostolii ar fi primit toata invatatura ortodoxa de azi, dar in cazul asta Traditia ar fi fost transmisa integral in forma de astazi inca de la apostoli fara nici o adaugire pe parcurs ori nu este adevarat. Modul in care au convins unii sfinti (ca in exemplul dat cu Sf. Spiridon) nu este intalnit la apostoli. Ati dat exemplul minunii cu focul din Cer din Vechiul Testament, asemenea minuni ii cereau si evreii Domnului, dar stiti ca Domnul Iisus a raspuns ca acest neam nu va mai primi alte semne (in plus fata de ceea ce facea El deja) decat semnul mortii si invierii Sale. Neamul acesta la care facea referire Domnul sunt doar evreii din timpul Sau sau noi toti pana la revenirea Sa?
Sfantul Siluan Athonitul scria ca prin intermediul Duhului Sfant suntem in comuniune cu sfintii (nu retin exact modul in care s-a exprimat dar asta este ideea), insa in practica vad ca oamenii asimileaza invataturile sfintilor folosindu-se mai intai de ratiune. Ceea ce experimenteaza fiecare om nu poate fi comunicat si altuia decat tot prin ratiune, nimeni nu poate sa il faca pe un altul sa simta ceea ce simte si el. Evreii aveau intr-adevar conceptul de a trai chiar fara a intelege, iar intelegerea venea dupa traire. Asta ati afirmat si despre Ortodoxie? Pentru ca eu nu am observat ca Ortodoxia sa faca in practica abstractie de ratiune dimpotriva. Nu au impins ratiunea in extrema ca si catolicii, deacord, desi daca privim cum sunt acuzati de ortodocsi ca minunile lor nu sunt valide, asta contrazice faptul ca Ortodoxia nu s-ar baza pe ratiune din moment ce ortodocsii se sprijina pe argumente rationale pentru a-si sustine argumentele.
Un prieten tocmai mi-a imprumutat o carte numita: "Teologia patristica" scrisa de Protopresbyter Prof. Univ. Dr. Ioannis Romanides. Daca cititi pe net despre aceasta carte o sa vedeti ca afirma atat calea experimentala (a experientei omului cu Dumnezeu) cat si cea rationala.
Exista ratiune si ratiune, exista o ratiune luminata de Duhul Sfant si o falsa ratiune a omului cazut, intunecata, logica in aparenta dar gresita in profunzimea ei, pentru ca in loc sa fie luminata de Dumnezeu este intunecata de ambitii personale si patimi.

Ratiunea care isi afla locul in teologia Bisericii este din prima categorie.


Citat:
Catolicii sunt acuzati de rationalism pentru ca sunt priviti din prisma teologilor lor, insa eu am prieteni catolici si la absolut toti am vazut exact contrariul: pentru ei este importanta relatia lor cu Dumnezeu, deci calea experimentala, si nicidecum calea rationala ca atare nu isi bat capul cu dogmele ci se rezuma la invataturile cu aplicabilitate practica in viata lor.
Acuzati de rationalism?
Sa zicem mai degraba de legalism daca ne referim la anumite aspecte teologice si daca vorbim de rationalism vorbim de unul de calitate inferiora (desi poate nu cel mai de jos) dat straduinta de a reduce totul la o matematica care nu este una duhovniceasca ci produsul unui soi de umanism cu pretentii duhovnicesti.

Citat:
De ce la ei nu ar fi probare? De ce de exemplu dogma lor despre Imaculata conceptie nu ar fi probata de numeroasele minuni facute lor de Sfanta Fecioara si pe care multime de oameni le traiesc practic?
Un exemplu de rationament stupid - daca cineva spune ca Vasile e negru (si de fapt nu e) iar Vasile isi face o pomana cu el si-l ajuta la necaz, asta confirma faptul ca Vasile e negru?

Citat:
Contra argumentul ortodox la aceasta dogma este unul pur rational, ca si in celelalte cazuri.
Da, dar este un rationament luminat. :)

Citat:
In ce fel exista si un argument trait de tipul: "parutu-sa Duhului Sfant si noua"? Si apropos de aceasta exprimare, nu este singurul loc unde cuvantul folosit este acela de "parere". O dogma este o doar o parere sau o certitudine? In exprimarea de mai sus, "parutu-sa" exprima totusi o certitudine? Sau este in acord cu faptul ca trebuie sa credem despre noi ca nu stim de fapt nimic?
Este o problema de traducere :)

Citat:
Despre milostenie: un om care face "milostenie" pentru a fi admirat este clar ca nu se foloseste pentru simplul fapt ca nu este milostiv ci fatarnic. Eu m-am referit strict la milostenia adevarata, adica cea facuta din mila, asa cum o arata cuvantul, iar pentru a putea avea mila, trebuie sa existe iubirea, nu se poate una fara alta. Iubirea este motorul iar mila este rezultatul. Cum a spus si Domnul citand din Vechiul Testament: "Mila voiesc si nu jertfa"
Exista mila si fara iubire. Mila poate fi si un sentiment reflex, fara profunzimi spirituale.
Saracul om..si trec mai departe.
Mi-e mila de o pisica, mai bine ajut pisica decat un om.
Ceva rar in ziua de azi? Nici vorba.
In definitiv, credinta sa ai ca faptele sunt zero = gandirea multor (neo)protestanti.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 04.07.2012, 11:35:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Din punct de vedere al definitiei DEX diferenta este clara:
BILOCÁȚIE s. f. posibilitatea de a te afla în același timp în două locuri diferite. (< bi- + locație)
In alta postare am detaliat modul in care sfintii si ingerii buni pot fi in mai multe locuri in acelasi timp potrivit ceasornicelor observatorilor (ceea ce corespune simultaneitatii eveneimentelor din perspectiva unor anumit observatori) insa potrivit ceasornicelor proprii ale sfintilor/ingerilor buni evenimentele nu sunt simultane.
In mesajul anterior de pe topic ai definit foarte bine minunea translatiei sau translocatiei. Aici e vorba de acelasi lucru, dar ii dai o interpretare relativista.
In primul rand nu exista bilocatie in crestinism, doar la divinitate. Exista in schimb la catolici, hindusi, spirtisti, etc. O sa vezi ca nu o sa gasesti nici macar un singur exemplu.
Despre ingeri scrie ca neavand trup material se misca cu viteze mari, e evident ca pot parcurge distantele mai repede ca noi. In plus, sunt mii si mii de ingeri, nu e doar un inger care se duce peste tot, e normal sa poata sa fie in mai multe locuri simlutan ingeri. Bilocatia presupune ca aceeasi persoana e in doua locuri.
Referitor la explicatia data de tine, din cate inteleg spui ca nu era de fapt bilocatie, doar observatorii au crezut ca era acelasi timp. Asta inseamna ca de fapt nu s-au aflat simultan in doua locuri, ci a avut loc o translocatie rapida, ajungand in al doilea loc in scurt timp. Nu e valabila ca expicatie pentru bilocatia catolic, pentru ca ar presupune ca la un moment dat sa dispara din primul loc, or martorii spun ca a fost tot timpul prezent in prima locatie, cat si in a doua.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 04.07.2012, 12:01:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Din punct de vedere al posibilitatii unei persoane umane, sau inger bun, de a fi in mai multe "locuri" in acelasi "timp", acest lucru este explicat in teologia patristica prin conlucrarea sfintilor si a ingerilor buni cu harul Dunului Sfant.
Pentru a intelege acest lucru este important sa intelegem mai intai notiunile se spatiu si timp. Timpul nu este absolut, invariabil ci el este doar "suport" pentru evenimente. Desi evenimentele sunt aceleasi pentru toti observatorii, ordinea evenimentelor este diferita pentru observatori diferiti (pentru mai multe detalii, relativitatea lui Einstein este extrem de utila in intelegerea notiunilor de timp si spatiu).

Astfel, fiecare persoana, inger bun, poate fi in mai multe locuri simultan din puct de vedere al observatorilor diferiti insa in timpul propriu evenimentele nu sunt simultante. Concret: putem spune ca Sfantul Arhanghel Rafail este in acelasi moment (marcat pe ceasornicele observatorilor Ion si Ana) atat langa persoana Ion care se afla in Australia cat si langa persoana Ana aflata in Paris, insa din punct de vedere al ceasorinicului pe care il are Sfantul Arhanghel Rafail, evenimentele nu vor fi simultane (marcate la acelasi moment de timp) ci pe rand (caci una este lucrarea care o face in cazul Anei si alta este lucrarea pe care o face in cazul lui Ion. Duratele temporale ale lucrarilor pot fi diferite evident).
Acum am vazut si mesajul acesta, paruse la cateva secunde dupa ce postasem un mesaj al meu si nu m-am mai uitat in urma.
De aceea nu am mai evidentiat aceasta interpretare, banuiam ca e aceeasi interpretare relativista (pe care o cunosc din discutiile noastre anterioare).
Sper cel putin ca s-a inteles ca in crestinism nu exista bilocatie, noi discutam doar de cea din catolicism si din alte religii.
In al doilea rand, cum am mai scris, Einstein a fost adeptul filozofului Spinoza (posibil si pentru ca Spinoza era si el evreu), il aprecia foarte mult. Mai mult, isi insusise unele din conceptiile lui Spinoza. Si ceea ce ne intereseaza pe noi, avea aceeasi conceptie panteista despre divinitate. Ca sa si argumentez, iata chiar Einstein spune ca are aceeasi viziune ca Spinoza: http://www.einsteinandreligion.com/spinoza2.html Bine, probabil batand mai mult spre ateism decat Spinoza. Spinoza se stie ca era adeptul panteismului, de aceea a si fost exclus din comunitatea ebraica.
Relativismul din panteism (cu originea in hinduism) spune ca fiecare priveste prin adevarul lui si fiecare poate vedea ceva diferit. La fel ca in hinduism, lumea este o iluzie, vedem doar ce percepem fiecare. Vezi cum se asemana cu ce ai scris? Tot prin ecumenism au ajuns si ideile acestea la noi.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 04.07.2012, 12:41:18
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Despre bilocatie: definitia DEX in forma in care ati redat-o nu specifica din care punct de vedere acea persoana se afla in doua locuri: din punct de vedere al observatorilor sau a persoanei care are darul bilocatiei? Pentru ca asta era intrebarea mea, de ce fenomenul bilocatiei nu este exact ceea ce ati explicat si dvs.
Draga Adriana, in descrierea fenomenelor fizice paradigma stiintifica actuala este cea mai potrivita. Teologia ortodoxa (fie apofatica fie catafatica) nu se substituie stiintei (studiul functionarii universului prin observatie si rationament) ci doar filozofiei.

Ca sa nu "lungim" mult vorba si inutil, una este bilocatia la nivel atomic (domeniul mecanicii cuantice) si alta este bilocatia la nivel macroscopic. (Bilocatia nu trebuie confundata nici u teleportarea nici cu inseparabilitatea cuantica "quantul entanglement", sau pricipiul superpozitiei).
Avand in vedere ca bilocatia este strans legata de conceptele (definitiile) spatiului si timpului, afirmatia de mai sus este inechivoca.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Cat despre conlucrarea oamenilor cu Dumnezeu in stabilirea dogmelor, in ce fel este aceasta conlucrare? Pentru ca explicatiile ortodoxe se bazeaza tot pe ratiune. Si deciziile apostolilor la fel.
Pai daca Logosul este prin definitie ratiunea (intelepciune, intelect, stiinta) evident ca si exprimarile sunt logice... insa logica primeaza.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Modul in care au convins unii sfinti (ca in exemplul dat cu Sf. Spiridon) nu este intalnit la apostoli.
De ce va pripiti?
Sfantul Petru ii vindeca pe ologi cu harul lui Hristos Iisus, chiar si umbra lui arata prezenta harului Duhului Sfant caci pe bolnavi ii vindeca... invia si morti.
Sfantul Pavel scotea demonii doar cu cuvantul, chiar si sorturile purtate de el ramaneau patruse de harul Duhului Sfant cu care conlucra.
Consider ca sunt suficiente exemplele...

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Ati dat exemplul minunii cu focul din Cer din Vechiul Testament, asemenea minuni ii cereau si evreii Domnului, dar stiti ca Domnul Iisus a raspuns ca acest neam nu va mai primi alte semne (in plus fata de ceea ce facea El deja) decat semnul mortii si invierii Sale.
Iarasi va grabiti si va pripiti.
Importanta nu este actiunea minunii ci scopul acesteia. Daca minunea are ca scop slava lui Dumnezeu atunci DA minunile trebuie cautate, trebuie savarsite. Astfel minunea cea mai mare este Sfanta Liturghie, a carei "inima" (centru, scop si cauza) este Taina Sfintei Euharistii care trebuie cautata si savarsita!

Daca insa minunea are ca scop exclusiv dovedirea existentei lui Dumnezeu sau implinirea unei nevoi egoiste (fie ca este vorba doar de tamaduire fie ca este vorba de mandrie si slava desarta a savarsitorului) atunci "minunea trebuie evitata". De aceea Hristos a refuzat sa faca minuni doar asa "ca lumea sa se mire" (Ioan cap 5) sa se uite pasivi ca la televizor, ca la teatru. Insa acelasi Hristos Iisus spune: "nu Ma cautati pentru ca ati vazut minuni ci pentru ca ati mancat si v-ati saturat" biologic asemenea animalelor (Ioan cap 6). Hristos ne cheama sa ne dea "apa vietii care se va face in noi izvor de apa vie spre viata vesnica" (duhovniceasca) aceasta apa a vietii fiind harul Duhului Sfant.
Domnul Iisus Hristos spune: "daca nu as fi facut intre voi lucruri minunate pe care nimeni altul nu le-a facut pacat nu ati avea" "pentru ca lucrurile acestea minunate savarsite arata ca de la Tatal am iesit" si "Eu si Tatal una suntem" si "Toate cate face Tatal asemenea face si Fiul intocmai".

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Sfantul Siluan Athonitul scria ca prin intermediul Duhului Sfant suntem in comuniune cu sfintii (nu retin exact modul in care s-a exprimat dar asta este ideea), insa in practica vad ca oamenii asimileaza invataturile sfintilor folosindu-se mai intai de ratiune. Ceea ce experimenteaza fiecare om nu poate fi comunicat si altuia decat tot prin ratiune, nimeni nu poate sa il faca pe un altul sa simta ceea ce simte si el.
Pai este intocmai ca si Evanghelia. Intai o ascultam, apoi o intelegem, apoi o memoram in inima noastra si apoi lucram potrivit ei. Toate aceste actiuni sunt rationale insa au ca scop comoara cea de mare pret: dobandirea harului "Duhului Sfant".

Asa este si cu invatatura patristica, filocalica... o ascultam, intelegem o practicam... si prin harul Duhului Sfant intram in comuniune cu Hristos si cu Sfintii Sai prin Sfintele Taine ale Bisericii.

Daca doar am vorbi rational si nu am trai cele ce vorbim am fi asemenea dracilor care si ei "cred (inteleg, cunosc, vorbesc) si se cutremura" dar nu au urmat chemarea la pocainta a lui Dumnezeu care "nu vre moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu" caci "pe cel ce vine la MIne nu il voi scoate afara".


Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Nu au impins ratiunea in extrema ca si catolicii, deacord, desi daca privim cum sunt acuzati de ortodocsi ca minunile lor nu sunt valide,
Sa nu ne hazardam in polemici inutile.
Exista voci fundamentaliste in ortodoxie dar exista si pozitii nepartinitoare care "nu judeca dupa trup" ci dupa scopul "minunii".
Ortodoxia nu sustine mantuirea implicita a adeptilor, si nici exclusivitatea mantuirii. Sustine insa inechivoc deplinatatea invataturii si a harului Duhului Sfant (iluminarea si indumnezeirea). Ortodocsii care stiu sa conlucreze cu ele ajung pe cele mai inalte trepte ale sfinteniei, indumnezeirea... Ortodocsii care nu stiu (ortodocsi) si nu vor sa invete, sau care nu vor... poat chiar sa nu intre in Imparatia Cerurilor.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Catolicii sunt acuzati de rationalism pentru ca sunt priviti din prisma teologilor lor, insa eu am prieteni catolici si la absolut toti am vazut exact contrariul:
Draga Adriana, iar te grabesti. Lucrurile nu sunt chiar asa simple. O rezolutie lapidara conduce la concluzii eronate si conflicte inutile.

Teologia ortodoxa patristica si academica "acuza" in special teologia catolica apofatica ca se bazeaza in principal pe ratiune si neaga "vederea duhovnceasca" pe care se bazeaza teologia apofatica ortodoxa patristica (apofatismul de gradul 3 din teologia Pr. Prof. Dumitru Staniloae). Aceasta distictie are la baza discordanta in ceea ce priveste harul divin pe care teologia filocalica care l-a experimentat (trait) iar teologia romano-catolica doar l-a gandit (rational) si spune ca este creat.
Desigur aceasta nu neaga experienta mistica a unor credinciosi romano-catolci precum Sfantul Francisc din Assisi, sau Sfanta Tereza de Avilla (pentru mai multe detalii recomand cursurile de mistica ale lui Nichifor Crainic aparute la editura Deisis si "Ascetica si mistica" Pr Prof Dumitru Staniloae)

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
O dogma este o doar o parere sau o certitudine? In exprimarea de mai sus, "parutu-sa" exprima totusi o certitudine? Sau este in acord cu faptul ca trebuie sa credem despre noi ca nu stim de fapt nimic? Cat despre faptul ca Ioan marturisea ceea ce vazuse, are dreptate, el a vazut, noi insa suntem dintre cei ce cred fara sa fi vazut, credem pe marturia apostolilor care au vazut,
O dogma este o certitudine stabilita prin comuniune interumana si cu harul Duhului Sfant.
Sfintii Apostoli care conlucreaza cu Duhul Sfant si au facut fapte minunate spre slava lui Dumnezeu aceia au pus bazele Dogmei.
Sfintii Parinti (dintre care am amintit Sfantul Spiridon, Sfantul Simeon Noul Teolog) au continuat exemplul Sfintilor Apostoli si au conlucrat cu harul Dunului Sfant atat in fapta cat si in dogma
Teologia apofatica ortodoxa se bazeaza pe experienta trainta de sfintii parinti, vederea duhovniceasca filocalica fiind inechivoca in acest sens.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 04.07.2012, 12:41:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
ne imaginam scenele in functie de intelesul pe care il dam cuvintelor acelor martori oculari, apostolii, nu mi se pare deci corecta extinderea afirmatiei si la sfintii de dupa apostoli, acestia s-au bazat mereu pe ceea ce vazusera altii.
Aceasta este prima eroare semnalata de sfintii parinti filocalici pentru cei ce vor sa practice rugaciunea continua dupa indemnul "neicetat rugati-va".

Nu trebuie sa ne imaginam, trebuie sa studiem, sa contemplam, sa intrebam sa "cautam si vom gasi" sa "batem la usa Bisericii si ni se va deschide poarta catre impartasirea cu deplinatatea harului Dunului Sfant".

Astfel daca vrem sa "vedem" contextul social si politic in care au trait Sfintii Apostoli, atunci studiem corepsunzator istoria. Daca vrem sa studiem si sa intelegem Sfanta Scriptura atunci invatam si traim teologia indrumati si ajutati de parintii nostri (mai ales cei filocalici). Daca vrem sa "vedem" duhovniceste teologia atunci "cautam pacea si sfintenia fara de care nimeni nu va putea vedea pe Dumnezeu" (Evrei 12,8)... evident in Biserica unde avem deplinatatea comuniunii intre noi si cu Sfintii si cu Hristos Iisus si cu harul Duhului Sfant.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Despre Treime: este foarte frumoasa exprimarea dvs. , si in general exprimarile folosite in Ortodoxie sunt frumoase, insa nu inteleg cum se poate trai faptul ca Harul este o energie necreata.
Logic inteleg ca nimic ce tine de Dumnezeu nu poate fi creat pentru simplul fapt ca Dumnezeu nu este creatie, insa nu vad cum s-ar putea si trai acest lucru.
Sau cum s-ar putea trai faptul ca Duhul Sfant nu purcede de la Fiul.
Mutumesc pentru apreciere dar consider ca nu am nici un merit intrucat nu am prezentat decat ceea ce am invatat de la parintii nostri ortodocsi.

Mintea umana, in mod obisnuit (adica daca de bazeaza doar pe viata biologica si pe cognitia urmare a perceptiei sezoriale), nu poate "procesa" (in vederea cognitiei) decat obiecte ce au o existenta spatio-temporala.
Prin harul Duhului Sfant, mintea umana poate "procesa" (pentru a obtine o cognitie, cunoastere, "vedere") duhovniceste si obiecte care nu au o existenta spatio-temporala (precum cele "dinaintea" creari universului, spatiului, timpului, materiei; inclusiv cele legate de fiinta lui Dumnezeu, energia Divina numita harul Duhului Sfant).

Sfantul Grigorie Palama, Sfantu Simeon Noul Teolog, Sfantul Serafim de Sarov, Gheron Iosif si multi alti parinti filocalici descriu modul in care fiecare persoana umana poate ajunge la sfintenie, la "vedere duhovniceasca", la desavarsire, la indumnezeire.

Sfantul Duh nu purcede si de la Fiul in sensul ca Fiul nu participa la cauzarea existentei Duhului Sfant. Fiul doar ne trimite Duhul Sfant (dar nu este cauza a existentei Sale). Parintii filocalici au vazut (si vad) pe Hristos Iisus cu harul Dunului Sfant. O explicatie puerila: Prin analogie cu un proiector de la teatru cand in lumina spotului luminos vedem actorul pe care trebuie sa ne fie centrata atentia, insa nu ne putem uita direct la proiector datorita luminii orbitoare; Duhul Sfant care purcede (izvoraste, este cauzat) exclusiv din Tatal, lumineaza pe Fiul pentru a fi vazut de noi prin harul Duhului Sfant. Daca Duhul Sfant ar purcede (ar izvora, ar fi cauzat) si din Fiul atunci noi nu am putea "vedea" pe Fiul din pricina luminii orbitoare.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Tot ce se poate trai este o convingere, dar nu faptul in sine. Iar convingerea a fost cladita pe baza multor allte convingeri si asa mai departe. Asa este psihologia umana, o convingere traita din toata fiinta devine certitudine traita fara nici o legatura cu veridicitatea ei reala.
Din nefericire aceasta este conceptia protestanta si neoprotestanta, bazata in principal pe rationalism si pe negerea "vederii duhovnicesti". De asemenea si filozofia materialista are la baza acest principiu.
Din fericire, teologia ortodoxa patristica este straina de astfel de concepte.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
am vazut in Biblie ca Dumnezeu este drept cu cei sinceri, si pagani sa fie ei, le arata adevarul, insa tot prin oameni, prin cei trimisi in calea lor, si nicidecum nu le sopteste la ureche adevarul Sau.
Bineinteles.
Dumnezeu nu este partinitor. Toati oamenii (indiferent de religie) care fac faptele iubirii de aproapele si de Dumnezeu (adica nu sunt idolatri, slujind creatiei sau creaturii), fapte care sunt descrie succint in cele 10 porunci, pot fi mantuiti de Logos (Iisus Hristos), care este chipul fiecarui om, indiferent de epoca, rasa, religie, varsta etc.
Insa iluminare, desavasire (indumnezeire) este numai in Biserica lui Iisus Hristos. Biserica Ortodoxa are deplinatatea invataturii si a Sfintelor Taine (insa aceasta nu implica exclusivitatea. In acest sens recomand studierea conceptului de "sobornicitate deschisa" a Pr. Prof. Dumintru Staniloae).

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Insa cum credinta fiecaruia se transforma in certitudine de neclintit, fiecare are sentimentul de a trai cele crezute.
Doamne fereste!!!
Aceasta este curata nebunie. Schizofrenicii considera ca ceea ce "cred" (ca vad, aud, isi imagineaza) este real.

Reamintesc ca din punct de vedere teologic ortodox, credinta nu are un scop in sine ci este o actiune obiectica al carei scop inechivoc este cunoasterea, comuniunea cu Iisus Hristos prin harul Duhului Sfant.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Poate ca in acest sens trebuie inteleasa afirmatia data de dvs. cum ca trebuie sa credem ca nu stim nimic. Poate...
Multumesc mult de raspunsuri!
Nicidecum. Apreciez ca ati spus "poate".
"Nu stim nimic" nu in sensul ca nu este corect ceea ce stim din punct de vedere teologic ortodox ci in sensul deplinatatii, caci stiinta, cunoasterea, comnuiunea cu Iisus Hristos prin harul Duhului Sfant nu are sfarsit ci este un urcus duhovnicesc continuu din moment ce Dumneze este infinit. Dumnezeul infinit "ne trage spre" El continuu la infinit prin harul Duhului Sfant.

Si eu va multumesc pentru rabdarea de citi aceste randuri, cu precizarea ca ele nu fac decat sa expuna succint teologia patristica.

P.S. Apreciez faptul ca multumiti pentru raspunsuri insa spre ca acestea sa va fie de un real folos in indemnul de a studia si a trai teologia si nu doar ca niste simple cuvinte "neroditoare" care merita sa fie puse undeva "la arhiva".
Reply With Quote
  #186  
Vechi 04.07.2012, 12:42:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Tocmai că nu spun asta. Nu există două trupuri, cu un singur trup care se află în două locuri în același timp. Vedeți explicația lui Eugen7, este foarte pertinentă.
Am dat explicatiile in mesajele pentru Eugen. Sper ca s-a inteles ca tot ubicuitate, omniprezenta este, de fapt asta e si definita ei.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 04.07.2012, 13:32:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am dat explicatiile in mesajele pentru Eugen. Sper ca s-a inteles ca tot ubicuitate, omniprezenta este, de fapt asta e si definita ei.
Deci, în viziunea dumneavoastră, a fi prezent în două locuri în același timp este echivalent cu a fi prezent în tot universul în același timp ?!

2 este egal cu infinitul ?!

O mai spun o dată, dacă aplicăm această logică a dumneavoastră la problema duhovnicilor înainte văzători, va rezulta că aceștia sunt, de fapt, omniștienți, adică au împrumutat un atribut al divinității.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 04.07.2012, 13:46:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Deci, în viziunea dumneavoastră, a fi prezent în două locuri în același timp este echivalent cu a fi prezent în tot universul în același timp ?!
Din nefericire cam aceasta ar fi concluzia, insa dvs ati subliniat ca este vorba de o "viziune personala" si nu de o explicatie teologica obiectiva sau explicatie stiintifica obiectiva; astfel valoarea afirmatiei rezida din caracterul subiectiv (personal) imprimat.

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
duhovnicilor înainte văzători, va rezulta că aceștia sunt, de fapt, omniștienți, adică au împrumutat un atribut al divinității.
"Vederea cu duhul" Sfant sau in Duhul Sfant nu implica prezenta personala a subiectului (sfantului) in mai multe locuri din univers localizate spatio-temporal.

Sfantul Ioan de Kronstadt afirma in "Viata mea in Hristos" ca explicatia modului in care o persoana induhovnicita "vede duhovniceste" mai multe locuri din univers in acelasi timp (din punct de vedere al ceasorinicului subiectului, sfantului); este analoaga cu urmatoarea situatie:
Un sfant, aflat pe soare, desi personal "vede duhovniceste" doar un singur punct de pe suprafata pamantului, prin intermediul (lumina) unei singure raze solare (care corespunde luminarii de catre o singura raza duhovniceasca a Dunului Sfant) poate sa vada daca voieste prin intermediul tuturor razelor solare (echivalent al harului Duhului Sfant) in acelasi timp mai multe locuri de pe suprafata pamantului fara ca el sa fie personal in toate acele locuri (caci Duhul Sfant este pretutindeni in univers caci Universul este in Dumnezeu si nu Dumnezeu este in univers - Faptele Apostolilor 17,28).
Reply With Quote
  #189  
Vechi 05.07.2012, 01:33:31
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Va multumesc mult de raspunsuri!

Pentru partea cu bilocatia, va rog sa o luati mai babeste cu mine, m-ati pierdut la fizica cuantica! Nu se studia inca la scoala pe cand mai eram si eu eleva, iar timp de a o studia pe cont propriu nu prea am avut. Ma bucur ca sunteti adeptul logicii, asa ca va rog sa-mi explicati logic dar cu cuvinte simple. Haideti sa pornim de la exemplele ce mi le-ati dat din Biblie, aratati-mi de ce acelea sunt translatie/translocatie, si cum ar fi aratat daca ar fi fost bilocatie. Ca sa inteleg intai diferenta intre concepte.

In rest sunt deacord cu dvs., ma bucur ca nu sunteti fundamentalist si acceptati ratiunea :)
Ramane totusi un mister pentru mine ce anume intelegeti prin "vedere duhovniceasca" (ma intereseaza ce intelegeti dvs. personal, daca puteti sa imi spuneti pe scurt si cu cuvinte simple, asa babeste, va rog, ca pentru mine :-P ) si de ce altii nu ar avea si ei aceasta vedere duhovniceasca?

In legatura cu aceasta fraza:

"Ortodoxia nu sustine mantuirea implicita a adeptilor, si nici exclusivitatea mantuirii. Sustine insa inechivoc deplinatatea invataturii si a harului Duhului Sfant (iluminarea si indumnezeirea)"

- pe ce va bazati cand spuneti ca Ortodoxia nu sustine exclusivitatea mantuirii?
- prin deplinatatea invataturii intelegeti ceea ce ati spus in mesaj, cum ca invatatura este corecta integral? Sau intelegeti si faptul ca ea este completa, ca nu se mai poate adauga nimic?

Explicatia pentru purcedere este interesanta, insa si lumina lui Hristos orbeste ochiul pacatos, nu m-a convins. Purcederea si de la Fiul ar lasa loc si nasterii de la Duhul Sfant, iar asta ma convinge mai mult contra Filioque ca si origine (vedeti pe topicul cu pricina ce am scris si aveam si o intrebare acolo la care nu primisem raspuns, nu stiu daca a mai raspuns cineva intre timp, o sa verific, dar va intreb si pe dvs: cum s-a realizat nedespartirea Sfintei Treimi in timpul cat Sfanta Fecioara era insarcinata? Si cum a fost posibil botezul Domnului cu Duh Sfant in conditiile in care Treimea era nedespartita?)

Despre imaginat si vazut la altii, eu nu m-am referit la faptul ca omul se apuca si inventeaza, ci exact la ceea ce ati spus si dvs: studiaza, contempleaza etc iar rezultatul va fi o reprezentare a acelor fapte intr-o forma care ii va fi proprie si unica, el nu va putea sa vada scenele ca si cum ar fi fost acolo. Si chiar si cei care erau acolo nu vedeau toti la fel. Am dat exemplul Ap. Pavel ca fiind singura persoana conform Bibliei care nu a invatat toate acestea studiind sau ascultandu-i pe martorii oculari (asa cum facem noi) ci Domnul insusi l-a invatat despre acele evenimente. Nu la fel se intampla cu ceilalti sfinti, nu le apare Domnul ca sa le spuna cum sta treaba. De aici si intrebarea mea asupra vederii duhovnicesti, cum stim ca nu exageram noi in a considera vedere duhovniceasca parerea unuia si altuia care ne place noua cum suna si ce logica are si ca atare in mod exagerat sa o consideram vedere duhovniceasca? Imi este putin neclar nu atat conceptul cat modul in care functioneaza in practica si mai ales autentificarea lui.

Dvs. sunteti de acord cu raspunsul primit cum ca o persoana cu darul deosebirii duhurilor nu stie ca il are? Am o intrebare la aceasta afirmatie: sa presupunem ca persoana X se roaga unui sfant (ortodox) sa primeasca vindecare pentru o boala. Si in urma rugaciunilor si a tot ceea ce aceasta persoana considera ca trebuie sa faca pentru a-i fi ascultata rugaciunea, se vindeca. De unde stie ea ca vindecarea i-a dat-o Dumnezeu?

Si aici fac o remarca: eu nu am zis ca apostolii nu faceau minuni, ci am zis ca minunea facuta de Sf. Spiridon nu era dintre cele facute de apostoli. Dvs. mi-ati dat la apostoli exemple de minuni de vindecare si exorcizare, exact cele pe care Domnul le facea si despre care a spus ca ii vor urma celui ce va crede. La Sf. Spiridon insa mi-ati dat o minune de descompunere a unei caramizi in elemente componente, adica exact tipul de minune pe care si evreii le-au cerut Domnului, cu astfel de minuni erau obisnuiti, insa Domnul a spus ca neamului acesta nu i se vor da altele (in afara de cele ce le facea) cu exceptia semnului mortii si invierii Sale.

Spuneti ca minunile se dau spre slava lui Dumnezeu, Domnul insa a aratat ca se dau pentru credinta, El le-a dat celor ce au crezut - dupa masura credintei lor, si le-a dat de asemeni pentru ca oamenii sa creada in El, conform profetiilor Vechiului Testament. Si le-a mai dat si din mila. Modul in care se argumenteaza azi lipsa minunilor imi pare fara mila, iar lipsa milei imi pare derivata din refuzul de a accepta despre sine ca avem o credinta foarte slaba, multa teorie, putina practica. Spunea cineva ca mila este si: "Saracul! - si trecem mai departe". Ei, eu vad ca nici macar "saracul" nu se mai zice, ci se spune direct: " lasa ca stie Dumnezeu ce face, il mai trezeste putintel". Exact acelasi contrast din pilda Samariteanului milostiv in care inclusiv preoti treceau pe langa "saracul om" gandind ca ii poarta Dumnezeu de grija, insa Dumnezeu arata ca purtarea Sa de grija este prin oameni, prin cei ce au mila in adevaratul sens al cuvantului, cei care zic "saracul om" nu pentru a adauga "lasa ca-l mai trezeste Dumnezeu sa-si mantuiasca sufletul" si trece mai departe, ci cei care zic "saracul om" dandu-se peste cap sa il ajute fara a specula motivul pentru care se afla in acea situatie. Eu despre aceste minuni vorbesc, de a vindeca si exorciza din mila samariteana pentru sufletul bolnav, cu puterea data de Domnul in acest scop celor ce cred...

Poate acum este mai clar :)

Si multumesc frumos de raspunsuri!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 05.07.2012, 10:45:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Va multumesc mult de raspunsuri!
Cu placere. Sper sa ne fie utile petnru mantuirea noastra si doar infatuare intelectuala sau iscodire.
Eu nu spun nimic nou. Ci ceea ce am studiat si am inteles transmit mai departe.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Pentru partea cu bilocatia, va rog sa o luati mai babeste cu mine, m-ati pierdut la fizica cuantica! Nu se studia inca la scoala pe cand mai eram si eu eleva, iar timp de a o studia pe cont propriu nu prea am avut.
Bilocatia explicata simplist inseama posibilitatea unei entitati (obiect, persoana) de a fi in mai multe locatii precizate prin coordonate spatio-temporale. Concret: Persoana Ion sa fie la aceeasi ora 10am atat in New York ce are coordonatele spatiale: 41°8′44″N 73°59′42″W cat si in Tokyo ce are coordonatele spatiale: 35°41′22.22″N 139°41′30.12″E.

Problema prinicipala este definirea spatiului si a timpului pentru a vorbi de bilocatie.

Daca vreti sa "incuiati" pe cel mai "tare" filozof sau om de stiinta il veti intreba: Ce este timpul? Ce este spatiul?

In domeniul stiintei definitiile notiunilor de spatiu si timp sunt diferinte in functie de teoria stiintifica care le utilizeaza. Definitiile acestor notiuni sunt adesea incompatibile. Spre exemplu in mecanica clasica (newtoniana) timpul este considerat absolut, adica ordinea evenimentelor este aceeasi pentru orice observator din univers, adica pe ceasornicele lor ei vor vedea evenimentele la acceasi ora, indiferent de locatia lor in univers.

In teoria relativitatii timpul este relativ, fiecare observator are propria masura a timpului, viteza luminii in vid fiind de referinta in definirea timpului observatorilor. De asemenea si spatiul este definit tot raportat la viteza luminii in vid. (aici fac o precizare: Hristos Iisus spune: "Eu sunt lumina lumii" deci iata ca si in lumea fiziica referinta este viteza luminii, deci tot la Logos trebuie sa ne raportam). In teoria relativitatii notiunile de spatiu si timp nu mai pot fi considerate separat ci impreuna intr-un continuum numit spatiu-teimp, ce este definit prin raportare la viteza luminii in vid tinand cont de gravitatie.

Si fiindca a venit vorba de gravitatie, definirea si explicarea acesteia in teoria relativitatii este diferita si incopatibila cu explicatia oferita de mecanica newtoniana.
Pe scurt teoria reltivitatii generalizata (care explica si gravitatia poate fi rezumata): materia (sub forma de substanta caracterizata prin masa sau sub forma de camp careacterezat prin energie) determina spatiu-timpul sa se curbeze iar curbira spatiu-timpului
determina materia sa se miste. (Evindent ca acest mod de functionare al universului este creat si mentiunt de Dumnezeu spunem noi ce ce acceptam teologia, iar adeptii filozifiei materialiste evita cu eleganta sa vorbeasca despre cauza acestui mod de functionare al universului descris de stiinta, intrucat nu pot oferi nici o explicatie concreta).

In mecanica cuantica, care studiaza universul la scara atomica (fenomenele care se petrec la acea scara) spatiul si timpul nu pot fi definite in sensul cu care suntem noi obisnuiti in lumea macroscopica. La nivel atomic nu "exista" notiunile de stanga, dreapta, sus, jos, inainte, inapoi, mai tarziu... fiecare particula este in mai multe "locuri" in acelasi "timp" (principiul superpozitiei). Spre exemplu electronul nu este ca o mica "bobita" care se misca cu vinteza constanta in jurul nucleului pe o orbita bine determinata, ci electronul "exista" ca un fel de "nor" (unda, camp) in jurul nucleului atomului iar in momentul in care este "masurata" pozitia lui, el se "manifesta" sub forma de particula (ca o bobita).
Mecanica cuantia este extrem de interesanta si contraintuitiva.

Nu putem decat exclama asemenea psalmistului " Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut! "Psalmul 103

Revenind la bilocatie si concluzionand, aceasta este imposibil de realizat practic din puct de vedere stiintific la nivel macroscopic, iar din punct de vedere teologic este posibil de ralizat practic numai si numai cu harul lui Dumnezeu, insa simultaneitatea prezentei unei persoane (sfant) sau inger bun la o anumita ora in mai multe locatii definite prin coorodonate spatiale este condiderata doar din punctul de vedere al timpului precizat de ceasornicele observatorilor insa din punct de vedere al timpului precizat de cesornicul sfantului sau al ingerului bun evenimentele nu sunt simultate. Omniprezenta este o caractersitca exclusiva a fiintei lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Ma bucur ca sunteti adeptul logicii, asa ca va rog sa-mi explicati logic dar cu cuvinte simple. Haideti sa pornim de la exemplele ce mi le-ati dat din Biblie, aratati-mi de ce acelea sunt translatie/translocatie, si cum ar fi aratat daca ar fi fost bilocatie. Ca sa inteleg intai diferenta intre concepte.
Orice crestin, in special cei ortodocsi sunt "adeptii" Logosului Intrupat (logica, atotstiinta, atotintelepciune...). Harul Duhului Sfant nu este opus logicii ci doar "intelepciunii" lumii acesteia axata doar pe cautarea placerii (asociata notiunii de bine) si evitarea durerii (asociata notiunii de rau) dupa cum spune Sfantul Maxim Marturisitorul. Logica duhovniceasca are ca scop indumnezeirea omului, ce si cum trebuie sa faca omul sa dovandeasca binele, harul Duhului Sfant intru Hristos Iisus.

Translocatia, translatia implica parcurgerea unei distante spatiale.
Bilocatia inseamna prezenta simultata in mai multe locuri definite prin coordonate spatiale.
Astfel notunile sunt fundamental diferite

Teleportarea inseamna "transmiterea" unor obiecte sau informatii dintr-un loc in altul (definite prin coorodonate spatiale si temporale) fara a fi necesara parcurgerea unei distante definite spatial. Teleportarea informatiei (si nu a obiectelor fizice, materiale) a fost realizata recent pe distante de ordinul zecilor de km, cu ajutorul principiului inseparabilitatii cuantice ("quantum entanglement").

De remarcat ca definirea acestor notiuni, concepte implica definirea notiunilor fundamentale de spatiu si timp.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cea mai mare dovada, ce o putem da despre credinta noastra Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 16 03.08.2012 15:38:50
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Parintele Iustin - Despre Romania, romani si credinta Rodica50 Intrebari utilizatori 0 12.12.2010 19:12:40
intrebari despre credinta biserica cult scristim Despre Biserica Ortodoxa in general 1 07.02.2007 06:26:57