Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.10.2015, 15:39:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si care altele? Fara "dovezi" anecdotice.
Studii stiintifice, ceva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.10.2015, 17:30:22
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si care altele?
Uite una la care nu te-ai fi gandit.

Titlul intamplarii pe care urmeaza sa v-o relatez ar fi: Cum m-a invatat o pisica ca pacatele noastre lovesc in primul rand in Dumnezeu, apoi in noi insine, in ceilalti si in restul creatiei Lui

.. sau, adaptand titlul la intrebarea pusa de tine, as zice: Cum "m-a vindecat" o pisica de o boala sufleteasca


Totul a inceput cu decizia mea de a nu-mi castra pisica. Dar a venit si ziua in care ceea ce credeam eu ca e normal si firesc sa se dovedeasca a fi o greseala.
Starea de rau a inceput cu apatie, apoi cu miscari nesigure si ceva efort la deplasare... In 2 zile mitzul meu era inert, desi primise ajutor de specialitate. A urmat operatia care a si salvat-o. Facuse peritonita. Ar fi urmat septicemia, dar Dumnezeu a vrut altfel. Urma sa invat si o lectie.

Ei bine, mersul la cabinet, injectiile, durerea, frica si stresul ... fiecare din acestea si toate la un loc mi-au schimbat pisica peste noapte.

Ceea ce apreciasem dintotdeauna la ea era faptul ca simteam ca are incredere in mine. Mitzi a stiut mereu ca e in siguranta langa mine, ca nu-i fac niciun rau desi as fi putut sa-i fac multe hachitze, macar de amuzament. Cateva tot i-am facut, dar nu le-am mai repetat niciodata tocmai pentru ca am vazut cat de mirata a fost sa-i fac tocmai eu surprize din astea... De pilda, intr-o iarna, am aruncat-o de la fereastra in curte, intr-un morman de zapada. Ce fatzuca mirata a facut! Nu se astepta, a fost tare simpatica iar eu m-am amuzat copios pe seama ei pana cand a venit cainele gata, gata sa-i ia urma. La final, m-am speriat mai tare decat mitzu`. :)

Revenind la momentul de dupa operatie, am observant ca nu mai colabora cu mine, cel mai adesea retragandu-se sub pat ore bune. Nici pomeneala sa-mi mai toarca in brate sau sa vina de buna voie la mine. Si am inteles ca se simtea tradata, ca era suparata pe mine si nu mai beneficiam de increderea totala pe care mi-o acordase pana atunci.
Poate veti rade, dar primul impuls, cand am inteles ca i-am facut rau obligand un animal sa traiasca numai in casa si neingrijindu-ma sa fie castrata, a fost sa-mi cer iertare de la ea. Dar cum sa inteleaga un animal asa ceva si cum sa-mi raspunda?! Si totusi am facut-o, dar comportamentul ei era acelasi .. se tinea departe de mine. Parerea mea de rau nu ajunsese la ea, sau mai degraba era nevoie de Cineva care sa ne decodeze dialogul intr-un limbaj comun. Si atunci m-am intors cu gandul catre Dumnezeu.
Intr-un dialog mut, de fata fiind toti trei, mi-am recunoscut greseala. Ca din egoism am izolat un animal numai pentru mine, fara sa-i permit sa fie liber si sa traiasca asa cum a lasat Dumnezeu. Ar fi putut avea si ea puiutzi, dar nu a fost posibil. In schimb, in perioadele cand intra in calduri, rezolvam problema cu medicamente.
L-am rugat pe Dumnezeu sa ma ierte pentru aceste greseli si sa-i transmita si lui mitzu` parerea mea de rau. Tot ce voiam era sa aiba din nou incredere in mine. Gresisem fata de ea, dar imi parea rau. Vazusem cu ochii mei cata suferinta ii provocase boala cauzata de actiunile si deciziile mele. Iar mitzu` nu gresise cu nimic, o faptura nevinovata, aflata la descretia mea, care-mi adusese mereu zambetul pe buze si ma incantase cu torsul si blanita ei.

Regretul meu era real iar Dumnezeu stia asta si m-a impacat cu acest animal. Am vazut asta in ochii lui mitzu`. Apoi l-am bagat iar la cutie sa-l duc la veterinar ca sa-i injecteze antibioticul dupa un program dinainte stabilit. Acolo, am deschis cutia sa-i permit sa iasa, m-am asezat pe un scaun si vorbeam cu doctorita. Eram inca sub influenta acelei stari care m-a facut sa-mi inteleg si greseala si faptul ca pacatele noastre il supara in primul rand pe Dumnezeu. Ca mai intai de la El trebuie sa ne cerem iertare cand gresim si doar prin El putem recladi pe ruine. Iar mitzu, curios lucru, iesise pe jumatate din cutie si se asezase relaxat ca o babutza, cu labutzele stranse sub ea, atenta la discutia noastra. Simtea mai ales din glasul meu ca despre ea vorbeam. I-am povestit si doctoritei cum m-a invatat o pisica ca pacatele noastre lovesc in primul rand in Dumnezeu, apoi in noi insine, in ceilalti si in restul creatiei Lui.
Suprinsa a fost si doctorita. Pentru prima data, mitzi nu mai iesise din cutie ca sa incerce sa se ascunda undeva. Avea din nou incredere in mine!

Last edited by crinrin; 17.11.2015 at 15:49:48.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.10.2015, 17:45:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Uite una la care nu te-ai fi gandit.

Titlul intamplarii pe care urmeaza sa v-o relatez ar fi: Cum m-a invatat o pisica ca pacatele noastre lovesc in primul rand in Dumnezeu, apoi in noi insine, in ceilalti si in restul creatiei Lui

.. sau, adaptand titlul la intrebarea pusa de tine, as zice: Cum "m-a vindecat" o pisica de o boala sufleteasca


Totul a inceput cu decizia mea de a nu mi-am castra pisica. Dar a venit si ziua in care ceea ce credeam eu ca e normal si firesc sa se dovedeasca a fi o greseala.
Starea de rau a inceput cu apatie, apoi cu miscari nesigure si ceva efort la deplasare... In 2 zile mitzul meu era inert, desi primise ajutor de specialitate. A urmat operatia care a si salvat-o. Facuse peritonita. Ar fi urmat septicemia, dar Dumnezeu a vrut altfel. Urma sa invat si o lectie.

Ei bine, mersul la cabinet, injectiile, durerea, frica si stresul ... fiecare din acestea si toate la un loc mi-au schimbat pisica peste noapte.

Ceea ce apreciasem dintotdeauna la ea era faptul ca simteam ca are incredere in mine. Mitzi a stiut mereu ca e in siguranta langa mine, ca nu-i fac niciun rau desi as fi putut sa-i fac multe hachitze, macar de amuzament. Cateva tot i-am facut, dar nu le-am mai repetat niciodata tocmai pentru ca am vazut cat de mirata a fost sa-i fac tocmai eu surprize din astea... De pilda, intr-o iarna, am aruncat-o de la fereastra in curte, intr-un morman de zapada. Ce fatzuca mirata a facut! Nu se astepta, a fost tare simpatica iar eu m-am amuzat copios pe seama ei pana cand a venit cainele gata, gata sa-i ia urma. La final, m-am speriat mai tare decat mitzu`. :)

Revenind la momentul de dupa operatie, am observant ca nu mai colabora cu mine, cel mai adesea retragandu-se sub pat ore bune. Nici pomeneala sa-mi mai toarca in brate sau sa vina de buna voie la mine. Si am inteles ca se simtea tradata, ca era suparata pe mine si nu mai beneficiam de increderea totala pe care mi-o acordase pana atunci.
Poate veti rade, dar primul impuls, cand am inteles ca i-am facut rau obligand un animal sa traiasca numai in casa si neingrijindu-ma sa fie castrata, a fost sa-mi cer iertare de la ea. Dar cum sa inteleaga un animal asa ceva si cum sa-mi raspunda?! Si totusi am facut-o, dar comportamentul ei era acelasi .. se tinea departe de mine. Parerea mea de rau nu ajunsese la ea, sau mai degraba era nevoie de Cineva care sa ne decodeze dialogul intr-un limbaj comun. Si atunci m-am intors cu gandul catre Dumnezeu.
Intr-un dialog mut, de fata fiind toti trei, mi-am recunoscut greseala. Ca din egoism am izolat un animal numai pentru mine, fara sa-i permit sa fie liber si sa traiasca asa cum a lasat Dumnezeu. Ar fi putut avea si ea puiutzi, dar nu a fost posibil. In schimb, in perioadele cand intra in calduri, rezolvam problema cu medicamente.
L-am rugat pe Dumnezeu sa ma ierte pentru aceste greseli si sa-i transmita si lui mitzu` parerea mea de rau. Tot ce voiam era sa aiba din nou incredere in mine. Gresisem fata de ea, dar imi parea rau. Vazusem cu ochii mei cata suferinta ii provocase boala cauzata de actiunile si deciziile mele. Iar mitzu` nu gresise cu nimic, o faptura nevinovata, aflata la descretia mea, care-mi adusese mereu zambetul pe buze si ma incantase cu torsul si blanita ei.

Regretul meu era real iar Dumnezeu stia asta si m-a impacat cu acest animal. Am vazut asta in ochii lui mitzu`. Apoi l-am bagat iar la cutie sa-l duc la veterinar ca sa-i injecteze antibioticul dupa un program dinainte stabilit. Acolo, am deschis cutia sa-i permit sa iasa, m-am asezat pe un scaun si vorbeam cu doctorita. Eram inca sub influenta acelei stari care m-a facut sa-mi inteleg si greseala si faptul ca pacatele noastre il supara in primul rand pe Dumnezeu. Ca mai intai de la El trebuie sa ne cerem iertare cand gresim si doar prin El putem recladi pe ruine. Iar mitzu, curios lucru, iesise pe jumatate din cutie si se asezase relaxat ca o babutza, cu labutzele stranse sub ea, atenta la discutia noastra. Simtea mai ales din glasul meu ca despre ea vorbeam. I-am povestit si doctoritei cum m-a invatat o pisica ca pacatele noastre lovesc in primul rand in Dumnezeu, apoi in noi insine, in ceilalti si in restul creatiei Lui.
Suprinsa a fost si doctorita. Pentru prima data, mitzi nu mai iesise din cutie ca sa incerce sa se ascunda undeva. Avea din nou incredere in mine!
Dap.Cine nu poate iubi animalele slabe sanse sa se iubeasca pe sine si mai
ales pe semenul sau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.10.2015, 16:19:22
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De vreo doua saptamani, o pisica s-a aciuat pe langa casa noastra. A venit intr-o Duminica, sarind gardul si mieunand a foame. Dupa ce am ospatat-o, mirandu-ne de cat de mult poate sa manance, a plecat. A revenit seara, apoi in fiecare zi.

Dupa vreo saptamana, aflam prin intermediul copiilor, de la gradinita, ca este "pisica lui Max". Pesemne ca ala mic s-a laudat pe la gradi ca avem pisica. A doua zi primim mesajul "doamnei Max", care ne roaga, cu accente imperative, sa nu mai primim in casa si sa-i hranim pisica, pesemne bagand de seama ca animalul sta mai mult pe la noi. Vreo doua trei zile, nici nu a mai venit. Poate ca stapana a imbuibat-o, ori poate ca a incuiat-o in buda. Am crezut ca povestea s-a terminat, dintr-un motiv ori altul.

Totusi, pisica doamnei Max, dupa aceasta scurta recreatie, continua sa vina. Sa miorlaie in zori, zgariind fereastra si aruncandu-se asupra ivarului, in nadejdea accesului catre frigider, acolo de unde stie ea ca se revarsa paté-ul de ficat. Aceasta prezenta rugator-indrazneata, miorlaitoare la cantatul cocosilor, ma enerveaza si ma misca in acelasi timp.

Intrebare: avand in vedere ca o pisica nu este un bun, desi nici chiar o persoana, ci o existenta vie careia ii este foame si are capabilitatea de a mieuna rascolitor la ora aurorei, pot, in buna constiinta, sa trec peste consemnul doamnei Max si sa-i hranesc bestia ?
In primul rand, biata pisica vine la dvs pentru ca nu e hranita suficient la ea acasa. O puteti alunga stiind-o flamanda? Ii dati de mancare pe saturate si ii spuneti vecinei daca mai zice ceva ca pisica nu e de jucarie, trebuie ingrijita. Ele mai sunt si pofticioase, si daca e mancare mai buna la dvs, va prefera.
De asemenea mai vine si cand simte ca ii oferiti afectiune.
Cum s-a rezolvat pana la urma?

Last edited by ioana5760; 21.10.2015 at 16:21:24.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.10.2015, 17:30:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Uite una la care nu te-ai fi gandit.
M-am gandit ca e mai normal sa creezi astfel de legaturi cu oameni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.10.2015, 10:16:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mie mi se pare perfect in regula sa creezi astfel de legaturi atat cu oamenii cat si cu animalele.

Pana de curand nu am crezut ca e posibil sa ai o legatura atat deputernica cu un animal (in cazul meu caine), dar si eu si sotul il tratam pe catel ca pe un membru al familiei. Intelege tot ce ii spunem, stie perfect cand greseste sau cand face vreo prostie si ne iubeste enorm, asa cum nu cred ca vreo fiinta umana e capabila saiubeasca alta fiinta umana.

Stiu sigur ca fetita mea va avea un prieten ncuvantator pe care se va putea baza.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.10.2015, 11:51:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai bine inca un fratior. Sau surioara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.10.2015 at 11:53:44.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.10.2015, 22:09:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine spus...oricum, animalele crescute la bloc sunt chinuite. Și se pare că este la modă avea un animal de companie. Nu degeaba a spus părintele Arsenie: "Nu creșteți câini, creșteți copii."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.10.2015, 23:15:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Uite una la care nu te-ai fi gandit.

Titlul intamplarii pe care urmeaza sa v-o relatez ar fi: Cum m-a invatat o pisica ca pacatele noastre lovesc in primul rand in Dumnezeu, apoi in noi insine, in ceilalti si in restul creatiei Lui

.. sau, adaptand titlul la intrebarea pusa de tine, as zice: Cum "m-a vindecat" o pisica de o boala sufleteasca


Totul a inceput cu decizia mea de a nu mi-am castra pisica. Dar a venit si ziua in care ceea ce credeam eu ca e normal si firesc sa se dovedeasca a fi o greseala.
Starea de rau a inceput cu apatie, apoi cu miscari nesigure si ceva efort la deplasare... In 2 zile mitzul meu era inert, desi primise ajutor de specialitate. A urmat operatia care a si salvat-o. Facuse peritonita. Ar fi urmat septicemia, dar Dumnezeu a vrut altfel. Urma sa invat si o lectie.

Ei bine, mersul la cabinet, injectiile, durerea, frica si stresul ... fiecare din acestea si toate la un loc mi-au schimbat pisica peste noapte.

Ceea ce apreciasem dintotdeauna la ea era faptul ca simteam ca are incredere in mine. Mitzi a stiut mereu ca e in siguranta langa mine, ca nu-i fac niciun rau desi as fi putut sa-i fac multe hachitze, macar de amuzament. Cateva tot i-am facut, dar nu le-am mai repetat niciodata tocmai pentru ca am vazut cat de mirata a fost sa-i fac tocmai eu surprize din astea... De pilda, intr-o iarna, am aruncat-o de la fereastra in curte, intr-un morman de zapada. Ce fatzuca mirata a facut! Nu se astepta, a fost tare simpatica iar eu m-am amuzat copios pe seama ei pana cand a venit cainele gata, gata sa-i ia urma. La final, m-am speriat mai tare decat mitzu`. :)

Revenind la momentul de dupa operatie, am observant ca nu mai colabora cu mine, cel mai adesea retragandu-se sub pat ore bune. Nici pomeneala sa-mi mai toarca in brate sau sa vina de buna voie la mine. Si am inteles ca se simtea tradata, ca era suparata pe mine si nu mai beneficiam de increderea totala pe care mi-o acordase pana atunci.
Poate veti rade, dar primul impuls, cand am inteles ca i-am facut rau obligand un animal sa traiasca numai in casa si neingrijindu-ma sa fie castrata, a fost sa-mi cer iertare de la ea. Dar cum sa inteleaga un animal asa ceva si cum sa-mi raspunda?! Si totusi am facut-o, dar comportamentul ei era acelasi .. se tinea departe de mine. Parerea mea de rau nu ajunsese la ea, sau mai degraba era nevoie de Cineva care sa ne decodeze dialogul intr-un limbaj comun. Si atunci m-am intors cu gandul catre Dumnezeu.
Intr-un dialog mut, de fata fiind toti trei, mi-am recunoscut greseala. Ca din egoism am izolat un animal numai pentru mine, fara sa-i permit sa fie liber si sa traiasca asa cum a lasat Dumnezeu. Ar fi putut avea si ea puiutzi, dar nu a fost posibil. In schimb, in perioadele cand intra in calduri, rezolvam problema cu medicamente.
L-am rugat pe Dumnezeu sa ma ierte pentru aceste greseli si sa-i transmita si lui mitzu` parerea mea de rau. Tot ce voiam era sa aiba din nou incredere in mine. Gresisem fata de ea, dar imi parea rau. Vazusem cu ochii mei cata suferinta ii provocase boala cauzata de actiunile si deciziile mele. Iar mitzu` nu gresise cu nimic, o faptura nevinovata, aflata la descretia mea, care-mi adusese mereu zambetul pe buze si ma incantase cu torsul si blanita ei.

Regretul meu era real iar Dumnezeu stia asta si m-a impacat cu acest animal. Am vazut asta in ochii lui mitzu`. Apoi l-am bagat iar la cutie sa-l duc la veterinar ca sa-i injecteze antibioticul dupa un program dinainte stabilit. Acolo, am deschis cutia sa-i permit sa iasa, m-am asezat pe un scaun si vorbeam cu doctorita. Eram inca sub influenta acelei stari care m-a facut sa-mi inteleg si greseala si faptul ca pacatele noastre il supara in primul rand pe Dumnezeu. Ca mai intai de la El trebuie sa ne cerem iertare cand gresim si doar prin El putem recladi pe ruine. Iar mitzu, curios lucru, iesise pe jumatate din cutie si se asezase relaxat ca o babutza, cu labutzele stranse sub ea, atenta la discutia noastra. Simtea mai ales din glasul meu ca despre ea vorbeam. I-am povestit si doctoritei cum m-a invatat o pisica ca pacatele noastre lovesc in primul rand in Dumnezeu, apoi in noi insine, in ceilalti si in restul creatiei Lui.
Suprinsa a fost si doctorita. Pentru prima data, mitzi nu mai iesise din cutie ca sa incerce sa se ascunda undeva. Avea din nou incredere in mine!
Una din cele mai frumoase postari!

Multumiri crinrin!
__________________

Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.10.2015, 11:07:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bine spus...oricum, animalele crescute la bloc sunt chinuite. Și se pare că este la modă avea un animal de companie. Nu degeaba a spus părintele Arsenie: "Nu creșteți câini, creșteți copii."
Lasa ca ne face minuni si fara sa ascultam sfate din astea neroade care nu sunt in pas cu vremurile..
Bani de pelerinaj si lumanari sa fie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde