Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.11.2014, 08:12:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

"Este esențial să citim Evanghelia, cu care nu se poate compara nicio alta carte. Apoi, viața noastră va fi construita pe Cuvântul lui Dumnezeu. Și, vom începe să ne gândim și să luam decizii în spiritul poruncilor divine. Cât este de frumos, atunci când cineva începe să gândească asemenea Creatorului acestei lumi!."


Părintele Sofronie Saharov
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.11.2014, 09:19:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit si alte citate ale Parintelui Sofronie Saharov

"Mândria încearcă să-și închipuie o lume și să trăiască în ea. Smerenia primește lumea așa cum a zidit-o Dumnezeu."

"Plânsul duhovnicesc, prin firea sa, este cu totul altul decât plânsul sufletesc. El ține de o neîntreruptă gândire la Dumnezeu și de o dureroasă întristare pentru despărțirea de El. [...] Plânsul duhovnicesc este un fenomen de ordin ceresc."

"Într-o societate unde fiecare se imaginează fiind primul, nimeni nu progresează. În schimb, dacă se consideră întotdeauna ultimul, întâlnirea cu aproapele devine de fiecare dată prilejul unui folos și a unui spor duhovnicesc. Astfel, e preferabil să fii ultimul. Dacă sunt primul, e o plictiseală groaznică. Dacă sunt ultimul, e o bucurie continuă, pentru că învăț mereu ceva util."
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.11.2014, 20:51:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un cuvânt despre pr. Sofronie: http://www.youtube.com/watch?v=d_6cn1O8aqA
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.11.2014, 19:23:27
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Ați citit "Vom vedea pe Dumnezeu precum este" a arhimandritului Sofronie? O caut, dar observ că nu se mai găsește pe piață... așa că m-aș bucura de o sugestie din partea dvs referitor la această carte, cum aș putea-o găsi...

Mulțumesc!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.11.2014, 03:27:48
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit O pagină, deocamdată

@ forever - până la obținerea cărții întregi, iată o pagină (351)

Dragostea lui Hristos, biruitoare în veșnicie,
în planul Pământului se supune celor mai grele încercări.
Nimeni a suferit vreodinioară ca El.
Adâncul chinului este în strânsă legătură cu măsura subțirimii fiecăruia.
Între oameni este cu putință diferența ce o vedem între rinocer și vierme: lovește pe primul puternic cu pumnul și el nici nu va simți lovitura; însă de-abia te atingi de viermișor și el se și zvârcolește cu tot trupul de durere.
Auzul subțire al unui muzician se tulbură dureros la o disonanță imperceptibilă altora; ochiul pictorului observă diferența de ton acolo unde alții, oricât le-ai explica, rămân fără a deosebi nimic.
Cel subțire duhovnicește, în apropierea cuiva vede starea sa morală atunci când foarte mulți nimic nu simt.
Și dacă cu oamenii este astfel,
atunci cine va putea înțelege pe Hristos, Făcătorul cosmosului?
Cela ce a făcut Dumnezeiasca armonie a lumii nu putea să nu sufere adânc, întâlnind pretutindenea nesuferita sluțire a frumuseții întâi-zidite, de către faptele josnice și nelegiuite ale oamenilor.
Toți știm că pe cât mai adânc iubim, pe atât mai dureros resimțim până și cea mai mică împotrivire. Ce, dar, resimțea El, dragostea cea mai înainte de veci, când cu atâta ură oamenii respingeau mărturia Sa pentru Tatăl?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.11.2014, 04:01:23
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Din "Viața și învățătura starețului Siluan Athonitul" - pag. 8

Cine a învățat să pătrundă în inima sa, va ști să aprecieze cum se cuvine
cuvântul proorocului David: "Inima omului e un adânc" (Ps. 63,7)
Adevărata viață creștină se petrece aici, în adâncul inimii,
în acest abis
ascuns nu numai de privirile străine dar, în deplinătatea lui, ascuns și omului însuși.

Cel care, cu o minte curățită s-a dedicat unei intense contemplații a "omului său lăuntric"
va înțelege că a observa în totalitate, chiar și numai pentru scurt timp, desfășurarea propriei sale vieți - este cu neputință.
Va recunoaște deopotrivă și neputința de a surprinde pe viu procesele vieții duhovnicești ale inimii sale care, în profunzimea ei ultimă, atinge Ființa cea mai presus de mișcare și proces.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.11.2014, 00:25:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Duminica dimineata, m-am trezoit cu un gand la care n-am putut sa rezist. Stiam ca n-o sa pot vota, chiar daca as vrea. Sf. Liturghie se termina dupa 12.00, iar cozile la vot... imense. Asa ca am decis sa las votul meu lui Dumnezeu, nu oriunde ci la manastirea din Essex. Dupa slujba, am mers din nou la mormantul Parintelui Sofronie si l-am rugat sa puna o vorba buna pentru poporul roman. Daca m-o fi ascultat sau nu, Dumnezeu stie, dar eu sunt bucuros ca lucrurile au mers in directia in care gandeam si eu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.11.2014, 00:56:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mai întâi să vedem roadele, Moshule, roadele! Vorbim peste un an, doi, dacă ne-o ajuta Bunul Dumnezeu să ajungem acolo.
Deocamdată mulți români se bucură ca și cum am mai fi luat, parcă, o gură de aer... Era absolut necesar, speranța trebuie întreținută!
Dar vom ști să înnotăm ceva mai bine de-acum înainte? Vom vedea. Să ne concentrăm pe țintă!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.11.2014, 01:19:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Harul pocăinței

Harul pocăinței se dă celor ce cu deplină credință primesc cuvântul lui Hristos,
că de nu vom crede în Dumnezeirea Lui și în adevărul absolut al tuturor celor poruncite de El, atunci taina păcatului nu ni se va dezvălui în adâncul ei ființial
iar noi "vom muri în păcatele noastre" (Io. 8, 21 și 24)

"Vom vedea pe Dumnezeu precum Este" - pag. 23
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.11.2014, 21:31:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Mai întâi să vedem roadele, Moshule, roadele! Vorbim peste un an, doi, dacă ne-o ajuta Bunul Dumnezeu să ajungem acolo.
Deocamdată mulți români se bucură ca și cum am mai fi luat, parcă, o gură de aer... Era absolut necesar, speranța trebuie întreținută!
Dar vom ști să înnotăm ceva mai bine de-acum înainte? Vom vedea. Să ne concentrăm pe țintă!
Roadele? Pai toate stau in mila lui Dumnezeu. Se intampla uneori sa sadim un pom despre care avem toate informatiile ca face roade gustoase si multe, dar la noi, din anumite motive, sa nu se intample astfel. Nu pentru ca pomul e rau, ci... daunatorii sunt prea multi, iar asteptarile noastre prea timpurii si prea... goale. Ce tine de el, probabil va face, ce tine de noi... oare cum vom reactiona? Multi poate s-au complacut in acel "Las-o, bai, ca merge-asa!" Iar daca vor simti ca risca sa nu mai mearga, se vor razvrati ca si cum ar avea si dreptate. N-as vrea sa mai vorbim de sacrificiile celor care sunt deja satui de sacrificii, ci de cei care au ajuns sa creada ca a fi lenes e o calitate si ea tine de fler! Nu. Eu cred ca pana nu depasim aceasta stare de fapt si nu vorbim la concret de randament si eficienta, in toate ale noastre, vom merge tot in viteza melcului. Cat despre spagi si plocoane pentru absolut orice, catre cei platiti sa-si faca meseria in virtutea bunului-simt, sper sa ajunga Dumnezeu si la capitolul asta, ca prea e umilit bietul roman. Iohannis e si el un om cu limite si mari lacune, mai ales acum la inceput. Prin ce va trece, incepand chiar din aceste zile, cand coruptii din imediata apropiere vor incerca sa revina la vechea matca, e greu de presupus. Eu chiar cred ca e pus pe deratizare totala, dar avand in vedere ca cineva trebuie totusi sa-l sprijine si sa-l familiarizeze cu noua sarcina (care nu-i deloc usoara), nu stiu ce compromis va trebui sa faca si care va fi riscul. Simt totusi ca nu-i deloc naiv.
Acum, daca s-a intamplat sa fie ales el si nu celalalt, noi toti, oricare am fi, sa lasam orice vrajba si rautate, ca oricum nu ne-ajuta la nimic, si sa ii oferim sprijinul nostru, fiecare dupa puteri si... constiinta. In cazul in care nu dispunem de asa ceva, sa nu indraznim sa ne intrebam msi tarziu, de ce nu merge sau de ce n-a mers. Stiu, exista si posibilitatea sa ne dorim sa nu mearga, dar atunci chiar ca slujim la alt... domn!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PS Sofronie al Oradiei Grigorie Biserica Ortodoxa Romana 31 19.01.2011 11:58:31
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
Rugaciunea Cuviosului Sofronie Saharov la revarsatul zorilor George.m Rugaciuni 1 11.12.2010 18:00:56
Rugaciunea de dimineata a Parintelui Sofronie Saharov andrei_im Generalitati 2 19.02.2010 01:02:24