Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2009, 17:43:08
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit Nunta-spovada

E obligatorie spovada si impartasitul mirilor inainte de cununia religioasa? Si daca da, de ce?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2009, 18:23:10
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
E obligatorie spovada si impartasitul mirilor inainte de cununia religioasa? Si daca da, de ce?
Cununia la fel ca și Maslul,mirungerea,preoția,...sunt taine ale ortodoxiei.
Prin cununie este lepădat omul vechi născându-se prin această taină un om nou care nu va fi un singur trup în amândoi.De aceia trebuie baia curățitoare a spovedaniei pentru ca prin iertarea păcatelor pe care fiecare din cei doi le-au făcut să-i facă vrednici unul de altul.
Împărtășania nu este obligatorie deoarece aceasta presupune canon pentru păcate și ceva nevoință(post, rugăciune) .Este folositor să se spovedească acei care urmează să se cunune căci prin iertarea păcatelor vor pune început de pocăință și roadele acesteia se vor culege prin darurile ce le vor primi de la Dumnezeu în viața de familie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2009, 18:54:52
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Cred ca e minunat sa se spovedeasca amandoi. Dar ceea ce vreau eu sa stiu e daca acest lucru e obligatoriu, adica daca e conditionata taina cununie de aceasta.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2009, 19:35:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Daca ar fi sa ne ghidam dupa practica actuala, nici Spovedania si nici primirea Sfintei Euharistii nu sunt conditii pentru primirea Tainei Cununiei. Dar, din pacate am ajuns sa privim separat Sfintele Taine. In vechime nu era asa. Mirii erau cununati in timpul Sfintei Liturghii dupa o randuiala speciala. Cununia nu era separata de Euharistie. Ei nu erau doar "un cuget si un trup", ci prin primirea de catre amandoi a Sfintei Euharistii, aratau ca au aceeasi credinta, fiind "de un trup" si cu Hristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2009, 19:47:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cred ca e minunat sa se spovedeasca amandoi. Dar ceea ce vreau eu sa stiu e daca acest lucru e obligatoriu, adica daca e conditionata taina cununie de aceasta.
Are dreptate Marius, asa se face in cazul ideal. Si tot in cazul ideal, sau 'tip', chiar in practica actuala, cei doi se spovedesc si impartasesc inainte.
Dar nu este 'obligatoriu', in sensul ca nu este o conditie pentru nunta.
Sunt multe situatii in care unul din miri sau chiar amandoi nu prea sunt practicanti. Atunci ar fi un fel de spovedanie cu sila, ceea ce nu este bine.
Sau daca unul din miri este de alta confesiune...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2009, 16:21:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
E obligatorie spovada si impartasitul mirilor inainte de cununia religioasa? Si daca da, de ce?
Menirea celor doi este sa devina un singur trup. Iar cele doua taine intaresc unirea celor doi spre a fi un singur trup. Numai prin taine se prelungeste si in om misterul pluralului si al singularului din Dumnezeu (unul in fiinta, intreit oin persoane).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
BC nu accepta spovada prin Iphone Tuty2010 Biserica Romano-Catolica 0 15.02.2011 14:03:47
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24