Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 25.05.2010, 14:54:12
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Doamne ajuta !

http://webcache.googleusercontent.co...=ro&lr=lang_ro

p.s sper din tot sufletul sa va ajute cu ceva acest articol

[ eu am acceptat boala . Nu m-am intrebat de ce tocmai eu ?
Nu m-am gandit ca voi muri ci ca altii spun ca pot muri in sase luni , de parca nu era vorba despre mine !
Singura mea problema erau copiii .
Cine-i va mangaia , cine-i va creste , cine-i va iubi ? Deci , trebuia sa fac orice pt copii .
intai operatia apoi , cobalto (44 de sedinte ) si 7 serii de citostatice .
Primul lucru pe care l-am facut cand am iesit din spital , a fost sa citesc despre cancer .
apoi , mi-am schimbat total modul de viata
nadejde si credinta totala in Tatal si Iisus Hristos
modul de gandire - pozitiv
relatiile cu cei din viata mea - am iertat , am uitat , am acceptat ...
relatia cu mine- am invatat sa ma pretuiesc , sa ma bucur ca traiesc
alimentatia-carne de pui , peste , multe fructe , legume, sucuri in special de sfecla rosie, am baut si ceai de spanz.]

de 17 ani cred ca El m-a vindecat .
Doamne , ajuta-i si vindeca-i pe toti .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 25.05.2010 at 15:40:57.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 27.06.2010, 02:04:36
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit Draga Andra,

Ce poti sa ne mai zici Andra de starea de sanatate a surorii tale? Cum mai evolueaza lucrurile acolo la voi??? Imi doresc din suflet sa aud vesti doar foarte bune, chiar daca boala in sine te aduce in stari foarte grele, uneori de deznadejde. Sa nu va pierdeti speranta niciodata, rugaciunea sa nu o abandonati, ca doar aceasta va va conduce spre rezolvarea problemelor. Sotul meu a reusit sa termine cu bine tratamentul cu citostatice, starea lui de sanatate e una buna. Dupa chimioterapie a reusit sa se puna cat de cat pe picioare. Vor urma niste sedinte de recuperare motorie, iar de luna viitoare va merge la serviciu, cu ajutorul Bunului Dumnezeu si a Maicii Sale.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 28.06.2010, 15:29:06
andraa andraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Mesaje: 16
Implicit

Buna ziua.Sora mea urmeaza sa fie operata zilele astea.Sper ca totul sa fie bine cu ajutorul lui Dumnezeu.Va multumesc pentru incurajari.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 28.06.2010, 16:11:58
danalpha danalpha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2009
Locație: Germany Frankfurt
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit referitor la siteul recomandat de tine daniela_b

Citat:
În prealabil postat de daniela_b Vezi mesajul
Elena,
Este o grea incercare atat pentru sotul tau cat si pentru tine. Seper ca randurile ce vor urma sa va fie de ajutor.

De mare folos este sa cititi zilnic fiecare , dar si mai bine ,impreuna, cat de multi puteti din familia sau prietenii vostrii ,ACATISTUL SF. NECTARIE - il gasiti si pe acest site. Acatistul trebuie citit zilnic , timp de 40 zile continu. Moastele acestui sfant se afla la Manasirea Radu Voda , foarte aproape de magazinul Unirea din Bucuresti .Puteti merge sa va rugati si sa dati acatiste acolo.

Pe site-ul www.vindecare .go.ro se afla regimuri alimentare si terapii naturiste recomandate de Valeriu Popa pentru multi dintre cei care au fost tratati si care cu ajutorul lui Dumnezeu s-au vindecat .Gasiti acolo multe sfaturi folositoare pentru trup si suflet.

Este foarte important daca sotul tau se spovedeste , impartaseste si se roaga personal cu multa credinta . Este bine sa se spovedeasca si sa se impartaseasca si cei apropiati din familie : parinti , sotie , copii , frati , surori, etc.

Poti trimite , pentru 40 zile , acatiste la 3/5/7 manastiri pentru insanatosirea sotului tau.

Va doresc mult curaj , multa putere si mai ales mult ajutor de la Dumnezeu !

Daniela
sper sa nu iti fie cu suparare daniela ...ceea ce ai recomandat dpdv crestin ortodox e bine insa te rog sa ai grija ce situri recomanzi pt ca www.vindecare.go.ro este un site tare ciudat.
Nu neg ajutorul pe care l-a oferit multor oameni -fac referire strict la regimurile si unele sugestii de natura sa usureze suferinta fizica a unora, INSA in ceea ce priveste partea spirituala te asigur ca acolo este o PROBLEMA. nu este bine sa amestecam Biserica si credinta ortodoxa cu asemenea nebunii.Pseudo-teoriile pe care le expune acolo atat el cat ink 2 femei sunt de-a dreptul ineptii si ma mira ca unii oameni pot sa creada asa ceva.
Reincarnarea este o notiune ce vine din Budism si nu are treaba cu Ortodoxia, ca sa nu mai spun de aberatiile pe care le expun mai apoi pe care nu are rost sa le mai reproduc caci insasi enumerarea ma repugna.
Mare atentie ce citim...si daca citim sa trecem prin filtrul ratiunii si sa intrebam si duhovnicul sa cerem sfat.
Insasi titlul cartii e ciudat de la o simpla privire: "Daruim Lumina si Iubire"- sa fim seriosi ..,cine este acela care poate darui lumina?cine este Valeriu Popa?
pai multe din remediile care se gasesc acolo le stiu dinainte si sunt considerate leacuri babesti..deci stiute din batrani da? asa ca dumnealui a adunat leacuri si remedii si isi aroga drepturi si merite ca ar fi vindecat pe unii si pe altii.Dar de cand daruieste el lumina?As putea spune ca este chiar hilar insa nu este. Este nebunie.
Sa avem grija cu nebunia unora sa nu ne sminteasca
Reply With Quote
  #145  
Vechi 28.06.2010, 17:01:05
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danalpha Vezi mesajul
cine este Valeriu Popa?
pai multe din remediile care se gasesc acolo le stiu dinainte si sunt considerate leacuri babesti..deci stiute din batrani da? asa ca dumnealui a adunat leacuri si remedii si isi aroga drepturi si merite ca ar fi vindecat pe unii si pe altii.
Nu inteleg ce vrei sa spui. Valeriu Popa a salvat totusi multe vieti pe timpul raposatului. Avea o mare pasiune pentru "leacurile babesti", pe langa multe alte prostii pentru care facuse o pasiune. Dumnezeu lucreaza in felul lui. De multe ori e nevoie de acesti "ciudati" in viata noastra, care sa ne puna la dispozitie exact informatia de care avem nevoie. Si eu sunt unul dintre cei care adun tot felul de informatii despre leacuri mai mult sau mai putin babesti (unele sunt stiintifice, desi tin de plante medicinale, iar altele sunt de la calugari batrani) si, multumesc Lui Dumnezeu, am avut momente cand am facut uz de ele si si-au dovedit eficienta. Eu n-am pretins/primit niciodata nimic si nici nu voi accepta vreodata ceva. Din cate stiu nici Valeriu Popa nu cerea ceva pe "sfaturi". Acum... e mort saracu'! Cine pretinde drept de autor? Daca e un sharlatan care se pretinde prietenul si vecinul lui, Dumnezeu sa-l ierte, dar Valeriu Popa n-are nici o legatura cu asta!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 28.06.2010, 17:31:18
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Preasfântă Doamnă Născătoare de Dumnezeu, ajutătoare știută a tuturor, nu trece cu vederea pe cei care cădem la Tine. Te rugăm ascultă rugăciunea noastră si roagă-L pe Fiul Tău și Dumnezeul nostru să dăruiască sănătate bolnavei SILVIA-IONELA, ca împreună cu noi să Te preaslăvim în vecii vecilor Amin!


PS: Am rugămintea la domniile dumneavoastră să nu transformați topicul acesta intr-un loc de bălăcăreală. Oamenii pentru care ne rugăm au nevoie de ajutorul nostru, spiritual și material, așa că, veniți cu ceva bun. Iertați-mă daca v-am deranjat cu ceva.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 01.07.2010, 15:02:52
andraa andraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Mesaje: 16
Implicit

Buna ziua.Doar ce am vorbit cu parintii mei si mi-au spus ca sora mea a iesit acum din operatie si ca totul a decurs bine.Acum este la Reanimare si abia astept sa se trezeasca sa vorbesc cu ea.Vroiam doar sa va comunic si sa va multumesc pentru sprijinul pe care mi l-ati acordat in aceasta situatie dificila.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 01.07.2010, 15:06:50
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Maica Sfanta si Bunul Dumnezeu sa o aiba in paza pe sora ta!Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 02.07.2010, 03:13:12
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Ma bucur enorm de mult ca treburile au decurs bine si in cazul vostru. Eu am trecut prin momente groaznice, o parte din membrii familiei ne-au abandonat si pot spune ca doar Hristos, Maica Sa si toti sfinții au fost alaturi de noi, fară de care n-am fi reușit mare lucru. Trebuie să aveți o gândire pozitivă în permanență , iar rugaciunea să nu vă lipsească.

Doamne ajută și să ne mai ții la curent cu starea de sănătate a surorii tale! Poate și alte persoane încercate de această boală cruntă vor găsi raspunsuri la problemele lor. Multă sănătate și putere va doresc vouă și, în primul rând, Silviei, pentru că vor mai fi momente dificile și de acum înainte. Până în prezent ați trecut doar de cateva etape. Celelalte sper să nu mai apară. Să auzim numai de bine!!!!!!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 02.07.2010, 21:57:59
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Dupa chimioterapie a reusit sa se puna cat de cat pe picioare. Vor urma niste sedinte de recuperare motorie, iar de luna viitoare va merge la serviciu, cu ajutorul Bunului Dumnezeu si a Maicii Sale.
Draga Elena, sa va ajute bunul Dumnezeu sa treceti cu bine prin aceasta incercare si sa-I puteti multumi pentru vindecarea pe care poate sa o dea.

Eu am activat, o perioada, printre bolnavii de cancer, in faza terminala. Am cunoscut persoane care prezentau semne de vindecare. Apoi,dupa un timp, aflam cu uimire si durere ca au murit. Cred ca, pe linga ceea ce ofera medicina sunt necesare si alte masuri pentru o vindecare reala. Urmareste documentarele de pe urmatorul link:http://altamed.wordpress.com/cancer/

Al doi-lea documentar (cel care inepe cu "remediul pentru cancer nu va fi gasit sub microscop ci pe farfurie") mi s-a parut foarte interesant. Sper sa va fie de folos.

Domul sa va aiba in grija.

P.S. Nu am apucat sa urmaresc decat primele doua documentare. Poate veti gasi mai multe sfaturi de folos si in celelalte.

P.S.2 Prenumele meu este tot Vasile (ca al sotului tau). Ma voi ruga pentru el si pentru voi.

Last edited by postasul.; 02.07.2010 at 22:04:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05