Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 22.01.2009, 22:47:23
agni agni is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Mesaje: 1
Implicit Biserica crestina - cu orga

Stie cineva o biserica crestin-ortodoxa in bucuresti care are orga. as vrea foarte mult la nunta mea sa cante orga.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 23.01.2009, 00:12:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bisericile crestin-ortodoxe NU au orga, sau orice alt instrument. Numai cele catolice sau protestante au.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 25.01.2009, 21:13:05
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
E clar. Femeile sunt ciudate cate odta: isi doresc ceea ce nu pot avea. De ce nu joci putin teatru si spui ca ti-ai gasit pe cineva. Inventeaza. abia atunci isi dau seama ce au pierdut.
Ai dreptate, Anca. Din pacate de multe ori isi doresc ce nu pot avea.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 25.01.2009, 23:55:41
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur Ioana ca impartasesti aceeasi parere. Femeile dau de multe ori vrabia din mana pe cea de pe gard. Nu este un lucru prea intelept, caci se lasa purtate de sentimente si nu-si folosesc gandirea; apoi le pare rau, si uite asa sunt tot timpul in cautarea timpului pierdut.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 26.01.2009, 05:29:14
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Femeile dau de multe ori vrabia din mana pe cea de pe gard.
Adeseori si barbatii fac exact acelasi lucru. Cand vrabia de pe gard isi pierde elementul de noutate, se intorc cu coada in praf (si intre picioare)la iubitele lor sotioare.... care din pacate(?) sau din fericire(?) ii mai si primesc inapoi
Reply With Quote
  #176  
Vechi 26.01.2009, 21:19:50
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Adeseori si barbatii fac exact acelasi lucru. Cand vrabia de pe gard isi pierde elementul de noutate, se intorc cu coada in praf (si intre picioare)la iubitele lor sotioare.... care din pacate(?) sau din fericire(?) ii mai si primesc inapoi
"Draga mea, am inteles ca te-ai indragostit, esti fericita si-ti doresti sa-ti ajute Dumnezeu pe calea pe care ai ales-o.Nu uita ca dragostea voastra a dus la detramarea a doua familii si ati facut trei copii nefericiti, cat despre adulti, nu mai povestim, ei sunt mari si percep altfel lucrurile.Cu siguranta Bunul Dumnezeu iti va da o mana de ajutor si te va calauzi; atentie insa ca nu intotdeauna dorinta ta este identica cu voia Domnului.Ce-i de facut?Sa nu uiti niciodata ca in caminul tau inca e pace, lucrurile se mai pot rezolva si aceeasi inima, pe care cu siguranta o stii, bate in continuare;mi-as dori sa uit ca te-am cunoscut ca nu te mai iubesc sau ca nu avem nimic in comun dar, uite ca Bunul Dumnezeu imi aduce mereu aminte ca
;"...ne iarta precum si noi iertam gresitilor nostri..."; si sa stii ca-i dau crezare ca multe lucruri bune a facut pentru mine iar eu nimic din toate astea nu am meritat" - extras dintr-o scrisoare a unui biet pacatos (autor necunoscut).
Si inca ceva, daca iubim cu inima ne puteam pastra nadejdea ca intr-o buna zi lucrurile vor intra pe fagasul normal; depinde de noi cata speranta, nadejde si incredere avem in Tatal Ceresc si cu cat suflet ne rugam in fata Icoanei Maicii Domnului, singura si vrednica noastra ajutatoare.
God bless all of you, now and forever!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 27.01.2009, 00:58:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Adeseori si barbatii fac exact acelasi lucru. Cand vrabia de pe gard isi pierde elementul de noutate, se intorc cu coada in praf (si intre picioare)la iubitele lor sotioare.... care din pacate(?) sau din fericire(?) ii mai si primesc inapoi
Daca noi pe cel, pe care il cunoastem, nu-l putem ierta, atunci cum vom ierta pe cel pe care nu-l conoastem, sau pe dusman. Incepand sa ne iertam perechea, vom ajunge sa iertam si dusmanul, asa cum ne-a poruncit Hristos, caci nu suntem buni, pana la unul.
Iar razbunarea in asemenea situatie e...arma prostului. Femeile pot sa-si inmoaie inima repede si din dorinta de a reveni la bine, isi iarta sotii. Dar de acum incolo, ochii pe el "ca pe butelie".
Satana il ispiteste si pe cel "inselat"; deci si acolo mare atentie!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 27.01.2009, 01:13:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Asta e ceva foarte relativ.Sint persoane care uita, dar nu iarta.
Sint persoane carte iarta, dar nu uita.
Si sint persoane indiferente: adica, nu are importanta ce s-a intimplat, familia este numarul 1, si atunci incearca cu indiferenta s atreaca peste asa ceva.
Depinde de fiecare, eu cred ca e relativ si ca din acest punct de vedere fiecare e diferit.
Oricum am lua-o, eu cred- este doar o parere personala- ca fiecare este ispitit si apoi gaseste "sotioara" iertatoare sau pe cea care vrea sa-i dea o lectie.
Probabil acuma cu criza asta, nu mai are multa importanta, se gasesc mai mult cele iertatoare!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #179  
Vechi 27.01.2009, 11:01:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
probabil acuma cu criza asta, nu mai are multa importanta, se gasesc mai mult cele iertatoare!!!!!!!!!!!!!!
corect, nina!!!!
Reply With Quote
  #180  
Vechi 27.01.2009, 11:01:45
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
corect, nina!!!!
Scuze, n-au mers majusculele
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13