Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.02.2010, 11:34:02
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hey mister...nu ma mai lua tu cu interpretarile tale sectare, unde vezi tu ca ma intereseaza catusi de putin sa fiu credibila in fata unui sectar...care pana si acest termen il are interpretat de fondatorul sectei sale?

Asta e parerea mea pur si simplu...nu trebuie sa tocesc scrierile lui Ellen White ca sa stiu ce sa gandesc, asta e lucru cert...si apoi chiar nu inteleg de ce pretinzi ca mai esti si crestin, cand de fapt nu crezi nimic din NT, pui totul la indoiala sau sucesti absolut orice in asa fel incat sa fie cum zice White...siiiii asta e chiar observatia mea, proprie si personala ( am si drepturi de autor chiar...zau asa!!!)...deci chiar nu mai e nevoie sa caut alte citate, sau sa scriu zeci de pagini ca sa vad ca White v-a furat sufletele, si locuieste in carcasa trupurilor adventistilor...

O zi frumoasa!!!!
Deci White n-ai citit, eu nu ți-am prezentat nici un citat din ea, dar pretinzi că fanteziile tale sunt adevărate, frumos! Cât despre credibilitate, nu vorbeam de credibilitatea ta în fața mea (ți-ai pierdut-o de mult), ci de credibilitatea în raport cu ceilalți de pe forum, față de aceștia ai o datorie morală în calitate de ortodoxă.

P.S.
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
de fapt nu crezi nimic din NT, pui totul la indoiala sau sucesti absolut orice
Când o să aduci dovezi concrete, o să te poți reabilita înaintea lor.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.02.2010, 12:37:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Deci White n-ai citit, eu nu ți-am prezentat nici un citat din ea, dar pretinzi că fanteziile tale sunt adevărate, frumos! Cât despre credibilitate, nu vorbeam de credibilitatea ta în fața mea (ți-ai pierdut-o de mult), ci de credibilitatea în raport cu ceilalți de pe forum, față de aceștia ai o datorie morală în calitate de ortodoxă.
Offf, dar de ce as citi niste aberatii, cine are nevoie de asa ceva??? Femeia aia a scris multe, plagiaturi, a furat...a mintit, la ce mi-ar folosi mie crestin ortodox sa citesc asemenea lucruri, nu mai bine sa imi fac timp pentru lucruri folositoare si reale???

Bine, dar nici macar nu e vorba de citit aici, si nici de un razboi al citatelor, nu asta e important...aceasta femeie e fondatorul vostru, omul care a interpretat Biblia asa intr-un anumit moment din istorie, care v-a creionat o doctrina sectara in care voi credeti de atunci si pana acum...si de asta existati si va numiti Adventisti de ziua a 7 a, ce mai la deal la vale, ne dam pe dupa visin acum? E ca si cum as afirma ca sunt crestin ortodox...dar ca nu vreau sa se vorbeasca despre Hristos, ca nu e relevant...se poate asa ceva???
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
P.S.
Când o să aduci dovezi concrete, o să te poți reabilita înaintea lor.
De care dovezi vorbesti tu, concrete???..glumesti...dar ce aduci tu sunt dovezi...astea sunt niste polologhii, tu de fapt prin prisma celor in care ai ajuns sa crezi, nici nu mai stii adevaratul sens al termenilor " dovada, concret"...pentru ca totul a fost imbracat de White in noi sensuri, noi "dimensiuni"...cu hainute de ratacire, orbire, interpretare si rasinterpretare, minciuna...si lista poate continua!!!


O zi frumoasa!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.02.2010, 12:43:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S. Aaaa...aia cu popularea de catre White a carcasei trupurilor adventistilor te-a ranit profund??? Imi cer scuze, lasa ca trece...mai ales ca va si place sentimentul de sectar, si apoi fondatoare proorocita ca a voastra nici nu a mai existat ( nici inainte si nici dupa), deci asa mare cinste...unde s-a mai vazut???
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.02.2010, 12:49:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
P.S. Aaaa...aia cu popularea de catre White a carcasei trupurilor adventistilor te-a ranit profund??? Imi cer scuze, lasa ca trece...mai ales ca va si place sentimentul de sectar, si apoi fondatoare proorocita ca a voastra nici nu a mai existat ( nici inainte si nici dupa), deci asa mare cinste...unde s-a mai vazut???
Te crezi spirituală... Ar trebui să-ți pui serios întrebarea dacă ești (bifează toate sensurile).
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.02.2010, 12:59:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Te crezi spirituală... Ar trebui să-ți pui serios întrebarea dacă ești (bifează toate sensurile).
Bifat..gata, si rezultatul: Daaaaaaaaaaaaaaaaa....si de ce nu, chiar si originala!!!!!

Si hai ca nu te mai sacai, pentru ceva timp. Acum chiar iti doresc din sufletul meu ( asa cum e el, ce sa-i faci!!) o ziii frumoasaaaaaaaaaa!!!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 12.02.2010, 16:32:37
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Eu nu cred ca vei crede.Pentru cei care nu vor sa creada nu exista nici o dovada, da uite ca vine.

"Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam"

Luca 16:22


Danut, eu i-am cerut lui "Jane Says" sa-mi arate unde "ne invata Hristos ca ingerii iau in primire sufletul dupa moarte" (citat din postarea lui Jane Says).

Tu ai intervenit si postezi un verset in care nu este nicidecum vorba de "suflet" (in intelesul tau) ci de om in intregime, cu trup si duh de viata.

Urmeaza ca tu sa crezi versetul pe care l-ai postat.

P.S. Intrebarea ramane valabila, atat pentru tine cat si pentru Jane Says: unde ne spune Hristos ca ingerii iau in primire sufletul dupa moarte. Asa ceva am citit doar in traditia ortodoxa, nicidecum in afirmatiile Domnului Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 12.02.2010, 17:11:41
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
scrie ca bogatul era in iad constient da tu zici ca nu e asa
Dupa cum se vede din parabola, in "iad" (in acceptiunea ortodoxa) se afla, in stare constienta, bogatul (nu "sufletul lui nemuritor"). Este un adevar biblic ca omul este constient doar cand este cu trup si duh de viata (adica intreg).

Asa ca, teoria "sufletului nemuritor" nu poate fi sustinuta cu aceasta parabola (nici cu altceva din Sfanta Scriptura).


Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
scrie ca imediat dupa moarte Lazar a fost dus in sanul lui Avraam (este o metafora referitoare la paradis,)
Putem vedea, din parabola, ca si Lazar era prezent cu trup si duh de viata. Din nou, teoria "sufletului nemuritor" trebuie demonstrata cu altceva (poate cu basme).

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Pilda mi se pare destul de clara, interpretarea voastra de-a dreptul fantezista deoarece nu iese dogma lui E White altfel
Danyel, tu pareai un forumist mai cerebral. Ce s-a intamplat? Ti-a suflat si tie "Andrusca"(sau altii ca ea) in gura de ai inceput sa o dai cu "E White". Eu habar nu am cum interpreteaza E.W. parabola in discutie. In schimb, cunosc destul de bine ce spune Sfanta Scriptura referitor la starea omului in moarte (pana la inviere). Hai sa discutam numai pe baza Cuvantului lui Dumnezeu. Sau, daca ai tendinta sa devii obsedat de E.W. (ca alti cativa forumisti), macar da citate din lucrarile ei (ca sa arati ca stii ce spui).
Reply With Quote
  #68  
Vechi 12.02.2010, 17:57:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Danyel, tu pareai un forumist mai cerebral. Ce s-a intamplat? Ti-a suflat si tie "Andrusca"(sau altii ca ea) in gura de ai inceput sa o dai cu "E White". Eu habar nu am cum interpreteaza E.W. parabola in discutie. In schimb, cunosc destul de bine ce spune Sfanta Scriptura referitor la starea omului in moarte (pana la inviere). Hai sa discutam numai pe baza Cuvantului lui Dumnezeu. Sau, daca ai tendinta sa devii obsedat de E.W. (ca alti cativa forumisti), macar da citate din lucrarile ei (ca sa arati ca stii ce spui).
Dar de ce va luati unii dupa altii si recurgeti la textul asta ca si cum va deranjeaza faptul ca cineva pomeneste de White :" devii obsedat de White, esti obsedat de White"??? Care e logica acestei afirmatii...ce legatura are femeia asta cu mentalitatea noastra, a ortodocsilor, cand de fapt ea e cea care v-a modelat voua gandirea, sau nu iti place sa recunosti...simti ca nu ai credibilitate daca acest argument e adus in discutie, vrei sa eviti pomenirea ei pentru a putea fi credibil....sau ce sentimente te incearca???

Eu da, pur si simplu o aduc in discutie pentru ca va defineste, este fondatoarea acestei secte, singura fondatoare ( bine, exceptandu-l pe Miller saracul, care a fost parasit in camp de adepta lui...care i-a furat doctrina si puterile supranaturale si a mai si "imbogatit-o" pe ici pe colo).

White a interpretat Biblia asa, iar voi, adventistii credeti, la fel ca si cei care au urmat-o atunci cand i-a venit ideea de separare/parasire...in doctrina ei, mai simplu decat atat nici ca se poate!

Uite, poti enumera si tu pe toti Sfintii Parinti ai nostri, si zau daca ma supar...si nu ma bucur foarte tare chiar!

O seara placuta!

P.S. Tu nici nu ai nevoie sa stii cum interpreteaza White aceasta parabola, de fapt poate ca nici nu a citit-o vreodata in viata ei( NT era asa, mai prea complicat pentru ea, era dat la o parte)...dar tie si adventistilor va este foarte de ajuns atat, faptul ca vi s-a spus ca nu exista viata vesnica....si atunci te invarti in jurul acestui punct doctrinar " inteles" de ea...asa cum a dus-o boala...sau mai multe, cate o fi avut ea!!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 12.02.2010, 18:04:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Am uitat sa te salut Copacel!!! Numai bine...si sper sa nu te superi pe mine, dar cand aud de Adventisti...pur si simplu nu pot face abstractie de White, e ca si cum atunci cand as vedea un mar fara cotor, desi as sti ca e mar...in acelasi timp as constientiza si ca ii lipseste exact cotorul!!!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.02.2010, 18:32:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Danut, eu i-am cerut lui "Jane Says" sa-mi arate unde "ne invata Hristos ca ingerii iau in primire sufletul dupa moarte" (citat din postarea lui Jane Says).

Tu ai intervenit si postezi un verset in care nu este nicidecum vorba de "suflet" (in intelesul tau) ci de om in intregime, cu trup si duh de viata.

Urmeaza ca tu sa crezi versetul pe care l-ai postat.

P.S. Intrebarea ramane valabila, atat pentru tine cat si pentru Jane Says: unde ne spune Hristos ca ingerii iau in primire sufletul dupa moarte. Asa ceva am citit doar in traditia ortodoxa, nicidecum in afirmatiile Domnului Iisus Hristos.
My point exactly ,

În prealabil postat de Danut7
Eu nu cred ca vei crede.Pentru cei care nu vor sa creada nu exista nici o dovada, da uite ca vine.

Cum sa fie cu tot cu trup daca inainte sa ajunga in Iad bogatul a fost inmormantat, si in timp ce era in Iad se preocupa de fratii lui de pe pamant?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
Sinod pentru reforma BC posibil?! mihaiB Biserica Romano-Catolica 8 27.09.2012 14:32:03
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 19:39:55