Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2011, 08:41:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit 5 (3) 2 1 talanti

Cine este cel ce face 2 (3) talanti?
Cine este cel ce face 5 talanti?

Cel ce face 2 talanti este cel care se teme de suferinta viitoare (judecata),
renunta dupa puterile sale la cele nefolositoare si gaseste adapost in Dumnezeu.

Cel ce face 3 talanti are mai multa intelepciune ca cel cu 2 talanti,
in sensul ca poate vedea si lucrarea fina a pacatului atat in faptele evident rele,
cat si in placerile lumesti. Renuntarea lui este mai adanca decat a celui cu 2 talanti.
Astfel, printr-o intelegere mai profunda se alipeste mai mult de Dumnezeu.

Cel ce face 5 talanti face parte din cei Mari, aprinsi de dragoste dumnezeiasca.
Desi cei cu 2 si 3 talanti au si ei dragoste,
dragostea celui cu 5 talanti este mult imbunatatita.

Dragostea primilor doi este nelimpezita, adica partinitoare,
mai mult pentru cei apropiati sau cei deopotriva cu ei si mai putin pentru celelalte fapturi.

Dragostea celor cu 5 talanti este puternica, nu face deosebiri,
este ca un Soare care lumineaza pentru toate fapturile.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2011, 09:08:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cine este cel ce face 2 (3) talanti?
Cine este cel ce face 5 talanti?

Cel ce face 2 talanti este cel care se teme de suferinta viitoare (judecata),
renunta dupa puterile sale la cele nefolositoare si gaseste adapost in Dumnezeu.

Cel ce face 3 talanti are mai multa intelepciune ca cel cu 2 talanti,
in sensul ca poate vedea si lucrarea fina a pacatului atat in faptele evident rele,
cat si in placerile lumesti. Renuntarea lui este mai adanca decat a celui cu 2 talanti.
Astfel, printr-o intelegere mai profunda se alipeste mai mult de Dumnezeu.

Cel ce face 5 talanti face parte din cei Mari, aprinsi de dragoste dumnezeiasca.
Desi cei cu 2 si 3 talanti au si ei dragoste,
dragostea celui cu 5 talanti este mult imbunatatita.

Dragostea primilor doi este nelimpezita, adica partinitoare,
mai mult pentru cei apropiati sau cei deopotriva cu ei si mai putin pentru celelalte fapturi.

Dragostea celor cu 5 talanti este puternica, nu face deosebiri,
este ca un Soare care lumineaza pentru toate fapturile.
In viziunea mea:
cel ce si-a ingropat talantul bate matanii doar pentru mantuirea sa,
cel cu 3 talanti, pe langa matanii se mai si roaga pentru mantuirea celorlalti,
cel cu 5 talanti, pe langa acestea se pune in slujba aproapelui tot timpul.
Talantul nu-ti este dat pentru uz propriu, ci pentru folosul celorlalti.
Dumnezeu nu este un dumnezeu al egoistilor ci un Dumnezeu al Jertfei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2011, 10:31:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

La o prima vedere, pilda talantilor se adreseaza parca unor negustori. Se vorbeste de bani, de dobanda, de profit 100% etc.. Se vorbeste insa si de esec, de faliment. Este un limbaj la indemana tuturor astazi, precum odinioara. Ne intrebam insa cum de l-a folosit Mantuitorul pentru a arata realitatile duhovnicesti? Tot asa stau lucrurile si aici?

Se pare ca da. Dumnezeu ne inzestreaza pe fiecare cu darurile Sale dumnezeiesti dupa cum voieste. Primim insa daruri fata de care trebuie sa ne raportam cu responsabilitate. O dovada a faptului ca omul a fost creat prin fire lucrator al virtutii. Altfel, la orice pas ne paste esecul, pericolul de a ingropa darul dumnezeiesc primit.

Iar a ingropa talantul il inteleg ca acoperindu-l cu "pamantul patimilor", inseamnand a-l tine nelucrator pana in momentul in care il iei practic cu tine in mormant, ingropandu-l definitiv.

A inmulti talantul il inteleg mai degraba ca inmultire a virtutii intru semeni prin slujirea lor. Altfel spus, rodul pe care l-ai adus, cresterea, buna sporire, in viata duhovniceasca a celui de langa tine. L-ai zidit cu ceva sau l-ai daramat, l-ai smintit? Aceasta atitudine aduce de la sine inmultirea talantilor si intru propria persoana. Nu putem insa inmulti talantii daca intreaga viata nu avem gandul la Daruitor.

Last edited by Marius22; 25.03.2011 at 10:34:21.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2011, 11:24:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cred că sunt oameni care își cheltuiesc și talantul primit, pierzîndu-l. Cu aceia ce va fi?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2011, 12:00:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cred că sunt oameni care își cheltuiesc și talantul primit, pierzîndu-l. Cu aceia ce va fi?
Cel ce nu urmeaza calea virtutilor va suferi,
pentru ca fericirea, bucuria si libertatea pot fi gasite doar implinind voia lui Dumnezeu.

Cel ce nu razbeste prin patimi va ramane totdeauna in intunericul din afara; nu va gusta dulceata dinlauntru.

Cat de mult va suferi? Numai Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2011, 15:50:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dupa cum spunea si părintele la predică, Dumnezeu nu ne primește in rai singuri, trebuie să venim de mână cu cineva... cum spunea MariS, degeaba te rogi toată viața numai pentru propria mântuire...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2011, 18:05:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cred că sunt oameni care își cheltuiesc și talantul primit, pierzîndu-l. Cu aceia ce va fi?
"daca voiesc ca acesta sa ramana pana ca voi veni, ce ai tu? tu urmeaza mie." Ioan 21:22
vorbesti ca unul ce a investit in titluri de stat si stie sigur ca-si va primi banii inapoi, mai devreme sau mai tarziu, cu dobanda.
daca nu te-ai prins pana acum, investitia ta este facuta in fonduri mutuale, unde poti sa castigi enorm, ca la bursa, peste noapte, sau, la fel de repede, iti poti pierde si scaunul sub care stai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2011, 18:48:08
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cred că sunt oameni care își cheltuiesc și talantul primit, pierzîndu-l. Cu aceia ce va fi?
Aceia se vor fi pierdut,fiind morti viului ce i-ar fi consacrat nemuririi...Sau daca vrei...stau morti intre doua nemuriri crezand iluzoriu ca inca ar fi vii.....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2011, 23:27:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"daca voiesc ca acesta sa ramana pana ca voi veni, ce ai tu? tu urmeaza mie." Ioan 21:22
vorbesti ca unul ce a investit in titluri de stat si stie sigur ca-si va primi banii inapoi, mai devreme sau mai tarziu, cu dobanda.
daca nu te-ai prins pana acum, investitia ta este facuta in fonduri mutuale, unde poti sa castigi enorm, ca la bursa, peste noapte, sau, la fel de repede, iti poti pierde si scaunul sub care stai.
M-am referit la cei extrem de răi, care dau impresia că sunt fără scăpare, care nu vor să facă o singură faptă bună. Și la sinucigași.

Nu uita de speranță, ca virtute teologică. Noi nu știm, nu avem nici o certitudine, însă credem și sperăm. Dumnezeu e Cel care înmulțește talanții. Noi doar trebuie să vrem asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2011, 23:41:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
M-am referit la cei extrem de răi, care dau impresia că sunt fără scăpare, care nu vor să facă o singură faptă bună. Și la sinucigași.

Nu uita de speranță, ca virtute teologică. Noi nu știm, nu avem nici o certitudine, însă credem și sperăm. Dumnezeu e Cel care înmulțește talanții. Noi doar trebuie să vrem asta.
nu! te-ai referit la cei ce si-au cheltuit talantul.
si ai intrebat "cu aceia ce va fi?".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 00:23:02