Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.04.2011, 20:15:26
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Fie sa va ploua cu flori albe ....
Attached Images
File Type: jpg semttulo95.jpg (19,5 KB, 1 views)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.04.2011, 20:19:51
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Fie sa va ploua cu flori albe ....
Multumesc mult :) dar ajuta oare in lupta cu dracu' ?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.04.2011, 20:33:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
CORECT!...Cat despre ortodoxie nici n-a existat pana la marea scindare...Iar care religie e buna ori rea....nicaieri in Biblie nu sta scris ce confesiuni vor fi si cum trebuie sa se numeasca ele...si apoi Domnul isi va alege poporul din toate neamurile si credintele...Caci sigur mantuire exista chiar si pentru bosimani...
Lucemfere a apreciat link-ul meu, conform caruia Eva ar avea 7500 de ani.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.04.2011, 20:39:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Nu mi se pare, dar poate n-am inteles eu bine....ORICUM eu cred ca EVA este muuuult mai "veche"....Doar exista dovezi de viata cu mult inaintea celor 7500 de ani...Deci, nu m-ai convins...Dar sunt dispusa sa te ascult...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.04.2011, 20:41:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Multumesc mult :) dar ajuta oare in lupta cu dracu' ?
Ar fi indicat ca sufletele noastre sa fie inocente precum suavele flori....iar gandurile sa ni se colinde doar de petale cu parfum profund crestinesc...Dar va ramane poate un vis...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.04.2011, 20:50:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu mi se pare, dar poate n-am inteles eu bine....ORICUM eu cred ca EVA este muuuult mai "veche"....Doar exista dovezi de viata cu mult inaintea celor 7500 de ani...Deci, nu m-ai convins...Dar sunt dispusa sa te ascult...
Mesajul lui e scris dupa ce i-am raspuns: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=47
Este un articol stiintific, nu o presupunere. Dovezile sunt in functie de datari, am mai dat o data un mesaj despre datari. In hronografe exista o evidenta foarte exacta pe ani.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.04.2011, 21:02:16
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Să nu începem o discuție pe tema creaționismului. Tot nu sunt de acord cu el pentru că nu explică cum se poate să fi existat moarte înainte de păcatul primordial. Eu sunt deschis la tot ce e nou, mai ales în știință. Dacă cercetările recente arată că ADNmt suferă mutații mult mai frecvent decât se presupunea, atunci e posibil ca EVa să fi apărut mai recent. Însă (pre)oameni au existat și înaintea ei.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.04.2011, 21:05:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cum adica nu are importanta ?!!!! O adaugire la Cuvantul lui Dumnezeu, tiparita cu binecuvantarea Patriarhiei BOR ?

Si nu "se spune" ci este o certitudine ca acel verset nu apare in nici un manuscris dinainte de Erasmus, si nici in lucrarile Sfintilor Parinti care citeaza din Epistola. De aceea in Bibliile protestante este scris cu italice iar din Biblia Catolica a fost scos.
Poate s-a lasat ca sa nu ii pacaleasca martorii pe ortodocsi. Nu e o modificare sau schimbare a ceea ce credem.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.04.2011, 21:08:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Să nu începem o discuție pe tema creaționismului. Tot nu sunt de acord cu el pentru că nu explică cum se poate să fi existat moarte înainte de păcatul primordial. Eu sunt deschis la tot ce e nou, mai ales în știință. Dacă cercetările recente arată că ADNmt suferă mutații mult mai frecvent decât se presupunea, atunci e posibil ca EVa să fi apărut mai recent. Însă (pre)oameni au existat și înaintea ei.
Nu stiu ce se intelege prin "sa fi existat moarte inainte de Eva". Probabil te referi tot la datari, ca altfel nu avem un pomelnic al mortilor de dinainte. :)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.04.2011, 21:17:30
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu ce se intelege prin "sa fi existat moarte inainte de Eva". Probabil te referi tot la datari, ca altfel nu avem un pomelnic al mortilor de dinainte. :)
Creaționismul afirmă ce e scris în primele versete ale Genezei. Nu mai dau copy/paste. Părinții spun că moartea a intrat în lumea o dată cu încălcarea poruncii lui Dumnezeu (În ziua în care veți mânca, cu moarte veți muri). Până atunci nu exista moarte. Dinozaurii au trăit acum milioane de ani, cu mult înainte de Protopărinți. Desigur, nicăieri în Biblie nu găsim scris că celelalte ființe erau nemuritoare alături de om. În cazul acesta cei care au interpretat creația ar fi trebuit să se abțină și să nu creeze o întreagă teorie pe baza unui "dacă" (trăiau și animalele veșnic). Oricum, omul (sau cel puțin o ființă destul de asemănătoare cu omul) exista și acum 30.000 de ani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta grea tigerAvalo9 Generalitati 71 16.08.2011 21:22:54
Lupta noastra Florin-Ionut Pocainta 21 28.10.2010 21:22:07
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
lupta cu cancerul mirela.b Umanitare 16 16.01.2009 14:05:49
LUPTA SPIRITUALA roseliana Vrajitoria 2 15.03.2008 12:54:03