Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2023, 12:00:40
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit Ieromonahul Pantelimon Șușnea de la Oașa


Nu am văzut prea multe pe forum despre acest ieromonah, așa că am zis să-i fac un topic că mi se pare că are multa înțelepciune. Văd că se adresează în special tinerilor, dar ce spune pare de valoare duhovnicească pentru oricine.

Detalii biografice:

Citat:
Ieromonahul Pantelimon Șușnea este temeinic instruit în școala de pictură de la Timișoara unde l-a avut profesor 5 ani pe Constantin Flondor. În 1999, lucrarea sa de diploma, Pictura iconostasului și icoanele portabile, coordonată de prof. Constantin Flondor, este cuprinsă în proiectul de restaurare realizat de arh. Radu Mihăilescu pentru vechea biserică de la Piatra Scrisă, jud Caraș-Severin.

După intrarea în monahism (1999), ia parte la pelerinaje și călătorii de documentare în vechi vetre monahale, muzee și ateliere contemporane din România, Muntele Athos, Macedonia, Serbia, Germania.
(sursă)

Pr. Pantelimon de la Oașa: „Adevărul când îl întâlnești nu-l înțelegi, adevărul când îl întâlnești îl recunoști.”

Alte materiale video
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 11.10.2023 at 13:15:48.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica romana, calugar, romania