Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.12.2022, 08:54:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iisus Hristos era prevestit în Vechiul Testament, iată se știa de la Isaia cu 700 de ani înainte despre întrupare și că va fi chinuit și socotit între tâlhari - deci Hristos persoană din Dumnezeu Treime
.......
Se știa cu cel puțin 700 de ani, dacă era Duh ar fi fost pus între tâlhari, ar fi fost străpuns, chinuit, pt fărădelegile omenirii ?
Sa ma ierte bunul Dumnezeu ca datorita limbajului meu deficitar(sper!) nu te pot face sa intelegi ca eu vorbesc de Dumnezeu Fiul, Care impreuna cu Dumnezeu Tatal si cu Dumnezeu Duhul Sfant formeaza Sfanta Treime, caci Iisus a fost si Dumnezeu(Fiul) si om dupa intrupare, dar inainte nu era om, ci numai Dumnezeu Fiul; eu despre Acesta din urma vorbesc.
In VT nimeni nu pomeneste numele Iisus, nici in proorociri.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.12.2022, 16:57:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sa ma ierte bunul Dumnezeu ca datorita limbajului meu deficitar(sper!) nu te pot face sa intelegi ca eu vorbesc de Dumnezeu Fiul, Care impreuna cu Dumnezeu Tatal si cu Dumnezeu Duhul Sfant formeaza Sfanta Treime, caci Iisus a fost si Dumnezeu(Fiul) si om dupa intrupare, dar inainte nu era om, ci numai Dumnezeu Fiul; eu despre Acesta din urma vorbesc.
In VT nimeni nu pomeneste numele Iisus, nici in proorociri.
Păi nu pomenește numele Iisus dar era clar că se va întrupa, asta am zis în planul divin era clară realitatea acesta și se prevestea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.12.2022, 06:42:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi nu pomenește numele Iisus dar era clar că se va întrupa, asta am zis în planul divin era clară realitatea acesta și se prevestea.
Nu asta ma intereseaza si nu spre asta am postat, ci ca Dumnezeu Fiul nu are trup (la fel ca Tatal si ca Duhul Sfant), chiar daca El S-a intrupat o vreme in trup de om sub numele de Iisus, trup pe care L-a inaltat la ceruri datorita dumnezeirii Sale, trupul fiind ca o haina pe care a imbracat-o, nu pentru ca trupul era al Lui, deoarece El nu are trup(parerea mea).

Poate tu ai alta parere si ai postat si tu argumentele tale...; banuiesc ca n-ai meditat la ce vreau eu sa spun, sau poate ai meditat, insa limbajul meu nu ma ajuta sa ma fac inteles.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.12.2022, 11:46:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu asta ma intereseaza si nu spre asta am postat, ci ca Dumnezeu Fiul nu are trup (la fel ca Tatal si ca Duhul Sfant), chiar daca El S-a intrupat o vreme in trup de om sub numele de Iisus, trup pe care L-a inaltat la ceruri datorita dumnezeirii Sale, trupul fiind ca o haina pe care a imbracat-o, nu pentru ca trupul era al Lui, deoarece El nu are trup(parerea mea).

Poate tu ai alta parere si ai postat si tu argumentele tale...; banuiesc ca n-ai meditat la ce vreau eu sa spun, sau poate ai meditat, insa limbajul meu nu ma ajuta sa ma fac inteles.
nu cred ca Dumnezeu are trup. Moise a vrut sa vada fata lui Dumnezeu. Acesta i-a spus ca nimeni nu poate sa vada fata lui Dumnezeu si sa traiasca, in schimb o sa vada spatele lui Dumnezeu. Moise s-a urcat pe un munteca sa vada spatele lui Dumnezeu si a vazut...un nor (Iesirea 33-34).Asta arata ca Dumnezeu nu are un trup
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.12.2022, 12:55:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Va pripiti, va rataciti...

Dumnezeu nu a ingaduit lui Moise sa vada chipul Domnului caci nimeni nu poate vedea chipul Domnului fara sa moara ca sUtzia-drackaa (nu mai iubeste, nu mai crede, nu mai spera, nu mai asculta ci ca satana, minte, tradeaza, toarna, pacatuieste-desfraneaza, desarta-ciopleste, dezbina si huleste si apoi putorind si petrecand in raiurile viermilor si-n concedii se lauda ca munceste sau ca nu munceste, ca se "smereste" si trufeste si tot asa mai departe distrugand iubirea, credinta, speranta, viitorul ca ipocritii farisei fatarnici mari schimbatori de bani si de produse pagane muncite in cot-Loan pentru jertfe si bagati toti cu tupeu in casa si in sanul bisericii si a sinagogii, respectiva a Templului crezandu-se si dandu-se mari, mari smintisori... )
....asa ca I-a aratat lui Moise doar spatele adica doar calcaiul dupa ce in prealabil l-a pus sa stea in crapatura muntelui ca sa nu vada decat o fanta ingusta a prezentului ingust in miscarea de trecere a Domnului prin fata sa.

Acel chip de vazut nici nu exista in momentul respectiv deoarece omul cazuse iar acel chip de vazut era un chip al durerilor, era chipul Domnului Iisus-Hristos-Cuvantul din vesnicie care venise prin proorocie si calatorise inapoi in timp din viitorul lui Moise in care s-a rastignit pentru noi acum 2000 de ani pentru a putea fi vazut de Moise ca exista acel Domnul. Deci Moise vazand spatele si calcaiul prin fanta crapaturii muntelui a vazut ceva, pe cineva si a auzit doar numele Aceluia strigat in glas de trambite ingeresti: Domnul!.. adica numele cu care vroia sa i se adreseze omul, respectiv Moise, lui Dumnezeu si apoi spatele si calcaiul, asta a vazut si a auzit, a crezut si a multumit.

Prin asta L-a invatat sa se lepede de chipul lumEUsului din sinul lui Avram si al sau pagan-pamantesc si sa caute spre chipul Celui ce i-a a zis: "EU sunt Cel ce sunt" prin a urma Domnului si de acolo sa i se formeze noul eu placut si noua fata a sinaieului omului nou in Hristos-Cuvantul, Cel blând si smerit cu inima care implineste "Mila (nepacatoasa) si inteleapta voiesc si nu jertfe."
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.12.2022 at 17:24:19.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.12.2022, 20:14:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu asta ma intereseaza si nu spre asta am postat, ci ca Dumnezeu Fiul nu are trup (la fel ca Tatal si ca Duhul Sfant), chiar daca El S-a intrupat o vreme in trup de om sub numele de Iisus, trup pe care L-a inaltat la ceruri datorita dumnezeirii Sale, trupul fiind ca o haina pe care a imbracat-o, nu pentru ca trupul era al Lui, deoarece El nu are trup(parerea mea).

Poate tu ai alta parere si ai postat si tu argumentele tale...; banuiesc ca n-ai meditat la ce vreau eu sa spun, sau poate ai meditat, insa limbajul meu nu ma ajuta sa ma fac inteles.
Nu am citit sau auzit de la vreo sursă bisericească, faptul că după Înălțare Hristos Dumnezeu a renunțat la trup, sau s-a dematerializat, nu cred că e fundamentată teologic și patristic ideea aceasta.

În Biblie scrie că l-a făcut pe om după Chipul și asemănarea Sa, deci trebuia ca Hristos să se întrupeze, dacă El e Dumnezeu Cuvântul prin care toate s-a făcut iar și cu trup omul se oglindește în El, iar la Parusie la a doua venire, va veni la fel cum s-a înălțat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.12.2022, 20:33:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu cred ca Dumnezeu are trup. Moise a vrut sa vada fata lui Dumnezeu. Acesta i-a spus ca nimeni nu poate sa vada fata lui Dumnezeu si sa traiasca, in schimb o sa vada spatele lui Dumnezeu. Moise s-a urcat pe un munteca sa vada spatele lui Dumnezeu si a vazut...un nor (Iesirea 33-34).Asta arata ca Dumnezeu nu are un trup
Facerea (Geneza)
Capitolul 3

22.Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..."

Care Noi la plural, acest plural face referire la Sfânta Treime, Hristos era acolo dinainte de creație prin El s-au făcut toate, El fiind Dumnezeu Cuvântul despre care mărturisește Ioan Teologul, minunea de la Tabor cu Schimbarea la Față atestă că El e Lumina prin care S-a făcut creația când s-a zis la Facere să fie lumină.

Iar conform Mărturisirii de Credință s-a pogorât din ceruri și întrupat, dar asta nu înseamnă că nu preexista lui Adam și Facerii/Genezei, chiar dacă să zicem că întruparea ar fi ulterior.

Din ce înțeleg acum conform crezului întruparea e ulterioară, dar nu mai reiese de nicăieri că nu a rămas așa după Înălțare.

Vreau și eu să găsesc chesiunea asta dacă se pronunță Biserica asupra ei, Hristos era întrupat dinainte de toți vecii, deci de când s-a născut din Tatăl, sau s-a întrupat când s-au împlinit proorociile.
Probabil că întruparea a fost ulterioară, trecând prin toate vârstele de la 0 luni la 33 de ani, dar vârsta de 33 de ani și trupul așa a rămas per final, iar la vârste fragede avea o cunoaștere a lucrurilor peste media vârstei Lui când îi uimea pe cei din Templu, semn că mintea și sufletul aveau vârste depline.

Poate de aceea nu se pune accent pe copilăria lui Hristos în Biblie, pt că la Dumnezeu timpul nu e limitat de ciclurile biologice, iar Hristos fiind Dumnezeu Cuvântul la 12 ani de exemplu nu avea mintea unuia de 12 ani din timpul Său.

Dacă găsește cineva că învățătura ortodoxă ar zice altceva referitor la momentul întrupării dinainte de toți vecii de când există Hristos ca persoană a Sfintei Treimi /sau din momentul luării în pântece de către Maria ar fi interesant.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.12.2022 at 20:48:10.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.12.2022, 07:02:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit M-am lamurit ca nu esti tendentios

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu am citit sau auzit de la vreo sursă bisericească, faptul că după Înălțare Hristos Dumnezeu a renunțat la trup, sau s-a dematerializat, nu cred că e fundamentată teologic și patristic ideea aceasta.

În Biblie scrie că l-a făcut pe om după Chipul și asemănarea Sa, deci trebuia ca Hristos să se întrupeze, dacă El e Dumnezeu Cuvântul prin care toate s-a făcut iar și cu trup omul se oglindește în El, iar la Parusie la a doua venire, va veni la fel cum s-a înălțat.
Nu esti tendentios(m-am lamurit), dar esti neatent si oarecum e scuzabila neatentia asta.
Contradictia a aparut de la nasterea din Tatal, nu de la intruparea prin Fecioara, dar si cu intruparea banuiesc ca ai avea de comentat deoarece dupa intrupare si inviere Dumnezeu Fiul ar avea in ceruri trup de om preschimbat(da, da, chipul si asemanarea)..., cand inainte de intrupare nu avea nici trup de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Dacă găsește cineva că învățătura ortodoxă ar zice altceva referitor la momentul întrupării dinainte de toți vecii de când există Hristos ca persoană a Sfintei Treimi /sau din momentul luării în pântece de către Maria ar fi interesant.
Aici iar gresesti (tot din neatentie) deoarece inainte de toti vecii nu exista nimic, nimic, nimic, nimic, nici timp si nici spatiu, daramite creatie, asadar n-avea cum sa aiba trup(materie).
Bine ca macar aici te lamuresti singur. Poate ca in acele conditii de nimic, nimic, nimic, nimic, vei intelege si accepta ca inainte de toti vecii Fiul Omului nu s-a putut naste deoarece nasterea este un fapt, un eveniment, o devenire imposibila pentru ca Dumnezeu e vesnic Acelasi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.12.2022, 09:48:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu esti tendentios(m-am lamurit), dar esti neatent si oarecum e scuzabila neatentia asta.
Contradictia a aparut de la nasterea din Tatal, nu de la intruparea prin Fecioara, dar si cu intruparea banuiesc ca ai avea de comentat deoarece dupa intrupare si inviere Dumnezeu Fiul ar avea in ceruri trup de om preschimbat(da, da, chipul si asemanarea)..., cand inainte de intrupare nu avea nici trup de Dumnezeu.
Probabil că întruparea a avut loc ulterior, dar nu cred că a mai fost o dematerializare, nu ni se spune asta cel puțin, eventual a avut loc o transfigurare a trupului, era important și trupul dacă S-a înălțat cu el.

Am înțeles că în afară de proorocul Ilie, s-a mai înălțat cu trupul și Enoh, deci nu ar fi ceva nou.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aici iar gresesti (tot din neatentie) deoarece inainte de toti vecii nu exista nimic, nimic, nimic, nimic, nici timp si nici spatiu, daramite creatie, asadar n-avea cum sa aiba trup(materie).
Bine ca macar aici te lamuresti singur. Poate ca in acele conditii de nimic, nimic, nimic, nimic, vei intelege si accepta ca inainte de toti vecii Fiul Omului nu s-a putut naste deoarece nasterea este un fapt, un eveniment, o devenire imposibila pentru ca Dumnezeu e vesnic Acelasi.

Și într-unul domn Iisus Hristos,
Fiul lui Dumnezeu, unul născut,
care din Tatăl s-a născut, mai înainte de toți vecii.
Lumină din lumină,
Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
născut, iar nu făcut, cel de o ființă cu Tatăl,
prin care toate s-au făcut.

Am folosit cuvântul născut, pt că așa e folosit de trei ori în Crezul niceeano-constantinopolitan, Crezul.

Are loc o naștere înainte de toți vecii conform Crezului și probabil că tot de atunci era în plan și întruparea din Fecioara Maria, vestită prin prooroci, deja de la căderea lui Adam se prorocise că femeia va zdrobi capul șarpelui:

https://doxologia.ro/intreaba-preotu...anta-ei-ea-iti

Am făcut diferența dintre nașterea dinainte de toți vecii și întrupare, dacă nu a existat trup în prima fază nu înseamnă că s-ar dematerializa în a treia după întrupare și înălțare, ci eventual că s-a transfigurat trupul lovit de persecuție.

Eu am înțeles de la început că Hristos-Dumnezeu Cuvântul preexistă creației cum e descrisă la Facere, dar acum în prezent Dumnezeu nu e în afara creației pt că s-ar prăbuși totul dacă El n-ar mai ține lumea.

Nu cred că se poate afirma teologic că Dumnezeu s-a retras din creație, eventual că lucrarea Harului e tot mai puțin perceptibilă de către om, pt că omul s-a îndepărtat și din cauza tehnologiei care ține captiv omul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.12.2022, 16:02:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

V-am zis ca va pripiti si va rataciti autotzepuindu-va...

"Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră? Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. Și luând, a mâncat înaintea lor. Și le-a zis: Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile."

Mai inainte de toti vecii si de orice creatie si facere erau 3 Dumnezei-Iubire-Duh identici care in vederea creatiei si facerii D-Om-nului si a tuturor celorlalte s-au bineinvoit si s-au contopit si din ei s-a format doar un singur Dumnezeu Tatal-Iubirea-Duh in interiorul caruia s-a cristalizat si exista Fiul-Duh Credinta si Duhul Sfant-Duh Speranta Intelpciunii. Dupa nasterea Fiului din Tatal mai inainte de toti vecii Duhul Fiului-Dumnezeu a iesit din Duhul Tatalui-Dumnezeu si in acelasi moment a purces Duhul Sfant-Dumnezeu Spernta-Intelepciunea din Tatal-Duh prin Fiul-Duh si deci dupa nasterea de mai inainte de toti vecii aveam 3 Duhuri-Iubire Dumnezeiesti-Cuvant distincte, Tatal-Duh-Cuvant, Fiul-Duh-Cuvant si Duhul Sfant-Duh-Cuvant dupa asemanarea carora s-a facut Omul si toata Creatia asa cum este prezentat de Moise la Facerea. Sfintii ingeri sunt facuti duhuri slujitoare si veghetoare dupa cum sunt Cele 3 Duhuri ale lui Dumnezeu (sTa-Fi-Du) si dupa cum erau Cei Trei Dumnezei-Iubirea-Duh egali si "identici" in puteri mai inainte de bunainvoire de al face pe Om, 3 Duhuri-Dumnezeu perfect egale in toate puterile si drepturile care dupa contopire il formau impreuna pe Tatal-Iubirea-Duh mai inainte de nasterea cea mai inainte de toti vecii conforma cu hotararea implinirii 3 x buna-invoirea Lor-3Duhuri-Iubirea-Dumnzeu de a-l face pe Om si toate pentru el, pentru D-OMnul ca o mangaiere si odihna binecuvantata a lui Dumnezeu-Duh(sTa-Fi-Du) in oamenii ascultatori si drept-credinciosi si in toate cele create si facute-randuite sa fie bune si frumoase.

Dupa intruparea din psf. fecioara Maria a Fiului in trupul omensc cu numele Iisus, dupa moartea pe cruce si dupa inviere, Fiul-Duh este Fiul-Duh si Trup avand fire de Dumnezeu-Duh si fire de fiu al omului DOMn-Dumnezeu, Iisus fiul Mariei pururea Fecioara-Inteleapta si avand Domnul Hristos-Cuvantul in mana sfanta Cruce-Dumnezeu drept toiag de carmuire si pastorire vesnica.

Deci nu mai sustineti ca nu era nimic inainte de creatie, de facere, erau cele 3 Duhuri(sTa-Fi-Du) ale lui Dumnezeu si poate ca Dumnezeu mai inainte sau in cele 7 zile ale creatiei a mai creat si duhuri de sfinti ingeri vesnici dintre care o treime a cazut din sfintenie-credinta-slujire in minciuna-mandrie-trufie-ipocrism-pacatuire-lume-vremelnicie si duhurile astea sunt duhurile cele rele care stapanesc lumea amagind si ispitind impreuna cu duhurile oamenilor pacatosi si a mortilor care nu vor sa invie.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2022 at 16:11:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare