Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 24.04.2017, 14:24:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu toti trebuie sa facem ascultare de Dumnezeu.
Sf. Ierarh Iosif Mărturisitorul > Acatistul


[COLOR=#CC0000]Sf. Ierarh Iosif
Mărturisitorul din Maramureș
(24 Aprilie)[/COLOR]



http://www.sfintiromani.ro/ro/pagina...acatistul.html
Reply With Quote
  #382  
Vechi 24.04.2017, 14:45:26
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu toti trebuie sa facem ascultare de Dumnezeu.
Sf. Ierarh Iosif Mărturisitorul > Acatistul


[COLOR=#CC0000]Sf. Ierarh Iosif
Mărturisitorul din Maramureș
(24 Aprilie)[/COLOR]



http://www.sfintiromani.ro/ro/pagina...acatistul.html
Ce legărtură au cercii de Periplaneta cu procesoarele i7?!
Intel inside, fraier outside, vorba aia.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 24.04.2017, 14:50:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Si cu ce se deosebeste gruparea aia de la Radeni de gruparea in care era vsovivi ? Ca si el ne spunea ca e ortodox si ca asculta de unii "cu viata sfanta". La tine e Sava, la el era Verginica. Alta diferenta in afara de asta mai exista ?
Ascult de parintele Sava in masura in care asculta si el de Sfintii Parinti. Tu de cine asculti? Gurile rele spun ca patriarhul Bartolomeu il pomeneste pe papa, iar papa il pomeneste pe Lucifer! Brrr! Si apoi, daca mai iei in seama si crucile lui Baphomet de pe biserici, ai tabloul complet. Tu mergi unde e turma mai mare! Fii in rand cu lumea, nu te lua dupa mine!

Citeste, totusi, acatistele postate ale sfintilor care azi se praznuiesc, poate ca vei reusi sa te dumiresti si tu, pentru rugaciunile acestora!

Noi ce am face pentru Hristos? Am manca un pui fript? Am fi prezenti doar la bucurie, ori am fi dispusi sa ne intalnim cu El pe crucea prigonirilor? Precum cei de la radeni si din alte parti.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 24.04.2017, 14:52:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Pe Korriban și Iokath, ce bine îmi pare! Dă Doamne să le vină la toți mintea la cap, și să se pocăiască, întorcîndu-se în Biserică!
http://prieteniisfantuluiefrem.ro/20...opului-eretic/

Răspopitul Staicu și toată aglutinarea care îi pupă...poala cațaonului Sava or fi turbînd în sinea lor. Sau mai bine zis, arhiconii de grad înalt sălășluiți în ei, specializați în schismă.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 24.04.2017, 14:54:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Gurile rele spun ca patriarhul Bartolomeu il pomeneste pe papa, iar papa il pomeneste pe Lucifer! Brrr!
Faci multă ascultare de gurile rele, din câte observ.
Eu prefer să ascult de gurile bune.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 24.04.2017 at 15:03:49.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 24.04.2017, 14:55:27
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ascult de parintele Sava in masura in care asculta si el de Sfintii Parinti. Tu de cine asculti? Gurile rele spun ca patriarhul Bartolomeu il pomeneste pe papa, iar papa il pomeneste pe Lucifer! Brrr! Si apoi, daca mai iei in seama si crucile lui Baphomet de pe biserici, ai tabloul complet. Tu mergi unde e turma mai mare! Fii in rand cu lumea, nu te lua dupa mine!

Citeste, totusi, acatistele postate ale sfintilor care azi se praznuiesc, poate ca vei reusi sa te dumiresti si tu, pentru rugaciunile acestora!

Noi ce am face pentru Hristos? Am manca un pui fript? Am fi prezenti doar la bucurie, ori am fi dispusi sa ne intalnim cu El pe crucea prigonirilor? Precum cei de la radeni si din alte parti.
Antonia, iar ai luat LSD în loc de aspirină?! Nț nț nț! Unde vezi tu crucile lui, sanchi, ultraterestrul (folosesc termenul consacrat de marele J. Keel) Baphomet?! Hulești și sf. cruce! Bine a zis cine a zis că schisma atrage erezia, uneori la foarte puțină vreme după.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 24.04.2017, 14:55:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ce legărtură au cercii de Periplaneta cu procesoarele i7?!
Intel inside, fraier outside, vorba aia.
Ce legătură ai tu cu Ortodoxia? Din postări tale, reiese ca o trădezi sistematic. Atitudinea ta necesita pocăință. Ti-am postat acatiste ale unor sfinți marturisitori. Dacă ai fi ortodox, ar trebui sa iei aminte la viețile lor. Ei au înțeles ca trebuie sa apere ortodoxia. Tu ai inteles invers. Păcatul tău!
Reply With Quote
  #388  
Vechi 24.04.2017, 15:08:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru suslik

Daca aceasta cruce nu are nicio semnificatie, de ce in ultimii ani au fost reparate mai multe biserici si li s-a pus o altfel de cruce. Crucea ortodoxa nu se mai potriveste acestor vremuri? Aceasta cruce reprezinta o hula. Dar tie ti se pare normal ca crucea ortodoxa sa fie hulita!

Nu sunt de acord cu titlul articolului urmator, dar situatia prezentata merita atentie. Caci apa se incalzeste treptat, iar broastele dorm pana trec la somnul cel de veci!
http://stiriactuale.ro/enigme/13686-...iavolului.html
Reply With Quote
  #389  
Vechi 24.04.2017, 15:18:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru suslik

Daca aceasta cruce nu are nicio semnificatie, de ce in ultimii ani au fost reparate mai multe biserici si li s-a pus o altfel de cruce. Crucea ortodoxa nu se mai potriveste acestor vremuri? Aceasta cruce reprezinta o hula. Dar tie ti se pare normal ca crucea ortodoxa sa fie hulita!

Nu sunt de acord cu titlul articolului urmator, dar situatia prezentata merita atentie. Caci apa se incalzeste treptat, iar broastele dorm pana trec la somnul cel de veci!
http://stiriactuale.ro/enigme/13686-...iavolului.html
Nu mai bate cîmpii, că nu e bine. Acea "altă cruce" este tot creștină.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 24.04.2017, 15:45:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
singura certitudine este fanatismul antoniei si alor ei, un ignorant ca mine nu are cum sa ajunga la o concluzie citind forumul asta. asa ca am incercat sa ma dumiresc si din alte locuri, dar esentialul, pentru mine, a ramas acelasi, sa fii cinstit si drept, sa poti sta drept la judecata.
Adevărul e că de pe forum poti iesi mai confuz decât ai intrat dacă nu vii de la bun început cu anumite criterii de selectie. El îti poate da mai curând niste directii de căutare, decât niste răspunsuri edificatoare. Cu Anania si cu Stăniloae esti, cu sigurantă pe drumul cel bun. Predici ale celui dintâi se găsesc din belsug si merită ascultate. În ce-l priveste pe părintele Stăniloae, mai putin găsesti pe internet sau, în orice caz, mai mult texte, mai greu de citit pe monitor.
În orice caz, si pentru cine vrea să se ajute de net pentru a-si îmbogăti oarecum cunostintele teologice sunt resurse.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde