Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.05.2009, 22:15:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci morala este ca pacatele noastre vor fi pedepsite. Vom primi ceea ce meritam, de preferinta inainte de moarte. De rabdat toate cu stoicism si fara sa cartim, cu ajutorul Celui care cunoscut suferinta extrema.
Exact Florin ! Este greu , dar nu imposibil, atâta timp cât crezi cu adevărat în El și-n viața veșnică. O astfel de discuție am purtat azi cu mama mea, mai mult un monolog, ea find foarte deznădajduită de boală. Da, să avem multă, multă nădejde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 06.06.2009, 20:28:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfântul Ioan Gură de Aur, spunea că necazurile întăresc prieteniile și îndepărtează ura, iar Sfântul Maxim Mărturisitorul vorbește despre sensul încercărilor, ca mijloc de probare și întărire a credinței. Privind astfel, nu ne mai poate revolta cuvântul Sfântului Pavel că "suntem puși spre necazuri". Acest cuvânt îl spune Apostolul care a suferit și a răbdat mult, dar și Apostolul care a căutat să cunoască rațiunea pătimirii sale. Totuși, este greu să spui unei persoane că necazul face parte din firescul vieții, deoarce caracteristica vieții umane este fuga de durere si căutarea plăcerii. În această fugă omul uită de Dumnezeu și de semeni, calcă totul în picioare pentru a obține o clipă de bucurie egoistă. În aceste momente intervine Dumnezeu, spunându-ne, prin încercările vieții, că nu suntem singuri, ci depindem și de alții, nu putem face nimic durabil fără Dumnezeu. În necazurile vieții găsim cale către vecin, iar el găsește umanul din el și îl face dumnezeiesc prin simplul gest al oferirii ajutorului. Necazurile ne trezesc și ne sensibilizează, dar ele nu sunt un scop al vieții , ci le putem privi și ca un accident în drumul istoriei. Biserica, în rugăciunile ei, nu caută necazurile, ci , dimpotrivă , se roagă mult pentru îndreptarea lor, dar prin acest gest al rugăciunii în vremea încercărilor arătăm că nu suntem nemulțumitori, ci suntem răbdători. Răbdarea este și ea o virtute ce se învață în timp, despre care am vorbit la un alt topic dedicat acestei virtuți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 06.06.2009, 21:10:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Dacă cel drept este răsplătit pe pământ, cu cât mai mult cel nelegiuit și păcătos!"
Pilde 11, 31
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.06.2009, 22:28:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Necazul pe care îl rabzi cu bună înțelegere te va face să-i afi rodul în vremea rugăciunii". << Evagrie Ponticul>>
"Inima învârtoșată este poarta de fier zăvorâtă înaintea cetății ; iar celui ce pătimește răul și este strâmtorat i se deschide de la sine, ca și lui Petru". <<Marcu Ascetul>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 08.06.2009, 13:54:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Necazul pe care îl rabzi cu bună înțelegere te va face să-i afi rodul în vremea rugăciunii". << Evagrie Ponticul>>
"Inima învârtoșată este poarta de fier zăvorâtă înaintea cetății ; iar celui ce pătimește răul și este strâmtorat i se deschide de la sine, ca și lui Petru". <<Marcu Ascetul>>
Tot așa : nu socoti că orice necaz vine peste oameni din pricina păcatelor, pentru că sunt unii bine plăcuți și totuși încercați.
E drept că s-a scris "Necuvioșii și nelegiuiții vor fi prigoniți". Dar tot așa s-a scris : "Cei ce voiesc să trăiască cucernic în Hristos, prigoniți vor fi".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 08.06.2009, 14:32:03
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Eu inteleg asa: pacatele marturisite sunt iertate. Dar voi avea totusi de platit pentru ele? Eu in viata aceasta sau copiii mei?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 08.06.2009, 14:51:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
Eu inteleg asa: pacatele marturisite sunt iertate. Dar voi avea totusi de platit pentru ele? Eu in viata aceasta sau copiii mei?
Atenție , păcatele mărturisite și-ndreptate, căci moartea de ne va găsi fără îndreptare , nu-i în regulă și apoi Sf. Spovedanie să fie cât mai deasă cu putință. Orice carte, îndrumar de Spovedanie ce-l găsești la orice Biserică , are în partea introductivă, despre păcate, de câte feluri sunt, repercusiuni , etc. Să ținem mai mult legătura cu Biserica și în primul rând cu Duhovnicul , iar în particular hrană să ne fie cele lăsate de Sf. Părinți. Un cuvânt luat de ici de colo, mai mult la rătăcire duce. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.06.2009, 14:57:00
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Da, ma refeream la Spovedania cat mai deasa, la pacate cat mai indreptate ( se stie ca de cate ori cadem, de atitea ori sa ne ridicam, si sa cadem din ce in ce mai rar, si sa ne luptam din rasputeri si sa ne rugam sa nu mai facem acele pacate) . Deci pina la urma tot mai platim totusi pentru ele? ( intreb ca sa stiu sa fiu pregatita, nu de alta. Platesc "bucuroasa" - daca pot sa ma exprim asa - numai sa am cat de cat sanse sa nu ajung in iad, si mai cu seama sa nu fie copiii mei pusi in situatia de a plati pentru pacatele mele... )

Multumesc frate Cristi!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 08.06.2009, 15:10:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Când ridicați mâinile voastre către Mine, Eu îmi întorc ochii în altă parte, și când inmulțiți rugăciunile voastre, nu le ascult. Mâinile voastre sunt pline de sânge ; spălați-vă, curățiți-vă ! Nu mai faceți rău înaintea ochilor Mei. Încetați odată !" ( Isaia 1 , 15-16 )
Deci El ne cere categoric : "Încetați odată !" Important cum ne va găsi clipa morții, o clipă ce nimeni n-o știe, decât Tatăl. Amânarea îndreptării este cea mai periculoasă, precum și repetarea la infinit a păcatelor chiar și a celor spovedite , uitând ce zice Sfânta Scriptură: "Nebune, în noaptea aceasta vor cere de la tine sufletul tău, și : în ce te va găsi moartea , în aceea vei fi judecat".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 08.06.2009, 15:13:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragă Giovanina, cele spovedite și îndreptate pentru totdeauna, sunt șterse pentru totdeauna.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 08.10.2011 23:10:57
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 16:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 00:45:29
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01