Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.11.2010, 11:03:02
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Ma gandesc eu ca e bine sa te consulti si cu sotu cand te imbraci, el ce zice?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.11.2010, 12:44:49
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul

tare :))
imi cer scuze de postarea anterioara, numai ca mi se pare cam iesita din comun dorinta dvs de a va imbraca precum musulmancele...
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.11.2010, 14:47:31
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
tare :))
imi cer scuze de postarea anterioara, numai ca mi se pare cam iesita din comun dorinta dvs de a va imbraca precum musulmancele...
Nu vreau sa o supar, sper sa nu o ia rau, dar ma gandesc daca nu cumva sotul o indeamna asa din gelozie (sau poate chiar e musulman sotu, probabilitatea ca acest lucru sa fie adevarat e mica, dar nu se stie niciodata).
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.11.2010, 06:25:06
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Vai,ai fost chiar simpatica cu poza asta...
Oricum,nu e cazul sa iti faci atatea probleme daca cineva nu te crede pe un forum.
Mie de la inceput mi s-au parut cat se poate de serioase postarile tale.
Ideea este sa pastram un echilibru in toate,chiar si in smerenie,daca pot spune asa.Mi se pare ideal sa ne smerim cat mai mult in inima,aparenta nefiind chiar atat de importanta din acest punct de vedere,atata vreme cat suntem decenti si cu bun simt.
Dar,fiecare face cum simte pana la urma...
Mersi! :)

Niqabul este un echilibru pentru mine. Nu vreau sa se para extrem. Pentru mine, doar o fusta pana in genuchi si o bluza nu e suficient. Daca o persoana are o alternativa sa se imbrace mai modest, de ce nu?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Unele nu arata rau,desi mai curand potrivite pentru niste pelerinaje,mers la manastire etc,nu de purtat in viata de zi cu zi,insa altele....cel putin cele cu valul pe fata,banuiesc ca le-ai probat doar asa,de curiozitate,nu si ca ai de gand sa le porti.
Ca daca da...prefer sa ma abtin sa comentez!
Port deja valul pe fata de cateva saptamani. Eu cred ca arata bine, si este foarte confortabil. Te obisnuesti repede (pentru mine a luat o zi sau doua), si acuma prefer sa il port.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.11.2010, 06:26:09
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Ma gandesc eu ca e bine sa te consulti si cu sotu cand te imbraci, el ce zice?
Eu am decis ca vreau sa imi acoper fata. Sotul meu au fost sceptic la inceput, dar a spus ca e decizia mea. Dupa o saptamana ii s-a parut foarte ok, si ma sprizina.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.11.2010, 06:52:22
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
tare :))
imi cer scuze de postarea anterioara, numai ca mi se pare cam iesita din comun dorinta dvs de a va imbraca precum musulmancele...
Nici-o problema. :) Stiu ca e neobisnuit, dar pe cealalta parte musulmancele nu au monopol pe imbracaminte acoperitoare. Mai sunt si alte femeie crestine care poarta niqabul.

http://www.youtube.com/watch?v=vsitwltBTHY

http://www.youtube.com/watch?v=uYYWg4k-EkQ
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.11.2010, 07:25:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Fiecare are dreptul la propriile sale alegeri pana la urma.
E adevarat ca eu gasesc asta cam conform expresiei "a fi mai catolic decat Papa",dar cine suntem noi sa judecam?
Totusi,ma gandesc ca daca problema sustinerii sotului ai depasit-o,cum se impaca aceasta alegere cu restul familiei,locul de munca la care mergi,comunitatea de la biserica pe care o frecventezi,dar duhovnicul tau ce are de spus despre asta,daca te pot intreba...?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.11.2010, 08:21:36
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Fiecare are dreptul la propriile sale alegeri pana la urma.
E adevarat ca eu gasesc asta cam conform expresiei "a fi mai catolic decat Papa",dar cine suntem noi sa judecam?
Totusi,ma gandesc ca daca problema sustinerii sotului ai depasit-o,cum se impaca aceasta alegere cu restul familiei,locul de munca la care mergi,comunitatea de la biserica pe care o frecventezi,dar duhovnicul tau ce are de spus despre asta,daca te pot intreba...?
In general, familia mea ma sustine. Doar mamei mele nu-i place. Dar ea nu e credincioasa. Eu acuma nu muncesc, si la biserica inca n-am fost fiind ca e departe. Eu stau in Vestul Europei. Dar nu cred ca nimeni o sa aiba ceva impotriva.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.11.2010, 08:56:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
In general, familia mea ma sustine. Doar mamei mele nu-i place. Dar ea nu e credincioasa. Eu acuma nu muncesc, si la biserica inca n-am fost fiind ca e departe. Eu stau in Vestul Europei. Dar nu cred ca nimeni o sa aiba ceva impotriva.
Cred ca ti-ar fi tare bine daca ai gasi un duhovnic cu care sa te sfatuiesti,chiar si daca ai ajunge mai rar la el datorita distantei despre care vorbesti.Deasemenea,spovedania si impartasania sunt foarte importante in viata fiecarui crestin.
Eu cred ca esti bine intentionata,insa asa esti cam singura pe acest drum si mai sunt destule momente in viata cand ne mai trebuie si cate o calauza,pentru ca si din nestiinta sau prea mult zel putem sa o luam pe o carare nu tocmai potrivita.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 21.11.2010 at 08:58:41.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.11.2010, 09:38:02
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cred ca ti-ar fi tare bine daca ai gasi un duhovnic cu care sa te sfatuiesti,chiar si daca ai ajunge mai rar la el datorita distantei despre care vorbesti.Deasemenea,spovedania si impartasania sunt foarte importante in viata fiecarui crestin.
Eu cred ca esti bine intentionata,insa asa esti cam singura pe acest drum si mai sunt destule momente in viata cand ne mai trebuie si cate o calauza,pentru ca si din nestiinta sau prea mult zel putem sa o luam pe o carare nu tocmai potrivita.
Ma intreb daca ai fi spus acelasi lucru la o femei imbracata mai la moda?

Eu cred ca unele lucruri sunt, in mare parte, o chestie de "common sense". Pentru mine problema poate fi illustrata in urmatorul fel: http://i56.tinypic.com/15hk3ty.jpg
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 20:53:20
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42