Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2013, 20:31:24
symona_val symona_val is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Mesaje: 2
Exclamation Sugestie

As avea o sugestie. Banuiesc ca moderatorii acestui site sunt destul de isteti si capabili sa cumpere un program cu litere romanesti si sa retranscrie toate rugaciunile si sa modifice toate literele ca de exemplu 's,' 't,' 'a^' . Eu una nu stiu cum sa scriu cu literele specifice romanesti sau cum sa descarc un program cu aceste litere. Cand citesc anumite rugaciuni sau acatiste intalnesc destul de des cuvinte carora daca le lipsesc cate o caciulita sau virgula au o semnificatie destul de diferita. Nu stiu sa va dau un ex concret acum dar imi amintesc de cuvantul 'rau' care se poate citi si ca 'ra^u' adica 'apa' sau 'ra*u' de la 'rele'.
Concluzia este sa rescrieti si revizuiti site-ul.
Un alt ex e ca la ultima mea logare scrie ca a fost in 01.01.1970. Pe vremea aceea eu aveam doar 1 an si 11 luni :)
Multumesc pentru intelegere si un sincer Doamne ajuta. Si poate imi spuneti si mie cu aceasta ocazie cum pot scrie cu litere romanesti folosind o tastatura specific pentru UK. Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2013, 22:00:12
Sylvester
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Până vă vor răspunde moderatorii site-ului, vă pot ajuta eu în privința scrisului cu diacritice românești, valabil pe orice site (dacă site-ul respectiv recunoaște diacriticele). În bara de taskbar (cea din josul ecranului, unde se află și ceasul) există setarea pentru limbi. În mod normal, acolo sunt literele „EN”. Apăsați acolo și trebuie să apară și opțiunea „Romanian (Romania)”. Apăsați pe această opțiune și lângă va apărea o mică iconiță ca o tastatură. Apăsați acolo și vor apărea trei opțiuni de Romanian - Legacy, Standard și Programmers. Selectați opțiunea „Romanian (Standard)” și apoi puteți folosi diacriticele, pe care le veți găsi în următoarele taste:

ș = ;
ț = '
ă = [
î = ]
â = \

Aceasta este varianta scurtă. Cea lungă necesită crearea unor shortcut-keys din Microsoft Word (din meniul Symbol se aleg diacriticele pe care doriți să le folosiți și apăsați pe Shortcut Keys unde stabiliți cum veți scrie acele diacritice - în general prin ceva de genul „Alt+I” pentru Î etc.) Încercați însă prima variantă, este mai simplă, cel puțin din punctul meu de vedere. Succes!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2013, 23:37:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de symona_val Vezi mesajul
As avea o sugestie. Banuiesc ca moderatorii acestui site sunt destul de isteti si capabili sa cumpere un program cu litere romanesti si sa retranscrie toate rugaciunile si sa modifice toate literele ca de exemplu 's,' 't,' 'a^' . Eu una nu stiu cum sa scriu cu literele specifice romanesti sau cum sa descarc un program cu aceste litere. Cand citesc anumite rugaciuni sau acatiste intalnesc destul de des cuvinte carora daca le lipsesc cate o caciulita sau virgula au o semnificatie destul de diferita. Nu stiu sa va dau un ex concret acum dar imi amintesc de cuvantul 'rau' care se poate citi si ca 'ra^u' adica 'apa' sau 'ra*u' de la 'rele'.
Concluzia este sa rescrieti si revizuiti site-ul.
Un alt ex e ca la ultima mea logare scrie ca a fost in 01.01.1970. Pe vremea aceea eu aveam doar 1 an si 11 luni :)
Multumesc pentru intelegere si un sincer Doamne ajuta. Si poate imi spuneti si mie cu aceasta ocazie cum pot scrie cu litere romanesti folosind o tastatura specific pentru UK. Multumesc
Românii sînt singura nație pe care am întîlnit-o care nu folosește propriile caractere speciale pe calculator. Nu numai că nu există o tastatură specific românească, dar oricine folosește diacriticele e văzut ca un extremist ce nu se integrează în ”normalitate”.

În funcție de sistemul de operare pe care-l folosești există pe internet metodele activării limbii române ca limbă alternativă, trebuie doar să cauți puțin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2013, 01:07:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nee..la noi merge si fara, sa fie asta singurul pacat si nu "englizarea" muzicii, reclamelor, numelor de firma, produse, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2013, 01:25:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nee..la noi merge si fara, sa fie asta singurul pacat si nu "englizarea" muzicii, reclamelor, numelor de firma, produse, etc.
E un păcat mare, e mutilarea electronică a limbii scrise.

După ce am observat că în jurul meu colegii aveau toți tastaturi speciale și scriau cu diacritice chiar și pe chat, am urmărit să văd dacă e așa în general, pentru toți... Și da, doar noi sîntem excepția.

E o lene națională aici care nu peste mult timp va deveni normă de corectitudine, poate peste o generație. Acum învățătorii trebuie să participe la un curs online în urma căruia copiii vor învăța și cu ajutorul tabletelor din cîte am înțeles, deci se face încet-încet tranziția către tastat în loc de scris de mînă. Vedem ce urmează, ce va mai însemna scrisul cu pixul peste 10-20 de ani.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2013, 08:40:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În funcție de sistemul de operare pe care-l folosești există pe internet metodele activării limbii române ca limbă alternativă, trebuie doar să cauți puțin.
Cred că am mai spus-o de vreo trei ori pe forum:
secarica.ro
și oricine vrea diacritice găsește acolo ce-i trebuie.
Pe linux și android e mai simplu, pentru win e site-ul de mai sus de ajuns.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2013, 10:06:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E un păcat mare, e mutilarea electronică a limbii scrise.

După ce am observat că în jurul meu colegii aveau toți tastaturi speciale și scriau cu diacritice chiar și pe chat, am urmărit să văd dacă e așa în general, pentru toți... Și da, doar noi sîntem excepția.

E o lene națională aici care nu peste mult timp va deveni normă de corectitudine, poate peste o generație. Acum învățătorii trebuie să participe la un curs online în urma căruia copiii vor învăța și cu ajutorul tabletelor din cîte am înțeles, deci se face încet-încet tranziția către tastat în loc de scris de mînă. Vedem ce urmează, ce va mai însemna scrisul cu pixul peste 10-20 de ani.
Limba evolueaza continuu :)

Majoritatea au invatat sa tasteze pe tastatura en-us, si acum majoritatea calculatoarelor si tastaturilor se vand in felul asta, probabil in virtutea acestui aspect.
Cine vrea o tastatura mai speciala exista 99% sanse sa nu o gaseasca in limba romana.

Daca scrii documente unde e musai, nu-i bai, folosesti switch -ul en-ro, dar sa-ti schimbi felul de a tasta (pentru ca dispunerea tastelor e alta) nu e usor si in plus, nu exista un motiv serios, tu nu cred ca gandesti cu diacritice.

Dupa coearetcriti de la Uvesaitrnieta Cadrgmibe, nici mcaar ornieda leleiotrr iunrt-n cnavut nu catronza, aatt timp cat pirma si ultima ltirea snut la loucl lor. Rutesl pot fi o artausetcmea si tot etse ciitibl. Atsa din czaua cureruieli crae nu citeste fcraiee lteira ci cnavuutl de-a iturnegl. Desi teubire sa reasncetoum ca in eznlega e mai usor. Sa aiba rnomaa o permolba cu ceurrel?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.07.2013 at 10:16:46.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2013, 11:24:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Dupa coearetcriti de la Uvesaitrnieta Cadrgmibe, nici mcaar ornieda leleiotrr iunrt-n cnavut nu catronza, aatt timp cat pirma si ultima ltirea snut la loucl lor. Rutesl pot fi o artausetcmea si tot etse ciitibl. Atsa din czaua cureruieli crae nu citeste fcraiee lteira ci cnavuutl de-a iturnegl. Desi teubire sa reasncetoum ca in eznlega e mai usor. Sa aiba rnomaa o permolba cu ceurrel?
Asa trebuie sa scriem de acum incolo? :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2013, 21:51:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dupa coearetcriti de la Uvesaitrnieta Cadrgmibe, nici mcaar ornieda leleiotrr iunrt-n cnavut nu catronza, aatt timp cat pirma si ultima ltirea snut la loucl lor. Rutesl pot fi o artausetcmea si tot etse ciitibl. Atsa din czaua cureruieli crae nu citeste fcraiee lteira ci cnavuutl de-a iturnegl. Desi teubire sa reasncetoum ca in eznlega e mai usor. Sa aiba rnomaa o permolba cu ceurrel?
Am mai citit despre fenomenul ăsta undeva, dar textul prezentat acolo a fost ușor de înțeles spre deosebire de al tău care cauzează amețeală. :) Cred că este efectul suprapus al lipsei diacriticelor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2013, 23:19:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E un păcat mare, e mutilarea electronică a limbii scrise.

După ce am observat că în jurul meu colegii aveau toți tastaturi speciale și scriau cu diacritice chiar și pe chat, am urmărit să văd dacă e așa în general, pentru toți... Și da, doar noi sîntem excepția.

E o lene națională aici care nu peste mult timp va deveni normă de corectitudine, poate peste o generație. Acum învățătorii trebuie să participe la un curs online în urma căruia copiii vor învăța și cu ajutorul tabletelor din cîte am înțeles, deci se face încet-încet tranziția către tastat în loc de scris de mînă. Vedem ce urmează, ce va mai însemna scrisul cu pixul peste 10-20 de ani.
Pe mine personal ma deranjeaza mai mult faptul, ca literele cu diacritice nu au spatiul la fel de mare, si par a invada spatiul urmatoarei litere, de parca ar fi o corectura. Arata urat si mai greu de citit. Cand se va remedia acest lucru, poate ca vor fi mai multi care sa apeleze la diacritice. Dar limba româna nu sufera din acest motiv, deoarece de obicei se intelege corect ceea ce se scrie, chiar asa fara diacritice.
De exemplu: cu diacritice la mine apare scris: natonal (national); tot(toti); generate (generatie)

Last edited by Miha-anca; 23.07.2013 at 23:21:51.
Reply With Quote
Răspunde