Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2008, 16:34:24
andamiki andamiki is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2008
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua

As dori si eu niste sfaturi,opinii..
Am aproape 22 ani,si sunt niste lucruri pe care nu le inteleg..
Eu traiesc cu parintii si cu bunica mea..Bunica mea e o femeie habornica si laudaroasa..daca i-au un exam imi zice :"numai datorita rugaciunilor mele,cat ma chinui si ma strofoc"..daca vine de la biserica si imi da coliva,trebuie sa mananc pe loc cand vrea ea(nu conteaza ca eu sunt la masa si mananc ciorba)..plus ca este si ca o piaza rea;mama daca sta putin intinsa in pat ,vine bunicamea:"ti-e rau?vai doamne sa nu dai in cancer"
Parintii mei vor sa vanda casa de aproape 2 ani ne chinuim..Am ajuns sa banuim ca in casa se intampla ceva..de ce?cand vine cineva la noi sa vada casa,bunicamea incepe sa se inchine sa se vada si din italia..in acel moment eu am o presimtire ca oamenii nu cumpara casa..
Sa dau cel putin 2 exemple..
1)Vine intr-o zi o familie sa vada casa,bunicamea nu era inca acasa..si stabileste familia sa vina diseara cu avansul;intre timp vine mamaia..intreaba cine e,eu ii zic clienti pentru casa si ea face semnul crucii..seara nici nu au mai venit oamenii si nici pana azi..deci pana sa vina mamaia erau deacord,palma batuta si dupa praful
2)Saptamana trecuta,tot asa niste tinerei vin sa vada casa ,mamaia era acasa si tot asa semnul crucii(semnul crucii si cuvintele spuse sunt habornice,nu sincere si adevarate)..tinerilor le-au placut casa si au plecat,peste 20 min suna si ne zic ca maine vin cu avansul;tata le-a zis sa vina dimineata pana in 12,ca pe urma are servici(tata e profesor);vine a doua zi ,pe la 11 suna telefonul si clientul zice :"domne nu pot sa vin acum,vin diseara,sa aduc aconto..pastrati casa pentru mine ,ca daca v-am promis ca vin,vin" si nu a venit..nici telefon nimic

ca in ambele cazuti,ambii clienti trebuiau sa plece la bucuresti
ambii clienti au zis ca o cumpara..

De ce o suspectez pe bunicamea?mama mi-a zis mereu ca era ca o piaza rea si in tinerete..ii zicea lui bunicu meu mereu:"munceste boule,ca maine poimaimaine poate sa ne calce o masina si nu lasam nimic in urma noastra"...cand mama era plecata in germania ,nici bine nu plecasa si ma seca la cap cu :"doamne ce rau e printre strain.." numai asa vorbea...sa folosesc un cuvant mai neaos cobea..
Mamaia nu l-a vrut pe tata ca ginere,ca e prost ca nu are facultate si nici bani..si ne blesteama ,ne barfeste pe la lume,a reusit sa inlature toti prietenii parintilor prin minciunile ei..
Se duce prima la biserica ,dar se duce sa barfeasca sau sa faca rost de bani..face acatiste ptr altele si apoi zice :"stii tu ce trebuie sa imi dai"..
zice ca pune acatiste ca se chinuie,se sacrifica,se martirizeaza..Dar cum sa-i asculte ruga Dumnezeu cand nu e sincera si nu face din inima?cand imediat cum iese ,incepe si ne blesteama pe toti(mai ales cand nu suntem de acord cu ea)

Eu i-am spus mamei asa;"mamaia nu tb sa mai stie cand vin clientii..ii zicem ca sunt de la agentie si atat"
Chiar parintele Argatu le-a zis alor mei :"Nimeni nu tb sa stie ce faci tu in casa,nici parintii,nici fratii"


Acum si noi ne rugam,fiecare cum putem cand putem..
Este chiar de neinteles cum acum spui da la un lucru si peste 10 min te razgandesti si cum tot la bucuresti pleci "cu treburi"..am facut in casa festanie..nu prea avem bani pentru festanie,pentru noi e cam scump si stiu ca se da cam de la 30 lei in sus..

as dori sa imi recomandati niste psalmi,rugaciuni pentru:
1)indepartarea relelor din casa si din afara
2)ptr indeplinirea dorintelor

acum o sa ziceti "toate rugaciunile si toate psalmele sunt ptr indeplinirea dorintelor,important e sa crezi"..poate asa e..dar banuiesc ca fiecare psalm are sensul sau si directia sa..asa cum exista acatiste ptr indepartarea farmecelor,ptr reusita la examene..ma gandesc ca asa si cu psalmi sau rugaciuni

va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2008, 16:57:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Rugaciune pentru izbavirea de vrajmasi

Doamne, invata-ma sa-Ti cunosc marirea si bunatatea. Da-mi inima curata si lesne iertatoare si cainta pentru supararile ce-am facut altora. Fa sa am dragoste crestineasca si sa pot rabda cu pace toate necazurile ce-mi vin din partea lor, facand porunca Ta. Ma fagaduiesc sa nu mai fac rau celor ce-mi fac rau,- pe cel ce ma blesteama, il voi binecuvanta. De va flamanzi vrajmasul, ii voi da paine,- iar de va inseta, il voi adapa. De va cadea, il voi ridica si de se va rataci, il voi povatui.

Doamne, eu nu sunt decat om neputincios. De aceea, ajuta-ma cu darul Tau sa fiu statornic in poruncile Tale. Trimite binecuvantarile Tale peste vrajmasii mei si intoarce inima lor cu dragoste asupra mea. Alunga suferintele si neodihna ce-mi vin de la ei si ne impaca pe noi. Da-mi pacea Ta, Doamne, ca sa putem sa vietuim pe pamant cu pace, cu bucurie, si sa-i zicem in unire, cu fata senina si cu inima curata: "Si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri". Ca Tie se cuvine slava, cinstea si inchinarea in veci. Amin.

Rugaciune la necazuri si suparari

Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra mea si ape intrat-au pana la sufletul meu - dar intru Tine este toata nadejdea mea. Tu cunosti pricina raului ce ma bantuie. La Tine perii capului meu sunt numarati. La Tine deci scap si pe Tine Te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si sa-mi ajuti a birui toate ispitele ce ma invaluie - ca Tu esti intarirea, scaparea si izbavitorul meu, Hristoase Dumnezeule, si Tie slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2008, 17:56:12
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

uite ai putea sa citesti un acatist la Maica Domnului.ai putea sa citesti:Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii domnului sau Ac.Maicii Domnului bucuria tututror celor necajiti sau Ac.Maicii Domnului "Bucurie neasteptata" sau Ac.Maicii domnului pentru impacarea celor injrajbiti sau Ac.Maicii Domnului "Potoleste intristarile noastre".Daca nu ai putea sa citesti Paraclisul Maicii Domnului.Si ar mai fi foarte bine daca ai putea sa dai un pomelnic cu numele voastre la o manastire sau la o catedrala sau la o biserica unde se face zilnic Sf.Liturghie.

Maica domnului sa ne ajute!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2008, 17:58:01
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

*m-am c-am grabit si am scris cu greseli de ortografie.SCUZE.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se citesc acatistele? anisoara Generalitati 1 14.07.2012 16:59:40
Nu citesc tabloide costel Generalitati 20 19.06.2012 15:41:43
De unde pot sa citesc HRONOGRAFUL LUI GHEORGHE VLADILEN Din Vechiul Testament 10 08.03.2011 16:01:25