Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 11.05.2010, 23:05:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vorbirea in limbi e adevarata; nu am negat-o si nu avem de ce. Si nici nu are nimic senzational in ea. Celelalte inflorituri sunt problema...
Au filmat altii inaintea dvs si le-au pus pe internet. Dar daca vreti sa mai filmati si dvs si daca sunteti de parere ca va foloseste, e in regula pentru mine. Asteptam .
Pentru mine ar fi chiar foarte in regula, pentru ca vreau sa vad cu ochii mei daca e "senzational-socant"...sau armonios, si duhovnicesc!
  #1012  
Vechi 11.05.2010, 23:55:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pentru mine ar fi chiar foarte in regula, pentru ca vreau sa vad cu ochii mei daca e "senzational-socant"...sau armonios, si duhovnicesc!
A, nu era vorba daca ti s-ar parea tie senzational, ci ca intr-adevar nu face parte din senzational.

Frumos iti sade sa-l trimiti pe domnul gibi intr-o biserica eretica...Nu ti-e teama ca se va sminti sau va ramane pe acolo? Vrei sa-l ai pe constiinta?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1013  
Vechi 12.05.2010, 00:07:53
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Scriptura spune ca limbile vor inceta. Si da exact data cand vor inceta limbile. Iti sugerez sa citesti asta in 1 Corinteni 13."

Hai mai lasa si nu ma inebuni, care e data cand vor inceta limbile?Cand spune acolo ca vor inceta limbile?
Danut, nu te supara, ai folosit cuvinte murdare intr-una din postarile tale si astept sa-ti ceri scuze. Desigur ca eu as putea sa trec peste asta cu usurinta, dar consider ca este spre binele tau si al discutiilor noastre sa astept pana o vei face.

Cele bune...
  #1014  
Vechi 12.05.2010, 01:10:22
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Gibilian, chiar te-as ruga sa faci lucrul asta, ca sa vad si eu cum sta treaba!
Cu o raceala calculata, sacrificam un mielusel din turma, exclusiv de dragul curiozitatii noastre pieritoare...

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pe aici ei vorbesc numai de bine, de argumente din Biblie...dar vreau si eu sa vad exact cum se "rugau" ( ca vad ca ei afirma ca nu propovaduiau cu ajutorul darului, ci numai se rugau) Sfintii Apostoli
Nu noi afirmam stimata sora, de ce ne urgisiti si pe noi?
Aceasta este singura concluzie clara, limpede, dovedita, irecuzabila a pasajelor biblice atat de des mentionate pe acest topic.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum lucreaza Duhul Sfant in cultul asta penticostal!
Lucreaza foarte armonios. Duhul Sfant nici nu poate lucra altfel.

Dar cum lucreaza la penticostali e pur si simplu irelevant. Astia-s destul de putini in Romania.

Adevarata noastra rugaciune este sa lucreze cu multa putere intre ortodocsi. Aceasta este speranta natiunii noastre .

Last edited by penticostalulmantuibil; 12.05.2010 at 01:25:26.
  #1015  
Vechi 12.05.2010, 01:28:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cu o raceala calculata sacrificam un mielusel din turma, exclusiv de dragul curiozitatii noastre pieritoare...

Nu noi afirmam stimata sora, de ce ne urgisiti si pe noi?
Aceasta este singura concluzie clara, limpede, dovedita, irecuzabila a pasajelor biblice atat de des mentionate pe acest topic.

Lucreaza foarte armonios. Duhul Sfant nici nu poate lucra altfel.

Dar cum lucreaza la penticostali e pur si simplu irelevant. Astia-s destul de putini in Romania.

Adevarata noastra rugaciune este sa lucreze cu multa putere intre ortodocsi. Aceasta este speranta natiunii noastre.
Eu doar am spus ceea ce gandesc, iar inregistrarile din cate am inteles nu erau oricum pentru mine, ci pentru a aduce un plus de credibilitate relatarilor voastre despre atmosfera din cultul penticostal.

Hmmm, nu ma pot ghida dupa spusele voastre, sunt egale cu ale carismaticilor...ce ei cred in woodoo cumva?.. sau si ei tot prin Biblie isi gasesc argumentele pentru interesantele manifestari, fara probleme...si ezitari?

Bat pariu ca daca as discuta cu vreun carismatic, fix la acelasi capitol m-ar trimite, si fix aceleasi argumente mi le-ar tasta...deci?

Pentru mine e foarte relevant, mai ales dupa toate negarile Dorianei, si ale tale, si vadita lipsa de respect fata de manifestarile inregistrarilor de pe youtube, trebuie sa vad daca erau reactii naturale, sau mimate...si as vrea sa vad diferenta (daca este vreuna), normal.

Da, sunt putini..dar vreau sa vad de ce exista, pentru ce...si de ce au ramas putini! Am eu asa o banuiala, si astept sa mi se confirme printr-o inregistrare mult asteptata..

Aoleu, va rugati sa lucreze si la noi, ca la voi...dar ce?
  #1016  
Vechi 12.05.2010, 01:32:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S. Te rog nu interpreta asa, ca nu stii ce sentimente aveam in momentul in care am tastat.

Tare am eu impresia ca te-ar afecta sacrificarea postarii darului, si atmosferei din timpul vorbirii in limbi pe net, si nu "mielul"...dar deh!
  #1017  
Vechi 12.05.2010, 01:37:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
A, nu era vorba daca ti s-ar parea tie senzational, ci ca intr-adevar nu face parte din senzational.

Frumos iti sade sa-l trimiti pe domnul gibi intr-o biserica eretica...Nu ti-e teama ca se va sminti sau va ramane pe acolo? Vrei sa-l ai pe constiinta?
Teama, din ce motiv?...m-as bucura sa afle si romanii nostri in ce consta darul asta in cultul vostru, asadar nu ar face decat o fapta buna ( pe voi se pare ca nu va incanta insa, se simte tensiune, diversiune, ceea ce inseamna ca nu va bucurati, dar de ce simtiti oare asta?)

Doamne eu in locul vostru as plesni de fericire, sa simt ca darul Duhului Sfant, si atmosfera plina de credinta, si frumoasa din cultul meu va aduce nenumarate suflete la credinta, asa cum au facut Sfintii Apostoli...dar voi, cam nu prea...
  #1018  
Vechi 12.05.2010, 02:05:05
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Chestia cu mielul a vrut sa fie un fel de gluma. Iarta-ma te rog.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hmmm, nu ma pot ghida dupa spusele voastre, sunt egale cu ale carismaticilor...ce ei cred in woodoo cumva?.. sau si ei tot prin Biblie isi gasesc argumentele pentru interesantele manifestari, fara probleme...si ezitari?

Bat pariu ca daca as discuta cu vreun carismatic, fix la acelasi capitol m-ar trimite, si fix aceleasi argumente mi le-ar tasta...deci?
Cand spui carismatici te referi la cei aproape 200 de milioane de catolici?
Eu am respect pentru carismatici. In general sunt oameni cu o buna teologie si o dragoste fierbinte pentru Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pentru mine e foarte relevant, mai ales dupa toate negarile Dorianei, si ale tale, si vadita lipsa de respect fata de manifestarile inregistrarilor de pe youtube, trebuie sa vad daca erau reactii naturale, sau mimate...si as vrea sa vad diferenta (daca este vreuna), normal.
Inregistrarile de pe youtube sunt luate majoritatea din unele biserici carismatice dar si din unele biserici penticostale din vest.

Ideea era ca manifestarile prezentate acolo: zbantuieli, alergari, caderi pe jos si altele de felul acesta nu sunt intalnite in Romania. Si nu reprezinta bisericile noastre.

Ideea este deci: nu-i pune pe toti carismaticii in aceeasi oala. Cei mai multi dintre ei sunt oameni faini, vrednici de toata cinstea.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, sunt putini..dar vreau sa vad de ce exista, pentru ce...si de ce au ramas putini!
Nttz, nu o lua si tu chiar asa in serios. Nu suntem chiar asa putini si am avut si avem, oricum, cea mai mare rata de crestere. (fereste Doamne pe robul tau de mandrie)

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am eu asa o banuiala, si astept sa mi se confirme printr-o inregistrare mult asteptata..
Pai daca e vorba de asa de ce nu i-ai cerut Dorianei sau mie exact ce cadre vrei sa filmam si le punem noi pe net? Oricum sunt o multime.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Aoleu, va rugati sa lucreze si la noi, ca la voi...dar ce?
Nu ca la noi. Ca la voi. Asa am crezut ca vreti si voi: sa lucreze Duhul Sfant cu putere in Biserica voastra.

Last edited by penticostalulmantuibil; 12.05.2010 at 02:07:42.
  #1019  
Vechi 12.05.2010, 02:27:22
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Teama, din ce motiv?...m-as bucura sa afle si romanii nostri in ce consta darul asta in cultul vostru, asadar nu ar face decat o fapta buna ( pe voi se pare ca nu va incanta insa, se simte tensiune, diversiune, ceea ce inseamna ca nu va bucurati, dar de ce simtiti oare asta?)
Daca tu simti tensiune in aceste postari...
Eu intreb, raspund, glumesc, pe unii ii iau la misto, de cele mai multe ori vorbesc serios, sunt natural si nu am nimic de ascuns. Nu imi dau seama unde vezi tu tensiuni si diversiune.
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Doamne eu in locul vostru as plesni de fericire, sa simt ca darul Duhului Sfant
Asta se si intampla la inceput si apoi in repetate randuri mai tarziu. Dar nu e o stare continua. Noi ne ferim sa vorbim prea mult despre asta pentru ca am putea fi asa de usor banuiti ca ne laudam si ne mandrim. Si asa suntem acuzati.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
si atmosfera plina de credinta, si frumoasa din cultul meu va aduce nenumarate suflete la credinta, asa cum au facut Sfintii Apostoli...dar voi, cam nu prea...
Pai asta se si intampla. Dar ma repet noi nu putem sublinia aceste aspecte pentru ca putem fi acuzati de mandrie. Miscarea aceasta de innoire a Duhului Sfant (care cuprinde si darul vorbirii in limbi dar nu numai) a inceput in urma cu un secol si a ajuns astazi a doua forta in crestinism. Unul din patru crestini vorbeste in limbi. Iarta-ma, spun aceste realitati cu umilinta, eu nu am nici un merit aici. Duhul Sfant face acestea.
  #1020  
Vechi 12.05.2010, 10:05:45
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mesaj pt cei curiosi

sunt cam vechi am ceva ani in circa a trecut sura dealul mai pe romineste nu mai sunt copil asa cum vor sa spuna uni rasucitori ai vorbei[guri bogate]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10