Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 21.11.2012, 14:54:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am eu vreo vina ca se inchid topicurile?
De cele mai multe ori un topic se inchide datorita limbajului, nu a ideilor.
In mod sigur nu din cauza ta s-a inchis acel topic. Nu am inteles nici de ce a fost banat Postelnicu, el oricum revenise la o atitudine pasnica.
  #232  
Vechi 21.11.2012, 15:12:03
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si geocentrismul intra tot la astronomie, adica stiinta omeneasca.
Catalin, dinainte de Aristotel, parintele logici si urmand cu Ptolemeu, parintele geometriei sferice, stiinta astronomiei a avut permanent o abordare geocentrica a universului (cca 7100 de ani), fara a se scandaliza omenirea. Destul de recent, din anii 1950, (de cca 60 de ani) odata cu teoria Bing-Bang-lui, lumea stiintifica a inceput sa se radicalizeze si sa ingradeasca dreptul la opinie si la credinta raportata la Sfanta Scriptura.

De cate ori intra 60 in 7100 ? De 118 ori ! Daca voi considera varsta medie a omului de 60 ani, as putea spune fara sa gresesc foarte mult ca 118 generatii au acceptat geocentrismul si doar ultima generatie (stiintifica) doreste sa schimbe acesta perspectiva.

Ca geocentrismul este tratat de stiinta ca facand parte din istoria astronomiei, este un fapt care nu trebuie sa zdruncine in niciun fel credinta unui crestin ortodox. Acest fapt tine doar de abordarea evolutionista a existentei si de negarea explicita a creatiei asa cum ea este vazuta de Traditia crestin ortodoxa si implicit avand ca rezultat negarea lui Dumnezeu.

Last edited by neica_nimeni_altul; 21.11.2012 at 16:06:22.
  #233  
Vechi 21.11.2012, 16:09:33
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu am inteles nici de ce a fost banat Postelnicu, el oricum revenise la o atitudine pasnica.
Buna remarca! Nici eu si cred ca nici chiar Postelnicu nu a inteles de ce a fost bannat! Chiar am citit cu atentie postarile acestuia incercand sa gasesc "motivele" pentru care ar fi putut sa fie "banat" si nu prea am gasit ceva concludent. Probabil din motive mistice

Poate facem ceva pentru deblocarea acestuia,... o cerere catre Admin ajuta?

Last edited by neica_nimeni_altul; 21.11.2012 at 16:16:38.
  #234  
Vechi 21.11.2012, 16:27:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Las' că poate se reîncarnează. Ca și tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #235  
Vechi 21.11.2012, 16:31:44
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am eu vreo vina ca se inchid topicurile?
Nu stiu, am observat ca atunci cand apari tu se cam inchide ... o fi doar o intamplare.
Nu am spus ca esti vinovat, chiar consider ca esti un rau necesar pe acest forum.

Last edited by neica_nimeni_altul; 21.11.2012 at 16:35:34.
  #236  
Vechi 21.11.2012, 18:13:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Catalin, dinainte de Aristotel, parintele logici si urmand cu Ptolemeu, parintele geometriei sferice, stiinta astronomiei a avut permanent o abordare geocentrica a universului (cca 7100 de ani), fara a se scandaliza omenirea. Destul de recent, din anii 1950, (de cca 60 de ani) odata cu teoria Bing-Bang-lui, lumea stiintifica a inceput sa se radicalizeze si sa ingradeasca dreptul la opinie si la credinta raportata la Sfanta Scriptura.

De cate ori intra 60 in 7100 ? De 118 ori ! Daca voi considera varsta medie a omului de 60 ani, as putea spune fara sa gresesc foarte mult ca 118 generatii au acceptat geocentrismul si doar ultima generatie (stiintifica) doreste sa schimbe acesta perspectiva.

Ca geocentrismul este tratat de stiinta ca facand parte din istoria astronomiei, este un fapt care nu trebuie sa zdruncine in niciun fel credinta unui crestin ortodox. Acest fapt tine doar de abordarea evolutionista a existentei si de negarea explicita a creatiei asa cum ea este vazuta de Traditia crestin ortodoxa si implicit avand ca rezultat negarea lui Dumnezeu.
După logica asta, nicio descoperire științifică nu e bună, dacă se întâmplă să contrazică paradigma deja stabilită.

Cum ? Microbi ? Păi timp de țîșpe generații nu s-a știut de ei și s-a crezut că cel mai mic animal este furnica ! Scrie în scriptură de microbi ?! Nu scrie ! Au scris Sfinții Părinți de microbi ?! Nu au scris ! EREZIE !!!!
  #237  
Vechi 21.11.2012, 18:26:28
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
După logica asta, nicio descoperire științifică nu e bună, dacă se întâmplă să contrazică paradigma deja stabilită.
MihaiG, extraterestii si teoria evolutionista a Bing-Bang-ului nu sunt descoperiri stiintifice!
Insa pentru catolici, e posibil sa le vedem nu doar acceptate ci si facand parte dintr-un nou ritual bisericesc.

(1) MihaiG, esti liber sa crezi ce vrei despre univers, poti sa crezi in razboilul stelelor, in star trek, poti sa aderi la scientologi sau la budisti, poti sa te faci sectant, protestant sau catolic (deja esti), ... sunt foarte multe optiuni ... totul e sa te hotaresti si sa actionezi conform convingerilor tale.

(2) Din moment ce alegi sa postezi "diverse" pe un forum crestin ortodox, sunt doua posibilitati: ori esti de acord cu traditia si dogma ortodoxa ori nu esti de acord. Daca esti de acord cu traditia si dogma, poti fi etichetat ca "stilist" de catre cei de la pct (3)

(3) Daca nu esti de acord cu traditia si dogma ortodoxa, reciteste cu mare atentie optiunea (1)

citez:

"Creștinii ortodocși (nu stilistii, protestantii, catolicii, sectantii sau budistii) se definesc în mod deosebit prin continuitatea lor cu cei care au trăit înaintea lor, aceia care au fost primii care au primit și propovăduit adevărul lui Iisus Hristos lumii, cu aceia care au ajutat la formularea și exprimarea formulelor și cultului de credință, și cu aceia care au continuat să urmeze neschimbată, dar totuși tot timpul dinamică, Sfânta Tradiție a Bisericii Ortodoxe."

pentru mai multe detalii, click aici - http://istoria.md/articol/265/Biseri...83,_cronologie
  #238  
Vechi 21.11.2012, 22:14:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
De cate ori intra 60 in 7100 ? De 118 ori ! Daca voi considera varsta medie a omului de 60 ani, as putea spune fara sa gresesc foarte mult ca 118 generatii au acceptat geocentrismul si doar ultima generatie (stiintifica) doreste sa schimbe acesta perspectiva.

Ca geocentrismul este tratat de stiinta ca facand parte din istoria astronomiei, este un fapt care nu trebuie sa zdruncine in niciun fel credinta unui crestin ortodox. Acest fapt tine doar de abordarea evolutionista a existentei si de negarea explicita a creatiei asa cum ea este vazuta de Traditia crestin ortodoxa si implicit avand ca rezultat negarea lui Dumnezeu.
E adevarat, pana atunci au crezut ca soarele se invarteste in jurul pamantului, la fel cum cam tot atatia ani nu au stiut de America (poate doar niste vikingi care s-au ratacit mai devreme pe acolo).
Si eu am spus la fel, geocentrismul si heliocentrismul nu au importanta din punctul de vedere ortodox, nu fac parte din revelatie.
  #239  
Vechi 21.11.2012, 22:47:52
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat, pana atunci au crezut ca soarele se invarteste in jurul pamantului, la fel cum cam tot atatia ani nu au stiut de America (poate doar niste vikingi care s-au ratacit mai devreme pe acolo).
Si eu am spus la fel, geocentrismul si heliocentrismul nu au importanta din punctul de vedere ortodox, nu fac parte din revelatie.
Daca nici asta nu e revelatie....


http://luptapentruortodoxie.blogspot...arinti-si.html
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #240  
Vechi 21.11.2012, 23:08:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Cand apare sufletul?
In momentul zamislirii, omul trup si suflet incepe sa existe (sufletul nu vine de undeva, ca un "dulap gol", gata terminat, care asteapta sa fie "umplut", sau care asteapta ca trupul sa se maturizeze pentru a se putea "conecta" deplin la trup, concret: mintea la creier... sufletul nu preexista).

Omul este trup si suflet (si nicidecum din trup si din suflet ca din doua substante separate). Sufletul si trupul sunt intr-o stransa legatura indisolubila psihosomatica, reciproc interdependente.
Astfel precum trupul omului creste potrivit varstei... asemnea si sufletul omului.

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Animalele au suflet?
Evident ca au suflet animal (ce are vointa si vigoare... doar sufletul omului are si intelect pe langa vointa si vigoare).

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
A existat Adam? A existat Eva?
Evident. Insa omul nu este doar un "morman" de celule.

Una este omul istoric (Adam) si alta este OMUL (Iisus Hristos) ca plan al lui Dumnezeu, "plantat" in creatie sa apara la timpul potrivit.

Cum a fost creat Adam in mod tainic? Cum s-a intrupat Fiul lui Dumnezeu in om in mod tainic? Cum painea si vinul devin adevarat trupul si adevarat sangele Domnului Iisus Hristos la Sfanta Euharistie?
Stim doar ca harul Duhului Sfant este cel care lucreaza.... insa nu putem cunoaste CUM decat duhovniceste.

Da, stim multe despre materie, despre trup, despre inrudirea trupurilor animalelor si al omului... dar omul nu este doar trup (un "morman" de celule, care nu difera cu nimic fata de celulele din trupul animalelor)...
Cum functioneaza intelectul (cauza, mecanismele)? Care este cauza constiintei?... Raspunsul la aceste intrebari nu poate fi gasit "in trup". "Omul este animal indumnezeit" adica o fiinta care conlucraza in mod firesc cu harul Duhului Sfant, ceea ce este imposibil pentru animale din punct de vedere ontologic.

Fiului lui Dumnezeu se intrupeaza in OM (ia firea lui Adam cea cazuta) pentru ca oamenii sa se poata indumnezei in har.

Cununa creatiei (cauza si scopul ei) este OMUL Iisus Hristos si nu Adam. Caci "Intru EL, Iisus Hristos, si pentru EL au fost facute toate... si fara EL nimic nu s-a facut dincele ce S-au facut" caci EL, Iisus Hristos ESTE Logosul.
Pe cat sunt de departe cerurile de pamant asa de departe este starea (modul de existenta al lui) lui Adam inainte de cadere si starea (modul de existenta) al OMULUI inviat din Mortri: Iisus Hristos (indumnezeirea omului prin har).

"Omul este animal indumnezeit".
Care este cauza constiintei? Cum functioneaza liberul aribitru? Cum functioneaza intelectul uman? Desigur ca abordarea strict materialista nu poate raspunde la aceste intrebari... precum nici la cele privitoare la "taina intruparii" si nici la cele privitoare la "taina sfintei Euharistii".

Doar trupul omului este inrudit cu trupul animalelor intrucat fiziologic, psiho-somatic nu este nici o diferenta... insa sufleteste, omul are si viata duhovniceasca (intelectual-afectiva in conlucrare cu harul Duhului Sfant).

Asadar cei ce cauta maretia omului in trup... nu vor gasi decat ca trupul omului nu difera structural, fiziologic, somatic de trupul animalelor...
Cei ce cauta maretia omului in Hristos Iisus si in Sfanta Sa Biserica vor intelege, vor cunoaste "cele duhovnicesti" (ca diferenta intre om si animale este exclusiv duhovniceasca sufleteasca, si intrucat omul este suflet si trup, intai inviaza sufletul duhovnicesc al omului... si apoi si trupul).

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
A existat Edenul pe Pamant, fructul oprit si pacatul stramosesc?
In mare sunt 3 interpretari ale Sfintei Scripturi: literara, alegorica, duhovniceasca.
Conform ortodoxiei pacatul este esec existential (boala) si nu are nici o conotatie juridica sau morala (asa cum considera teologia romano-catolica si cea protestanta).

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Daca da, in Eden erau 2 oameni sau mai multi?
Intrebare tendetioasa si irelevanta ce vizeaza validarea unei asertiuni bazate pe sofisme.

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Astept cu nerabdare si sinceritate raspunsurile tale.
Am raspuns succint cu onestitate.

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Considera ca-s om prost si binevoieste sa ma luminezi :D
Nu este adecvat sa va consider asa cum doriti...

Cat despre luminare... "Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare. " (Iacov 1)

P.S. Nu m-a trimis nimeni sa va luminez pe dvs. in mod special. Cu siguranta altii mai invatati si mai priceputi decat mine va vor ajuta cu harul lui Dumnezeu.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 21.11.2012 at 23:43:37.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27