Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2018, 22:57:44
Alex12 Alex12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2018
Mesaje: 5
Question Intrbare

Am fost trimis in tabara si tabara acea era de pocaiti...nu am stitu asta pana la final cand m-au pus sa repet dupa ei si m-au converitit la religia lor mentionez ca am primit sfantul botez intebarea esti cum ma intorc la religia ortodoxa daca mai pot ...

Last edited by Alex12; 22.04.2018 at 23:01:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2018, 14:54:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Alex, daca nu esti un troll, probabil ai 16-17 ani si trebuie sa te pregatesti pentru a gandi, a vorbi si a actiona ca un barbat, nu ca un copil. In principal trebuie sa inveti sa iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale si sa nu dai vina pe altii.
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Am fost trimis in tabara
NU ai fost trimis la tabără.
Ai fost invitat la o tabără, tu ai acceptat si ai mers acolo de buna voie.
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
m-au pus sa repet dupa ei
Nu te-au pus, te-au invitat.
Tu nu erai sclavul pocaitilor din tabara in care "ai fost trimis".
Ti s-a spus: daca crezi, daca vrei, daca esti de acord...
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
m-au converitit la religia lor
Nu te-a convertit nimeni. Ca tu nu esti un robotel caruia i se intoarce o cheita si o ia in alta directie. Tu te convertesti daca vrei. Nimeni nu te poate obliga sa te convertesti la vreo religie, nici macar prin amenintarea cu moartea. Daca un om nu vrea sa se converteasca, nu o va face. Chiar cu pretul vietii.

Te-au amenintat liderii taberei ca daca nu te convertesti, te vor ucide?
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
mentionez ca am primit sfantul botez
La pocaiti botezul se face unui om care crede ca Isus Hristos a murit pe cruce pentru pacatele oamenilor. Unui om care a experimentat o transformare radicala a vietii, numita nastere din nou.
Păi daca e adevarat ce insiri tu pe aici, ala numai sfant botez nu e.
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
intebarea esti cum ma intorc la religia ortodoxa daca mai pot ...
Pai cine te-ar putea opri?
Mergi la orice biserica ortodoxa mai aproape de tine, ii spui preotului ce ti s-a intamplat (fara sa dai vina pe altii) si treaba e rezolvata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2018, 20:37:18
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Am fost trimis in tabara si tabara acea era de pocaiti...nu am stitu asta pana la final cand m-au pus sa repet dupa ei si m-au converitit la religia lor mentionez ca am primit sfantul botez intebarea esti cum ma intorc la religia ortodoxa daca mai pot ...
Zici ca esti desprins dintr-un univers orwelian,asa cu influențe de portocală mecanica nonviolent.Păi te-au urmărit de când te-ai născut,iti dai seama,esti un fel de ales.Bănuiesc ca tu esti un adept convins al obedienței,păcat ca nu ai fost trimis intr-o tabără a doctoranzilor in iahve,că mutau tipografia turnului de veghe la tine in curte.Întoarcerea la ortodoxie te va propulsa in analele ascultarii asa ca ....fugi repede.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2018, 20:42:05
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Cred că e un copil rătăcit (în sensul că nu știe folosi internetul). Mai mult de 14 ani nu-i dau, poate are fix 12, ca în nickname. :) Luați-l ușor.

Alex, religie e creștinismul; ortodoxia, catolicismul, calvinismul și toate cele asemenea sunt confesiuni, înțelegi? Asta ca să ne lămurim în termeni. Întoarce-te la părinții tăi și te liniștește, n-ai pierdut credința ortodoxă din atâta lucru. Poți mărturisi la spovedanie, e o greșeală făcută din neștiință.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2018, 21:45:15
Alex12 Alex12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2018
Mesaje: 5
Implicit Am 16

si trebuie vrun ritual sa ma converteasca adica mi-au zis sa repet dupa iei niste fraze si apoi mi-au spus ca m-am pocait
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2018, 15:59:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Alex, religie e creștinismul; ortodoxia, catolicismul, calvinismul și toate cele asemenea sunt confesiuni, înțelegi?
Ortodoxia este dreapta credinta, singura, celelalte sunt grupari din afara Bisericii care au mai multe erezii. Ceea ce spui tu este din credinta ecumenista, de sorginte protestanta, ortodocsii marturisesc in Crez "Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica". Invatatura de credinta o putem gasi in catehisme, un ortodox trebuie sa-si cunoasca invatatura, mai ales in zilele noastre, cand sunt o multime de alte invataturi, ca sa poata discerne pe cea ortodoxa. Cartile ortodoxe (Pravila) spun ca apostazia este lepadarea de credinta, inclusiv pentru o credinta eretica, asa cum sunt cele mentionate. Este un pacat foarte mare pentru cineva care o face la maturitate si benevol https://www.crestinortodox.ro/carti-...lui-81876.html Doar in cazul celui care scrie, Alex, este ceva mai putin grav.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.04.2018, 15:51:07
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ortodoxia este dreapta credinta, singura, celelalte sunt grupari din afara Bisericii care au mai multe erezii. Ceea ce spui tu este din credinta ecumenista, de sorginte protestanta, ortodocsii marturisesc in Crez "Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica". Invatatura de credinta o putem gasi in catehisme, un ortodox trebuie sa-si cunoasca invatatura, mai ales in zilele noastre, cand sunt o multime de alte invataturi, ca sa poata discerne pe cea ortodoxa. Cartile ortodoxe (Pravila) spun ca apostazia este lepadarea de credinta, inclusiv pentru o credinta eretica, asa cum sunt cele mentionate. Este un pacat foarte mare pentru cineva care o face la maturitate si benevol https://www.crestinortodox.ro/carti-...lui-81876.html Doar in cazul celui care scrie, Alex, este ceva mai putin grav.
Aha. Înseamnă că erezii se predau și la Facultatea de Teologie. Citește puțin în context, Cătălin, uită-te la istoria religiilor și-mi vei da dreptate. Și ortodoxia e considerată cult (chiar dacă în România e majoritară, iar noi - eu, tu și alții - o recunoaștem drept credința adevărată). N-are nici o treabă cu ecumenismul ce spun eu, nu vreau dizolvarea dogmei în ceva amorf, îți spun doar că orice grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate numi pe sine creștină (inclusiv aberația iehoviștilor, da).
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.04.2018, 16:30:44
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Aha. Înseamnă că erezii se predau și la Facultatea de Teologie. Citește puțin în context, Cătălin, uită-te la istoria religiilor și-mi vei da dreptate. Și ortodoxia e considerată cult (chiar dacă în România e majoritară, iar noi - eu, tu și alții - o recunoaștem drept credința adevărată). N-are nici o treabă cu ecumenismul ce spun eu, nu vreau dizolvarea dogmei în ceva amorf, îți spun doar că orice grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate numi pe sine creștină (inclusiv aberația iehoviștilor, da).
Si in Istoria Religiilor , sau la Istoria Religiilor , cand ajungi sa citesti despre iudaism , credinta din care s-a nascut crestinismul , fiind monoteista , conform textului din Deuteronom 6:4 Asculta Israele , Domnul Dumnezeu,,,,,etc , etc ce poate sa inteleaga omul crestin de aici?.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.04.2018, 20:13:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Aha. Înseamnă că erezii se predau și la Facultatea de Teologie. Citește puțin în context, Cătălin, uită-te la istoria religiilor și-mi vei da dreptate. Și ortodoxia e considerată cult (chiar dacă în România e majoritară, iar noi - eu, tu și alții - o recunoaștem drept credința adevărată). N-are nici o treabă cu ecumenismul ce spun eu, nu vreau dizolvarea dogmei în ceva amorf, îți spun doar că orice grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate numi pe sine creștină (inclusiv aberația iehoviștilor, da).
1. Se numeste cult in vorbirea laica, secularizata. Asa cum Biserica este o instiutie si parohia este un SRL. Dar Biserica Ortodoxa este Biserica lui Hristos, indiferent ce cred altii, nu e un cult intre alte culte. Nu exista decat o singura Biserica.
2. Daca tu te referi doar la termeni, asa cum crestinismul este una din religii, atunci nu are legatura cu ecumensimul. Ecumenismul inseamna sa crezi ca si cei din alte culte sunt la fel ca ortodocsii sau putin mai prejos. Exista o singura Biserica, de cand a infiintat-O Iisus si pana azi, niciodata nu a fost biruita. Din Ea s-au desprins grupari care au adoptat erezii, necalcedonienii (miafizitii de azi) la inceput, apoi apusenii (azi se numesc catolici). Biserica a ramas aceeasi, infailibila si sfanta, azi este Biserica Ortodoxa. Ecumenismul (ca dogma) este o erezie, care contine invataturi preluate din protestantism.
3. Nu prea cred ca se preda asa ceva la Facultatea de Teologie, desi sunt pe acolo unii profesori cu viziuni mai ecumeniste. Invatatura ortodoxa se regaseste, condensat, in catehisme, nu in oricine spune cineva. Un catehism mai scurt poate fi citit aici: http://www.credo.ro/catehism.php Parintele Cleopa explica ceea ce am spus si eu: http://www.sinaxa.net/abc/2010/09/pa...apta-credinta/
4. O grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate autodenumi crestina sau biserica, nu inseamna ca orice secta este asemanatoare Bisericii Ortodoxe. Si musulmanii cred ca ei sunt credinta adevarata, ce importanta are ce considera ei? Aceasta e o conceptie pur protestanta Biserica trebuie sa fie apostoleasca, adica intemeiata de Apostoli, nu de oameni dupa Biblie. Iisus a lasat Biserica pentru mantuire, nu credinta, cum spun protestantii, credinta exista si inainte de Iisus.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.04.2018, 16:27:35
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cred că e un copil rătăcit (în sensul că nu știe folosi internetul). Mai mult de 14 ani nu-i dau, poate are fix 12, ca în nickname. :) Luați-l ușor.

Alex, religie e creștinismul; ortodoxia, catolicismul, calvinismul și toate cele asemenea sunt confesiuni, înțelegi? Asta ca să ne lămurim în termeni. Întoarce-te la părinții tăi și te liniștește, n-ai pierdut credința ortodoxă din atâta lucru. Poți mărturisi la spovedanie, e o greșeală făcută din neștiință.
Si cine merge si propovaduieste Evanghelia astazi?. Care Evanghelie, cine stie cu adevarat ce trebuie sa faca.
Reply With Quote
Răspunde