Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.06.2009, 20:30:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fani, preotii nu au suficiente cunostinte de medicina pt a sti care anticonceptionale sunt abortive si care nu (in plus, se vorbeste de procente.. nu exista anticonceptional 100% ne-abortiv).
Am o cunostinta (mai multe, de fapt) ginecolog si HABAR NU ARE despre efecte abortive ale metodelor anticonceptionale si nici nu-l intereseaza. Este tipic pentru un ginecolog sa te "linisteasca" si sa te trimita la plimbare pt. ca ei NU INTELEG gravitatea avortului. Nu ai pe cine sa intrebi. (...)
De unde sa stie preotii? Nu tot de la medici ginecologi?

Nu vreau sa par foarte ciudata, dar cred ca in privinta anticonceptionalelor exista atatea dubii incat nu le-as recomanda nimanui. Si daca este 0,001% abortiv, sansa inca exista.. eu nu as risca stiind ca exista o posibilitate mica de a face avort fara sa stiu.
Dar, daca un preot nu stie, un credincios avizat ca tine si ca mine il poate informa.

Iti dau si tie dreptate, daca avem dubii ca o pilula nu poate fi si abortiva in anumite situatii, este o hotarare foarte importanta si cu consecinte grave sa o luam totusi.

Exista totusi si posibilitati neabortive de contraceptie pentru cazurile speciale sau dramatice pe care le-am enumerat mai sus. Exista daca nu ma insel (inca nu am confirmarea) o pilula numlita secventiala care se pare ca nu opreste nidatia, exista prezervativele, acum MonicaMiholca a spus ca se face si ligatura reversibila a trompelor.
Bun, exista si metodele naturale, dar in cazul pericolului de a concepe copii handicapati ele nu sunt destul de sigure. Altfel sa zicem ca ajung si ne putem lua acest 'risc'.
Dar un cuplu responsabil nu ar trebui, dupa parerea mea, sa isi ia riscul sa conceapa un copil cu un handicap grav daca poate evita asta.
  #72  
Vechi 01.06.2009, 20:36:06
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu stiam ca exista ligatura de trompe reversibila.

Uite, inca un mijloc de contraceptie neabortiv pentru cazurile speciale descrise de mine mai sus. Daca nu ma insel nu era in lista Cristinei2012.
Este, se pot repermeabiliza trompele...cel putin teoretic. acuma....nu stiu exact daca nu te poti trezi ca nu se mai poate repermeabiliza.am sa ma interesez.
  #73  
Vechi 01.06.2009, 20:39:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Este, se pot repermeabiliza trompele...cel putin teoretic. acuma....nu stiu exact daca nu te poti trezi ca nu se mai poate repermeabiliza.am sa ma interesez.
Multumesc. Nu este pt mine, pt ca slava Domului nu am nevoie, este pentru complectarea dosarului de metode contraceptive neabortive. ;-)
  #74  
Vechi 01.06.2009, 21:27:34
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Multumesc. Nu este pt mine, pt ca slava Domului nu am nevoie, este pentru complectarea dosarului de metode contraceptive neabortive. ;-)
Stiu asta Fani!
Pentru completarea dosarului, vroiam si eu, desi sunt cam incapatanata cu metodele astea contraceptive, abortive sau neabortive...
cand stiu, scriu.
  #75  
Vechi 01.06.2009, 22:17:25
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Este, se pot repermeabiliza trompele...cel putin teoretic. acuma....nu stiu exact daca nu te poti trezi ca nu se mai poate repermeabiliza.am sa ma interesez.
Este nebortiv... daca nu apar sarcini extrauterine... procent mic ce-i drept.

Neabortiva este vasectomia .
  #76  
Vechi 01.06.2009, 23:36:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Locuiesc in sua. Nu stiu care este situatia pe toata tara, dar in statul in care stau eu legarea trompelor uterine este alegerea nr. 1 a femeilor care nu vor copii.. este la fel de banala ca o extractie dentara. Nu am nici o pb medicala. (Si da, o recomanda, mai fac si ei un ban. Nu glumesc)
Pai nu mi se pare o idee asa de rea daca decizi ca nu mai vrei copii. Adica de ce sa bagi chimicale in tine sau sa ai grija de prezervativ, sau sa numeri zile, sa iei temperatura, cand poti sa eviti toate problemele astea. Si foarte eficienta daca familia are unele tare genetice pe care nu vrea sa le transmita mai departe, sau nasc copiii cu probleme mari de sanatate fizica si mintala...

Probabil ca daca le spui ca mai vrei copiii nu te forteaza nimeni sa te sterilizezi. :D Ideea este ca ei vor sa previna o sarcina imediat dupa nastere -- e rau si pentru mama, si pentru copilul nascut si pentru cel nenascut. Ei insista atat de mult pe alegera unei metode contraceptive eficiente fiindca stiu foarte bine ca nimeni nu o sa tina abstinenta pana ce cel mic e intarcat.
  #77  
Vechi 01.06.2009, 23:44:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai nu mi se pare o idee asa de rea daca decizi ca nu mai vrei copii. Adica de ce sa bagi chimicale in tine sau sa ai grija de prezervativ, sau sa numeri zile, sa iei temperatura, cand poti sa eviti toate problemele astea. Si foarte eficienta daca familia are unele tare genetice pe care nu vrea sa le transmita mai departe, sau nasc copiii cu probleme mari de sanatate fizica si mintala...

Probabil ca daca le spui ca mai vrei copiii nu te forteaza nimeni sa te sterilizezi. :D Ideea este ca ei vor sa previna o sarcina imediat dupa nastere -- e rau si pentru mama, si pentru copilul nascut si pentru cel nenascut. Ei insista atat de mult pe alegera unei metode contraceptive eficiente fiindca stiu foarte bine ca nimeni nu o sa tina abstinenta pana ce cel mic e intarcat.
Asa crezi? Mi-e mi s-a parut umilitor sa mi se propuna asa ceva.. pentru ca nu este ca si cum as fi bolnava si ma duc la medic sa fac o operatie care sa ma insanatoseasca. Ci sunt o femeie sanatoasa care ma mutilez singura, transformandu-ma in ce.. intr-un obiect sexual?
(Poate suna cam ciudat, dar asa vad eu problema. O operatie prin care te sterilizezi este nefireasca si eu sunt convinsa ca este si necrestina.)
  #78  
Vechi 01.06.2009, 23:46:44
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Bun, exista si metodele naturale, dar in cazul pericolului de a concepe copii handicapati ele nu sunt destul de sigure. Altfel sa zicem ca ajung si ne putem lua acest 'risc'.
Dar un cuplu responsabil nu ar trebui, dupa parerea mea, sa isi ia riscul sa conceapa un copil cu un handicap grav daca poate evita asta.
Sunt la fel de sigure in cazul conceperii oricaror copii... Daca nu cunosti destul, asa cum ai spus, de ce oare insisti sa denigrezi ceva ce ar fi foarte folositor sa fie cunoscut?
  #79  
Vechi 01.06.2009, 23:57:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ca sa nu par foarte radicala... Este foarte greu sa trasezi acea linie intre iubire si sex (in capul femeilor evident, ca presupun ca barbatii le separa complet), intre responsabilitate si egoism.. etc. Cred ca urmarile sterilizarii in plan psihic nu ar fi fost neglijabile, imposibil sa nu ma intreb la un moment dat "dar de ce nu a facut el vasectomie, daca este atat de important sa nu avem copii"(asta nu inseamna ca as fi pentru vasectomie, este doar un exemplu), sunt copiii o povara? chiar noi crestem acesti copii? (adica evident ca Dumnezeu vegheaza asupra noastra, iar fara sprijinul lui nu am putea face nimic bun) etc.
Exista si alte metode de contraceptie.. evident ca exista riscuri, dar riscurile sunt prezente in orice intreprindem. De ce sa exageram doar intr-un singur sens? (In fond, un copil neplanificat nu este o nenorocire.. o nenorocire este sa mori in accident de masina sau din cauza fumatului, dar acestea sunt riscuri dovedite pe care si le asuma des oamenii.. Nu este evident cat de stramb privim lucrurile?)
  #80  
Vechi 02.06.2009, 00:37:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Sunt la fel de sigure in cazul conceperii oricaror copii... Daca nu cunosti destul, asa cum ai spus, de ce oare insisti sa denigrezi ceva ce ar fi foarte folositor sa fie cunoscut?
Pai de ce zici ca denigrezi? Nu ai vazut ca am acceptat ideea ta si am zis altfel ca pana acum, ca metodle termice sunt bune si preferabile celorlalte? Ce vroiam eu sa spun este ca atunci cand exista riscul major de a avea un copil handicapat (sau de a avea inca unul handicapat, al treilea de exemplu..), ar fi poate mai intelept sa se aplice o metoda mai sigura (ca ai zis si tu ca nu este sigura suta la suta), ca sterilizarea sau, in cazul chemioterapiei, sa zicem si prezervativele pe langa metoda termica.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49