Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.07.2011, 03:42:44
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Cum sa nu-ti iubesti locul unde te-ai nascut si ai tinut intii creoinul in mana, de toate problemele care sint acolo nu Romania e de vina politicienii pe care ii votati,ei au distrus-o si o fac incontinuare. Eu iubesc Romania si vin acolo mai in fiecare an,si imi place e o tara cu toate formele de relief,daca vrei la munte sau la mare acolo gasesti,am rude acolo care nu ar parasi tara pentru nimic in lume, eu am parasit-o din motive bine avute.
Romania te iubesc tara mea de glorii tara mea de dor.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.07.2011, 08:34:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Imi iubesc tara ,sunt incantata de ea.
De politicienii corupti imi este mila ,pentru cei care nu se vor pocai va fi vai de ei.
Dumnezeu nu ne lasa ,daca avem ce manca ,imbraca si un acoperis sa nu ne plangem.Sa-I multumim daca suntem sanatosi.
Sa multumim Domnului pentru binecuvantarile zilnice.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.07.2011, 09:41:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Iubesc Romania in mod realist,adica ii cunosc calitatile si defectele deopotriva!
Nu contesc ca este o tara frumoasa dpdv geografic,mai ales ca eu iubesc calatoriile si petrecerea timpului in natura insa ceea ce se intampla in interiorul Romaniei dpdv politic,economic,social este greu de inghitit.Este greu de acceptat sa fi condus de niste idioti agramati care nu exceleaza decat intr-un singur lucru:egoismul feroce pt binele lor!
In aceasta isterie generala de a face bani,pana si portarul de la spital iti cere bani de intrare,gunoierii vin la sfarsit de an cu colindul si cu cersitul de rigoare, postasul care aduce pensiile trebuie musai sa fie platit iar de functionarii publici nu poti misca o hartie sau obtine vreo stampila fara sa le platesti tariful !!!!
Sunt lucruri pe care nu le inteleg si nu vreau sa colaborez cu ele;fiecare sa-si cunoasca lungul nasului si sa faca treaba pt care este platit si pt care s-a pregatit in scoli!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.07.2011, 11:00:01
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Iubesc Romania ; in ciuda faptului ca e o tarisoara mica are toate formele de relief, o mai iubesc pt ca (poate)singura si-a democratia.

Nu imi place faptul ca oamenii arunca orice nu le mai trebuie oriunde astfel cand vrei sa iesi si tu la iarba verde vezi o gramada de gunoaie in jurul tau si 100 de locuri unde sa faci gratare si tu te decizi sa mai faci in alt 101 loc gratarul .
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2012, 10:49:31
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
[/QUOTE=N.Priceputu]


.
Edit, 19.02.2012. Si altii o iubesc:http://www.youtube.com/watch?v=ijHBd...eature=related
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2012, 19:15:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Stefanita Lechea

http://www.crestinortodox.ro/diverse...la-135008.html

Cineva care a iubit-o! Si inainte de toate pe Dumnezeu.
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2012, 22:53:44
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit Dar cine sa ne invete asta?

Iubirea de tara presupun ca ar trebui sa vina dupa cea de familie. Iti iubesti familia si dupa ea tara...
Dar cine sa ne invete asta?
Atata ca iubirea de tara nu inseamna iubirea de politicieni corupti, de problemele tarii ci mai degraba suferinta astor feluri de lucruri, incercarea de rezolvare a lor, nu mai degraba aruncare cu noroi si dezicere, ura la adresa tarii, a romanilor, a tot ce este romanesc.
Tot asa ma mai gandesc ca dragostea de tara e un sentiment de familiar - locuri, lucruri care le cunosti si care le pretuiesti.
Plus ca, noi ca cetateni avem mai degraba o trasatura de a fi roman, e aproape ceva biologic, ceva care ne delimiteaza pe pamant de altii. O trasatura care participa la construirea identitatii noastre personale si implicit si a lucrurilor care definesc aceasta tara, poate, si in plus la solidarizarea noastra.
Inca nu stiu.
Tot felul de chestii.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce urasc RELIGIA, dar il iubesc pe IISUS bob2909 Generalitati 1 28.08.2012 22:28:23
Vreau sa iubesc, dar... cum? robert27 Generalitati 13 02.05.2012 12:48:29
Romania te iubesc !!! Laura19 Generalitati 61 11.06.2011 18:33:48
Noapte buna ,va iubesc iustin10 Generalitati 38 07.11.2010 02:04:21