Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2010, 10:28:35
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste?

Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2010, 12:14:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Ce să credem? Doar nu suntem duși cu pluta să cumpărăm cartea lui.

E un mason înrăit și abordează tot felul de teme rătăcitoare pe care le abordează într-un mod cu totul pierzător.

Feriți-vă de acest lup Oreste!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2010, 12:18:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

L-as sfatui pe Oreste sa asculte cu atentie cum se bate toaca la o manastire, ca sa-si satisfaca de acolo setea de antropo-teo-zofii ezoterico-mistice...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2010, 13:33:45
roxanax43 roxanax43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Undeva in RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

A urmari emisiunea acestui individ este o pierdere de timp la cate prostii vorbeste, cat despre carte nici nu se pune problema sa o cumpar si sa o citesc.
Uitati-va cata diferenta este intre ceea ce spune parintele Arsenie Boca, Paisie Aghioratul, Cleopa etc si ce spune Oreste. Nici nu se compara.
Sunt atatea carti frumoase si folositoare scrise de parinti traitori ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2010, 15:29:45
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit E super emisiunea

Imi place foarte mult emisiunea Codul Lui Oreste, e printre emisiunil mele preferate chiar daca emisiunea nu se adreseaza unui public mai tanar, adik tre sa ai cateva cunostinte ca sa intelegi aceasta emisiune si subiectele pe care le are ,nu zic ca sunt mare destept dar imi place mult ,si incerc sa invat cat mai multe din aceasta .Oreste este un om foarte inteligent ,(am auzit ca se trage dintr o familie de preoti ortodocsi),care abordeaza tot felul de subiecte ,si are o viziune larga asupra a tot ceea ce inseamna religie ,istorie si multe alte domenii.Are multe cunostinte despre ortodoxism si crestinism in general,si alte religii.Se axeaza mai mult pe ezoterism si are invitati pe masura .Mie mi se pare in regula emisiunea lui.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2010, 16:13:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Imi place foarte mult emisiunea Codul Lui Oreste, e printre emisiunil mele preferate chiar daca emisiunea nu se adreseaza unui public mai tanar, adik tre sa ai cateva cunostinte ca sa intelegi aceasta emisiune si subiectele pe care le are ,nu zic ca sunt mare destept dar imi place mult ,si incerc sa invat cat mai multe din aceasta .Oreste este un om foarte inteligent ,(am auzit ca se trage dintr o familie de preoti ortodocsi),care abordeaza tot felul de subiecte ,si are o viziune larga asupra a tot ceea ce inseamna religie ,istorie si multe alte domenii.Are multe cunostinte despre ortodoxism si crestinism in general,si alte religii.Se axeaza mai mult pe ezoterism si are invitati pe masura .Mie mi se pare in regula emisiunea lui.
Poate să se tragă și din țarul Petru al II-lea că dacă e mason atunci e zero ca om și învățăturile lui sunt nule și pierzătoare. Dacă era deștept, s-ar fi îndepărtat de masonerie. Masoneria te duce spre iad, în chinuri.

Îți sugerez să lași complet baltă emisiunea lui Oreste și să citești o carte duhovnicească. Nu ai ce să înveți de la masoni, adică de la sataniștii mascați.
Oreste predică New Age-ul, adică o nouă religie mondială în care toți vor fi la fel, așa cum face și masoneria de altfel. Până și logo-ul emisiunii e plin de semnificație: ochiul îndrăcit al dracului Horus, un simbol predominant masonic.

Pe lângă asta, predică ocultismul și alte rătăciri cumplite. Cum poți să zici de omul ăsta că e în regulă? E ca și cum ai zice că un șaman voodoo e în regulă.

Iată jurământul mason prin care negreșit a trecut și păduchele de Oreste:
<<Jur, în numele Arhitectului Suprem al tuturor lumilor (Satana) să nu descopăr niciodată secretele, semnele, cuvintele, învățăturile sau practicile francmasoneriei și să păstrez tăcere veșnică asupra lor. Făgăduiesc și jur să nu trădez niciodată nimic din acestea nici prin scris, nici prin grai, nici prin gesturi, nici să pun altcineva să scrie, să litografieze, să graveze, să tipărească ceva, să nu dau în vileag în vreun fel ceea ce mi s-a descoperit până în această clipă sau mi se va descoperi în viitor. Dacă ni mă voi ține de cuvânt, mă oblig să mă supun la următoarea pedeapsă: – să mi se ardă buzele cu fier înroșit – să mi se taie o mână – să mi se smulgă limba din gură – să mi se reteze gâtul – cadavrul meu să fie spânzurat în lojă în timpul primirii unui nou frate, iar după aceea să fie ars și cenușa aruncată în vânt>>

Dacă asta e în regulă pentru tine atunci nu știu ce să zic ....
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2010, 17:08:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am avut momente in care l'am dispretuit teribil. Cred ca inca o fac.
Am insa clipe in care imi este mila de el. Fereasca'ne Domnul, pe noi si pe altii, de a'i urma intru ratacire si nebunie.

P.S. Asta este "soarta" celor ce se incred intru mintea si "intelepciunea" lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2010, 17:22:21
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Imi place foarte mult emisiunea Codul Lui Oreste, e printre emisiunil mele preferate chiar daca emisiunea nu se adreseaza unui public mai tanar, adik tre sa ai cateva cunostinte ca sa intelegi aceasta emisiune si subiectele pe care le are ,nu zic ca sunt mare destept dar imi place mult ,si incerc sa invat cat mai multe din aceasta .Oreste este un om foarte inteligent ,(am auzit ca se trage dintr o familie de preoti ortodocsi),care abordeaza tot felul de subiecte ,si are o viziune larga asupra a tot ceea ce inseamna religie ,istorie si multe alte domenii.Are multe cunostinte despre ortodoxism si crestinism in general,si alte religii.Se axeaza mai mult pe ezoterism si are invitati pe masura .Mie mi se pare in regula emisiunea lui.
inteleg ce vrei sa spui...adevarul este ca Oreste are o anumita carisma si intr-adevar are multe cunostiinte......dar sa ai cunostiinte nu inseamna sa cunosti....e ca si cum eu as avea o memorie nemaintalnita si m-as apuca si as memora toate formulele care exista in matematica si fizica... dar fara sa ma invete nimeni in prealabil nici macar tabla inmultirii...pur si simplu as memora cifrele si simbolurile fara sa stiu de fapt ce inseamna ele....iti spun cu parere de rau ca asta e felul in care cunoaste Oreste ortodoxia...nu intelege despre ce e vorba si spune tot felul de chestii care nu au nici o legatura cu realitatea si care sub aparenta unor metode de imbunatatire sau de obtinere a pacii si fericirii nu fac decat sa indeparteze oamenii de pacea si bucuria pe care o promit si sa ii conduca spre CELE MAI ADANCI PRAPASTII....sa nu crezi ca sunt eu paranoic sau ceva de genul asta.....ideea e sa nu ne lasam pacaliti de aparentele lui cunostiinte...

Last edited by VladCat; 30.11.2010 at 17:26:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2010, 17:35:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am citit acum ceva timp un interviu in care Oreste afirma ca este doctorand in cadrul Facultatii de Teologie Ortodoxa din Constanta, urmand sa realizeze o lucrare de Drept Bisericesc. Cu alte cuvinte, in cativa ani, va vorbi avand autoritatea unui "teolog" cu "acte in regula".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2010, 17:42:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius22 Vezi mesajul
am citit acum ceva timp un interviu in care oreste afirma ca este doctorand in cadrul facultatii de teologie ortodoxa din constanta, urmand sa realizeze o lucrare de drept bisericesc. Cu alte cuvinte, in cativa ani, va vorbi avand autoritatea unui "teolog" cu "acte in regula".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 20:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54