Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2016, 10:32:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Pentru UK poate va fi benefică această părăsire a UE. Pentru noi n-are cum să fie ceva bun. Iar dacă ei îi va urma destrămarea UE, vom fi mai vulnerabili. Suntem prea mici pentru a supraviețui fără alianțe puternice. În plus, dacă vom rămâne de capul nostru, corupția ne va măcina în scurt timp din interior. Fără aliații occidentali noi n-am fi mișcat un deget pentru combaterea corupției.
Este interesant cum vezi tu problema.Eu le vad taman invers:

Citat:
Pentru UK poate va fi benefică această părăsire a UE
Pai UK n-a plecat. In doi ani pleaca.Ei bine in doi ani toti trebuie sa gandeasca
si sa tremure de frica ca pleaca UK.

Citat:
Iar dacă ei îi va urma destrămarea UE, vom fi mai vulnerabili.
Din contra eu considere ca aparenta la UE te face vulnerabil.Eu consider
ca astia din UE din umbra au pus planul de distrugere si devalizare a
Romaniei.

Citat:
Suntem prea mici pentru a supraviețui fără alianțe puternice.
Pai exact asta vor ei sa crezi.Este o manipulare psihologica. Tu stii cum
ii facei pe oameni sclavii tai ? : Ii faci sa depinda de tine. :D

Citat:
În plus, dacă vom rămâne de capul nostru, corupția ne va măcina în scurt timp din interior
Eu consider contrariul.Consider ca de fapt la noi coruptia este foarte mica
tinand cont ca mai toti care sunt in puscarii sunt bagati pt gainari.Astia au
furat cu girul si acordul tacit tocmai ale tarilor care fac doar marketing de
anticoruptie.De fapt acele tari sunt mult mai coruprte si cele mai corupte.
Diferenta dintre noi si ele este ca ai nostri corupti fura de la ai nostrii pe
cand ai lor corupti s-au organizat si fura de la altii(alte tari).

Citat:
Fără aliații occidentali noi n-am fi mișcat un deget pentru combaterea corupției.
Eu gandesc altfel. Eu gandesc asa: daca eu tzara straina as vrea sa ma imbogatesc rapid dar fara sa muncesc pe spatele altora cum as putea face?
Nu pot sa-i prostesc pe francezi/germani ca astia se prind repede si ma
trezesc(iarasi) cu un razboi in toata regula.
Pai caut tzari traumatizate de saracie si fobii sociale.Tzarile din blocul comunist sunt si sarace si au si au ca fobie comunismul.
Apoi mituiesc pe politicienii acelor tzari, si ii inregistrez sau cel putin sa am o dovada ca au pus botul la mita. Si apoi incep santajul.
Da-mi Baraganul si cernoziomul lui pe gratis, daca nu , dau cu dosarul tau
de fost activist in presa si apoi mai dau si dovada ca ai luat mita(tot de la oamenii mei).
In acelasi timp ma folosesc de un adevar(coruptia) pe care il promovez in
societatea civila(de altfel tot o organizatie de a mea) si asmut societatea civila pe coruptii autohtoni(care de fapt eu i-am creat).Astfel bag vrajba si dezbinare la nivelul societatii ale tarii respective si anume:
coruptiilor din acea tara le spun sa nu se gandeasca la restul populatiei pt
ca poporul ii uraste ca ei sunt "mai desptepti, mai deosebiti".Si apoi poporului ii spun ca din cauza politicienilor lor traiesc asa. Ca din cauza "coruptiei".

Apoi tot eu ii spun populatiei sa mearga la vot si sa-i voteze pe alti politcieni
(pe care in prealabil i-am mituit inainte) astfel amaraciunea sa fie si mai mare, astfel incat toti sa zica ca mai bine este dictatura decat aceasta democratie.SI atunci bingo, eu vin si iti ofer dictatura.

Si apoi ma pun asa frumusel in fruntea unui institutii anticoruptie bai frate si
ma apuc si iti distrug toata tzara cum vreu eu in numele "anticoruptiei".
Romanul mai are asa:
unii mai au pamant pe la tzara
majoritatea sunt propietari de apartament si /sau casa
inca mai Cred in Dumnezeu.
De aceea strategia mea ca tara cotropitoare ar fi asa:
"confiscarea pamantului din batatura ",
transformarea propietarilor din apartament in chiriasi (foarte usor se poate
face asta)
distrugerea Ortodoxiei
si toata astea cu ajutorul romanilor(asmutind pe roman contra roman).

Citat:
Fără aliații occidentali noi n-am fi mișcat un deget pentru combaterea corupției.
Eu cred ca fara "aliatii" occidentali n-ai mai fi fost corupt demult .Tine minte ca o tara necorupta sau acolo
unde coruptia este mica, inseamna o economie puternica cu productie.Ei bine o tara cu o economie puternica
va dori in primul rand sa-si vanda produsele pe piata interna(ca sa asigura locuri de munca pt seamnul sau) dar
va dori sa exporte produse si in alte tari, chiar si a mea.Pai eu tara straina nu pot permite asa ceva.Cum adica
sa-ti permiti sa faci productie sau sa-mi faci mie concurenta luandu-mi din marketshare adica din profit ?
Logica tzarilor straine este foarte simpla:
de ce sa impart cu tine profitul cant pot sa te fac sclavul meu si sa-ti dau cat vreau eu sau chiar zero ?
de ce sa te iubesc cand pot sa te urasc ?
Si atunci o prioritate a mea ca tzara straina este ca tu sa fii in continuare o tzara corupta si ma folosesc tocmai de
organismele "anti-coruptie" din tzara ta.Adica acolo unde scrie "anti-coruptie" acolo este coruptia cea mai puternica si
periculoasa.Calul troian.Exista o vorba: "fereste-te de prieteni...." pai in cazul acesta fereste-te de organismele "anti-coruptie" mai ales acealea care fac circ cu surle si trambitze despre lupta anticorurptie si sunt sprijinite pe fatza de alte tzari.

PS: cum adica sa vina alta tzara la mine sa-mi spuna ce este in regula sa nu ? Sa pofteasca afara cu indicatiile ei cu tot.Culmea este ca astfel de tzari sunt cele mai corupte din lume care si-au construit prosperitatea pe decimarea altor popoare.

Last edited by Copacel; 24.06.2016 at 10:47:37.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.06.2016, 10:39:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Tu ai niște teorii foarte elaborate, în general. Dar observă în jurul tău mentalitatea generală, disponibilitatea pentru corupție, pentru descurcăreală, mai mare decât pentru munca cinstită. E simplu dacă observi că la noi n-ai nicio problemă să fii ales în funcții politice, chiar dacă ești penal, în timp ce la cei din Vest asta îi descalifică.
Și la noi mentalitatea asta nu e de azi, de ieri, ci de secole, reușind să supraviețuiască tuturor regimurilor politice.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.06.2016, 10:58:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Marea Britanie schimbă macazul... Putin a spus că nu va fi cel care atacă primul... Iar datoriile americanilor cresc cu 2 milioane de dolari pe minut... Iar Uniunea Europeană e de partea Americii... Și fiindcă Anglia nu a pierdut niciun război de partea aliaților care a fost, de aceea iese din Uniune, că simte că America cu Uniunea Europeană vor pierde în fața Rusiei și Chinei... De aceea schimbă macazul... Dacă nu din acest motiv, atunci oare care ar fi motivul? De ce a ieșit?

Am o presimțire... îmi doresc tare mult să mă înșel și să nu fie adevărat... Dar am o presimțire că în 5 ani va fi război... mondial...

Ideea e că nu pierde america sau anglia, sau rusia, china, cine-o fi, pierde omenirea...
Se grăbesc spre depopularea planetei și globalizare...
Dar măcar se umple cerul de martiri, iar Sfinții Mucenici, iau plată de Apostoli...

Doamne ai milă...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.06.2016 at 11:07:21.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.06.2016, 11:15:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Tu ai niște teorii foarte elaborate, în general. Dar observă în jurul tău mentalitatea generală, disponibilitatea pentru corupție, pentru descurcăreală, mai mare decât pentru munca cinstită.
Dar asta era si in epoca fanariota, asta era si in timpul imperiului Otoman.
Uita-te putin in istorie cum se vineau domnitorii romani unii pe altii la poarta
imperiul Otoman. S-au schimbat doar imperiile nu si obiceiurile.Acum nu mai
ai imperiul Otoman, acum ai UE, Nato, etc.

Citat:
E simplu dacă observi că la noi n-ai nicio problemă să fii ales în funcții politice, chiar dacă ești penal, în timp ce la cei din Vest asta îi descalifică.
Pararea mea este ca Vestul joaca foarte mult teatru.Diferenta este ca
la cei din Vest coruptia este de mult institutionalizata si perfectionata.
In Vest coruptiei i se spune "lobby".Si sunt firme si corporatii de lobyy.
Ce face o firma /corporatie de lobby ? Intervine pe langa cine trebuie ca
sa problemele clientului sa fie rezolvate.Oricefel de probleme.
[quote
Și la noi mentalitatea asta nu e de azi, de ieri, ci de secole, reușind să supraviețuiască tuturor regimurilor politice.[/quote]
Dar aceasta mentalitate nu este doar la noi.Este scrisa in gena omului.
Aceasta mentalitate o avem toate popoarele.Singura diferenta este ca unele
din popoare nu sunt insetate de sange si razboaie pt a exploata alte popoare.

Eu de mult am intalnit un strain la multinationala(belgian) si asta era mirat
ca de ce in tara(Romania) se face asa de mult circ pt o chestie eftina( era vb de tzeapa FNI).Si spunea ca noi nici macar nu stim ca sa dam mita sau sa mituim.Si ca suma este jenant de mica.

Se intreba retoric, de ce nu ne facem organizatii profesioniste unde sa invatam profesionist cum sa-i furam pe altii (alte popoare)si sa nu ne mai certam ca furam intre noi(pt ca ei asa fac).
Si omul cand se refera la planul de hotie se referea la un plan exstins pe cel putin 20 de ani.Deci cam la scara asta se lucreaza.
Adica la noi se vb de coruptia generata fie de saracie ( o gaina, o bere, un pachet de Kent parca era ) si de coruptia
generata de o lacamie insa micas( zeci de miloane de euro), insa in Vest aia cand fac coruptie fac la nivel de sute de miloane de euro, sau zeci de miliarde, exploatarea mult sub pretul pietei ale resurselor altor tari, resurse care le-au obtinut tot prin coruptie.

Tu stiai cand unul din comisarii UE a fost intrebat despre fenomenul de la Pitesti(inchisorile comuniste) ce parere are ,
acesta a raspuns cu ochi de peste mort ca noi suntem de vina, ca nu am fost in stare sa invatam si sa apreciem ideile
marxiste la adevarata lor valoare.
Deci ai grija in grija cui te lasi.

Last edited by Copacel; 24.06.2016 at 11:21:03.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.06.2016, 11:27:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Asta pentru că mulți înalți funcționari UE sunt marxiști. Un motiv în plus să regret plecarea UK.
Avem o Europă tot mai slabă și mai fragmentată și o Rusie tot mai agresivă. Putin jubilează.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 24.06.2016 at 11:39:21.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.06.2016, 11:55:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Putin jubilează.
Cu siguranță, si urmează noi surprize !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.06.2016, 11:56:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Numărătoarea finală :

Numărătoarea finală a voturilor de la referendumul de joi din Marea Britanie confirmă că majoritatea britanicilor au optat pentru Brexit, respectiv ieșirea țării lor din Uniunea Europeană, transmit vineri DPA, AFP și BBC. Conform rezultatelor definitive, 51,9% dintre alegători au votat în favoarea Brexit-ului. Rata de participare la vot a fost de 72,2%. Numărul votanților care s-au pronunțat pentru ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană se ridică la 17.410.742 milioane.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.06.2016, 11:57:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Parlamentul german se va reuni în sesiune extraordinară săptămâna viitoare pentru a discuta despre repercusiunile Brexitului, a declarat Volker Kauder, un apropiat al cancelarului Angela Merkel, informează vineri DPA.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.06.2016, 11:58:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Premierul britanic David Cameron a anunțat vineri că va demisiona din fruntea guvernului până în octombrie, după ce britanicii au votat joi la referendum în favoarea ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană, transmite Reuters.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.06.2016, 12:00:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În capitala Germaniei, la Berlin, va avea loc sâmbătă o reuniune a șefilor diplomațiilor din cele șase țări fondatoare ale Uniunii Europene, a informat vineri MAE german într-un comunicat de presă citat de EFE.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde